Superliga-bejlere deler

Hillerød og Esbjerg spillede 1-1 i vigtig topkamp i 1. division, hvor fire hold kæmper om oprykning.



Kampen om den sidste billet til næste sæsons Superliga udvikler sig til et regulært drama.

Lørdag eftermiddag kunne både Hillerød Fodbold og Esbjerg fB spille sig øjeblikkeligt op på den anden oprykningsplads i 1. division, men de måtte nøjes med 1-1 og ét point hver i en duel, hvor begge hold jagtede sejren.

Esbjerg var tæt på at tage alle tre point på udebane, men en målmandsfejl kostede i sidste ende dyrt.

Fire hold kæmper fortsat om den sidste plads i Superligaen ved siden af Lyngby, der allerede har sikret sig førstepladsen i den næstbedste række.

AC Horsens indtager foreløbig andenpladsen med 47 point og en bedre målscore end Hillerød, der efter lørdagens resultat også står med 47 point.

Esbjerg har 46 point, mens Hvidovre IF følger lige efter med 45. Horsens og Hvidovre mødes senere lørdag.

Alt peger derfor mod en gyserafslutning på sæsonen.

I opgøret mellem Hillerød og Esbjerg fik gæsterne en gylden mulighed for at bringe sig foran allerede i kampens indledning.

Mikail Maden blev nedlagt i feltet og fik tilkendt et straffespark. Men Esbjergs Muamer Brajanac sparkede midt på mål, hvor Hillerød-keeper Adrian Kappenberger reddede forsøget med foden.

Derfor skulle der gå ti minutter af anden halvleg, før kampens første scoring faldt. Esbjergs Lucas From sendte en høj bold ind i feltet til John Kolawole, som tog den elegant ned og gjorde det til 1-0.

Føringen holdt dog kun et kvarter.

Esbjerg-keeper Robby McCrorie formåede ikke at holde fast i bolden efter et frispark, og returbolden faldt lige ud til Hillerøds Frederik Heiselberg, der nemt kunne sparke udligningen i mål til slutresultatet 1-1.

/ritzau/






LIVE: Nu bekræfter han




STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Tæt på aftale med Andreas Christensen

Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd

Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige

‘Total enighed’: Så meget betaler Real Madrid

– AGF er en langt større klub, end jeg regnede med

Lewandowski forlader FC Barcelona



TOPNYHED

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Arsenal åbner for at sælge Christian Nørgaard

Ny offensiv transfer i FCN?

Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt

Dansker: – Jeg håber, at det bliver rigtig vildt

Hele Europa holder vejret: Vil Real Madrid sælge?



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

To storklubber bejler til Morten Hjulmand

FC Fredericia – Silkeborg IF

FC København – Randers FC

Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’

Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

FCM-boss ekstremt stolt: Verdens bedste eksempel

Ekspert: ‘En katastrofe af rang!’

Tilbudt forlængelse – ‘Jeg har andre muligheder’

Sker det for FCK? ‘Latterligt at sige igen!’

Vildt prisskilt! PL-trio jagter Superliga-stjerne

Chelsea – Manchester City

Zanka færdig – FCK jagter ny stopper

Manchester United – Nottingham Forest

Er han virkelig fremtidens mand, FC København?

Gravesen slagter FCK: ‘En klub i kaos’

Kylian Mbappé: Jeg er trænerens fjerdevalg

Sindssygt Simsir: Og nu skal du til udlandet!



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

De overvejer Christian Eriksen