Han er Silkeborg IF’s største profil, og der er ingen tvivl om, at større klubber har luret på midtbanespiller Magnus Mattsson, der i dette efterår har lignet 1. divisions bedste spiller.
Men SIF kan nu juble over, at den dygtige offensivspiller har sat sin signatur på en ny aftale med klubben, så han er at finde i Silkeborg frem til sommeren 2023. Den oprindelige aftale løb ud til sommer.
– Det er jo ikke nogen hemmelighed, at vi gennem længere tid har talt med Magnus om en forlængelse og heller ikke, at han er en vigtig spiller på vores hold. Derfor er vi også glade for, at det nu er lykkedes, siger SIF’s sportschef, Jesper Stüker, i en pressemeddelelse.
Læs også:Silkeborg IF regner med at tage afsked med profil
Det ligger dog i kortene, at Magnus Mattsson skal sælges, inden kontrakten løber ud, og det kunne lyde til, at det er planen, det skal ske allerede til sommer.
– Det er en del af vores økonomiske grundlag at spillere, vi selv har opfostret, skal videre til større adresser, når talentet kan bære det. Det er sket før med Robert Skov og Kasper Dolberg som de bedste eksempler. Med Magnus Mattsson har vi at gøre med et meget stort talent, som det nok er naivt at tro på, vi kan beholde i årevis. Derfor har vi en fælles interesse i at se på de muligheder, der måtte dukke op undervejs mod sommeren 2023. Men i første omgang handler det om at sikre sæsonmålet om oprykning, siger Jesper Stüker.
Mattsson selv er også glad for nu at få ro på fremtiden.
Læs også:Viborg sejrer i topbrag og tordner videre i superligajagt
– Det er en fed følelse. Jeg er meget glad lige nu. Det har været en lang og sej proces, men jeg er glad for det resultat, vi står med nu, siger Magnus Mattsson og fortsætter:
– Når jeg har valgt at forlænge fremfor at lade kontrakten udløbe til sommer, hænger det også sammen med, at SIF er min klub, har hjulpet mig rigtig meget, og jeg har været her i mange år. At kunne få lov til at give noget tilbage til Silkeborg IF betyder meget for mig. Jeg vil kunne komme tilbage hertil om 10 år og stadig have det godt med de mennesker, der er her. Det var vigtigt for mig at det blev en god aftale for begge parter. Alt i alt er jeg sindssygt glad for, at det lykkedes.
Silkeborg tabte i weekenden til Vendsyssel og ligger bare nummer fire i 1. division.
Mattsson har scoret ni gange for SIF i sæsonen.
Læs også:Efter skadeshelvede: SIF-kreatør jubler over comeback på U21-landsholdet
Læs også:Brandvarm SIF’er tilbage på U21-landsholdet: Her er truppen
Læs også:Mattsson fortsætter med at brænde 1. division af: Kører Vendsyssel over
LIVE
LIVE: Stjernes lillebror skifter til dansk klub
MEDIE
Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer
EKSKLUSIVT
Afsløring: DBU-boss stopper
Tv-vært stopper på Viaplay
MEDIE
Færdig i Brøndby – nu er de i dialog
Klar transferbesked til Christian Eriksen
MEDIE
Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
NYHEDER
Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’
MEDIE
Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen
HELT VILDT
I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 30. runde
TIPSBLADETS DOM
Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
‘Mesterskabet er ude af vores hænder’
NYHEDER
Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker
NYHEDER
Frygteligt nyt for Yuito Suzuki
TOPNYHED
Wayne Rooney vild med dansk angriber
TOPNYHED
Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
NYHEDER
HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’
TOPNYHED
Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han
Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…
NYHEDER
Tordner: ‘Helt vanvittigt – det er en katastrofe!’
TRANSFER
Dansk sensation: Der er interesse for ham
NYHEDER
– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..
NYHEDER
Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det
NYHEDER
Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem
Frygtede rødt: Måtte skifte stjerne ud
NYHEDER
FCM-skurk: ‘Jeg kostede os den her kamp’
INTERVIEW
Spillede for FCM og AGF: Dem peger han på
AVIS
Marvin Schwäbe spøger i kæmpeklub
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TIPSBLADET SPECIAL
Kræver flere hold i Superligaen
NYHEDER
