Det er godt og vel to år, siden Peter Sørensen tiltrådte som cheftræner i Hobro IK, men nu skilles parterne. Det skriver klubben i en pressemeddelelse.
Det er Sørensen, der selv har sagt op. Det har han, fordi han ikke mener, at han er den rette til at føre klubbens strategi ud i livet. Han forklarer beslutningen således:
– Jeg har haft et par gode år i Hobro IK og kommer til at savne klubben og alle de gode mennesker, som er i klubben. Siden efterårssæsonens afslutning har jeg haft nogle tiltagende tanker om, hvorvidt jeg er den rette til den mission, som Hobro IK nu står over for.
– Klubben har valgt at satse mere på at opbygge sin talentafdeling, og det er, som alle ved, en langsigtet proces. En proces, der nok passer bedre på en anden cheftræner end jeg selv, der har mere erfaring med at arbejde med en allerede etableret talentafdeling og bringe disse spilere det sidste stykke vej op til det højeste niveau.
Hobro IK, der i sommer rykkede ud af Superligaen, ligger på ottendepladsen i 1. division. Der er ni point ned til nedrykningsstregen.
– Samtidig er vi efter de første par kampe i foråret ikke i en position, hvor vi realistisk set spiller med om op- eller nedrykning, og derfor er tidspunktet godt til et trænerskifte, hvor en anden cheftræner kan få tid til at sætte sit eget præg på tingene, tilføjer Peter Sørensen.
Assistenttræner Michael Kryger overtager jobbet “på den korte bane”, som Hobro formulerer det.
Formanden kalder Peter Sørensens farvel harmonisk.
– Det er sjældent, at en skilsmisse sker i gensidig enighed og harmoni, men det er tilfældet her. Vi har forståelse for Peters bevæggrunde, ligesom Peter har det for klubbens. Vi er allerede nu på jagt efter en ny cheftræner, og i den forbindelse holder vi alle muligheder åbne, siger Peter Christensen.
LIVE
LIVE: Brøndby-spiller skal til VM
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
TIPSBLADET SPECIAL
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion
TOPNYHED
Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
TOPNYHED
Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton
Alvaro Arbeloa reagerer på vrede fans
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig
NYHEDER
Massiv kritik efter skandaløse scener
NYHEDER
Overvejer AGF-forlængelse
INTERVIEW
Carsten V. Jensen med klar opfordring
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
De har ingen planer om at sælge dansk juvel
INTERVIEW
Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’
MEDIE
Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup
NYHEDER
Stort TV-drama: Mest sete kamp i 13 år
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
TOPNYHED
Monstersalg: FC København-boss jubler
MEDIE
De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso
TIPSBLADETS DOM
De bliver monstersalg til sommer
TIPSBLADETS DOM
Det var mageløst – de er færdige i Superligaen
AVIS
Ruben Amorim favorit til dette job
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
TOPNYHED
Disse to er færdige i Brøndby
NYHEDER
