• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
1. division Anders Dehn

Superliga-nedrykker mister træner: Har sagt op

Foto: Dannie Rosenkrantz

Peter Sørensen har sagt op som træner i Hobro IK. Han er ikke den rette til klubbens strategi, siger han.

Af Anders Dehn

Det er godt og vel to år, siden Peter Sørensen tiltrådte som cheftræner i Hobro IK, men nu skilles parterne. Det skriver klubben i en pressemeddelelse.

Det er Sørensen, der selv har sagt op. Det har han, fordi han ikke mener, at han er den rette til at føre klubbens strategi ud i livet. Han forklarer beslutningen således:

- Jeg har haft et par gode år i Hobro IK og kommer til at savne klubben og alle de gode mennesker, som er i klubben. Siden efterårssæsonens afslutning har jeg haft nogle tiltagende tanker om, hvorvidt jeg er den rette til den mission, som Hobro IK nu står over for.

- Klubben har valgt at satse mere på at opbygge sin talentafdeling, og det er, som alle ved, en langsigtet proces. En proces, der nok passer bedre på en anden cheftræner end jeg selv, der har mere erfaring med at arbejde med en allerede etableret talentafdeling og bringe disse spilere det sidste stykke vej op til det højeste niveau.

Hobro IK, der i sommer rykkede ud af Superligaen, ligger på ottendepladsen i 1. division. Der er ni point ned til nedrykningsstregen.

- Samtidig er vi efter de første par kampe i foråret ikke i en position, hvor vi realistisk set spiller med om op- eller nedrykning, og derfor er tidspunktet godt til et trænerskifte, hvor en anden cheftræner kan få tid til at sætte sit eget præg på tingene, tilføjer Peter Sørensen.

Assistenttræner Michael Kryger overtager jobbet "på den korte bane", som Hobro formulerer det.

Formanden kalder Peter Sørensens farvel harmonisk.

- Det er sjældent, at en skilsmisse sker i gensidig enighed og harmoni, men det er tilfældet her. Vi har forståelse for Peters bevæggrunde, ligesom Peter har det for klubbens. Vi er allerede nu på jagt efter en ny cheftræner, og i den forbindelse holder vi alle muligheder åbne, siger Peter Christensen.

-----
Få 100 stærke spilforslag fra oddsavisen.dk for 29,- kr/md - brug koden Tip2020

Superliga

Mere Superliga

Fokus