Det er godt og vel to år, siden Peter Sørensen tiltrådte som cheftræner i Hobro IK, men nu skilles parterne. Det skriver klubben i en pressemeddelelse.
Det er Sørensen, der selv har sagt op. Det har han, fordi han ikke mener, at han er den rette til at føre klubbens strategi ud i livet. Han forklarer beslutningen således:
– Jeg har haft et par gode år i Hobro IK og kommer til at savne klubben og alle de gode mennesker, som er i klubben. Siden efterårssæsonens afslutning har jeg haft nogle tiltagende tanker om, hvorvidt jeg er den rette til den mission, som Hobro IK nu står over for.
– Klubben har valgt at satse mere på at opbygge sin talentafdeling, og det er, som alle ved, en langsigtet proces. En proces, der nok passer bedre på en anden cheftræner end jeg selv, der har mere erfaring med at arbejde med en allerede etableret talentafdeling og bringe disse spilere det sidste stykke vej op til det højeste niveau.
Hobro IK, der i sommer rykkede ud af Superligaen, ligger på ottendepladsen i 1. division. Der er ni point ned til nedrykningsstregen.
– Samtidig er vi efter de første par kampe i foråret ikke i en position, hvor vi realistisk set spiller med om op- eller nedrykning, og derfor er tidspunktet godt til et trænerskifte, hvor en anden cheftræner kan få tid til at sætte sit eget præg på tingene, tilføjer Peter Sørensen.
Assistenttræner Michael Kryger overtager jobbet “på den korte bane”, som Hobro formulerer det.
Formanden kalder Peter Sørensens farvel harmonisk.
– Det er sjældent, at en skilsmisse sker i gensidig enighed og harmoni, men det er tilfældet her. Vi har forståelse for Peters bevæggrunde, ligesom Peter har det for klubbens. Vi er allerede nu på jagt efter en ny cheftræner, og i den forbindelse holder vi alle muligheder åbne, siger Peter Christensen.
LIVE
LIVE: Voldsom kritik
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
MEDIE
FCK lurer på landsholdsspiller
TOPNYHED
Emre Mor færdig
NYHEDER
‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
NYHEDER
Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
NYHEDER
Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’
MEDIE
Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer
MEDIE
Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid
NYHEDER
Afslører: Angriber vender retur til Brøndby
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
TRANSFER
Manchester United jagter Patrick Dorgu-konkurrent
OPTAKT
Manchester United – Liverpool
NYHEDER
Brøndby tager et heldigt point mod Nordsjælland
MEDIE
Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr
INTERVIEW
Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’
MEDIE
Melder Lindstrøm helt færdig
EKSKLUSIVT
Gravesen dømte dem svagest: ‘Interessant drejning’
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
NYHEDER
Rygtet til danske topklubber – træffer stort valg
NYHEDER
Det ser sort ud for B.93
– En af Superligaens bedste angribere nogensinde
NYHEDER
Arteta rasede: Nu reagerer UEFA
NYHEDER
Vildt forslag: Spil Harry Maguire som angriber
EKSKLUSIVT
Et markant problem for Silkeborg
MEDIE
Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand
MEDIE
Bombe på vej? ‘Der er IKKE kontakt!’
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
– Vi har alle fejlet
MEDIE
