Det er godt og vel to år, siden Peter Sørensen tiltrådte som cheftræner i Hobro IK, men nu skilles parterne. Det skriver klubben i en pressemeddelelse.
Det er Sørensen, der selv har sagt op. Det har han, fordi han ikke mener, at han er den rette til at føre klubbens strategi ud i livet. Han forklarer beslutningen således:
– Jeg har haft et par gode år i Hobro IK og kommer til at savne klubben og alle de gode mennesker, som er i klubben. Siden efterårssæsonens afslutning har jeg haft nogle tiltagende tanker om, hvorvidt jeg er den rette til den mission, som Hobro IK nu står over for.
– Klubben har valgt at satse mere på at opbygge sin talentafdeling, og det er, som alle ved, en langsigtet proces. En proces, der nok passer bedre på en anden cheftræner end jeg selv, der har mere erfaring med at arbejde med en allerede etableret talentafdeling og bringe disse spilere det sidste stykke vej op til det højeste niveau.
Hobro IK, der i sommer rykkede ud af Superligaen, ligger på ottendepladsen i 1. division. Der er ni point ned til nedrykningsstregen.
– Samtidig er vi efter de første par kampe i foråret ikke i en position, hvor vi realistisk set spiller med om op- eller nedrykning, og derfor er tidspunktet godt til et trænerskifte, hvor en anden cheftræner kan få tid til at sætte sit eget præg på tingene, tilføjer Peter Sørensen.
Assistenttræner Michael Kryger overtager jobbet “på den korte bane”, som Hobro formulerer det.
Formanden kalder Peter Sørensens farvel harmonisk.
– Det er sjældent, at en skilsmisse sker i gensidig enighed og harmoni, men det er tilfældet her. Vi har forståelse for Peters bevæggrunde, ligesom Peter har det for klubbens. Vi er allerede nu på jagt efter en ny cheftræner, og i den forbindelse holder vi alle muligheder åbne, siger Peter Christensen.
LIVE
LIVE: Dommerekspert giver sit syn på AGF-mål
NYHEDER
Ekspert jubler over Brøndby-indkøb
MEDIE
Stjernetræner spøger i Real Madrid
MEDIE
Offentliggøres i dag
AVIS
Andreas Christensen afviser tilbud
TOPNYHED
Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
EKSKLUSIVT
Hård skæbne – skrækskade til Superliga-spiller
Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite
MEDIE
Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk
EKSKLUSIVT
Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
TIPSBLADETS DOM
Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?
EKSKLUSIVT
Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF
EKSKLUSIVT
Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’
NYHEDER
Roser Frank: Vil gerne mødes med ham
– Jeg elsker, at Nicolai Poulsen gør ondt
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
EKSKLUSIVT
Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’
OPTAKT
FC Midtjylland – AGF
TIPSBLADETS DOM
Den største genistreg i Superligaen?
Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag
MEDIE
Ny storklub jagter Roony Bardghji
Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie
NYHEDER
Blev Viborg snydt? ‘Ser meget mistænkeligt ud’
Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’
NYHEDER
I svime over Froholdt: ‘Startede i København’
MEDIE
Er det Dolbergs vilde millionløn?
NYHEDER
Tidligere FCK-spiller dømt i retten
HELT VILDT
Stage-mirakel: ‘Kom nu, tag dig sammen’
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
NYHEDER
Eriksen med nøglerolle i historisk kamp
NYHEDER
