Superliga-nedrykker mister træner: Har sagt op

Peter Sørensen har sagt op som træner i Hobro IK. Han er ikke den rette til klubbens strategi, siger han.



Det er godt og vel to år, siden Peter Sørensen tiltrådte som cheftræner i Hobro IK, men nu skilles parterne. Det skriver klubben i en pressemeddelelse.

Det er Sørensen, der selv har sagt op. Det har han, fordi han ikke mener, at han er den rette til at føre klubbens strategi ud i livet. Han forklarer beslutningen således:

– Jeg har haft et par gode år i Hobro IK og kommer til at savne klubben og alle de gode mennesker, som er i klubben. Siden efterårssæsonens afslutning har jeg haft nogle tiltagende tanker om, hvorvidt jeg er den rette til den mission, som Hobro IK nu står over for.

– Klubben har valgt at satse mere på at opbygge sin talentafdeling, og det er, som alle ved, en langsigtet proces. En proces, der nok passer bedre på en anden cheftræner end jeg selv, der har mere erfaring med at arbejde med en allerede etableret talentafdeling og bringe disse spilere det sidste stykke vej op til det højeste niveau.

Hobro IK, der i sommer rykkede ud af Superligaen, ligger på ottendepladsen i 1. division. Der er ni point ned til nedrykningsstregen.

– Samtidig er vi efter de første par kampe i foråret ikke i en position, hvor vi realistisk set spiller med om op- eller nedrykning, og derfor er tidspunktet godt til et trænerskifte, hvor en anden cheftræner kan få tid til at sætte sit eget præg på tingene, tilføjer Peter Sørensen.

Assistenttræner Michael Kryger overtager jobbet “på den korte bane”, som Hobro formulerer det.

Formanden kalder Peter Sørensens farvel harmonisk.

– Det er sjældent, at en skilsmisse sker i gensidig enighed og harmoni, men det er tilfældet her. Vi har forståelse for Peters bevæggrunde, ligesom Peter har det for klubbens. Vi er allerede nu på jagt efter en ny cheftræner, og i den forbindelse holder vi alle muligheder åbne, siger Peter Christensen.





Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’




LIVE

LIVE: Viktor Dadason fåmæl om fremtiden

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’

Smider Salah-bombe

Mathias Jensen drøner forgæves i Man. Utd.-sejr

Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending

– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!

Afvist – Brøndby undrer sig



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

‘Det er pinligt for dansk fodbold’

Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!

Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag

Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’

Engelsk klub går all-in på Thomas Frank

Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud

FCK afslører rekordbeløb i dansk fodbold

Skidt nyt om Lukas Lerager

Disse 13 United-spillere meldes på vej væk



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe

Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring

Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’

AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen

Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Patrick Dorgu er med

Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt

Amir Richardson scorer kassen i FC København

Anbefaler dem at stjæle dansk landsholdsspiller



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Dalsgaard i DM-opråb: ‘Er jeg nødt til at tro på’

Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”

Ekspert: ‘Drabelig kamp’ er farlig for Arsenal