De gik fra at drømme om oprykning til at rykke ned.
I bedste Sunderland ‘Til I Die-stil gik det helt galt for Esbjerg fB, da de i sæsonen 2021/22 skulle spille sig tilbage i det fineste selskab i dansk fodbold. Men på grund af dårlig ledelse fra PMG og skandaletræneren Peter Hyballa endte det med en total fiasko.
Angriberen Emil Holten skiftede netop til den traditionsrige danske klub den sommer med ambitionen om at blive en profil i 1. division, efter en vanskelig tid hos Silkeborg IF, hvor han var havnet i skyggen af Nicklas Helenius og Alexander Lind. Men det første år blev alt andet end det drømmeskifte, han havde håbet på.
– Det var en fuldstændig sindssyg tid i Esbjerg. Jeg følte, da jeg forlod klubben, at jeg havde spillet der i 10 år. Det var en tumultarisk tid. Det startede jo for mig dernede, hvor alt var nyt med trænere og ejere, og det gik helt amok. Vi var på forsiden af alle aviserne, og det var forfærdeligt at være i. Dagligdagen var grusom, og det var virkelig ikke sjovt at være en del af. Man tænkte på, om det virkelig var det her, man ville. Det blev et mareridtsår, hvor vi endte med at rykke ned. Vi var på alles læber for noget negativt, og det var bare ikke sjovt at være en del af til hverdag.
– Det var to forskellige verdener (at gå fra Kent Nielsen til Peter Hyballa, red.). Det er svært at beskrive, jeg tror ikke, man forstår, hvordan det var at være i omklædningsrummet og på gangene, hvis man ikke var en del af dagligdagen i Esbjerg dengang. Der var ikke mange grin, der var ingen snak, ja, det var ikke sjovt at være en del af. Det var alt andet end det, jeg kom fra i Silkeborg med Kent, hvor alle var glade, og det sprøjtede med god stemning og stor respekt for ham som træner. Alt var virkelig anderledes, siger Emil Holten i et interview til Tipsbladet.
Nedturen blev afdækket i TV Syd-dokumentaren Love it or leave it, der fulgte EfB på nærmeste hold, og selvom den gav et voldsomt billede af, hvad der foregik i Esbjerg under Peter Hyballas ledelse, mener Emil Holten, at den ikke nødvendigvis har fanget alt, hvad der foregik.
Jeg har faktisk aldrig set den, selvom jeg lavede mange interviews til den, så jeg ved egentlig ikke, hvor meget man ser, men jeg er sikker på, at uanset hvad man ser, så har det været værre i virkeligheden. Men jeg så den aldrig, fordi det var en så forfærdelig periode, som jeg egentlig ikke har behov for at få revet op i.
Artiklen fortsætter under billedet.

Foto: Alamy
Med tiden kom der styr på tingene i Esbjerg, da der blev hentet lokale folk ind, der kendte holdet indefra, og som kunne skubbe dem i den rigtige retning. Noget skuffende missede man oprykningen i første forsøg fra 2. division, men alligevel holdt klubben fast i deres meget stærke trup i forhold til rækken, samtidig med at der kom den rigtige træner til at styre dem mod oprykningen, som blev sikret i overlegen stil.
– Vi fik Lars Lungi og Søren Pallesen ind, som gjorde det helt fantastisk. De gjorde, sammen med flere andre, et kæmpe stykke arbejde i forhold til at vende det hele. Alt, hvad der kommer til at ske fremadrettet, hænger sammen med de ændringer, de har været med til at foretage.
– Det blev noget helt andet. Lige pludselig var man glad for at gå på arbejde, og de fik etableret en rød tråd, så vi vidste, hvad vi skulle arbejde os hen imod. Derudover havde vi nogle rigtig dygtige spillere. Man kan se, at Mads Larsen gør det sindssygt godt i Silkeborg, Mathias Jørgensen gør det godt i AaB, Elias Sørensen ryger til Championship. Der var en masse gode spillere, og også flere, der stadig er i klubben, så vi havde bare et sindssygt godt hold.
I oprykningssæsonen endte Emil Holten med at lave 17 mål for Esbjerg, og i takt med at de gode resultater kom ude på banen, steg angriberens glæde også ved at være i klubben.
– Jeg kan slet ikke beskrive, hvor glad jeg blev for at være i Esbjerg med tiden. Jeg blev også anfører, og på banen begyndte det at gå rigtig godt. Selv udenfor banen var det sjovt at være en del af til sidst. Så det var virkelig nat og dag, den tid i Esbjerg, må jeg sige. Men jeg går derfra med positive tanker om byen og klubben.
– Vi fik et fantastisk sammenhold i truppen. Når man har været helt nede at vende, bliver man tættere. Klichéen med at rykke tættere sammen i bussen, det var vi bare nødt til på en helt anden måde, end hvad jeg har prøvet før. Alle var efter os, så vi var nødt til at støtte hinanden internt, og det gjorde, at vi blev enormt tætte. Det er vi fortsat; der er flere af mine tidligere holdkammerater, som jeg dagligt skriver eller taler med.
I sommer forlod den høje angriber Esbjerg for at forfølge udlandseventyret hos den svenske klub IF Elfsborg, men det betyder ikke, at han ikke følger fuldstændig med i, hvordan det går for EfB i 1. division, hvor de er gået på vinterpause på en flot fjerdeplads.
– Det betyder sygt meget, at jeg har efterladt klubben et godt sted og med et fremadrettet momentum. Det var dejligt at bidrage til oprykningen og at være med til at give en god start i ligaen. Så det betyder meget, fordi jeg holder af alle, der er omkring holdet.
Emil Holten nåede at spille 75 kampe for Esbjerg fB, hvor han scorede 38 mål og lavede 13 assists.
TIPSBLADET I EUROPA
LIVE: FC København holder pressemøde
TOPNYHED
Eksperter ikke i tvivl: Han er færdig i Brøndby
NYHEDER
Zorniger chokerer: Vil han overhovedet være der?
TOPNYHED
Medier fælder dom over Rasmus Højlund
TOPNYHED
Nyt kæmpe comeback for FCM-stjerne
TOPNYHED
David Nielsen, den er til dig!
AVIS
Kæmpetransfer? Overvejer Lewandowski déjà-vu
AVIS
Wolfsburg-træner ventes fyret – “PC” på vippen
HELT VILDT
Stjerne truet med pistol af fodboldagent
MEDIE
Oliver Sonne-situation vækker opsigt
Tadej vil gerne – holdet siger nej
NYHEDER
Roser Superliga-stjerne: – En fantastisk spiller
Derfor vinder Brøndby ikke guld
MEDIE
Kaster hård dom over Eriksen
NYHEDER
Medie i svime over Bischoff: Banens bedste igen!
AVIS
‘Besat’ Amorim giver klar ordre til Patrick Dorgu
TRANSFER
– 255 millioner for dansker? Glem det!
TOPNYHED
Savnede rødt kort: ‘Simpelthen for hensynsløst’
TOPNYHED
Husker du Leon Andreasen? Her er han i dag
NYHEDER
Supercomputer: AGF vinder mesterskabet
TOPNYHED
Vanvittig kamp af Clement Bischoff
TOPNYHED
Voldsom kritik: Åbning for Patrick Dorgu?
INTERVIEW
Superliga-stjerne ser ud til at smutte gratis
NYHEDER
I vildrede? Vi skulle have brugt Dolberg
HELT VILDT
Scorer hvert 49. minut
TOPNYHED
Kritiserer Superliga-klub: – Anerkend jeres fejl!
NYHEDER
‘En af de største nogensinde’
NYHEDER
– Det er skidt for spillernes helbred
MEDIE
Han er favorit til at afløse Arne Slot
MEDIE
Til møde – millioner på vej til Brøndby?
EKSKLUSIVT
Zorniger i problemer? ‘Jeg har allerede hørt, at…’
NYHEDER
Patrick Vieira fyret
Norsk besøg – planen er fortsat FCK-skifte
TIPSBLADETS DOM
Alexander Zorniger chokerede i Farum
TRANSFER
Klubboss: Bomber var millimeter fra dansk klub
TIPSBLADETS DOM
Slår han ikke transferrekord er det en skandale
TIPSBLADETS DOM
Den røde alarm kommer til at bimle og bamle
OPTAKT
Silkeborg IF – Brøndby IF
Lyngby blander sig i tæt oprykningskamp efter sejr
MEDIE
I stort skænderi med Wolfsburg-spiller
LIGE NU
Steve Cooper overrasker stort
NYHEDER
Hattrickhelt var meget frustreret
NYHEDER
Presset Prelec: Den er svær at sluge
DAGENS SPILFORSLAG
Sorte Katte spiser Karameller
HELT VILDT
Tottenham i pinligt lavpunkt før FCK-brag
Brøndby IF tager flot sejr i Silkeborg
– Det er dovent
TOPNYHED
‘Nogle gange er jeg fucking god’
FC Barcelona vinder 3-1
TOPNYHED