Foto: Jan Christensen/Getty Images
1. division

Taler ud om sin fortid: Jeg har dummet mig

Fremad Amagers nye ejer siger i dette interview, at han er en forandret mand i forhold til for 10 år siden, da han begik bedrageri for millioner.

Joshua Wallace er den nyeste ejer af en dansk fodboldklub, efter han forleden blev præsenteret som ny mand i spidsen for Fremad Amager. Som Tipsbladet kunne afsløre, har han en blakket fortid med mindst to domme for bedrageri for millioner.

Ifølge Wallace selv er han dog en forandret mand nu. Han har lagt sin kriminelle løbebane bag sig og er fokuseret på at være et bedre menneske. Han har ifølge eget udsagn været ærlig over for Fremad Amager om sin fortid.

- Jeg har været åben med det, og jeg vil være åben over for dig med det. Jeg har været åben med det over for alle, der har spurgt, siger han.

Hvad har du sagt til klubben?

- Det, jeg har sagt til klubben og fansene og andre journalister i Danmark, er, at ja, jeg har haft nogle dårlige situationer tidligere. Det her er alt sammen fra samme tidsperiode, begge de her to situationer (hans to domme i USA, red.). Jeg har taget det fulde ansvar for de fejl, jeg har begået, og er kommet videre.

- Det er længe siden. Det var noget, jeg gjorde, som jeg ikke nødvendigvis er stolt over, men også noget, jeg ikke viger væk fra. Det skete, og jeg er gået gennem processen med at betale prisen for det og rette op på det og er kommet videre, siger Wallace.

Et af de amerikanske retsdokumenter, som Tipsbladet har set, omtaler Wallace’ ”numerous convictions”, altså talrige domme. Ifølge den nye Fremad Amager-ejer er der dog kun de to, som Tipsbladet omtaler her.

- Nej, der er ikke andre, siger han.

Hvad vil du sige til de fans, der måske er bekymret for ny ejer med den fortid?

- Min besked er denne: Jeg er et menneske, vi er alle mennesker. Jeg har begået fejl. Jeg har taget ansvar for mine fejl og forbedret mig og er kommet videre. Som mennesker, der går gennem verden og er en del af verden, dummer vi os nogle gange. Jeg har dummet mig tidligere, og jeg gemmer mig ikke fra det. Jeg er kommet videre og har været i stand til at bygge op på ny, siger Joshua Wallace.

- Jeg forstår, at der måske er noget nervøsitet forbundet med det blandt fansene, men på den anden side er det på nogle måder en historie om livet. Det er en historie om mennesker, der går gennem problemer og er i stand til at komme ud på den anden side. På en måde gør det mig bare menneskelig som alle andre.

”Jeg var i kaos”
Førnævnte retsdokument beskriver også, at Wallace i retten under et krydsforhør ”blev udspurgt længe om sin troværdighed i betragtning af hans talrige domme og falske vidnesbyrd, som han tidligere havde afgivet under ed. Han vidnede, at han ofte havde svært ved at sige sandheden.”

Kan klubbens fans og dansk fodbold i bredere forstand stole på det, du siger, og de informationer, du kommer med?

- Den udtalelse var sand på det tidspunkt i mit liv, hvor jeg var i kaos og traf dårlige valg. Vi er som sagt kommet videre. Jeg har gjort det til en dyd siden da at være åben med, hvad der skete. Det bedste eksempel på det er, at nu sidder vi her og taler om det.

- Jeg ved, at ikke mange ejere giver mange interviews, og hvis der er nogen, der har en grund til ikke at have lyst til at have den her slags samtaler, er det mig. Men her er vi og har den samtale. Det er det bedste eksempel til vores følgere på, hvordan vi har tænkt os at tage del i klubben.

Du siger, du har gennemgået en udvikling siden dengang. Kan du uddybe det?

- Det er et ret personligt spørgsmål, men jeg forpligtede mig til at gøre det bedre og være en, som min familie og mit lokalsamfund kan være stolt over. Jeg forventer ærlig talt det samme fra klubben.

- Hvis man taler med enhver, jeg har talt med – ledelsen, alle, siden vi begyndte processen – er hele grundlaget for min filosofi med klubben og klubbens kultur, at vi skal forsøge hver dag at arbejde hårdt og gøre det bedre. Vi lægger en plan, vi kommer til at knokle, vi sætter os succeskriterier, og vi bygger op mod de succeskriterier ved at arbejde og stå til ansvar over for hinanden.

- Det fundament for at komme ud af mine livsproblemer er det, der har formet, hvordan jeg vil have klubben til at fungere.

Ingen erfaring
Hvorfor har du investeret i en lille dansk klub som Fremad Amager?
- Jeg har mange venner i fodboldverdenen her i USA, som har forbindelser til Danmark. De kom til os med muligheden, at Amager potentielt ledte efter et ejerskabsskifte, især midt i noget kaos i klubben. Så vi begyndte at undersøge muligheden og besluttede, at det var noget, vi var meget interesseret i og spændte på at være en del af.

Mig bekendt har du ikke megen erfaring med at drive fodboldklub. Hvad kan du bidrage med?

- Jeg har ingen erfaring i at drive fodboldklub, så du tager ikke fejl. Men jeg har ikke tænkt mig at drive klubben. Klubben har en ledelse. Vores plan er, at klubben skal drives lokalt i Danmark. Ejerne skal selvfølgelig være en del af beslutningsprocessen i klubben, men fra et sportsligt perspektiv skal klubben drives af eksperterne, siger Joshua Wallace.

- Hvad vi bringer til klubben, og hvad vores mål er at bringe klubben, er stabilitet. Vi vil hjælpe klubben med at bygge en langsigtet plan med stabilitet og succes. Det er vores mål.

Hvordan kan du bidrage med at opnå det?

- Vi mener, vi kan bidrage ved at være samarbejdende, tålmodige ejere, der vil lade klubben gå gennem processen med forbedring og stabilitet.