Fodbold handler nogle gange om marginaler, og var det gået en smule anderledes for Elias Fritjof Sørensen, kunne han have fået chancen i Premier League.
Den danske angriber, der nu er på kontrakt i Esbjerg fB, fortæller i et interview med NordicBet om sin tid i den nordøstengelske klub Newcastle United, hvor han på et tidspunkt var et meget, meget varmt navn, efter han smadrede mål ind på stribe på ungdomsholdet.
– Der var en periode, hvor jeg følte, at jeg ville få mit gennembrud. Jeg havde fået en ny kontrakt, og jeg trænede med førsteholdet. Jeg var med i pre-season og fik min uofficielle debut for førsteholdet. Jeg havde det som blommen i et æg, og det hele gik rigtig godt på og uden for banen. Jeg følte, at mit gennembrud var tæt på at være der.
– Jeg var på toppen af skyerne, men førsteholdstræneren mente ikke, at jeg var klar til at spille i Premier League. Det var fair nok, så planen var, at jeg skulle have spilletid via en lejeaftale. Det lykkedes så ikke at få den ønskede spilletid, og så var det svært at komme tilbage. Hvis træneren i League One (Blackpool, red.) ikke tror på dig, hvorfor skal ham i Premier League så?, siger Elias Sørensen til NordicBet.
I stedet endte han altså med at rykke retur til Esbjerg fB, uden en førsteholdskamp for Newcastle United på cv’et. I sidste sæson var Elias Fritjof Sørensen, der kom til Newcastle United fra HB Køge, udlejet til Almere City.
Indtil videre er det blevet til to scoringer i syv ligakampe for Elias Fritjof Sørensen. EfB har fortsat sæsonens første sejr til gode i NordicBet Ligaen.
LIVE
LIVE: Brøndby-lejesvend reserve på Årets Hold
TRANSFER
José Mourinho vil have dansk stjerne
NYHEDER
Sats på disse ni spillere, FCK!
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
INTERVIEW
‘Håber min agent og FCK finder ud af det’
TRANSFER
Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner
TOPNYHED
Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage
MEDIE
‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
TOPNYHED
FCK langer ud efter Brøndby: ‘Dybt kritisabelt’
EKSKLUSIVT
Pione Sisto færdig efter stor skuffelse
EKSKLUSIVT
Dansker færdig i Premier League – åben for Danmark
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
TOPNYHED
Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk
TOPNYHED
Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark
EKSKLUSIVT
Afsløring: De er færdige i Randers
NYHEDER
Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?
MEDIE
Dansk profil færdig i tysk klub, men
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job
AVIS
Tiden er ved at rinde ud
MEDIE
Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub
INTERVIEW
Thomas Delaney teaser
NYHEDER
Napoli-chok på vej
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
EKSKLUSIVT
Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken
NYHEDER
Guardiola stopper – han skal erstatte ham
Alonso renser ud – dødsstød for dansker?
Fortryder FC Barcelona-transfer
Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!
EKSKLUSIVT
Munashe Garananga på vej tilbage til FCK
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Arsenal vinder Premier League
MEDIE
