Fodbold handler nogle gange om marginaler, og var det gået en smule anderledes for Elias Fritjof Sørensen, kunne han have fået chancen i Premier League.
Den danske angriber, der nu er på kontrakt i Esbjerg fB, fortæller i et interview med NordicBet om sin tid i den nordøstengelske klub Newcastle United, hvor han på et tidspunkt var et meget, meget varmt navn, efter han smadrede mål ind på stribe på ungdomsholdet.
– Der var en periode, hvor jeg følte, at jeg ville få mit gennembrud. Jeg havde fået en ny kontrakt, og jeg trænede med førsteholdet. Jeg var med i pre-season og fik min uofficielle debut for førsteholdet. Jeg havde det som blommen i et æg, og det hele gik rigtig godt på og uden for banen. Jeg følte, at mit gennembrud var tæt på at være der.
– Jeg var på toppen af skyerne, men førsteholdstræneren mente ikke, at jeg var klar til at spille i Premier League. Det var fair nok, så planen var, at jeg skulle have spilletid via en lejeaftale. Det lykkedes så ikke at få den ønskede spilletid, og så var det svært at komme tilbage. Hvis træneren i League One (Blackpool, red.) ikke tror på dig, hvorfor skal ham i Premier League så?, siger Elias Sørensen til NordicBet.
I stedet endte han altså med at rykke retur til Esbjerg fB, uden en førsteholdskamp for Newcastle United på cv’et. I sidste sæson var Elias Fritjof Sørensen, der kom til Newcastle United fra HB Køge, udlejet til Almere City.
Indtil videre er det blevet til to scoringer i syv ligakampe for Elias Fritjof Sørensen. EfB har fortsat sæsonens første sejr til gode i NordicBet Ligaen.
NYHEDER Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
HELT VILDT
Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
NYHEDER
Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’
NYHEDER
Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’
NYHEDER
Cooper: ‘Har været hårdt ramt’
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
NYHEDER
Stort medie hylder AGF-profil
NYHEDER
Southampton booker plads i oprykningsbrag mod Hull
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion
TOPNYHED
Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
NYHEDER
Peger på dansker: Penge ud ad vinduet
NYHEDER
Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe
TOPNYHED
FC Midtjylland henter ny back
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
NYHEDER
VM-chok: Legendarisk træner vender tilbage
MEDIE
