Tidl. PL-dansker: Følte jeg ville få et gennembrud

Tidligere Newcastle-dansker troede virkelig på, at han stod til et stort gennembrud i Premier League. Men han fik ikke chancen på førsteholdet, og i stedet er han nu i Esbjerg.



Fodbold handler nogle gange om marginaler, og var det gået en smule anderledes for Elias Fritjof Sørensen, kunne han have fået chancen i Premier League.

Den danske angriber, der nu er på kontrakt i Esbjerg fB, fortæller i et interview med NordicBet om sin tid i den nordøstengelske klub Newcastle United, hvor han på et tidspunkt var et meget, meget varmt navn, efter han smadrede mål ind på stribe på ungdomsholdet.

– Der var en periode, hvor jeg følte, at jeg ville få mit gennembrud. Jeg havde fået en ny kontrakt, og jeg trænede med førsteholdet. Jeg var med i pre-season og fik min uofficielle debut for førsteholdet. Jeg havde det som blommen i et æg, og det hele gik rigtig godt på og uden for banen. Jeg følte, at mit gennembrud var tæt på at være der.

– Jeg var på toppen af skyerne, men førsteholdstræneren mente ikke, at jeg var klar til at spille i Premier League. Det var fair nok, så planen var, at jeg skulle have spilletid via en lejeaftale. Det lykkedes så ikke at få den ønskede spilletid, og så var det svært at komme tilbage. Hvis træneren i League One (Blackpool, red.) ikke tror på dig, hvorfor skal ham i Premier League så?, siger Elias Sørensen til NordicBet.

I stedet endte han altså med at rykke retur til Esbjerg fB, uden en førsteholdskamp for Newcastle United på cv’et.  I sidste sæson var Elias Fritjof Sørensen, der kom til Newcastle United fra HB Køge, udlejet til Almere City.

Indtil videre er det blevet til to scoringer i syv ligakampe for Elias Fritjof Sørensen. EfB har fortsat sæsonens første sejr til gode i NordicBet Ligaen.







LIVE

TransferLIVE: Aral Simsir er landet

Argentina afværger fiasko – vildt comeback!

Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’

Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub

Knuser transferrekord

Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet



LIVE

VM-LIVE: Argentina i vanvittigt comeback!

Supercomputer: De vinder VM

Her er danskers millionløn i Lazio

USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?

FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’

Kæmpe flop: Brøndby sælger Yeboah

De meldes interesseret i Orri Oskarsson



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Stor profil til FCK? ‘En virkelig god afslutter’

Afsløring: FCK forhandler om Bernhardsson-køb

Schweiz – Colombia

Dybt forundret over Superliga-flop

Superliga-profil: Derfor skifter jeg til Brøndby



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Medier jubler over USA’s nedtur

Stor nedtur for Superliga-komet

Cornelius: ‘Jeg skal kunne spille hver tredje dag’

Afsløring: Horsens laver rekordtransfer

Bundesliga-klub henter FCM-emne

‘Jeg er rigtig dårlig til at holde min kæft’

Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr

Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’

Argentina – Egypten

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Medie: FCK-spiller enig med ny klub

Kristiansen-transfer nærmer sig deadline

Afsløring: FCM sælger Aral Simsir i kæmpe transfer

Her er 1/8-finalerne ved VM