Fodbold handler nogle gange om marginaler, og var det gået en smule anderledes for Elias Fritjof Sørensen, kunne han have fået chancen i Premier League.
Den danske angriber, der nu er på kontrakt i Esbjerg fB, fortæller i et interview med NordicBet om sin tid i den nordøstengelske klub Newcastle United, hvor han på et tidspunkt var et meget, meget varmt navn, efter han smadrede mål ind på stribe på ungdomsholdet.
– Der var en periode, hvor jeg følte, at jeg ville få mit gennembrud. Jeg havde fået en ny kontrakt, og jeg trænede med førsteholdet. Jeg var med i pre-season og fik min uofficielle debut for førsteholdet. Jeg havde det som blommen i et æg, og det hele gik rigtig godt på og uden for banen. Jeg følte, at mit gennembrud var tæt på at være der.
– Jeg var på toppen af skyerne, men førsteholdstræneren mente ikke, at jeg var klar til at spille i Premier League. Det var fair nok, så planen var, at jeg skulle have spilletid via en lejeaftale. Det lykkedes så ikke at få den ønskede spilletid, og så var det svært at komme tilbage. Hvis træneren i League One (Blackpool, red.) ikke tror på dig, hvorfor skal ham i Premier League så?, siger Elias Sørensen til NordicBet.
I stedet endte han altså med at rykke retur til Esbjerg fB, uden en førsteholdskamp for Newcastle United på cv’et. I sidste sæson var Elias Fritjof Sørensen, der kom til Newcastle United fra HB Køge, udlejet til Almere City.
Indtil videre er det blevet til to scoringer i syv ligakampe for Elias Fritjof Sørensen. EfB har fortsat sæsonens første sejr til gode i NordicBet Ligaen.
MEDIE FC København i intense transferforhandlinger
EKSKLUSIVT
Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’
INTERVIEW
Nørgaard om Brøndby-stortalent: ‘Ubehagelig’
TOPNYHED
Peter Crouch i kødet på Schmeichel efter kritik
NYHEDER
Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland køber Kjell Wätjen
LIVE
VM-LIVE: Harry Kane kommer med løfte
TRANSFER
Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM
TRANSFER
Jacob Ambæk rygtet væk – nu reagerer BIF-boss
NYHEDER
FCK-spiller har revet skulderen af led
MEDIE
AC Milan vil hente Man Utd-profil
MEDIE
FCK enig med danskerklub om Elias Achouri
INTERVIEW
Nørgaard fremlægger sin Vallys-plan
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
Mathias Zanka i svime: På et helt andet niveau
INTERVIEW
‘Kæmpe cadeau til AGF’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub
INTERVIEW
Maxsø til Brøndby? Nu reagerer Nørgaard
TIPSBLADETS DOM
Høj klasse – det var vidunderligt lavet!
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lægetjek i dag – henter Patrick Olsen
EKSKLUSIVT
Jubler over transfer: Tak, Brøndby!
INTERVIEW
Zorniger var sur – Ejdum reagerede prompte
EKSKLUSIVT
Sebastian Hindstam på blokken i danske klubber
INTERVIEW
Sur Zorniger med opsang til Ejdum
EKSKLUSIVT
Afsløring: San Diego vil give 22 mio. for Achouri
TOPNYHED
Tager Superliga-klub stor beslutning?
AVIS
Forhandler med Jannik Vestergaard
HELT VILDT
Historisk transfer – FC København tjener kassen
NYHEDER
FCM-flop i chokskifte
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?
NYHEDER
Kenneth Perez advarer: Det bliver et helvede
NYHEDER
Tæt på aftale med Jürgen Klopp
OPTAKT
