Som Tipsbladet kunne afsløre tirsdag, så har B.93 ansat Christian Engell, der tidligere har været performance konsulent i Brøndby IF samt Head of People and Culture i FC København.
Det bekræfter den københavnske Østerbro-klub på dens hjemmeside, hvor bestyrelsesformand Lars Lüthjohan fortæller om baggrunden for, at valget faldt på Engell.
– Christian kender klubben rigtig godt og var med i den gruppe som tilbage i 2015 formulerede de værdier og den strategi, som er fundamentet for den værdibaserede ledelse vi ønsker i B.93, siger han og fortsætter:
– Efter i halvandet år at have løst forskellige opgaver for os kommer Christian nu til at fungere som administrerende direktør, da vi mener han har forudsætningerne for at fortsætte udviklingen på tværs af segmenter i klubben, lyder det fra B.93-bestyrelsesformanden.
Derudover er det et mål for dem, at man vil sikre, at man får udnyttet synergierne i klubben, og at arbejdet for eliten kan være til gavn for bredden i klubben.
Selv peger Christian Engell på, at det er et privilegium at skulle lede en af landets ældste og mest vindende fodboldklubber, og at han går ydmygt og motiveret til opgaven, og at de sammen kan løfte B.93 til det næste niveau.
– For ni år siden talte vi om et kæmpe uforløst potentiale. Det er der stadig trods klubbens flotte udvikling de seneste år. Det er min opgave at sikre at udviklingen fortsætter, forklarer Engell, som slår fast, at det er en klub, hvor spillerne og spillet kommer i første række – og hvor måden de gør tingene på er vigtigere end resultatet.
– Jeg kender ikke andre fodboldklubber, der har kærlighed som den vigtigste værdi. Det er netop kærlighed, der skal drive os frem mod at kunne spille med i toppen af dansk kvinde- og herrefodbold i tæt forening med ét samlet akademi for piger og drenge og en velfungerende breddeafdeling.
Foruden en fortid i Brøndby og FCK, så har han også haft en periode i engelske Southampton.
LIVE
LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson
MEDIE
Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr
NYHEDER
Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’
NYHEDER
Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
NYHEDER
Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’
MEDIE
Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
OPTAKT
Brøndby IF – FC Nordsjælland
Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham
NYHEDER
– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!
NYHEDER
Horsens kommer tættere på oprykning
NYHEDER
Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
NYHEDER
Delaney afslører dialog
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
TOPNYHED
Raser over Brian Riemer-interview
NYHEDER
Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
– En af Superligaens bedste angribere nogensinde
NYHEDER
Arteta rasede: Nu reagerer UEFA
MEDIE
Tottenham jagter choktransfer
NYHEDER
Infantino: Iran kommer til at spille VM
HELT VILDT
Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’
NYHEDER
Brøndby-profil afviser: ‘Komplet nonsens!’
NYHEDER
Chok i Wolfsburg
– Vi har alle fejlet
Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’
TRANSFER
Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen
TOPNYHED
‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby
AVIS
Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
AVIS
Tror på millionkøb af FC København-spiller
HELT VILDT