Tidligere Brøndby- og FCK’er bliver B.93-direktør

Christian Engell er nu blevet præsenteret som ny administrerende direktør for B.93.



Som Tipsbladet kunne afsløre tirsdag, så har B.93 ansat Christian Engell, der tidligere har været performance konsulent i Brøndby IF samt Head of People and Culture i FC København.

Det bekræfter den københavnske Østerbro-klub på dens hjemmeside, hvor bestyrelsesformand Lars Lüthjohan fortæller om baggrunden for, at valget faldt på Engell.

– Christian kender klubben rigtig godt og var med i den gruppe som tilbage i 2015 formulerede de værdier og den strategi, som er fundamentet for den værdibaserede ledelse vi ønsker i B.93, siger han og fortsætter:

– Efter i halvandet år at have løst forskellige opgaver for os kommer Christian nu til at fungere som administrerende direktør, da vi mener han har forudsætningerne for at fortsætte udviklingen på tværs af segmenter i klubben, lyder det fra B.93-bestyrelsesformanden.

Derudover er det et mål for dem, at man vil sikre, at man får udnyttet synergierne i klubben, og at arbejdet for eliten kan være til gavn for bredden i klubben.

Selv peger Christian Engell på, at det er et privilegium at skulle lede en af landets ældste og mest vindende fodboldklubber, og at han går ydmygt og motiveret til opgaven, og at de sammen kan løfte B.93 til det næste niveau.

– For ni år siden talte vi om et kæmpe uforløst potentiale. Det er der stadig trods klubbens flotte udvikling de seneste år. Det er min opgave at sikre at udviklingen fortsætter, forklarer Engell, som slår fast, at det er en klub, hvor spillerne og spillet kommer i første række – og hvor måden de gør tingene på er vigtigere end resultatet.

– Jeg kender ikke andre fodboldklubber, der har kærlighed som den vigtigste værdi. Det er netop kærlighed, der skal drive os frem mod at kunne spille med i toppen af dansk kvinde- og herrefodbold i tæt forening med ét samlet akademi for piger og drenge og en velfungerende breddeafdeling.

Foruden en fortid i Brøndby og FCK, så har han også haft en periode i engelske Southampton.







LIVE

TransferLIVE: Aral Simsir er landet

Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job

Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’

Supercomputer: De vinder VM

USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?

Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub



LIVE

VM-LIVE: Argentina i vanvittigt comeback!

Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet

Knuser transferrekord

Her er danskers millionløn i Lazio

FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’

De meldes interesseret i Orri Oskarsson

Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

VM-spiller alvorligt skadet

Superliga-profil: Derfor skifter jeg til Brøndby

Afsløring: FCM sælger Aral Simsir i kæmpe transfer

Dybt forundret over Superliga-flop

Afsløring: Brøndby taber millioner på Yeboah



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Kæmpe flop: Brøndby sælger Yeboah

Stor profil til FCK? ‘En virkelig god afslutter’

Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’

Bundesliga-klub henter FCM-emne

‘Nogle vil spille 12 kampe og blive solgt’

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde

– De kom uanmeldt og jagtede mig rundt i Aarhus

Afsløring: Horsens laver rekordtransfer

Klausul udløst: ‘Vi er blevet fint kompenseret’



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Medier jubler over USA’s nedtur

Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp

Cornelius: ‘Jeg skal kunne spille hver tredje dag’

Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr