Som Tipsbladet kunne afsløre tirsdag, så har B.93 ansat Christian Engell, der tidligere har været performance konsulent i Brøndby IF samt Head of People and Culture i FC København.
Det bekræfter den københavnske Østerbro-klub på dens hjemmeside, hvor bestyrelsesformand Lars Lüthjohan fortæller om baggrunden for, at valget faldt på Engell.
– Christian kender klubben rigtig godt og var med i den gruppe som tilbage i 2015 formulerede de værdier og den strategi, som er fundamentet for den værdibaserede ledelse vi ønsker i B.93, siger han og fortsætter:
– Efter i halvandet år at have løst forskellige opgaver for os kommer Christian nu til at fungere som administrerende direktør, da vi mener han har forudsætningerne for at fortsætte udviklingen på tværs af segmenter i klubben, lyder det fra B.93-bestyrelsesformanden.
Derudover er det et mål for dem, at man vil sikre, at man får udnyttet synergierne i klubben, og at arbejdet for eliten kan være til gavn for bredden i klubben.
Selv peger Christian Engell på, at det er et privilegium at skulle lede en af landets ældste og mest vindende fodboldklubber, og at han går ydmygt og motiveret til opgaven, og at de sammen kan løfte B.93 til det næste niveau.
– For ni år siden talte vi om et kæmpe uforløst potentiale. Det er der stadig trods klubbens flotte udvikling de seneste år. Det er min opgave at sikre at udviklingen fortsætter, forklarer Engell, som slår fast, at det er en klub, hvor spillerne og spillet kommer i første række – og hvor måden de gør tingene på er vigtigere end resultatet.
– Jeg kender ikke andre fodboldklubber, der har kærlighed som den vigtigste værdi. Det er netop kærlighed, der skal drive os frem mod at kunne spille med i toppen af dansk kvinde- og herrefodbold i tæt forening med ét samlet akademi for piger og drenge og en velfungerende breddeafdeling.
Foruden en fortid i Brøndby og FCK, så har han også haft en periode i engelske Southampton.
LIVE
VM-LIVE: Kæmpe skuffelse – de er ude!
EKSKLUSIVT
Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’
NYHEDER
Jens Stage-skifte i fare
TRANSFER
FC Midtjylland sælger midtbanespiller
EKSKLUSIVT
Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg
NYHEDER
Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning
MEDIE
Enighed – dansk stortransfer tæt på
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Overvejer stor ændring for Patrick Dorgu
‘Så bliver min sommer ikke, som jeg ønsker den’
TOPNYHED
Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’
EKSKLUSIVT
Superliga-boss med spændende transfermelding
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
NYHEDER
Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner
TRANSFER
Interessant melding om VM-profil
NYHEDER
Dame N’Doye scorer nyt job
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Superliga-klub i dialog om FCK-spiller
TOPNYHED
‘Det største tilbageslag i min karriere’
TOPNYHED
Tordner mod VM-træner
NYHEDER
Poulsen er Årets Træner – her er top 3
MEDIE
Vil smadre transferrekord
TOPNYHED
Bo Henriksen om stjerne: ‘Han er pisseirriterende’
OPTAKT
Holland – Sverige
Thomas Frank med interessant Danmark-melding
Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen
OPTAKT
Tyskland – Elfenbenskysten
TOPNYHED
Her er AGF’s Champions League-modstander
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TRANSFER
Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’
AVIS