Tidligere Brøndby- og FCK’er bliver B.93-direktør

Christian Engell er nu blevet præsenteret som ny administrerende direktør for B.93.



Som Tipsbladet kunne afsløre tirsdag, så har B.93 ansat Christian Engell, der tidligere har været performance konsulent i Brøndby IF samt Head of People and Culture i FC København.

Det bekræfter den københavnske Østerbro-klub på dens hjemmeside, hvor bestyrelsesformand Lars Lüthjohan fortæller om baggrunden for, at valget faldt på Engell.

– Christian kender klubben rigtig godt og var med i den gruppe som tilbage i 2015 formulerede de værdier og den strategi, som er fundamentet for den værdibaserede ledelse vi ønsker i B.93, siger han og fortsætter:

– Efter i halvandet år at have løst forskellige opgaver for os kommer Christian nu til at fungere som administrerende direktør, da vi mener han har forudsætningerne for at fortsætte udviklingen på tværs af segmenter i klubben, lyder det fra B.93-bestyrelsesformanden.

Derudover er det et mål for dem, at man vil sikre, at man får udnyttet synergierne i klubben, og at arbejdet for eliten kan være til gavn for bredden i klubben.

Selv peger Christian Engell på, at det er et privilegium at skulle lede en af landets ældste og mest vindende fodboldklubber, og at han går ydmygt og motiveret til opgaven, og at de sammen kan løfte B.93 til det næste niveau.

– For ni år siden talte vi om et kæmpe uforløst potentiale. Det er der stadig trods klubbens flotte udvikling de seneste år. Det er min opgave at sikre at udviklingen fortsætter, forklarer Engell, som slår fast, at det er en klub, hvor spillerne og spillet kommer i første række – og hvor måden de gør tingene på er vigtigere end resultatet.

– Jeg kender ikke andre fodboldklubber, der har kærlighed som den vigtigste værdi. Det er netop kærlighed, der skal drive os frem mod at kunne spille med i toppen af dansk kvinde- og herrefodbold i tæt forening med ét samlet akademi for piger og drenge og en velfungerende breddeafdeling.

Foruden en fortid i Brøndby og FCK, så har han også haft en periode i engelske Southampton.





Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’




LIVE

LIVE: Viktor Dadason fåmæl om fremtiden

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’

– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!

FCK afslører rekordbeløb i dansk fodbold

AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!

Skidt nyt om Lukas Lerager

Afvist – Brøndby undrer sig



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag

KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’

Patrick Dorgu er med

Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Målmandschok i Berlin – Rønnow ude for sæsonen

Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring

Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt

‘Det er pinligt for dansk fodbold’

Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending

Smider Salah-bombe



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!

Engelsk klub går all-in på Thomas Frank

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe

Disse 13 United-spillere meldes på vej væk

Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’

Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet

Det kan man ikke være, hvis man vil være mester!

Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”

Gratis adgang til Superliga-brag



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud

‘Vi skal finde de idioter, som har gjort det her’