Tidligere SL-bomber tvunget til karrierestop

Den tidligere topangriber Mads Hvilsom indstiller karrieren som 30-årig.



Han var en succeshistorie i Hobro IK og scorede så mange mål, at han i 2015 sikrede sig et skifte til tysk fodbold, men karrieren har været hård ved nu 30-årige Mads Hvilsom, der har været plaget af flere længerevarende og alvorlige skader.

Derfor er han nu været tvunget til at indstille sin karriere, meddeleler Hobro IK i en pressemeddelelse.

Hvilsom blev i 2021 alvorligt knæskadet. Han kom tilbage, men skulle opereres igen i efteråret, og så blev det altså klart: Den skade sætter en stopper for fodboldkarrieren.

– Desværre må jeg stoppe min fodboldkarriere tidligere end forventet. Efter knap to års genoptræning, må jeg sande, at mit knæ ikke kan holde til den belastning som fodboldspillet kræver. Det er altid svært at sige stop for noget, der er sjovt – og det er netop hvad fodbold har været for mig i Hobro IK, siger Mads Hvilsom i pressemeddelelsen og fortsætter:

– Jeg vil gerne takke klubbens medarbejdere, frivillige, og partnere. Uden jer havde alle de store oplevelser, som jeg tager med fra fodbold, ikke været muligt. En stor tak skal også lyde til både nuværende og tidligere spillere og trænere i Hobro IK. Mange af mine bekendtskaber i klubben har udviklet sig til venskaber, og de mange sportslige højdepunkter vi har opnået sammen, vil jeg tage med mig resten af livet.

Angriberen fik debut på førsteholdet i FC Midtjylland som bare 16-årig, men han havde svært ved at leve op til hypen – FCM har også erkendt, at man brugte ham for tidligt.

Siden var han udlejet et par gange, inden han fandt sig til rette i Hobro IK og altså endte med at lave 16 mål i 33 Superliga-kampe i sæsonen 2014/2015.

Det sikrede han et skifte til Braunschweig i Tyskland. Siden var han forbi Norge og Brann, inden Esbjerg fB hentede ham tilbage til Danmark i 2016. Siden har han været udlejet til Sønderyske, og i 2019 kom han "hjem" til Hobro IK. Men alvorlige skader satte en stopper for hans karriere og mulighed for at hjælpe klubben, der befinder sig i den næstbedste danske række.






LIVE: FC Midtjylland på svær opgave mod Besiktas




LIVE

TransferLIVE: 105 millioner for dansk stortalent

LIVE: FC Midtjylland på svær opgave mod Besiktas

Efter Hyseni-bud: Sønderjyske henter ny spiller

AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’

Tæt på Brøndby-transfer: Nu sprudler han

Hylder FCK-spiller: ‘Har jeg ikke set mange gange’

Afsløring: Bombe! Zorniger fyret – Thomasberg ind



LIVE

Superliga-LIVE: Cornelius: ‘En cola og et isbad’

OB-boss: Derfor fyrer vi Alexander Zorniger

Bombe i England: Eddie Howe færdig i Newcastle

Åbner for Kasper Dolberg-bombe

AGF i Europa: De venter i næste runde

Afsløring: FC København jagter Henrik Falchener



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

OB-boss: Udfordringerne blev større end gevinsten

Stjerne på plads i Chelsea

De vil have Jelert

Stort nedbrud: Chefredaktør siger undskyld

Ny FC København-stjerne imponerer



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Hvor er I vilde, AGF!

Tottenham-flop i stor transfer

FCK-chok i Parken: Ikke set i 247 kampe

‘Han er et af Europas største angrebstalenter’

Ny BIF-stjerne? Trækker overskrifter i udlandet

Nærmer sig vild FCK-præstation

OB indkalder pressen til nyt om cheftræneren

Afsløring: Lee til lægetjek i kæmpe FCM-salg

FC Midtjylland sælger profil dyrt – her er prisen

Danmark har solidt koefficient-udgangspunkt



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

‘Jeg har et dokument – Brøndby ville have ham’

Landet i Danmark – lægetjek tirsdag

Her er FC Københavns pris på William Clem

FCK-træner: ‘Alle fik set det i dag’