Tidligere SL-bomber tvunget til karrierestop

Den tidligere topangriber Mads Hvilsom indstiller karrieren som 30-årig.



Han var en succeshistorie i Hobro IK og scorede så mange mål, at han i 2015 sikrede sig et skifte til tysk fodbold, men karrieren har været hård ved nu 30-årige Mads Hvilsom, der har været plaget af flere længerevarende og alvorlige skader.

Derfor er han nu været tvunget til at indstille sin karriere, meddeleler Hobro IK i en pressemeddelelse.

Hvilsom blev i 2021 alvorligt knæskadet. Han kom tilbage, men skulle opereres igen i efteråret, og så blev det altså klart: Den skade sætter en stopper for fodboldkarrieren.

– Desværre må jeg stoppe min fodboldkarriere tidligere end forventet. Efter knap to års genoptræning, må jeg sande, at mit knæ ikke kan holde til den belastning som fodboldspillet kræver. Det er altid svært at sige stop for noget, der er sjovt – og det er netop hvad fodbold har været for mig i Hobro IK, siger Mads Hvilsom i pressemeddelelsen og fortsætter:

– Jeg vil gerne takke klubbens medarbejdere, frivillige, og partnere. Uden jer havde alle de store oplevelser, som jeg tager med fra fodbold, ikke været muligt. En stor tak skal også lyde til både nuværende og tidligere spillere og trænere i Hobro IK. Mange af mine bekendtskaber i klubben har udviklet sig til venskaber, og de mange sportslige højdepunkter vi har opnået sammen, vil jeg tage med mig resten af livet.

Angriberen fik debut på førsteholdet i FC Midtjylland som bare 16-årig, men han havde svært ved at leve op til hypen – FCM har også erkendt, at man brugte ham for tidligt.

Siden var han udlejet et par gange, inden han fandt sig til rette i Hobro IK og altså endte med at lave 16 mål i 33 Superliga-kampe i sæsonen 2014/2015.

Det sikrede han et skifte til Braunschweig i Tyskland. Siden var han forbi Norge og Brann, inden Esbjerg fB hentede ham tilbage til Danmark i 2016. Siden har han været udlejet til Sønderyske, og i 2019 kom han "hjem" til Hobro IK. Men alvorlige skader satte en stopper for hans karriere og mulighed for at hjælpe klubben, der befinder sig i den næstbedste danske række.





LIVE

LIVE: FCK tager to mesterskaber

Jacob Neestrup er enig med ny klub

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning

Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie

39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner

Superliga-oprykker varsler flere transfers



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

‘Vi skal helst ikke ende som AaB’

Vilde Kane sikrede Bayern München endnu en pokal

Fem bud på Brøndbys nye træner

Skuffende! Og ham der har været en katastrofe

De er tilbage i Premier League



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3

Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis

Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’

Cooper skal ingen steder: Fuld opbakning

Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Uventet diagnose: En ulidelig tanke for Ståle

Forhandler med storklub

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte

FC København kan få Jens Stage-millioner

‘Jeg skal hjem og banke hovedet ind i væggen’

Han er ny fodbolddirektør i Brøndby

Afsløring: Beijmo ankommer før chokskifte til FCK



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Afsløring: Henrik Hansen stopper i Brøndby

FC Midtjylland bejler til schweizisk stortalent

Liverpool – Brentford

Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK

Her er FC Københavns vej i Europa

Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM