Han var en succeshistorie i Hobro IK og scorede så mange mål, at han i 2015 sikrede sig et skifte til tysk fodbold, men karrieren har været hård ved nu 30-årige Mads Hvilsom, der har været plaget af flere længerevarende og alvorlige skader.
Derfor er han nu været tvunget til at indstille sin karriere, meddeleler Hobro IK i en pressemeddelelse.
Hvilsom blev i 2021 alvorligt knæskadet. Han kom tilbage, men skulle opereres igen i efteråret, og så blev det altså klart: Den skade sætter en stopper for fodboldkarrieren.
– Desværre må jeg stoppe min fodboldkarriere tidligere end forventet. Efter knap to års genoptræning, må jeg sande, at mit knæ ikke kan holde til den belastning som fodboldspillet kræver. Det er altid svært at sige stop for noget, der er sjovt – og det er netop hvad fodbold har været for mig i Hobro IK, siger Mads Hvilsom i pressemeddelelsen og fortsætter:
– Jeg vil gerne takke klubbens medarbejdere, frivillige, og partnere. Uden jer havde alle de store oplevelser, som jeg tager med fra fodbold, ikke været muligt. En stor tak skal også lyde til både nuværende og tidligere spillere og trænere i Hobro IK. Mange af mine bekendtskaber i klubben har udviklet sig til venskaber, og de mange sportslige højdepunkter vi har opnået sammen, vil jeg tage med mig resten af livet.
Angriberen fik debut på førsteholdet i FC Midtjylland som bare 16-årig, men han havde svært ved at leve op til hypen – FCM har også erkendt, at man brugte ham for tidligt.
Siden var han udlejet et par gange, inden han fandt sig til rette i Hobro IK og altså endte med at lave 16 mål i 33 Superliga-kampe i sæsonen 2014/2015.
Det sikrede han et skifte til Braunschweig i Tyskland. Siden var han forbi Norge og Brann, inden Esbjerg fB hentede ham tilbage til Danmark i 2016. Siden har han været udlejet til Sønderyske, og i 2019 kom han "hjem" til Hobro IK. Men alvorlige skader satte en stopper for hans karriere og mulighed for at hjælpe klubben, der befinder sig i den næstbedste danske række.
LIVE
TransferLIVE: Bud afvist – præsident udtaler sig
TOPNYHED
Blæst bagover: ‘Han er godt nok vild’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen
MEDIE
Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren
MEDIE
Nu er der nyt om Robert Skov
TOPNYHED
Anderson: Derfor skifter jeg til AGF
NYHEDER
Et ‘angreb’ på Superligaen
LIVE
VM-LIVE: Endnu en spansk scoring
NYHEDER
– Schwartau-handel giver ingen mening
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens afviser bud på Julius Madsen
MEDIE
Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen
NYHEDER
Laudrup stopper på TV 2
NYHEDER
‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
Forstår intet af Bisseck-beslutning
EKSKLUSIVT
Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud
INTERVIEW
Vil de købe rettighederne til Superligaen?
MEDIE
Brøndby i transferduel – jagter Rajmund Toth
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
Eksperter raser: Hvad med Messi?
MEDIE
Afviser monsterbud på Simsir
TRANSFER
Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind
Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’
MEDIE
Jagter stor Liverpool-stjerne
OPTAKT
Schweiz – Algeriet
EKSKLUSIVT
Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
NYHEDER
Spanien sender Østrig ud i VM-mørket
OPTAKT
Australien – Egypten
TRANSFER
AGF-scoop: Hijackede transfer
MEDIE
Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
NYHEDER
Premier League-klub giver cheftræneren sparket