Tidligere SL-bomber tvunget til karrierestop

Den tidligere topangriber Mads Hvilsom indstiller karrieren som 30-årig.



Han var en succeshistorie i Hobro IK og scorede så mange mål, at han i 2015 sikrede sig et skifte til tysk fodbold, men karrieren har været hård ved nu 30-årige Mads Hvilsom, der har været plaget af flere længerevarende og alvorlige skader.

Derfor er han nu været tvunget til at indstille sin karriere, meddeleler Hobro IK i en pressemeddelelse.

Hvilsom blev i 2021 alvorligt knæskadet. Han kom tilbage, men skulle opereres igen i efteråret, og så blev det altså klart: Den skade sætter en stopper for fodboldkarrieren.

– Desværre må jeg stoppe min fodboldkarriere tidligere end forventet. Efter knap to års genoptræning, må jeg sande, at mit knæ ikke kan holde til den belastning som fodboldspillet kræver. Det er altid svært at sige stop for noget, der er sjovt – og det er netop hvad fodbold har været for mig i Hobro IK, siger Mads Hvilsom i pressemeddelelsen og fortsætter:

– Jeg vil gerne takke klubbens medarbejdere, frivillige, og partnere. Uden jer havde alle de store oplevelser, som jeg tager med fra fodbold, ikke været muligt. En stor tak skal også lyde til både nuværende og tidligere spillere og trænere i Hobro IK. Mange af mine bekendtskaber i klubben har udviklet sig til venskaber, og de mange sportslige højdepunkter vi har opnået sammen, vil jeg tage med mig resten af livet.

Angriberen fik debut på førsteholdet i FC Midtjylland som bare 16-årig, men han havde svært ved at leve op til hypen – FCM har også erkendt, at man brugte ham for tidligt.

Siden var han udlejet et par gange, inden han fandt sig til rette i Hobro IK og altså endte med at lave 16 mål i 33 Superliga-kampe i sæsonen 2014/2015.

Det sikrede han et skifte til Braunschweig i Tyskland. Siden var han forbi Norge og Brann, inden Esbjerg fB hentede ham tilbage til Danmark i 2016. Siden har han været udlejet til Sønderyske, og i 2019 kom han "hjem" til Hobro IK. Men alvorlige skader satte en stopper for hans karriere og mulighed for at hjælpe klubben, der befinder sig i den næstbedste danske række.





FC København – Brøndby IF

FC København og Brøndby IF brager sammen

Yuito Suzuki chokerer Bayern München

FC Midtjylland kan score gode penge

Neestrup: ‘Jeg har presset på for en afklaring’

Kæmpe nedtur for Ohi Omoijuanfo

Brøndby-spiller afviser

Dolberg på tavlen: Jeg føler mig meget ansvarlig

Tadej Pogacar i stor hyldest af Jonas Vingegaard

Biereth og Dolberg bryder måltørke

Andreas Christensen i chokskifte?

Sønderjyske – FC Midtjylland

Rasmus Højlund involveret i Napoli-triumf

Kæmpe nedtur for AaB

Revser Superliga-klub: ‘Bliver lidt for fattigt’

Thomas Gravesen stjæler overskrifter i udlandet

Ekspert undrer sig over dommervalg til derby

Her er Kamil Wilczek i dag

Her kan du se FC København mod Brøndby IF

Superliga-legende stråler som 41-årig

I svime over German Onugkha

Randers FC – OB

Frank afviste flere

Ekspert med vildt bud på Lerager-afløser i FCK

Hjulmand forlænger Wolfsburg-krisen

Viborg FF – Vejle Boldklub

Transfer på vej? AGF sværmer om Superliga-stopper

Dansk klub snydt af dommeren? Ekspert vurderer

FC Nordsjælland – FC Fredericia

Derfor har Lerager takket nej til FC København

– Agger og Kahlenberg var specielt

– Korthuset er væltet

Forlag giver penge til dansk klub for Frank-bog

Krise i Liverpool: ‘Det fungerer ikke for tiden’

‘Han har tryllebundet halvdelen af Europa’

Ståle blander sig i FCK-debat: ‘Helt idiotisk’

Lillebror kan drille i Madrid-derby

Newcastle spænder ben for Manchester City

Barcelonas stjerner bankede Athletic Club

Liverpool ydmyget

Franculino med 6. flest mål i verden i denne sæson

Kongesæson – de køber Pep Biel

Pogba kan få comeback

Bizart: Dansk stjernes klub har fået stjålet trofæ

Brøndby-stjerne: ‘Han er en helt i hele landet!’

Afslører “frisk” SMS fra Tyskland

Starter foran Max Verstappen i Las Vegas

Nikolaj Ehlers straffer sin tidligere klub

Eintracht tæmmer Gedebukke

– Jeg vil være den bedste