Tidligere SL-bomber tvunget til karrierestop

Den tidligere topangriber Mads Hvilsom indstiller karrieren som 30-årig.



Han var en succeshistorie i Hobro IK og scorede så mange mål, at han i 2015 sikrede sig et skifte til tysk fodbold, men karrieren har været hård ved nu 30-årige Mads Hvilsom, der har været plaget af flere længerevarende og alvorlige skader.

Derfor er han nu været tvunget til at indstille sin karriere, meddeleler Hobro IK i en pressemeddelelse.

Hvilsom blev i 2021 alvorligt knæskadet. Han kom tilbage, men skulle opereres igen i efteråret, og så blev det altså klart: Den skade sætter en stopper for fodboldkarrieren.

– Desværre må jeg stoppe min fodboldkarriere tidligere end forventet. Efter knap to års genoptræning, må jeg sande, at mit knæ ikke kan holde til den belastning som fodboldspillet kræver. Det er altid svært at sige stop for noget, der er sjovt – og det er netop hvad fodbold har været for mig i Hobro IK, siger Mads Hvilsom i pressemeddelelsen og fortsætter:

– Jeg vil gerne takke klubbens medarbejdere, frivillige, og partnere. Uden jer havde alle de store oplevelser, som jeg tager med fra fodbold, ikke været muligt. En stor tak skal også lyde til både nuværende og tidligere spillere og trænere i Hobro IK. Mange af mine bekendtskaber i klubben har udviklet sig til venskaber, og de mange sportslige højdepunkter vi har opnået sammen, vil jeg tage med mig resten af livet.

Angriberen fik debut på førsteholdet i FC Midtjylland som bare 16-årig, men han havde svært ved at leve op til hypen – FCM har også erkendt, at man brugte ham for tidligt.

Siden var han udlejet et par gange, inden han fandt sig til rette i Hobro IK og altså endte med at lave 16 mål i 33 Superliga-kampe i sæsonen 2014/2015.

Det sikrede han et skifte til Braunschweig i Tyskland. Siden var han forbi Norge og Brann, inden Esbjerg fB hentede ham tilbage til Danmark i 2016. Siden har han været udlejet til Sønderyske, og i 2019 kom han "hjem" til Hobro IK. Men alvorlige skader satte en stopper for hans karriere og mulighed for at hjælpe klubben, der befinder sig i den næstbedste danske række.





LIVE

TransferLIVE: Liverpool afviser bud

Forgyldt – det tjener Beckham under VM

Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona

Sender opfordring til Superliga-træner

FC Midtjylland sælger midtbanespiller

Nådesløs Schmeichel slagter Sverige

Dansker lander stort job: Det var ligegodt satans 

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Håner svensker: Verdens mærkeligste fodboldspiller

Frankrig – Irak

Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links

Alexander Lind i kæmpe hyldest



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Iransk keeper holder Belgien fra fadet

Afsløring: Brøndby henter FC København-talent

Afsløring: Halmstads vil have dansk Arsenal-keeper



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer

I dialog med Steve Cooper

Tordner mod VM-træner

Jürgen Klopp sviner Van der Vaart

Enighed – dansk stortransfer tæt på

Norge – Senegal

Tvivler på Morten Hjulmand-transfer

Tæt på at købe FC København-spiller

Sunderland jagter dansk guldfugl

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner

Marcondes afviser tilbud, men…

Heroisk målmand sikrer point til Curacao



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Zanka ville spille gratis for FC København

VM-powerranking: En guddommelig præstation