Tidligere SL-bomber tvunget til karrierestop

Den tidligere topangriber Mads Hvilsom indstiller karrieren som 30-årig.



Han var en succeshistorie i Hobro IK og scorede så mange mål, at han i 2015 sikrede sig et skifte til tysk fodbold, men karrieren har været hård ved nu 30-årige Mads Hvilsom, der har været plaget af flere længerevarende og alvorlige skader.

Derfor er han nu været tvunget til at indstille sin karriere, meddeleler Hobro IK i en pressemeddelelse.

Hvilsom blev i 2021 alvorligt knæskadet. Han kom tilbage, men skulle opereres igen i efteråret, og så blev det altså klart: Den skade sætter en stopper for fodboldkarrieren.

– Desværre må jeg stoppe min fodboldkarriere tidligere end forventet. Efter knap to års genoptræning, må jeg sande, at mit knæ ikke kan holde til den belastning som fodboldspillet kræver. Det er altid svært at sige stop for noget, der er sjovt – og det er netop hvad fodbold har været for mig i Hobro IK, siger Mads Hvilsom i pressemeddelelsen og fortsætter:

– Jeg vil gerne takke klubbens medarbejdere, frivillige, og partnere. Uden jer havde alle de store oplevelser, som jeg tager med fra fodbold, ikke været muligt. En stor tak skal også lyde til både nuværende og tidligere spillere og trænere i Hobro IK. Mange af mine bekendtskaber i klubben har udviklet sig til venskaber, og de mange sportslige højdepunkter vi har opnået sammen, vil jeg tage med mig resten af livet.

Angriberen fik debut på førsteholdet i FC Midtjylland som bare 16-årig, men han havde svært ved at leve op til hypen – FCM har også erkendt, at man brugte ham for tidligt.

Siden var han udlejet et par gange, inden han fandt sig til rette i Hobro IK og altså endte med at lave 16 mål i 33 Superliga-kampe i sæsonen 2014/2015.

Det sikrede han et skifte til Braunschweig i Tyskland. Siden var han forbi Norge og Brann, inden Esbjerg fB hentede ham tilbage til Danmark i 2016. Siden har han været udlejet til Sønderyske, og i 2019 kom han "hjem" til Hobro IK. Men alvorlige skader satte en stopper for hans karriere og mulighed for at hjælpe klubben, der befinder sig i den næstbedste danske række.







LIVE

TransferLIVE: Tæt på Barcelona – her er hans løn

Dansker scorer ny kontrakt med PL-klub

Farzam: Disse AGF-profiler kan forlænge

Forlader AGF – her er hans nye klub

Bookmaker: Her er Eriksens næste klub

Afsløring: FCN køber rekorddyrt kæmpetalent

Afsløring: Har fået løbepas af Brøndby

Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK

Afsløring: Dansker jagtes af Barça, City og Ajax

Thomas Mikkelsen skuffet: Her er hans reaktion

Tidl. Viborg-stjerne kan vende tilbage til Danmark



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Roony vil væk

Mæhle kan hentes for spotpris

Husker du FCM-stjernen Sparv? Scorer nyt stort job

United nærmer sig stjernespiller – her er prisen

Brøndby-salg på vej – forventer det sker inden VM



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Stort medie: Hjulmand får sparket – han afløser

Midt i katastrofen hyldes Christian Eriksen

Erik ten Hag jagter dansker

Bekræfter: Vender tilbage til FC København

Thomas Mikkelsen stopper i Brøndby

– Ja, der var dialog med Brøndby

Her er FCKs mulige modstandere i Conference League

AGF-fan drømmer: Køb Silkeborg-stjerne!

FCN bør hente disse to tidl. landsholdsspillere

Højlund får ny stjernetræner i Napoli

Slut med Slot? Han er favorit til at overtage

Solgt til Brøndby: ‘Vi får en rigtig god transfer’



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Dansker vil sælges – storklub står klar i kulissen

Forhandler om Albert Grønbæk