Tordner mod EfB-forklaring: Det er nonsens

Spillerforeningen er ikke tilfredse med Esbjerg fB-ledelsens reaktion på spillernes brev.



Spillerforeningen langer nu ud mod, at Esbjerg fB-ledelsen har prøvet at forklare uroen i klubben med få utilfredse spillere.

Esbjerg fB’s nye træner, Peter Hyballa, er således blevet anklaget for at tage for hårdhændede metoder i brug, og i sidste uge stod 21 spillere også frem med et brev, hvor de udtrykte stærk mistillid til Esbjerg-chefen. Her beskrev de også flere episoder.

I Esbjerg fB’s ledelse blev brevet imidlertid taget med ophøjet ro. Ifølge bestyrelsesformand Michael Kalt og træner Peter Hyballa var der udøvet gruppepres fra “nogle få ældre spillere”, der bad de unge spillere skrive under på brevet, og det har flere gange været historien fra ledelsen i den vestjyske klub. 

Men det er ikke kun få spillere, lyder det fra Spillerforeningens direktør, Michael Sahl Hansen.

– Man har jo prøvet at udstille det til, at det er to spillere, der står bag det her. Det er nonsens. Det kan man se med brevet her. Det er forhåbentlig også skudt ned, siger Michael Sahl Hansen til TV3 Sport efter Esbjerg fB’s kamp mod Lyngby Boldklub lørdag.

– Og jeg vil også gerne skyde det med, at det er en kultur blandt spillerne, ned. Det er jo ikke et omklædningsrum, der går ind og fjerner en træner. Det her er spillere, der har skrevet under med Esbjerg og er dedikerede sportsfolk, der er kommet hjem fra større klubber, og vil Esbjerg det bedste. De går til ledelsen flere gange for at sige, at der er noget, der ikke hænger sammen. De bliver fuldstændig ignorereret. Derfor er man nødt til at gå frem med det her.

– Det næste der sker er så, at journalsiter kaldes uprofessionelle i dækningen, og dernæst er det spillerne. Nu når de står frem og fortæller, er de uprofesionelle. Nogle er blevet brandemærket i en grad, der slet ikke er acceptabel.

I samme interview forklarer Michael Sahl Hansen, at Arbejdstilsynet er blevet blandet ind i sagen, da Esbjerg fB-ledelsen virker “immune” over for kritikken. Han afviser også, at der blot skulle være tale om kulturelle forskelle mellem spillere og ledelsen.





EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Slagter FCM-profil: ‘Han kan ikke spille fodbold!’

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!

Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring

Delaney: Elsker atmosfære men det var i overkanten

Stjerner gav klar besked til Eriksen



Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: ‘Verdens største frispark!’

Nederlag koster dyrt: FC København nedjusterer

De er favoritter til at hente Kasper Høgh

De overvejer Christian Eriksen

FCM-profil tordner: ‘En skandale’

Her kan du se FC København mod FC Midtjylland



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!

Raser: Det er latterligt!

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

LIVE: Slutfløjt i Parken

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’

Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer

Bizar situation for Zorniger: Holder med FCK

Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job

Låste sig inde derhjemme: Kunne høres i Esbjerg

Sker for første gang i 20 år for Real Betis



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending