Trænede med i dansk klub: Jeg ville kede mig der

Hollandsk angriber trænede med i Hobro IK i sommer, men fik ikke kontrakt. Nu siger han, at ville kede sig, hvis han kom til klubben.



Den hollandske angriber Jordie van der Laan prøvetrænede i sommer hos Hobro IK, efter at klubben i sommer mistede offensivprofilen Emmanuel Sabbi til OB, men det udmøntede sig ikke i en aftale for hollænderen.

Det er imidlertid ikke noget, han ærgrer sig synderligt meget over. Jordie van der Laan ved, at han ville kede sig meget i det nordjyske, hvis han var endt i Hobro. 

Det siger angriberen i et interview med avisen De Gelderlander.

– Udfordringen ved Hobro, hvis jeg var skiftet dertil, var sportslig. Bortset fra fodbold og gymnastiksalen er der intet der. Jeg ved allerede nu, at jeg ville kede mig i en sådan klub, siger Jordie van der Laan og tilføjer:

– USA og Australien – det ville være en anden historie. Så har man mere at lave udover fodbolden. Mere at opleve. Jeg leder efter et eventyr.

I stedet for Hobro IK havnede 27-årige Jordie van der Laan hos VV DOVO Veenendaal i den fjerdebedste hollandske række. Han har dog ikke opgivet drømmen om et eksotisk skifte, og har har sat gang i jagten på en ny klub med et opslag på LinkedIn.

“Mit navn er Jordie van der Laan. Jeg er en 27-årig hollandsk fodboldspiller. Til sommer vil jeg være en transferfri spiller på udkig efter en ny udfordring, helst i udlandet. Jeg er 195 centimeter høj, kan sparke med begge ben og kan spille som angriber og 10’er. Jeg har scoret mere end 80 mål på semiprofessionelt niveau i Holland,” skriver van der Laan ifølge aviesn.

Over for De Gelderlander siger angriberen, at han har hørt fra flere klubber i udlandet, som har set opslaget. 





LIVE

LIVE: FC København præsenterer særlig trøje

FC Midtjylland-spiller stukket ned

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’

Stak FCM-spiller ned – stadig på fri fod



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb

Stjernetræner spøger i Real Madrid

Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Offentliggøres i dag

Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite

Andreas Christensen afviser tilbud

Leverkusen – Bayern

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

AGF ramt i slutfasen: En lidt chokerende situation

Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’

Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det

Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?

Den største genistreg i Superligaen?

‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’

Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’

Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk

Glem det, Brøndby – det stinker af medaljer!

Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’

Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag

Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie

Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF