Trænede med i dansk klub: Jeg ville kede mig der

Hollandsk angriber trænede med i Hobro IK i sommer, men fik ikke kontrakt. Nu siger han, at ville kede sig, hvis han kom til klubben.



Den hollandske angriber Jordie van der Laan prøvetrænede i sommer hos Hobro IK, efter at klubben i sommer mistede offensivprofilen Emmanuel Sabbi til OB, men det udmøntede sig ikke i en aftale for hollænderen.

Det er imidlertid ikke noget, han ærgrer sig synderligt meget over. Jordie van der Laan ved, at han ville kede sig meget i det nordjyske, hvis han var endt i Hobro. 

Det siger angriberen i et interview med avisen De Gelderlander.

– Udfordringen ved Hobro, hvis jeg var skiftet dertil, var sportslig. Bortset fra fodbold og gymnastiksalen er der intet der. Jeg ved allerede nu, at jeg ville kede mig i en sådan klub, siger Jordie van der Laan og tilføjer:

– USA og Australien – det ville være en anden historie. Så har man mere at lave udover fodbolden. Mere at opleve. Jeg leder efter et eventyr.

I stedet for Hobro IK havnede 27-årige Jordie van der Laan hos VV DOVO Veenendaal i den fjerdebedste hollandske række. Han har dog ikke opgivet drømmen om et eksotisk skifte, og har har sat gang i jagten på en ny klub med et opslag på LinkedIn.

“Mit navn er Jordie van der Laan. Jeg er en 27-årig hollandsk fodboldspiller. Til sommer vil jeg være en transferfri spiller på udkig efter en ny udfordring, helst i udlandet. Jeg er 195 centimeter høj, kan sparke med begge ben og kan spille som angriber og 10’er. Jeg har scoret mere end 80 mål på semiprofessionelt niveau i Holland,” skriver van der Laan ifølge aviesn.

Over for De Gelderlander siger angriberen, at han har hørt fra flere klubber i udlandet, som har set opslaget. 





LIVE

TransferLIVE: FCM har budt på Magnus Jensen

Eriksen spottet – nu er der nyt

Lindstrøm-transfer på trapperne: Vild lønnedgang

Troels Bech deler uheldig Thomasberg-anekdote

Klar besked om AGF

AGF i kontakt om norsk angriber 

Silkeborg IF – FC København

Transfer på vej: AGF vil score millioner



LIVE

Superliga-LIVE: Åbner for Brøndby-afsked

FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor

Ordet “bestikkelse” blev brugt

AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’

Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Afsløring: Her er Rosenborgs købspris på Chiakha

FC Nordsjælland – Randers FC

Målkongen Chiakha i centrum for millionindsamling

Lyngby BK – AGF

Afsløring: Sønderjyske henter engelsk assistent



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Derfor kan Brøndby-profil misse Viborg-brag

Efter Hyseni-bud: Sønderjyske henter ny spiller

Er han FCK’s joker i europæisk gyserkamp?

AaB spiller sig på førstepladsen

‘Zorniger har været grænsende til illoyal’

Nærmer sig vild FCK-præstation

“Infantino er den forkerte til at lede FIFA”

Her er FC Københavns pris på William Clem

De vil have Jelert

Afsløring: Rekordsalget Hyseni på plads i Brøndby

Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde

FC Midtjylland – AC Horsens



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

Helenius gør op med fortællingen om stor nedtur

Tidligere Zorniger-spiller undrer sig over fyring