Trænede med i dansk klub: Jeg ville kede mig der

Hollandsk angriber trænede med i Hobro IK i sommer, men fik ikke kontrakt. Nu siger han, at ville kede sig, hvis han kom til klubben.



Den hollandske angriber Jordie van der Laan prøvetrænede i sommer hos Hobro IK, efter at klubben i sommer mistede offensivprofilen Emmanuel Sabbi til OB, men det udmøntede sig ikke i en aftale for hollænderen.

Det er imidlertid ikke noget, han ærgrer sig synderligt meget over. Jordie van der Laan ved, at han ville kede sig meget i det nordjyske, hvis han var endt i Hobro. 

Det siger angriberen i et interview med avisen De Gelderlander.

– Udfordringen ved Hobro, hvis jeg var skiftet dertil, var sportslig. Bortset fra fodbold og gymnastiksalen er der intet der. Jeg ved allerede nu, at jeg ville kede mig i en sådan klub, siger Jordie van der Laan og tilføjer:

– USA og Australien – det ville være en anden historie. Så har man mere at lave udover fodbolden. Mere at opleve. Jeg leder efter et eventyr.

I stedet for Hobro IK havnede 27-årige Jordie van der Laan hos VV DOVO Veenendaal i den fjerdebedste hollandske række. Han har dog ikke opgivet drømmen om et eksotisk skifte, og har har sat gang i jagten på en ny klub med et opslag på LinkedIn.

“Mit navn er Jordie van der Laan. Jeg er en 27-årig hollandsk fodboldspiller. Til sommer vil jeg være en transferfri spiller på udkig efter en ny udfordring, helst i udlandet. Jeg er 195 centimeter høj, kan sparke med begge ben og kan spille som angriber og 10’er. Jeg har scoret mere end 80 mål på semiprofessionelt niveau i Holland,” skriver van der Laan ifølge aviesn.

Over for De Gelderlander siger angriberen, at han har hørt fra flere klubber i udlandet, som har set opslaget. 





INTERVIEW

Afslører: Her kigger Brøndby efter ny træner

Hvor er I henne, FCK og Brøndby?

Forhandler om Albert Grønbæk

Færdig i Superligaen – sender stikpille til AGF

Peter Hyballa raser: Det er hyklerisk og uærligt!

Oliver Sonne vender tilbage

Her lander Superliga-kampprogrammet



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil

Brøndby tæt på ansættelse: Han bliver dansk 

Christian Eriksen til OB? Drøm da om ham!

Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby

Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark 



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Kasper Schmeichel færdig i Celtic

Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League

‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’

Efter fiasko: Tidligere FCK-stjerne vil væk

Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Superliga-klub bør jagte Robert Skov

Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby

Storklub jagter to danskere

‘Så kan han klare sig hvor som helst’

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby

SL-træner på blokken i Brøndby – nu svarer ny boss

Dansk profil overrasker: Han er så god

Afsløring: Jacob Neestrup enig med Panathinaikos



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Skuffende! Og ham der har været en katastrofe

Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte

Forklarer – derfor gik det galt for Hoff Thorup

Kan få store konsekvenser for Eriksen

Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood

Klar til at gå shopamok