Trænede med i dansk klub: Jeg ville kede mig der

Hollandsk angriber trænede med i Hobro IK i sommer, men fik ikke kontrakt. Nu siger han, at ville kede sig, hvis han kom til klubben.



Den hollandske angriber Jordie van der Laan prøvetrænede i sommer hos Hobro IK, efter at klubben i sommer mistede offensivprofilen Emmanuel Sabbi til OB, men det udmøntede sig ikke i en aftale for hollænderen.

Det er imidlertid ikke noget, han ærgrer sig synderligt meget over. Jordie van der Laan ved, at han ville kede sig meget i det nordjyske, hvis han var endt i Hobro. 

Det siger angriberen i et interview med avisen De Gelderlander.

– Udfordringen ved Hobro, hvis jeg var skiftet dertil, var sportslig. Bortset fra fodbold og gymnastiksalen er der intet der. Jeg ved allerede nu, at jeg ville kede mig i en sådan klub, siger Jordie van der Laan og tilføjer:

– USA og Australien – det ville være en anden historie. Så har man mere at lave udover fodbolden. Mere at opleve. Jeg leder efter et eventyr.

I stedet for Hobro IK havnede 27-årige Jordie van der Laan hos VV DOVO Veenendaal i den fjerdebedste hollandske række. Han har dog ikke opgivet drømmen om et eksotisk skifte, og har har sat gang i jagten på en ny klub med et opslag på LinkedIn.

“Mit navn er Jordie van der Laan. Jeg er en 27-årig hollandsk fodboldspiller. Til sommer vil jeg være en transferfri spiller på udkig efter en ny udfordring, helst i udlandet. Jeg er 195 centimeter høj, kan sparke med begge ben og kan spille som angriber og 10’er. Jeg har scoret mere end 80 mål på semiprofessionelt niveau i Holland,” skriver van der Laan ifølge aviesn.

Over for De Gelderlander siger angriberen, at han har hørt fra flere klubber i udlandet, som har set opslaget. 





‘CV’: Her er AGF’s transferplaner




LIVE

VM-LIVE: DR Congo chokerer Portugal

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Møde med agenten – de vil have Højbjerg

Her er AGF’s Champions League-modstander

Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage

Køber Mads Bidstrup til spotpris

Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon

Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’

Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’

Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops

Afsløring: Bombe – FCK tæt på Kristjaan Speakman



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Her er FCK’s modstander i Conference League

Succestræner død af kræft

Polske medier ærgrer sig over AGF-trækning

Av – skræklodtrækning for FC Midtjylland!

Raser over Messi-situation: Skandaløst!



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman

Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke

Usbekistan – Colombia

Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise

Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby

Hylder Superliga-flop: ‘Niveau til Premier League’

‘Endelig’: Kæmpe medie hylder VM-dansker

Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen

Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Canada – Qatar

Blæst bagover af 18-årig



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Afsløring: Panathinaikos forhandler om ‘VK’

Brøndby henter keeper – her er planen