Den hollandske angriber Jordie van der Laan prøvetrænede i sommer hos Hobro IK, efter at klubben i sommer mistede offensivprofilen Emmanuel Sabbi til OB, men det udmøntede sig ikke i en aftale for hollænderen.
Det er imidlertid ikke noget, han ærgrer sig synderligt meget over. Jordie van der Laan ved, at han ville kede sig meget i det nordjyske, hvis han var endt i Hobro.
Det siger angriberen i et interview med avisen De Gelderlander.
– Udfordringen ved Hobro, hvis jeg var skiftet dertil, var sportslig. Bortset fra fodbold og gymnastiksalen er der intet der. Jeg ved allerede nu, at jeg ville kede mig i en sådan klub, siger Jordie van der Laan og tilføjer:
– USA og Australien – det ville være en anden historie. Så har man mere at lave udover fodbolden. Mere at opleve. Jeg leder efter et eventyr.
I stedet for Hobro IK havnede 27-årige Jordie van der Laan hos VV DOVO Veenendaal i den fjerdebedste hollandske række. Han har dog ikke opgivet drømmen om et eksotisk skifte, og har har sat gang i jagten på en ny klub med et opslag på LinkedIn.
“Mit navn er Jordie van der Laan. Jeg er en 27-årig hollandsk fodboldspiller. Til sommer vil jeg være en transferfri spiller på udkig efter en ny udfordring, helst i udlandet. Jeg er 195 centimeter høj, kan sparke med begge ben og kan spille som angriber og 10’er. Jeg har scoret mere end 80 mål på semiprofessionelt niveau i Holland,” skriver van der Laan ifølge aviesn.
Over for De Gelderlander siger angriberen, at han har hørt fra flere klubber i udlandet, som har set opslaget.
LIVE
LIVE: FC København præsenterer særlig trøje
FC Midtjylland-spiller stukket ned
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM
EKSKLUSIVT
Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
INTERVIEW
Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’
Stak FCM-spiller ned – stadig på fri fod
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
NYHEDER
Ekspert jubler over Brøndby-indkøb
MEDIE
Stjernetræner spøger i Real Madrid
TIPSBLADETS DOM
Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
MEDIE
Offentliggøres i dag
Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite
AVIS
Andreas Christensen afviser tilbud
OPTAKT
Leverkusen – Bayern
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
INTERVIEW
AGF ramt i slutfasen: En lidt chokerende situation
EKSKLUSIVT
Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’
TOPNYHED
Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det
TIPSBLADETS DOM
Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?
TIPSBLADETS DOM
Den største genistreg i Superligaen?
NYHEDER
‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’
EKSKLUSIVT
Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’
MEDIE
Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk
TIPSBLADETS DOM
Glem det, Brøndby – det stinker af medaljer!
EKSKLUSIVT
Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’
Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag
Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie
EKSKLUSIVT
