Youssef Toutouh træner i dansk klub: Her er planen

Den tidligere FCK-profil Youssef Toutouh træner i øjeblikket med i B.93, men han er fortsat et stykke fra sit gamle jeg.



Youssef Toutouh lagde sidste sommer støvlerne på hylden i en alder af bare 30 år.

I hvert fald for en stund.

Den tidligere FCK-profil kunne nemlig ikke helt give slip på fodbolden, og umiddelbart efter karrierestoppet blev han ansat som assistenttræner for B.93's U19-mandskab i en tilværelse uden for kridtstregerne.

Abstinenserne for selv at være en del af spillet inde på banen blev dog for store for Youssef Toutouh.

Han har fået glæden tilbage til fodbold, og han føler ikke, at han er færdig med at spille fodbold

Kim Engstrøm
B.93

Inden B.93 gik på sommerferie, forhørte han sig derfor om muligheden for at prøve sig af på klubbens førstehold. Vel at mærke inden for kridtstregerne.

– Han har fået glæden tilbage til fodbold ved at være ved et elitemiljø igen, og han føler ikke, at han er færdig med at spille fodbold, selvom han ikke har spillet kampe på højere niveau i to år. Derfor har han budt sig lidt til og spurgt, om det kunne være en mulighed, at få lov til at give det chancen i forhold til vores førstehold, siger Kim Engstrøm, cheftræner i B.93, til Tipsbladet. 

Youssef Toutouh afsluttede sin karriere i en alder af 30 år i 2023 i Brønshøj, der til dagligt spiller i 3.division, men det blev dog aldrig den helt store succes for den tidligere FC København-profil..

Nu har han så valgt at snørre støvlerne igen for at give den en sidste chance i B.93, omend det nok ikke blive et fuldbyrdigt comeback med det første.

Artiklen fortsætter efter billedet … 

Youssef Toutouh i aktion mod Dani Carvajal for Real Madrid i en gruppespilskamp ved Champions League tilbage i 2013. 

– Han vil gerne give det et skud mere, og det er vi glade for, og vi håber selvfølgelig, at det kan lykkes. Derfor har vi lavet en aftale med Youssef om, at vi gerne vil hjælpe ham tilbage i fodboldform, og så må vi se, om han kan hjælpe os. Ikke på kort sigt, men måske på den længere bane.

Hvordan er det så gået indtil videre?

– Jamen, han har været med i en uges tid i træning. Vi startede op i sidste uge. Inden da har han holdt sig selv i gang i 4-5 uger, men selvfølgelig ikke trænet så meget fodbold. Han er et stykke fra sin gamle topform, og også et stykke fra en form, der kan gavne os lige nu og her.

B.93 indleder NordicBet Ligaen med en kamp mod Kolding den 19. juli, og cheftræner Kim Engstrøm kan da også allerede nu løfte sløret for, at det ikke er planen, at han skal indgå i den kamp, da det er en længere proces med at få den 31-årige ekvilibrist tilbage i kampform. 

– Han har bevist et højt teknisk niveau og har noget taktisk forståelse. Der går noget tid endnu, men for os handler det ikke om første kamp mod Kolding, men mere for at se, om det kan lade sig gøre

Nu skal I spille testkamp mod OB tirsdag. Kommer han til at indgå der?

– Nej, han kommer ikke til at spille mod OB, og han kommer heller ikke til at spille på lørdag, hvor vi har en kamp mod Holstein Kiel. Det er simpelthen for tidligt i forhold til modstanderens niveau. 

Kampen mod OB bliver fløjtet i gang tirsdag klokken 13:00, uden Youssef Toutouh. 



Thomas Frank fik point i gensyn med Brentford

Radiotavshed – stjerne er færdig i Real Madrid

Frederik Birk bryder tavsheden

Pione Sistos millionløn skaber problemer

Solgt for 285 millioner

Stjernetræner er ‘besat af Højbjerg’

Afsløring: FC København binder stortalent

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Afsløring: Chok – Kim Engstrøm siger op

Ville gerne skifte tilbage: ‘Hørte ikke fra dem’

Storklub lurer på Mohamed Salah

Uwe Rösler i gang med opsigtsvækkende comeback

Topscorer sprudler – slår I til, Brøndby?

Spøger i kæmpeklub

Adam Buksa: ‘Thomasberg var dybt chokeret’

Vi skal over 100 millioner, hvis han skal sælges!

Medier fælder dom over Patrick Dorgu

Chok i Chelsea – han er favorit til at overtage

Legende med hård kritik af Schmeichel efter fiasko

Superliga-comeback? Tidl. stjerner har udløb i ‘26

Ciao, Enzo: Her er fem bud på en ny Chelsea-træner

Her er Tipsbladets drømmehold i Superligaen

Her er Superligaens 5 bedste sportsdirektører 

Afsløring: Kenneth Høier ny cheftræner i Ishøj IF

Mathias Jensen rygtet væk: Han har imponeret mig

Lukas Lerager: Det fortryder jeg mest i FCK

Stjerne skifter ‘100 procent’ – dialog med Barca

Vil hente engelsk stjerne for næsen af Liverpool

Thomas Franks afløser har trodset dystre spådomme

Ny dansk stjerne? Stjæler overskrifter i udlandet

Kæmpe forløsning for FC København

Michael Laudrup i kæmpe hyldest: Sikke et hold!

Dansk ekspert i chok: ‘Det er hovedløst’

Stjerner ekskluderet efter ‘skammelig præstation’

På blokken i Brøndby – er han ny stjerne?

Ståle Solbakken raser: Det er et galehus

Mange stjerner kan frit forhandle med nye klubber 

Mikkel Damsgaard et emne i storklub

Michael Gregoritsch tæt på Brøndby-exit

Her er 10 udlandsdanskere, der kan vende hjem

Liverpool skuffer stort mod oprykker

Sløv kampstart på Sardinien

Afsløring: Dansk klub vil have Jimmy Brinksby

Dansker skuffet over manglende Fifa-svar

Nu er det officielt: Han er færdig i Chelsea

Bombe på vej – sker det i dag? 

Årets mest læste – I elsker transfers!

Roberto Carlos akutopereret i hjertet

Skrækmelding: Nyt mareridt for dansker

Her er syv Superliga-spillere, der skal oppe sig