Youssef Toutouh lagde sidste sommer støvlerne på hylden i en alder af bare 30 år.
I hvert fald for en stund.
Den tidligere FCK-profil kunne nemlig ikke helt give slip på fodbolden, og umiddelbart efter karrierestoppet blev han ansat som assistenttræner for B.93's U19-mandskab i en tilværelse uden for kridtstregerne.
Abstinenserne for selv at være en del af spillet inde på banen blev dog for store for Youssef Toutouh.
Han har fået glæden tilbage til fodbold, og han føler ikke, at han er færdig med at spille fodbold
Kim EngstrømB.93
Inden B.93 gik på sommerferie, forhørte han sig derfor om muligheden for at prøve sig af på klubbens førstehold. Vel at mærke inden for kridtstregerne.
– Han har fået glæden tilbage til fodbold ved at være ved et elitemiljø igen, og han føler ikke, at han er færdig med at spille fodbold, selvom han ikke har spillet kampe på højere niveau i to år. Derfor har han budt sig lidt til og spurgt, om det kunne være en mulighed, at få lov til at give det chancen i forhold til vores førstehold, siger Kim Engstrøm, cheftræner i B.93, til Tipsbladet.
Youssef Toutouh afsluttede sin karriere i en alder af 30 år i 2023 i Brønshøj, der til dagligt spiller i 3.division, men det blev dog aldrig den helt store succes for den tidligere FC København-profil..
Nu har han så valgt at snørre støvlerne igen for at give den en sidste chance i B.93, omend det nok ikke blive et fuldbyrdigt comeback med det første.
Artiklen fortsætter efter billedet …
– Han vil gerne give det et skud mere, og det er vi glade for, og vi håber selvfølgelig, at det kan lykkes. Derfor har vi lavet en aftale med Youssef om, at vi gerne vil hjælpe ham tilbage i fodboldform, og så må vi se, om han kan hjælpe os. Ikke på kort sigt, men måske på den længere bane.
Hvordan er det så gået indtil videre?
– Jamen, han har været med i en uges tid i træning. Vi startede op i sidste uge. Inden da har han holdt sig selv i gang i 4-5 uger, men selvfølgelig ikke trænet så meget fodbold. Han er et stykke fra sin gamle topform, og også et stykke fra en form, der kan gavne os lige nu og her.
B.93 indleder NordicBet Ligaen med en kamp mod Kolding den 19. juli, og cheftræner Kim Engstrøm kan da også allerede nu løfte sløret for, at det ikke er planen, at han skal indgå i den kamp, da det er en længere proces med at få den 31-årige ekvilibrist tilbage i kampform.
– Han har bevist et højt teknisk niveau og har noget taktisk forståelse. Der går noget tid endnu, men for os handler det ikke om første kamp mod Kolding, men mere for at se, om det kan lade sig gøre
Nu skal I spille testkamp mod OB tirsdag. Kommer han til at indgå der?
– Nej, han kommer ikke til at spille mod OB, og han kommer heller ikke til at spille på lørdag, hvor vi har en kamp mod Holstein Kiel. Det er simpelthen for tidligt i forhold til modstanderens niveau.
Kampen mod OB bliver fløjtet i gang tirsdag klokken 13:00, uden Youssef Toutouh.
LIVE
LIVE: OB skriver med stortalent
AVIS
Melder om voldsom magtkamp i FC København
Højlund står til at slå personlige rekorder
AVIS
Milliardær skylder Superliga-klub millioner
NYHEDER
Osula slår alle andre
‘Han er den tredjebedste dansker nogensinde’
TOPNYHED
Avis: De forhandler med Andreas Christensen
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
FCM ansætter ny topboss
HELT VILDT
Rasmus Højlund i massiv modvind
EKSKLUSIVT
Her får du overblikket fra fredagens 1. division
Ville stoppe karrieren – nu bomber dansker løs
4 spillere ude med skader: Her er FCK’s pokaltrup
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
Her er forklaringen på hans FC København-fravær
TOPNYHED
Bombe – Superliga-klub nævnes
NYHEDER
Nu kommer Riemer med ‘AC’-melding
NYHEDER
Bestod FCM-lægetjek – eksploderet i Bundesligaen
NYHEDER
Lukket træningskamp – sådan gik det for Brøndby
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
NYHEDER
Koryfæ roser Dolberg: ‘Han er bedre end ham’
Mexico kommer med markant melding om VM
Hermansen matcher Areola på bare syv kampe
Skræklodtrækning for FC Midtjylland
NYHEDER
Fremhæver Brøndby-transfer: ‘Et scoop for ham’
FANKLUBBEN
Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
TOPNYHED
Vilde kampe: Her er kampprogrammet for Superligaen
MEDIE
– Der får David at vide, at han er fyret
NYHEDER
I svime over Filip Jørgensen
NYHEDER
‘AGF har været gode til at påvirke medierne’
‘Tottenham er i overhængende fare’
EKSKLUSIVT
Mourinho tog røven på Zeca
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
NYHEDER
Chido Obi nomineret til pris
Lynfyring? ‘Han har givet Thomas Frank al skylden’
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Presset er kolossalt på FC København
TOPNYHED
Bo Svensson slår fast: ‘Jeg er klar!’
Deler nyt om fremtiden
EKSKLUSIVT
Afsløring: Knuder i Brøndby-forhandlinger
NYHEDER
‘Det bliver ikke nemt for Brøndby’
Klar besked til ‘dårlige’ Liverpool: Drop ham!
INTERVIEW
– Jeg er sikker på, at Frank bliver i England
Nu svarer David Nielsen
NYHEDER
Skal han på landsholdet, Riemer?
DAGENS SPILFORSLAG
Marseille kan tage revanche mod Toulouse
Bayern tromler sig videre
Optakt: Newcastle – Manchester City
Celta Vigo – Real Madrid
Her kan du se AaB mod Aarhus Fremad
Donald Trump byder Inter Miami velkommen
Tottenham-træner positiv trods skrækstime
Tottenhams nedtur fortsætter
DAGENS SPILFORSLAG
Få mål i München uden Kane
NYHEDER
Wolfsburg-træner bønfalder fans