Efter historier om fysiske afstraffelser og mobning af flere spillere, vil Frank Leed fra PhotoCare, der er sponsor i Esbjerg fB, have Peter Hyballa fyret. Det siger han til jv.dk.
Frank Leed bakkede ellers op, da et salg af klubben til de nye amerikanske ejere kom på tale.
– Det var efter min mening det rigtige at gøre på det tidspunkt, så der kom nogle økonomiske muskler at spille med. Men de metoder og den stil, som træneren benytter sig af, de kolliderer totalt med de gode intentioner.
– Bakker klubben op om de metoder, så mister man spillere, publikum, sponsorer og hele den folkelige opbakningen fra byen, så fyr det fjols og kom videre, siger han.
Som det ser ud lige nu, er der omvendt stadig tiltro til ledelsen i klubben hos flere af storsponsorerne.
– Vi har en kontrakt, der løber sæsonen ud med EfB, og den kontrakt opfylder vi. Der er ingen tvivl om, at der er nogen, der har problemer med den nye stil. Spørgsmålet er så, om det er stilen, der skal ændres. Der vil altid være nogle spillere, der er utilfredse, og det er ofte de ophidsede udtalelser, der når medierne. Der masser af tid til at få tingene på plads og forhåbentlig glæde sig over gode resultater.
– Vi har fuld tillid til, at ledelsen i EfB finder de rette løsninger. Jeg vil ikke kommentere eller forholde mig til de historier, der har været fremme fra anonyme kilder, siger John Andersen, administrerende direktør ved Claus Sørensen Gruppen, der er hovedsponsor i klubben, til jv.dk.
Også Granly Gruppen bakker op om ledelsen, mens Blue Water ikke har ønsket at udtale sig. jv.dk er derudover ikke lykkedes med at få en kommentar fra Willemoes Holding og Viking.
LIVE
LIVE: Kent Nielsen overrasker
NYHEDER
Ipswich er tilbage i Premier League
EKSPERT
Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’
EKSPERT
Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
TOPNYHED
Brøndby staffes hårdt til AGF-brag
MEDIE
Storklub i dialog med Mohamed Salah
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass
OPTAKT
OB – Silkeborg IF
MEDIE
FCK lurer på landsholdsspiller
NYHEDER
‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’
Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
NYHEDER
Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’
TOPNYHED
Emre Mor færdig
EKSKLUSIVT
Et markant problem for Silkeborg
MEDIE
Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand
NYHEDER
Det ser sort ud for B.93
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
OPTAKT
Manchester United – Liverpool
NYHEDER
Superliga-komet overgår flere monstersalg
INTERVIEW
Wass: ‘Han går en stor fremtid i møde’
MEDIE
Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid
MEDIE
Melder Lindstrøm helt færdig
INTERVIEW
To Brøndby-profiler er ude resten af sæsonen
NYHEDER
Afslører: Angriber vender retur til Brøndby
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
INTERVIEW
Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
MEDIE
Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
EKSKLUSIVT
Gravesen dømte dem svagest: ‘Interessant drejning’
NYHEDER
