Efter historier om fysiske afstraffelser og mobning af flere spillere, vil Frank Leed fra PhotoCare, der er sponsor i Esbjerg fB, have Peter Hyballa fyret. Det siger han til jv.dk.
Frank Leed bakkede ellers op, da et salg af klubben til de nye amerikanske ejere kom på tale.
– Det var efter min mening det rigtige at gøre på det tidspunkt, så der kom nogle økonomiske muskler at spille med. Men de metoder og den stil, som træneren benytter sig af, de kolliderer totalt med de gode intentioner.
– Bakker klubben op om de metoder, så mister man spillere, publikum, sponsorer og hele den folkelige opbakningen fra byen, så fyr det fjols og kom videre, siger han.
Som det ser ud lige nu, er der omvendt stadig tiltro til ledelsen i klubben hos flere af storsponsorerne.
– Vi har en kontrakt, der løber sæsonen ud med EfB, og den kontrakt opfylder vi. Der er ingen tvivl om, at der er nogen, der har problemer med den nye stil. Spørgsmålet er så, om det er stilen, der skal ændres. Der vil altid være nogle spillere, der er utilfredse, og det er ofte de ophidsede udtalelser, der når medierne. Der masser af tid til at få tingene på plads og forhåbentlig glæde sig over gode resultater.
– Vi har fuld tillid til, at ledelsen i EfB finder de rette løsninger. Jeg vil ikke kommentere eller forholde mig til de historier, der har været fremme fra anonyme kilder, siger John Andersen, administrerende direktør ved Claus Sørensen Gruppen, der er hovedsponsor i klubben, til jv.dk.
Også Granly Gruppen bakker op om ledelsen, mens Blue Water ikke har ønsket at udtale sig. jv.dk er derudover ikke lykkedes med at få en kommentar fra Willemoes Holding og Viking.
LIVE
VM-LIVE: Præsident slagter landstræner
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
OPTAKT
Tyskland – Paraguay
TOPNYHED
Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
TRANSFER
Spændende melding
TOPNYHED
Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TOPNYHED
Træner i Danmark: Storklub har store danske planer
TOPNYHED
Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen
MEDIE
De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen
MEDIE
Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
OPTAKT
Sydafrika – Canada
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
NYHEDER
Stopper efter VM-nedtur
OPTAKT
Brasilien – Japan
TOPNYHED
Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet
MEDIE
Transferbombe på vej
MEDIE
Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
TRANSFER
Meldes tæt på storklub
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
MEDIE
