Efter historier om fysiske afstraffelser og mobning af flere spillere, vil Frank Leed fra PhotoCare, der er sponsor i Esbjerg fB, have Peter Hyballa fyret. Det siger han til jv.dk.
Frank Leed bakkede ellers op, da et salg af klubben til de nye amerikanske ejere kom på tale.
– Det var efter min mening det rigtige at gøre på det tidspunkt, så der kom nogle økonomiske muskler at spille med. Men de metoder og den stil, som træneren benytter sig af, de kolliderer totalt med de gode intentioner.
– Bakker klubben op om de metoder, så mister man spillere, publikum, sponsorer og hele den folkelige opbakningen fra byen, så fyr det fjols og kom videre, siger han.
Som det ser ud lige nu, er der omvendt stadig tiltro til ledelsen i klubben hos flere af storsponsorerne.
– Vi har en kontrakt, der løber sæsonen ud med EfB, og den kontrakt opfylder vi. Der er ingen tvivl om, at der er nogen, der har problemer med den nye stil. Spørgsmålet er så, om det er stilen, der skal ændres. Der vil altid være nogle spillere, der er utilfredse, og det er ofte de ophidsede udtalelser, der når medierne. Der masser af tid til at få tingene på plads og forhåbentlig glæde sig over gode resultater.
– Vi har fuld tillid til, at ledelsen i EfB finder de rette løsninger. Jeg vil ikke kommentere eller forholde mig til de historier, der har været fremme fra anonyme kilder, siger John Andersen, administrerende direktør ved Claus Sørensen Gruppen, der er hovedsponsor i klubben, til jv.dk.
Også Granly Gruppen bakker op om ledelsen, mens Blue Water ikke har ønsket at udtale sig. jv.dk er derudover ikke lykkedes med at få en kommentar fra Willemoes Holding og Viking.
LIVE
LIVE: Dansker lander stort job
TOPNYHED
Melder Steve Cooper færdig i Brøndby
TOPNYHED
FCK fremhæver ‘væsentligt element’ i ny aftale
TRANSFER
José Mourinho vil have dansk stjerne
NYHEDER
Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’
MEDIE
FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg
INTERVIEW
‘Håber min agent og FCK finder ud af det’
AVIS
Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
NYHEDER
FCM var interesseret – nu er han på vej hjem
TRANSFER
Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner
UEFA med vild ændring
TOPNYHED
Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
MEDIE
‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København
EKSKLUSIVT
Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg
INTERVIEW
Nicolai Vallys med kryptisk transfer-melding
TOPNYHED
Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk
TOPNYHED
Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
EKSKLUSIVT
Pione Sisto færdig efter stor skuffelse
MEDIE
Dansk profil færdig i tysk klub, men
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
MEDIE
Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning
Southampton-chef: Straf er ude af proportioner
EKSKLUSIVT
Skrækskade hos Superliga-oprykker: ‘Helt lamslået’
TOPNYHED
FCK langer ud efter Brøndby: ‘Dybt kritisabelt’
NYHEDER
Sats på disse ni spillere, FCK!
NYHEDER
Godt nyt for Jess Thorup
NYHEDER
FC København revser Brøndby: Under al kritik!
MEDIE
Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
INTERVIEW
Bo Svensson: ‘Økonomisk måske ikke så fornuftigt’
EKSKLUSIVT
