Vanvittig debut! Horsens smadrer Esbjerg

Niki Zimling fik en kanonstart som Horsens-træner med en klar sejr over Esbjerg i oprykningsspillet.




For blot en måned siden afskrev AC Horsens muligheden for at rykke op i Superligaen. Men noget tyder på, at den storsatsende klub alligevel kommer til at blande sig kraftigt i oprykningsræset.

Efter en 4-1-sejr hjemme over Esbjerg tirsdag aften er oprykningspladserne kun to point væk med seks kampe tilbage af oprykningsspillet i den næstbedste række.

Østjyderne fik ellers en skidt start på foråret, men har fundet fodfæste efter fyringen af træner David Nielsen. Siden har Horsens hentet 10 point i 4 kampe og ligner et genfødt hold.

Tirsdagens sejr var en drømmestart for den nye træner Niki Zimling, der stod på sidelinjen for første gang efter sin ansættelse i sidste uge.

Hans hold lod sig ikke forstyrre af, at Esbjerg bragte sig i spidsen efter syv minutter, da Muamer Brajanac kastede sig frem og stødte bolden i nettet efter Lucas Froms hovedstødsaflevering.

Blot fire minutter senere havde Kristian Kirkegaard vendt det hele på hovedet.

Først tordnede han bolden i nettet via overliggeren. Og kort efter straffede han vild forvirring i Esbjerg-defensiven og scorede ved bageste stolpe.

Efter pausen blev det endnu bedre, da vintertilgangen Adrian Justinussen omsider fik scoret for sin nye klub, og efter en time kom publikum igen op af stolene.

Horsens-målmand Matej Delac leverede en refleksredning, og få sekunder senere lå bolden i målet i den anden ende. Julius Madsen afsluttede et veludført kontraangreb og satte streg under en stor aften for hjemmeholdet.

De to hold skal på banen igen om få dage. Fredag skal Esbjerg til Lyngby, mens Horsens dagen efter gæster Hvidovre.





Her er FCK’s modstander i Europa Playoff




LIVE

LIVE: Brøndby-fans protesterer mod GFH

160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Færdig: Nu er han rejst til København

Svensson afslører: Vil finde en rolle til ‘Zanka’

Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!

Ny stjerne: En guldspiller for AGF

Vanvittigt guldshow – han bliver en stjerne, AGF!



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Hold nu kæft, hvor er han god!

Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’

“Brøndby er skræddersyet til ham”

Dansk stortalents værdi eksploderer



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub

Efter to måneders tørke: Højlund lyner

Tæt på aftale med Andreas Christensen

Fortid i Brøndby? ‘Klubben ved, hvad jeg vil’

Lewandowski forlader FC Barcelona



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

I dialog – stor klub vil have denne dansker

Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd

Osula sender West Ham tæt på nedrykning

Smutter AGF-stjerne? ‘Vi har haft god dialog’

Teaser for ny AGF-aftale

Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job

Mike Tullberg reagerer på Frankfurt-historie

AGF forhører sig om legendes nevø – men…

‘Skal jeg være ærlig, så var jeg overrasket’

Arsenal – Burnley

Her er FC Nordsjællands vej i Europa

Kæmpetransfer? ‘Det ligger i kortene, at…’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Så er det officielt

Bruno Fernandes tangerede rekord i United-sejr