Vejle køber midtbanespiller: Får ham til spotpris

Ghaneseren var på leje i foråret, og den aftale er nu gjort permanent.



Vejle hentede i vinter Ebenezer Ofori til klubben på en lejeaftale fra AIK Stockholm. Det var en handel med en indbygget forkøbsret, og den har vejlenserne nu benyttet sig af.

Ghaneseren er nu kommet på en kontrakt frem til sommeren 2024. Det oplyser Vejle på klubbens hjemmeside.

Det er noget, som sportschef i VB, Marius Adrian Nicolae er meget begejstret over at kunne præsentere. 

– Da Ebenezer Ofori valgte Vejle Boldklub i januar, havde han andre muligheder end her, men han valgte projektet over lukrative tilbud, fordi han allerede dengang kunne se sig selv i en nøglerolle i den kort- og langsigtede plan, som blev præsenteret for ham, siger han og fortsætter:

– Det var den primære årsag til, at vi kunne hente ham på en kort lejeaftale i januar, og nu er det årsagen til, at vi har formået at hente ham på permanent og langsigtet basis, lyder det fra Marius Adrian Nicolae.

Ofori er selv ikke i tvivl om, at han er faldet rigtig godt til i Nørreskoven, hvor han i næste sæson kommer til at spille i den næstbedste danske række.

– Årsagen til mit skifte er ret simpelt: Vejle føles som hjem, og jeg kunne ikke se mig selv andre steder. I det sidste halve år har vi som hold lidt meget, men nu er tiden anderledes. Projektet er stærkt, og vi skal rejse os sammen og genskabe et kollektiv på gode oplevelser, og det er jeg klar til at gøre mit for at opnå, siger Ofori, der er glad for at have fremtiden på plads.

Vejle kommer ikke selv ind på prisen, men fra AIK lyder det, at handlen er i en kategori-1, som i UEFA-sammenhæng er handler på mellem 0 og 1,7 millioner danske kroner. 

Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her

Sommerpause i Superligaen: Sådan gør din klub

Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.





LIVE

LIVE: Kasper Schmeichel deler nyt

Dårligt nyt – Schmeichel melder ud

Storklub i dialog med Mohamed Salah

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

FCK lurer på landsholdsspiller

‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’

Emre Mor færdig



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

Fønsskov løfter sløret: ‘Han tog lige ordet’

Et markant problem for Silkeborg

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’

Afslører: Angriber vender retur til Brøndby



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Han gjorde Brøndby Stadion til sin legeplads!

Melder Lindstrøm helt færdig

Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid

Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’

Manchester United – Liverpool



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!

Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand

Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Det ser sort ud for B.93

Gravesen dømte dem svagest: ‘Interessant drejning’

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer

Den nye Daniel Agger? ‘Det er ikke fair’

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Martin Jørgensen lander nyt job

Rygtet til danske topklubber – træffer stort valg