Vejle nærmer sig oprykning: Kan sikre plads i Superligaen på fredag

Hvis resultaterne flasker sig, så kan Vejle poppe champagnen og kalde sig kommende Superliga-klub på fredag.



Netmaskerne blev testet af i dagens to 1. divisionskampe, da det blev til 4-1 til Vejle, da de mødte FC Roskilde, mens Viborg vandt med 4-3 over Nykøbing FC.

Det betyder nu, at afstanden stadig er på syv point mellem Viborg og Vejle med sidstnævnte på førstepladsen. Her er der nu fire runder tilbage, og derfor kan Vejle sikre oprykningen, hvis de selv vinder og Viborg taber på fredag. I så fald vil de være ti point foran med ni tilbage at spille om.

I Vejles kamp var det Arbnor Mucolli, som blev den helt store spiller med tre kasser, mens Jacob Schoop stod for det det øvrige Vejle-mål, og amerikanske Monday Etim scorede Roskildes mål, som tilmed var det første i kampen efter bare fem minutters spil.

Opgøret mellem Viborg og Nykøbing gik frem og tilbage, hvor VFF’erne kom foran med både 1-0 og 2-1, mens Nykøbing derefter fik vendt kampen og kom foran med 3-2. Dog havde viborgenserne ikke tænkt sig at give op, og med en særdeles flot scoring gjorde Tobias Bech det til 3-3.

Med otte minutter tilbage af kampen klaskede Jeff Mensah bolden ind til 4-3 og sikrede sejren, som dog var lige ved at blive smidt væk til sidst, da Nykøbing ramte stolpen i overtiden.

På trods af sejren betyder det alligevel, at Viborg nu skal håbe på en kolossal nedtur for Vejle, hvis de skal overhale dem. Viborg kan dog tage et hug ind på vejlenserne i næstsidste spillerunde, hvor de har et internt opgør. 

Vejle skal på fredag møde Vendsyssel på udebane, mens Viborg skal en tur til Fremad Amager.





TransferLIVE: Vil forstærke sig inden denne dato




LIVE

VM-LIVE: VM-træner fyres 28 dage efter forlængelse

Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp

Afsløring: Brøndby detaljer fra Max Ejdum-køb

Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere

Skyder stor FCM-historie ned

FCK tjener millioner på ung stopper

Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Her er 1/8-finalerne ved VM

Brasilien – Norge

Afsløring: Randers henter Mohamed Sankoh

Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner

Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Dansk stortalent med til træningskamp for SL-klub

Brøndby tæt på transfer – det kan blive et problem

‘Det er et angreb på FCK’

Scoop? Derfor kan han blive en gave for Svensson

‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’

På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller

Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?

Officielt: Højlund får ny stjernetræner

Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis

Canada – Marokko

Stort FCK-talent er blevet solgt

Paraguay – Frankrig

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Superliga-klub jagter Jakob Bonde



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas

Kæmpebud på 16-årig