Netmaskerne blev testet af i dagens to 1. divisionskampe, da det blev til 4-1 til Vejle, da de mødte FC Roskilde, mens Viborg vandt med 4-3 over Nykøbing FC.
Det betyder nu, at afstanden stadig er på syv point mellem Viborg og Vejle med sidstnævnte på førstepladsen. Her er der nu fire runder tilbage, og derfor kan Vejle sikre oprykningen, hvis de selv vinder og Viborg taber på fredag. I så fald vil de være ti point foran med ni tilbage at spille om.
I Vejles kamp var det Arbnor Mucolli, som blev den helt store spiller med tre kasser, mens Jacob Schoop stod for det det øvrige Vejle-mål, og amerikanske Monday Etim scorede Roskildes mål, som tilmed var det første i kampen efter bare fem minutters spil.
Opgøret mellem Viborg og Nykøbing gik frem og tilbage, hvor VFF’erne kom foran med både 1-0 og 2-1, mens Nykøbing derefter fik vendt kampen og kom foran med 3-2. Dog havde viborgenserne ikke tænkt sig at give op, og med en særdeles flot scoring gjorde Tobias Bech det til 3-3.
Med otte minutter tilbage af kampen klaskede Jeff Mensah bolden ind til 4-3 og sikrede sejren, som dog var lige ved at blive smidt væk til sidst, da Nykøbing ramte stolpen i overtiden.
På trods af sejren betyder det alligevel, at Viborg nu skal håbe på en kolossal nedtur for Vejle, hvis de skal overhale dem. Viborg kan dog tage et hug ind på vejlenserne i næstsidste spillerunde, hvor de har et internt opgør.
Vejle skal på fredag møde Vendsyssel på udebane, mens Viborg skal en tur til Fremad Amager.
LIVE
LIVE: Kæmpe guldfeber i Aarhus!
NYHEDER
Peter Schmeichel lander stort job
NYHEDER
Medie: Køber Højlund for 330 millioner
NYHEDER
‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’
NYHEDER
Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job
PSG er i Champions League-finalen efter drama
HELT VILDT
Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
NYHEDER
‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer
NYHEDER
Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!
MEDIE
United nærmer sig vanvittig sponsoraftale
MEDIE
Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen
MEDIE
AGF køber dansk profil
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup
Dansk træner vinder stor pris
NYHEDER
Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’
TOPNYHED
Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil
MEDIE
Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
OPTAKT
Bayern – PSG
MEDIE
Stor klub har FCM-profil på blokken, men…..
TRANSFER
Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
Millionregn over ‘PC’
NYHEDER
Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’
EKSKLUSIVT
Afsløring: DBU-boss stopper
NYHEDER
KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’
MEDIE
Færdig i Brøndby – nu er de i dialog
OPTAKT
Freiburg – Braga
MEDIE
Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris
HELT VILDT
Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
EKSKLUSIVT
Afsløring: Færdig i Silkeborg
NYHEDER
