,

Velkommen hjem, OB: Her er de store hovedbrud

OB er tilbage i Superligaen, men er fynboerne rustet til at spille i landets bedste række?



ODENSE (Tipsbladet): OB er tilbage i Superligaen!

Lørdag eftermiddag skaffede fynboerne det ene point, de skulle bruge mod Hvidovre IF, og dermed er det ikke længere muligt for konkurrenterne at indehente OB i NordicBet Ligaen. Det blev til en enkelt sæson på anden klasse for traditionsklubben.

Superligaen er lige præcis der, hvor OB hører hjemme – det mener de på Fyn, og det er svært at være uenig. Dertil taler historien sit eget sprog.

Nu skal OB sørge for, at de igen får etableret sig i Danmarks bedste fodboldrække, så korthuset ikke pludselig ramler igen. Det bliver en stor opgave for fynboerne.

Vi har taget et kig på nogle af de store spørgsmål, der svæver i luften over Ådalen, før holdet vender tilbage til Superligaen.

Er der kommet ro på bagsmækken?
Vi husker alle de kaotiske scener, der udspillede sig for blot et år siden. Fyns fodboldflagskib kollapsede med Björn Wesström som kaptajnen fra helvede. Nu er optimismen tilbage, og Wesström er blevet udskiftet med topretorikeren Troels Bech, der kan tale en sulten ko ud af en kløvermark. Alt ånder fryd og gammen, men er fundamentet skrøbeligt, når OB begynder at tabe nogle flere kampe, og modgangen melder sig?

Bliver det et vildt transfervindue?
OB har et virkelig godt 1. divisionshold – men nok ikke meget mere end et middelmådigt Superliga-hold. Derfor bliver sommerens transfervindue uhyre interessant. Det er her, Troels Bech skal forme et Superliga-mandskab med krummer i. Mon ikke, at sportsdirektøren henter en del nye spillere til klubben, men samtidig har flere talenter vist sig flot frem i denne sæson, og i den ideele verden er der også plads til, at de kan udfolde sig. Der skal lægges en interessant kabale i Ådalen.

Bliver Luca Kjerrumgaard en målkonge i Superligaen?
Hvis der er noget, alle klubber sukker efter, så er det en angriber, der laver mål. Sådan én har OB i Luca Kjerrumgaard, der har bombet NordicBet Ligaen i stykker. Kan han overføre det til Superligaen, er OB allerede utrolig godt stillet. Der er flere spændende spillere på OB-mandskabet – men ingen lige så spændende på den korte bane som Kjerrumgaard.

Er Søren Krogh den rette cheftræner?
Et benhårdt spørgsmål at stille om en træner, der lige er rykket ganske suverænt op? Ja, måske. Men også relevant. For så har OB altså heller ikke været bedre i denne sæson! Defensiven har haft problemer, der har været enorme udsving i præstationerne og bundniveauet har været lavt. OB skal jo ikke bare op i Superligaen – de skal helst etablere sig. Er Søren Krogh manden, der kan få det til at ske, eller er han “bare” en rigtig fin 1. divisionstræner? Man er selvfølgelig nødt til at forholde sig til det spørgsmål i OB-ledelsen.

Har du savnet OB i Superligaen?

  • Ja
  • Nej
  • Ja
  • Nej

0 Votes





TOPNYHED

Bekræfter: Stor Andreas Christensen-nyhed

Thomas Frank topfavorit til dette trænerjob

Kun underskrift mangler – han afløser Thomas Frank

Fik jobbet i sommer: Boilesen stopper

‘Vi er favoritter mod Danmark!’

Ange Postecoglou reagerer på Frank-exit

Stort Brøndby-boost

Overraskede alle – stjerne i gigantisk lønnedgang 



AVIS

Fyret Thomas Frank står til kæmpe gyldent håndtryk

Stjernemålmand hylder Peter Schmeichel

Tidl. FCM-keeper skal spille i 4. division

Cooper har snakket med Thomas Frank og Hermansen 

FC København – FC Nordsjælland



TIPSBLADET SPECIAL

Farvel og tak: Fem bud på Thomas Franks nye job

Skrider fra interview efter Thomas Frank-spørgsmål

– Enten FCK eller også stopper han?

‘Lykkes det ikke, er det en kæmpe falliterklæring’

Interessen er eksploderet på grund af FC København

Utroligt: Brøndby må glæde sig



EKSKLUSIVT

‘Mit livs bedste beslutning at skifte til FCK’

Kontroversielt? AGF-stjerne var rasende!

Afsløring: Italiensk klub lurer på Riza Durmisi

Brag venter i Parken: ‘Vi kommer med selvtillid’

Afslører nye detaljer om Thomas Franks fyring

‘Usædvanligt’: Stort medie hylder Nørgaard

United-legende afslører: ‘Jeg sidder i kørestol’

Neestrup må undvære profil igen

Ny Superliga-spiller i venteposition i London

Randers FC – Vejle Boldklub

Lukker og slukker i dansk klub: Tak for kampen!

Jønsson: Til sommer vender jeg hjem til Danmark

Vild hæder: Gidsel skriver historie



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

Landsholdsbobler ude resten af sæsonen

Klart svar om Brøndby-afsked – her er købsoptionen

Arteta er utilfreds med disciplinen

Jeg er overrasket over, at han er den eneste

FC København-boss reagerer på tilråb

Hård dom over Franks fremtid

TipsQuizzen: Hvor meget ved du om Superligaen?

‘Mand op, det er simpelthen ikke i orden!’

Raser: ‘Tag hjem til Legoland og fortæl historier’

Tøfting revser: ‘Høvl den væk’

Hård dom: Kuldsejlet forhold

Madagasker på tavlen i Superliga-brag

‘Peter Christiansen har vores fulde tillid’

Danmark indleder med et brag mod Norge

Ørkeløshed i Østjylland

Bud landet: Dansker i sen transfer?

Tullberg med uventet ros: Helt outstanding!

FCM vinder duelpræget kamp i Aarhus

Gensyn med Solbakken: ‘Som i skolen’

Afgjort: Her er Danmarks Nations League-pulje

Snestorm kan udfordre OB

Afsløring: SIF-spiller meget tæt på udlandsskifte