,

Velkommen hjem, OB: Her er de store hovedbrud

OB er tilbage i Superligaen, men er fynboerne rustet til at spille i landets bedste række?



ODENSE (Tipsbladet): OB er tilbage i Superligaen!

Lørdag eftermiddag skaffede fynboerne det ene point, de skulle bruge mod Hvidovre IF, og dermed er det ikke længere muligt for konkurrenterne at indehente OB i NordicBet Ligaen. Det blev til en enkelt sæson på anden klasse for traditionsklubben.

Superligaen er lige præcis der, hvor OB hører hjemme – det mener de på Fyn, og det er svært at være uenig. Dertil taler historien sit eget sprog.

Nu skal OB sørge for, at de igen får etableret sig i Danmarks bedste fodboldrække, så korthuset ikke pludselig ramler igen. Det bliver en stor opgave for fynboerne.

Vi har taget et kig på nogle af de store spørgsmål, der svæver i luften over Ådalen, før holdet vender tilbage til Superligaen.

Er der kommet ro på bagsmækken?
Vi husker alle de kaotiske scener, der udspillede sig for blot et år siden. Fyns fodboldflagskib kollapsede med Björn Wesström som kaptajnen fra helvede. Nu er optimismen tilbage, og Wesström er blevet udskiftet med topretorikeren Troels Bech, der kan tale en sulten ko ud af en kløvermark. Alt ånder fryd og gammen, men er fundamentet skrøbeligt, når OB begynder at tabe nogle flere kampe, og modgangen melder sig?

Bliver det et vildt transfervindue?
OB har et virkelig godt 1. divisionshold – men nok ikke meget mere end et middelmådigt Superliga-hold. Derfor bliver sommerens transfervindue uhyre interessant. Det er her, Troels Bech skal forme et Superliga-mandskab med krummer i. Mon ikke, at sportsdirektøren henter en del nye spillere til klubben, men samtidig har flere talenter vist sig flot frem i denne sæson, og i den ideele verden er der også plads til, at de kan udfolde sig. Der skal lægges en interessant kabale i Ådalen.

Bliver Luca Kjerrumgaard en målkonge i Superligaen?
Hvis der er noget, alle klubber sukker efter, så er det en angriber, der laver mål. Sådan én har OB i Luca Kjerrumgaard, der har bombet NordicBet Ligaen i stykker. Kan han overføre det til Superligaen, er OB allerede utrolig godt stillet. Der er flere spændende spillere på OB-mandskabet – men ingen lige så spændende på den korte bane som Kjerrumgaard.

Er Søren Krogh den rette cheftræner?
Et benhårdt spørgsmål at stille om en træner, der lige er rykket ganske suverænt op? Ja, måske. Men også relevant. For så har OB altså heller ikke været bedre i denne sæson! Defensiven har haft problemer, der har været enorme udsving i præstationerne og bundniveauet har været lavt. OB skal jo ikke bare op i Superligaen – de skal helst etablere sig. Er Søren Krogh manden, der kan få det til at ske, eller er han “bare” en rigtig fin 1. divisionstræner? Man er selvfølgelig nødt til at forholde sig til det spørgsmål i OB-ledelsen.

Har du savnet OB i Superligaen?

  • Ja
  • Nej
  • Ja
  • Nej

0 Votes





LIVE: Jesper Sørensen og co. til Las Vegas?




Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Norsk fodboldboss kræver Fifas fredspris afskaffet

Braithwaite del af stor transferplan

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’

Ud af det blå – OB henter udlandsdansker

Bo Svensson svært utilfreds

Melder klart ud: Han har IKKE udløb



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Smider Salah-bombe

– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!

Mathias Jensen drøner forgæves i Man. Utd.-sejr

Overbevisende: To chok i Parken



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag

Afvist – Brøndby undrer sig

Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud

Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!

‘Det er pinligt for dansk fodbold’

Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

FCK afslører rekordbeløb i dansk fodbold

Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt

Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending

Disse 13 United-spillere meldes på vej væk

AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!

KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’

Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’

Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet

Engelsk klub går all-in på Thomas Frank

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Skidt nyt om Lukas Lerager



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Ekspert: ‘Drabelig kamp’ er farlig for Arsenal

Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”

Det kan man ikke være, hvis man vil være mester!