,

Velkommen hjem, OB: Her er de store hovedbrud

OB er tilbage i Superligaen, men er fynboerne rustet til at spille i landets bedste række?



ODENSE (Tipsbladet): OB er tilbage i Superligaen!

Lørdag eftermiddag skaffede fynboerne det ene point, de skulle bruge mod Hvidovre IF, og dermed er det ikke længere muligt for konkurrenterne at indehente OB i NordicBet Ligaen. Det blev til en enkelt sæson på anden klasse for traditionsklubben.

Superligaen er lige præcis der, hvor OB hører hjemme – det mener de på Fyn, og det er svært at være uenig. Dertil taler historien sit eget sprog.

Nu skal OB sørge for, at de igen får etableret sig i Danmarks bedste fodboldrække, så korthuset ikke pludselig ramler igen. Det bliver en stor opgave for fynboerne.

Vi har taget et kig på nogle af de store spørgsmål, der svæver i luften over Ådalen, før holdet vender tilbage til Superligaen.

Er der kommet ro på bagsmækken?
Vi husker alle de kaotiske scener, der udspillede sig for blot et år siden. Fyns fodboldflagskib kollapsede med Björn Wesström som kaptajnen fra helvede. Nu er optimismen tilbage, og Wesström er blevet udskiftet med topretorikeren Troels Bech, der kan tale en sulten ko ud af en kløvermark. Alt ånder fryd og gammen, men er fundamentet skrøbeligt, når OB begynder at tabe nogle flere kampe, og modgangen melder sig?

Bliver det et vildt transfervindue?
OB har et virkelig godt 1. divisionshold – men nok ikke meget mere end et middelmådigt Superliga-hold. Derfor bliver sommerens transfervindue uhyre interessant. Det er her, Troels Bech skal forme et Superliga-mandskab med krummer i. Mon ikke, at sportsdirektøren henter en del nye spillere til klubben, men samtidig har flere talenter vist sig flot frem i denne sæson, og i den ideele verden er der også plads til, at de kan udfolde sig. Der skal lægges en interessant kabale i Ådalen.

Bliver Luca Kjerrumgaard en målkonge i Superligaen?
Hvis der er noget, alle klubber sukker efter, så er det en angriber, der laver mål. Sådan én har OB i Luca Kjerrumgaard, der har bombet NordicBet Ligaen i stykker. Kan han overføre det til Superligaen, er OB allerede utrolig godt stillet. Der er flere spændende spillere på OB-mandskabet – men ingen lige så spændende på den korte bane som Kjerrumgaard.

Er Søren Krogh den rette cheftræner?
Et benhårdt spørgsmål at stille om en træner, der lige er rykket ganske suverænt op? Ja, måske. Men også relevant. For så har OB altså heller ikke været bedre i denne sæson! Defensiven har haft problemer, der har været enorme udsving i præstationerne og bundniveauet har været lavt. OB skal jo ikke bare op i Superligaen – de skal helst etablere sig. Er Søren Krogh manden, der kan få det til at ske, eller er han “bare” en rigtig fin 1. divisionstræner? Man er selvfølgelig nødt til at forholde sig til det spørgsmål i OB-ledelsen.

Har du savnet OB i Superligaen?

  • Ja
  • Nej
  • Ja
  • Nej

0 Votes





LIVE

TransferLIVE: Asp får stjerne som holdkammerat

Brøndby tæt på ny forstærkning

Fra FCK til Brøndby – banker på til Superligaen

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Spændende transfermelding om Maxsø

Thomas Frank: De vinder VM



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Allsvenskan-klub henter dansk topscorer

Er han løsningen i AGF?

Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’

Derfor trækker FC København-transfer ud

Afsløring: FC København sælger Hatzidiakos

Kim Milton: ‘Det har ødelagt fodbold’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Medie: FCM afviser bud på 187 mio.

Supercomputer: De kommer i VM-finalen

Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret

England – Argentina

Afsløring: Mathias Sauer skifter til Eliteserien



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Begejstret for Jacob Neestrup

Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport

Transferbombe i Manchester United

Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta 

Kritikken hagler ned: Stjerner slagtes

Chokskifte? Har budt på Højbjerg

Thomas Kristensen: ‘Dét glemmer jeg aldrig’

De har spurgt på Gustav Isaksen

Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub

‘Ingen forventer FCK bliver mestre’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

PC om agenter: ‘De har en forrygende timeløn’

Meldes tæt på storklub efter FCK-exit

FC København-transfer bremses af denne årsag

17-årig som starter? ‘Super spændende’