,

Velkommen hjem, OB: Her er de store hovedbrud

OB er tilbage i Superligaen, men er fynboerne rustet til at spille i landets bedste række?



ODENSE (Tipsbladet): OB er tilbage i Superligaen!

Lørdag eftermiddag skaffede fynboerne det ene point, de skulle bruge mod Hvidovre IF, og dermed er det ikke længere muligt for konkurrenterne at indehente OB i NordicBet Ligaen. Det blev til en enkelt sæson på anden klasse for traditionsklubben.

Superligaen er lige præcis der, hvor OB hører hjemme – det mener de på Fyn, og det er svært at være uenig. Dertil taler historien sit eget sprog.

Nu skal OB sørge for, at de igen får etableret sig i Danmarks bedste fodboldrække, så korthuset ikke pludselig ramler igen. Det bliver en stor opgave for fynboerne.

Vi har taget et kig på nogle af de store spørgsmål, der svæver i luften over Ådalen, før holdet vender tilbage til Superligaen.

Er der kommet ro på bagsmækken?
Vi husker alle de kaotiske scener, der udspillede sig for blot et år siden. Fyns fodboldflagskib kollapsede med Björn Wesström som kaptajnen fra helvede. Nu er optimismen tilbage, og Wesström er blevet udskiftet med topretorikeren Troels Bech, der kan tale en sulten ko ud af en kløvermark. Alt ånder fryd og gammen, men er fundamentet skrøbeligt, når OB begynder at tabe nogle flere kampe, og modgangen melder sig?

Bliver det et vildt transfervindue?
OB har et virkelig godt 1. divisionshold – men nok ikke meget mere end et middelmådigt Superliga-hold. Derfor bliver sommerens transfervindue uhyre interessant. Det er her, Troels Bech skal forme et Superliga-mandskab med krummer i. Mon ikke, at sportsdirektøren henter en del nye spillere til klubben, men samtidig har flere talenter vist sig flot frem i denne sæson, og i den ideele verden er der også plads til, at de kan udfolde sig. Der skal lægges en interessant kabale i Ådalen.

Bliver Luca Kjerrumgaard en målkonge i Superligaen?
Hvis der er noget, alle klubber sukker efter, så er det en angriber, der laver mål. Sådan én har OB i Luca Kjerrumgaard, der har bombet NordicBet Ligaen i stykker. Kan han overføre det til Superligaen, er OB allerede utrolig godt stillet. Der er flere spændende spillere på OB-mandskabet – men ingen lige så spændende på den korte bane som Kjerrumgaard.

Er Søren Krogh den rette cheftræner?
Et benhårdt spørgsmål at stille om en træner, der lige er rykket ganske suverænt op? Ja, måske. Men også relevant. For så har OB altså heller ikke været bedre i denne sæson! Defensiven har haft problemer, der har været enorme udsving i præstationerne og bundniveauet har været lavt. OB skal jo ikke bare op i Superligaen – de skal helst etablere sig. Er Søren Krogh manden, der kan få det til at ske, eller er han “bare” en rigtig fin 1. divisionstræner? Man er selvfølgelig nødt til at forholde sig til det spørgsmål i OB-ledelsen.

Har du savnet OB i Superligaen?

  • Ja
  • Nej
  • Ja
  • Nej

0 Votes







LIVE

LIVE: SL-profil åbner op for muligt skifte

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!

KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’

AGF køber dansk profil

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’

Afsløring: Færdig i Silkeborg



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Arsenal er i Champions League-finalen

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer

Færdig i Brøndby – nu er de i dialog

Millionregn over ‘PC’

Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

El Clásico kan afgøre det hele

‘Mesterskabet er ude af vores hænder’

Afsløring: DBU-boss stopper

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

‘Kan ikke se en træner, der er en bedre mulighed’



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

I dialog om Albert Grønbæk

Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet

Skaber overskrifter i hele verden: ‘Helt utroligt’

Tv-vært stopper på Viaplay

Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne

Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!

Klar til at bruge millioner på Superliga-profil

Frygteligt nyt for Yuito Suzuki

Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen

Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris

Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’

Problembarnet gik unødvendig vej til Bundesligaen



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli

Klar transferbesked til Christian Eriksen