Dansk klub sender to til Færøerne

Vendsyssel udlejer den tidligere EfB-angriber Zean Dalügge til B36 Torshavn og ophæver samtidig kontrakten med målmand Nicolai Vistisen, der ligeledes ryger til Færøerne.



Færøerne er gået på rov i Vendsyssel. 

B36 Torshavn har nemlig sikret sig den 20-årige angriber Zean Dalügge, der skal tørne ud på Færøerne for resten af kalenderåret, inden han vender retur til det nordjyske. 

– B36 Torshavn har vist stor interesse i at tilknytte Zean i den kommende sæson på Færøerne, og da Zean vil have godt af mere kontinuerlig spilletid til hans udvikling, ser vi denne udleje som en win-win. Vi glæder os til at følge Zean til han vender retur til Vendsyssel FF sidst på året, lyder det fra sportsdirektør Christian Larsen til klubbens hjemmeside.

Men den tidligere Esbjerg fB-angriber er ikke den eneste spiller, der kan se frem til et synet af får i massevis og et flot bjerglandskab. Det samme kan Nicolai Vistisen, der har fået sin kontrakt ophævet i Vendsyssel og fortsætter karrieren på Færøerne.

Hvilken færøsk klub, der er tale om, melder historien ikke noget om, men Vendsyssel skriver på sin hjemmeside, at man ikke ville stå i vejen for en mulighed for fast spilletid til den 21-årige keeper. 

Nicolai Vistisen har ligesom Zean Dalügge fortid i Esbjerg fB, men nåede – modsat Dalügge – aldrig at få debut for vestjydernes førstehold. Det er da også kun blevet til en enkelt optræden i Vendsyssel, siden keeperen kom til klubben i sommeren 2021.  







Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: Stjerne er tilbage i FCK-truppen

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper

FC Midtjylland-spiller stukket ned

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’

Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

Offentliggøres i dag



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner

Rundens Hold i Superligaen – 27. Runde

Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur

Andreas Christensen afviser tilbud

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb

Stjernetræner spøger i Real Madrid

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

Stak FCM-spiller ned – stadig på fri fod

Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg

Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’

‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’

Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det

Afsløring: AC Horsens henter Ismaila Ceesay 

Leverkusen – Bayern

Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

AGF- eller FCM-guld? Her er chancevurderingen

Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk