Dansk klub i stor krise: Der er intet quickfix

Direktøren udelukker ikke, at Esbjerg i sin kamp for overlevelse skifter cheftræner for tredje gang i sæsonen.



Traditionsklubben Esbjerg fB er i frit fald.

Det er kendsgerningen, når man kigger på tabellen i 1. divisions nedrykningsspil, hvor Esbjerg mod alle forventninger kæmper for at undgå degradering til landets tredjebedste række.

– Vi synes, vi gør mange ting rigtige. Men vi mangler en succesoplevelse, og den skal gerne komme ret hurtigt. Ellers er det for sent, siger EfB-direktør Jens Hammer Sørensen.

– Vi italesætter det hver dag, men spillerne er også unge, sunde mennesker, der bevæger sig rundt i byen og følger med i medierne. Alle forstår alvoren.

Jens Hammer Sørensen blev ansat som administrerende direktør i Esbjerg fB, da klubben efter en katastrofal sæsonstart i august fyrede cheftræner Peter Hyballa og erstattede ham med Roland Vrabec.

Resultaterne blev bedre i en periode, men efter beskedne 5 sejre i 17 kampe røg også Vrabec på porten i starten af marts.

Assistenten Michael Kryger har overtaget tøjlerne med støtte fra blandt andre Lars Vind, Steffen Ernemann og Rafael van der Vaart.

Fire kampe har siden kastet to point af sig, og senest skrabede Esbjerg bunden med et 1-2-nederlag til et Jammerbugt-hold, hvor flere spillere ikke havde fået løn.

– Pointmæssigt har det ikke været som håbet siden trænerskiftet, men vi har i den grad rykket os i hverdagen, og det har klubben trængt til på mange måder, siger Hammer Sørensen.

Han medgiver i samme åndedræt, at et forbedret træningsmiljø er vejen frem på lang sigt. Men på kort sigt er kuren på krisen en anden.

– Det kommer til at lyde hult, når den administrerende direktør siger, at vi træner godt og gør alle de rigtige ting.

– Det er i sidste ende sejre, der skal få os ud af det morads, som vi er i nu. Det er vi ærlige omkring. Men der findes ikke noget quickfix. Det er hårdt arbejde og snuden i sporet, der skal bringe os i situationer, hvor vi vinder om søndagen.

Hammer Sørensen og Esbjerg styrkede i januar truppen med en håndfuld nye spillere – primært efter den amerikanske ejergruppes filosofi om unge, talentfulde og salgsbare spillere.

– Vi forsøgte at gøre noget i januar, og det er vores vurdering, at truppen er meget talentfuld og god nok til at klare opgaven. Men det er rigtigt, at vi ikke hentede 10 spillere på 25 år ind.

Direktøren afviser blankt, at han, staben eller spillertruppen har undervurderet 1. division.

– Ejerne må selv stå på mål for deres holdning, men spillerne og trænerne kender godt til alvoren, som vi står i. Og ingen undervurderer kampene.

Spørgsmål: Havde du set, at I kunne havne i jeres nuværende problemer?

– Ja, og det har jeg også været åben og ærlig omkring hele vejen igennem. Både over for pressen, staben og bestyrelsen.

I forbindelse med fyringen af Vrabec slog direktøren fast, at Michael Kryger “som udgangspunkt” skulle stå i spidsen for førsteholdet i resten af sæsonen.

Et tredje trænerskifte i denne sæson er dog ikke udelukket.

– Nej, vi tager situationen alvorligt og tager de skridt, der skal til. Men som udgangspunkt fortsætter det nuværende team i resten af sæsonen.

– Der er røget mange trænere ud og ind i EfB i de seneste mange år, og det skal vi efter min mening væk fra, hvis vi gerne vil skabe resultater.

– Lige nu kigger vi primært på en langsigtet løsning på trænerposten, siger Jens Hammer Sørensen.

/ritzau/





Hvem ellers? Alle pengene værd




STORT INTERVIEW

Eriksen afslører: Han sendte mig et hav af SMS’er

Frank i svime: – Han er en af verdens bedste

Kasper Dolberg afslører ‘usædvanlig’ hobby

Bo Henriksen og Mainz i kæmpe sejr

AGF – Brøndby IF

– Eriksen har skrevet under det forkerte sted

David Nielsen: – Det er et helvede

Blæst bagover af dansk stjerne



EKSKLUSIVT

Megabudget i dansk klub: ‘Vilde, vilde penge’

Dansk klub jubler – stjernekomiker bliver medejer

Schmeichel forstår intet: Skulle aldrig være sket

United nægtede transferpakke til 1,1 milliarder

Thomas Frank og Tottenham i comeback



TOPNYHED

Frank fortryder: ‘Jeg tog den forkerte beslutning’

Nu topper AC Horsens 1. division

Medier blæst bagover af Liverpool-stjerne

Rigtig skidt for Hermansen

Helt sikker: ‘Højlund-millioner er garanteret’

Glem det, Pogacar! – Stjerne vil selv vinde



TOPNYHED

Holdkammerat måber over Eriksen: ‘Det er brutalt’

Vil snart præsentere kæmpe Lionel Messi-nyhed

Drama i Real Madrid? ‘Alt gik galt i sommer’

Forlanger undskyldning efter transferbombe

Premier League-fyring på vej? 

Brøndby-profil med kritik af Frederik Birk

FCM-stjerne sikrer derbysejr

Stjerne skadet igen: FCK mangler flere profiler

Færdig i Brøndby: – Et tab for mange

Forudser Superliga-bombe: Han smadrer nok det hele

Stor ændring på landsholdet

Glæder sig til særlig kamp: – Vi har snakket

Alan Shearer: ‘Ekstremt vigtigt’



TOPNYHED

Voldsom frustration efter vanvidskamp

Kæmpe drama i Parken: ‘Jeg var meget skuffet’

Dansker i stort kinesisk eventyr

– Jeg vil vinde Champions League

En fynsk kongetransfer!

Legendestatus: – En af de største nogensinde

Revset af træner: Min fars liv er hårdt – ikke dit

Chikaneret i 90 minutter

Cooper sår tvivl om Brøndby-stjerne

Nedtur for Mattias Skjelmose

I chok: ‘Hvordan i alverden ender de der?’

Elche vinder oprykkerderby

United slår Chelsea i hårdt spillet brag

– Det var åbenbart ikke et wakeupcall

Real Madrid vinder igen

Danmark kører Island over i Helle Thomsens debut

Malmö-katastrofe – træner og Robin Olsen slagtes

Taiwaner knækker Anders Antonsen

Fem på stribe: Liverpool vinder Merseyside-derby

Ramt af sygdom – overvejede drastisk beslutning

Randers FC – FC Nordsjælland

– Jeg vil have, at vi har det bedste af alting

FC Midtjylland – Viborg FF