Michael Lumb stopper karrieren – her er hans nye job

Den mangeårige Superliga-spiller Michael Lumb har valgt endegyldigt at stoppe karrieren for at kaste sig over trænergerningen. Det fortæller han om til Tipsbladet.



Michael Lumb tog i foråret 2023 et skridt ned efter stoppet i Fremad Amager og har siden gjort sig i Holbæk B&I foruden en kort afstikker til Brønshøj.

Nu kaster han sig imidlertid over et helt nyt projekt og stopper dermed karrieren – karrierestoppet vender vi tilbage til.

For Michael Lumb skal nemlig være delt cheftræner i Boldklubben Avarta, der gør sig i 3. division. Sammen med Jesper Myhrmann skal han stå i spidsen for klubbens trænerteam.

Det fortæller den nu pensionerede venstreback til Tipsbladet – Campo erfarede det tidligere torsdag.

– Vi kommer til at sparre om alting, og så kommer vi til at varetage nogle områder hver især. Forhåbentlig er vi stærke på forskellige områder, så vi kan skabe noget solidt hele vejen rundt. Det er i hvert fald planen.

Den tidligere AC Horsens-back er lige nu i gang med at jagte trænerdrømmen og tage UEFA’s A-licens. Han mangler omkring et år af uddannelsen.

– Jeg har store ambitioner med mit trænerfag og er i gang med uddannelsen nu. Så det her er et led i min vej til forhåbentlig en stor trænerkarriere. Der er mange dygtige trænere derude, men jeg tror på mig selv, og jeg tror på, at jeg har noget at byde ind med. Jeg tror også, jeg har nogle ting, som andre ikke har, siger Michael Lumb og tilføjer senere.

– Ambitionen er at prøve på at nå toppen og opnå P-licensen (den højeste licens indenfor trænerfaget, red.). Jeg har beskæftiget mig med fodbold i så mange år, så jeg synes, det er meget naturligt at fortsætte på den her måde. Jeg glæder mig i hvert fald til at prøve kræfter med den her del af fodbolden, hvor man står på den anden side.

Michael Lumb, 36 år, har i øvrigt underskrevet en toårig aftale med Avarta, som vækker stor glæde hos klubbens administrerende direktør, Thomas Bonne, som Tipsbladet har talt med.

– Det betyder meget at få ham ind. Vi har mange unge spillere, som han kan hjælpe, da han om nogen ved, hvad det kræver at kigge mod højere hylder. Det handler mange gange om arbejdet på træningsbanen, og der kan Michael fortælle, hvad der skal til. Derudover har han så meget med i bagagen, så hans person og navn giver rigtig meget til helheden.

Men først og fremmest handler ansættelsen om, at Avarta har hyret et trænertalent med store ambitioner.

– Han går meget op i trænerfaget og har vist længe, at det er det her, han gerne vil. Han går ind i det her med mere end 100 procent. Nu har jeg også kigget lidt med på nogle af trænerteamets møder, hvor han virkelig bidrager. Så det er spændende at få hans ideer og tanker ind, krydret med den ballast han nu engang har, siger direktøren.

Thomas Bonne kender Michael Lumb fra tiden i Lyngby BK, hvor Avarta-direktøren var ansat i klubbens kommercielle afdeling. Siden har de holdt kontakten ved lige, og nu gik det hele op i en højere enhed.

Michael Lumb i aktion for AC Horsens, som han spillede for fra 2018-2021. Foto. Alamy

Farvel til fodboldspilleren Michael Lumb
36-årige Michael Lumb har noteret sig for over 250 Superliga-kamp i klubber som AGF, AaB, FC Vestsjælland, AC Horsens, Lyngby BK og Brøndby IF, men nu er karrieren forbi efter ansættelsen i Avarta.

– Det her er et endegyldigt farvel til fodboldspilleren Michael Lumb, siger han og tilføjer.

– Det her med at sige farvel bliver aldrig sjovt. Jeg har stadig glæden ved fodbold og synes, det er sjovt at spille, men jeg kan også godt mærke, at jeg bliver ældre. Kroppen bevæger sig ikke helt så hurtigt, som da karrieren var på sit højeste. Derfor synes jeg, det er meget naturligt, at jeg begynder at beskæftige mig med trænervejen, som jeg rigtig gerne vil.

Michael Lumb valgte i foråret 2023 at stoppe tilværelsen som professionel fodboldspiller efter et opholdet i Fremad Amager. Men nu har han altså snørret støvlerne for sidste gang.

– Det er to vidt forskellige verdener, så jeg holder fast i, at jeg stoppede med fuldtidsprofessionel fodbold dengang. Fra fuldtidsprofessionel til Danmarksserien (som Holbæk B&I lå i dengang, red.) var en væsentlig ændring. På den måde synes jeg, at det er to vidt forskellige verdener. Men nu er det slut. Det er helt slut. Nu handler det om trænervejen, som jeg har store ambitioner omkring.

Hans kontrakt med Holbæk B&I udløber først ved udgangen af i år, og derfor starter han officielt op i Boldklubben Avarta efter vinterpausen. Det bliver torsdag den 4. januar.

Boldklubben Avarta sluttede i øvrigt efteråret med tre sejre i streg og kan øjne en placering i top 6, hvis man sætter et stærkt forår.

Det skal Michael Lumb nu være med til at sørge for.






Her er Superligaens 5 bedste spillere 


I dialog med Brøndby

Eriksen vil afslutte karrieren i denne klub

Jagtes af FCK – nu blander flere klubber sig

Tæt løb: Jesper Hansen vinder Det Gyldne Bur

“Sportschefer drømmer om at hente ham”

Jens Jønsson på blokken i Champions League-klub

Opløftende melding for ‘AC’

Bekræfter Brøndby-skifte efter FCK-exit

Historisk triumf: ‘Jeg har hørt meget for det!’

Helt vildt Cristiano Ronaldo-rygte

Medier i ekstase: ‘Fuldstændig ustoppelig’

Kenneth Perez i tvivl: Er han så god, som vi tror?

Omskoler dansker: Han er virkelig fantastisk

Jonas Wind bliver sponsor i dansk klub

PSG lurer – FC Midtjylland kan tjene 33,5 mio.

Meget tæt på at hente Pione Sisto

Har opgivet Pierre-Emile Højbjerg

En kæmpe sejr

– Det vil være fuldstændigt magisk

Storroser dansker: ‘En af de fem bedste i verden’

Ingen Bo Henriksen – har truffet stor beslutning

Graulund sviner dansker: Det er håbløst jo

Peter Schmeichel imponeret: Der har været ro

Hoff Thorup er favorit til jobbet, men…

Vanvittigt imponerende – du kan gøre det igen!

Cristiano Ronaldo har sat jagten ind

Avis: Storklub smider kæmpe FCK-flop på porten

Hylder dansker: ‘Den største lige nu’

Fælder hård Schmeichel-dom

Helt vild med Oscar Schwartau

Ny Superliga-komet: Jeg har en stor fremtid

Fremhæver dansk klub: Det bedste eksempel

Afsløring: Store klubber forbereder bud på Iqbal

Fortæller overraskende historie om Vingegaard

Tidl. FCK-flop spiller ikke: Jeg er ligeglad

Right to Dream vinder stor pris

150 millioner ansøgninger til VM-billetter

Rasmus Højlund skød Vardy og co. i sænk

Forsøgte at hente ham i FC Nordsjælland

‘PC’ rasende over falske historier

Målmandsreserve kastes for løverne i Rom

Mads Pedersen slår Vingegaard i kamp om cykelhæder

Topklub overvejede Svensson og Hoff Thorup

Spår triumf efter 22 år: ‘Det er helt uhørt’

Conte ser enormt potentiale hos Højlund

Transferplanen: Her skal de forstærke sig

Dansk kæmpetransfer kan kollapse

Forløsende sejr for Thomas Frank og Tottenham

Mourinho bekymret for Bah: Det er ikke godt

Højlund joker: Det sker ikke så ofte!