Ærgerlig Brian Priske: Selvfølgelig ikke tilfreds

Brian Priske er ikke tilfreds med Feyenoords pointhøst, men den danske træner bruger ikke meget energi på at tænke på rivalerne.



Brian Priske landede i sommer et kæmpemæssigt job, da danskeren blev ansat i Feyenoord som erstatning for den nuværende Liverpool-boss Arne Slot. 

I Rotterdam-klubben har Brian Priske dog fået en lidt lunken start med én sejr og tre uafgjorte i de første fire spillerunder. Lørdag spillede Feyenoord 2-2 mod FC Groningen, og efter denne kamp kom den tidligere Ajax- og PSV Eindhoven-træner Aad de Mos med en kritik af Brian Priskes mandskab. 

– Selvfølgelig har de taget et skridt tilbage med en række nøglespilleres afgang. Men taktisk ser det bare ikke rigtigt ud. På midtbanen står de så langt fra hinanden, at man kunne finde plads til en flyttebil mellem dem. Det er meget svært for den nye træner efter Slots succes og med mange nye spillere. Jeg er bekymret for Priske, lød det fra Aad de Mos i ESPN-programmet 'Goedemorgen Eredivisie'. 

Feyenoord smed en 2-0-føring i slutfasen mod FC Groningen, og efterfølgende har Brian Priske erkendt, at det selvfølgelig ikke er optimalt, at der allerede nu er ni point op til PSV Eindhoven, selvom mestrene har spillet en kamp mere. 

– Det er for tidligt at tale om mesterskabskampen, men vi er heller ikke blinde. Afstanden er stor. Men jeg er fokuseret på mit hold. Jeg tænker ikke på PSV, jeg tænker på Feyenoord.

– Selvfølgelig er jeg ikke tilfreds med det antal point, vi har hentet indtil nu, men jeg er heller ikke tilfreds med en række situationer i den her kamp. Det er op til os at gøre det bedre, lyder det ifølge Voetbal International fra Brian Priske, der i samme ombæring understreger, at Feyenoord skulle lukket kampen. 

Allerede torsdag venter der en ny udfordring for Brian Priske og Feyenoord, der i Champions League får besøg af de tyske mestre fra Bayer Leverkusen. 





Hemmelighedsfuld: ‘Ellers ser jeg rigtig dum ud’




LIVE

LIVE: Viktor Dadason fåmæl om fremtiden

Hemmelighedsfuld: ‘Ellers ser jeg rigtig dum ud’

‘Jeg tror, Thomas Frank fĂĄr dette job’

Smider Salah-bombe

– Cooper aner ikke, hvad der foregĂĄr i Brøndby!

Mathias Jensen drøner forgæves i Man. Utd.-sejr

Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Afvist – Brøndby undrer sig

‘Det er pinligt for dansk fodbold’

Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud

Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

FCK afslører rekordbeløb i dansk fodbold

Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt

Skidt nyt om Lukas Lerager

Disse 13 United-spillere meldes på vej væk

Langer ud efter Hjulmand: Peger pĂĄ fyring

Engelsk klub gĂĄr all-in pĂĄ Thomas Frank



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fĂĄet Brøndby-tatovering

KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’

AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!

Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet

Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!

Det kan man ikke være, hvis man vil være mester!

Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’

Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!

– Jeg har tænkt: ‘Hvad fanden laver du?’

Han er færdig i Brøndby

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe

Sprudler i MLS



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Patrick Dorgu er med

Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud

Ekspert: ‘Drabelig kamp’ er farlig for Arsenal