Ærgerlig Brian Priske: Selvfølgelig ikke tilfreds

Brian Priske er ikke tilfreds med Feyenoords pointhøst, men den danske træner bruger ikke meget energi på at tænke på rivalerne.



Brian Priske landede i sommer et kæmpemæssigt job, da danskeren blev ansat i Feyenoord som erstatning for den nuværende Liverpool-boss Arne Slot. 

I Rotterdam-klubben har Brian Priske dog fået en lidt lunken start med én sejr og tre uafgjorte i de første fire spillerunder. Lørdag spillede Feyenoord 2-2 mod FC Groningen, og efter denne kamp kom den tidligere Ajax- og PSV Eindhoven-træner Aad de Mos med en kritik af Brian Priskes mandskab. 

– Selvfølgelig har de taget et skridt tilbage med en række nøglespilleres afgang. Men taktisk ser det bare ikke rigtigt ud. På midtbanen står de så langt fra hinanden, at man kunne finde plads til en flyttebil mellem dem. Det er meget svært for den nye træner efter Slots succes og med mange nye spillere. Jeg er bekymret for Priske, lød det fra Aad de Mos i ESPN-programmet 'Goedemorgen Eredivisie'. 

Feyenoord smed en 2-0-føring i slutfasen mod FC Groningen, og efterfølgende har Brian Priske erkendt, at det selvfølgelig ikke er optimalt, at der allerede nu er ni point op til PSV Eindhoven, selvom mestrene har spillet en kamp mere. 

– Det er for tidligt at tale om mesterskabskampen, men vi er heller ikke blinde. Afstanden er stor. Men jeg er fokuseret på mit hold. Jeg tænker ikke på PSV, jeg tænker på Feyenoord.

– Selvfølgelig er jeg ikke tilfreds med det antal point, vi har hentet indtil nu, men jeg er heller ikke tilfreds med en række situationer i den her kamp. Det er op til os at gøre det bedre, lyder det ifølge Voetbal International fra Brian Priske, der i samme ombæring understreger, at Feyenoord skulle lukket kampen. 

Allerede torsdag venter der en ny udfordring for Brian Priske og Feyenoord, der i Champions League får besøg af de tyske mestre fra Bayer Leverkusen. 







LIVE

TransferLIVE: Dansker præsenteret i storklub

Han bliver cheftræner i Brøndby

Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!

Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen

Nu melder Christian Eriksen ud

Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub

OB jagter tidligere Superliga-profil



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

FCK henter svensk talent

Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM

Lyngby-stjerne i chokskifte til Barcelona?

Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Supercomputer: De vinder VM

Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø

Jens Rohde kræver DBU-handling efter VM-afvisning

Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år

Bayern meldes på Rashford-jagt, men der et problem



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Sat til salg – så dyr er han

Jonas Wind til danskerklub?

Erstatter han Kent Nielsen? Alt kan lade sig gøre

Bud på 1,12 milliard afvist

Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand 

VM-LIVE: ‘Jeg tror, at de godt kunne skuffe i år’

‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’

Færdig i Brøndby? Nu melder svensk klub ud

Færdig i Brøndby: ‘Vi tager stilling i denne uge’

Jagter rekorddyr Premier League-stjerne

Ståle raser over Skotland: ‘Det er skuffende’

‘AC’-forlængelse på plads, men…



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Vildt: Håner Real Madrid efter gigantbud

DR og TV 2: De er værter og eksperter til VM