Ærgerlig Brian Priske: Selvfølgelig ikke tilfreds

Brian Priske er ikke tilfreds med Feyenoords pointhøst, men den danske træner bruger ikke meget energi på at tænke på rivalerne.



Brian Priske landede i sommer et kæmpemæssigt job, da danskeren blev ansat i Feyenoord som erstatning for den nuværende Liverpool-boss Arne Slot. 

I Rotterdam-klubben har Brian Priske dog fået en lidt lunken start med én sejr og tre uafgjorte i de første fire spillerunder. Lørdag spillede Feyenoord 2-2 mod FC Groningen, og efter denne kamp kom den tidligere Ajax- og PSV Eindhoven-træner Aad de Mos med en kritik af Brian Priskes mandskab. 

– Selvfølgelig har de taget et skridt tilbage med en række nøglespilleres afgang. Men taktisk ser det bare ikke rigtigt ud. På midtbanen står de så langt fra hinanden, at man kunne finde plads til en flyttebil mellem dem. Det er meget svært for den nye træner efter Slots succes og med mange nye spillere. Jeg er bekymret for Priske, lød det fra Aad de Mos i ESPN-programmet 'Goedemorgen Eredivisie'. 

Feyenoord smed en 2-0-føring i slutfasen mod FC Groningen, og efterfølgende har Brian Priske erkendt, at det selvfølgelig ikke er optimalt, at der allerede nu er ni point op til PSV Eindhoven, selvom mestrene har spillet en kamp mere. 

– Det er for tidligt at tale om mesterskabskampen, men vi er heller ikke blinde. Afstanden er stor. Men jeg er fokuseret på mit hold. Jeg tænker ikke på PSV, jeg tænker på Feyenoord.

– Selvfølgelig er jeg ikke tilfreds med det antal point, vi har hentet indtil nu, men jeg er heller ikke tilfreds med en række situationer i den her kamp. Det er op til os at gøre det bedre, lyder det ifølge Voetbal International fra Brian Priske, der i samme ombæring understreger, at Feyenoord skulle lukket kampen. 

Allerede torsdag venter der en ny udfordring for Brian Priske og Feyenoord, der i Champions League får besøg af de tyske mestre fra Bayer Leverkusen. 





LIVE

TransferLIVE: Afvist af BIF – her er hans nye job

Priske måtte berolige fans efter FCN-fadæse

Er det Clement Bischoffs nye klub?

Emiliano Marcondes træner med i danskerklub

Morten Hjulmand pillet ud af træning

Klar for FC København



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Flere slagter dansker efter grim aktion

Tullberg bekræfter FCM-skifte

Daniel Wass får ny Brøndby-rolle

Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne

Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Brøndby har været i dialog med VM-profil

Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’

Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig

Trods nedrykning – West Ham-stjerne bliver

Frankrig – England



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Han bestemmer det hele

Rygtet til FCK – nu vil Manchester United have ham

Thomas Frank i svime: Jeg får kuldegysninger

FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe

Afsløring: Lyngby i dialog om Musa Jatta

Fransk klub overvejer Victor Bak

Ny FC København-profil? Her er hans store mangler

Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’

Afsløring: Lyngby hapser ung assistkonge fra FCK

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

FCK-bekymring: Der er nogle store spørgsmålstegn

Agent om millionhonorarer: ‘Ude af kontekst’

‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’

Snød FC København for keeper