Ærgerlig Brian Priske: Selvfølgelig ikke tilfreds

Brian Priske er ikke tilfreds med Feyenoords pointhøst, men den danske træner bruger ikke meget energi på at tænke på rivalerne.



Brian Priske landede i sommer et kæmpemæssigt job, da danskeren blev ansat i Feyenoord som erstatning for den nuværende Liverpool-boss Arne Slot. 

I Rotterdam-klubben har Brian Priske dog fået en lidt lunken start med én sejr og tre uafgjorte i de første fire spillerunder. Lørdag spillede Feyenoord 2-2 mod FC Groningen, og efter denne kamp kom den tidligere Ajax- og PSV Eindhoven-træner Aad de Mos med en kritik af Brian Priskes mandskab. 

– Selvfølgelig har de taget et skridt tilbage med en række nøglespilleres afgang. Men taktisk ser det bare ikke rigtigt ud. På midtbanen står de så langt fra hinanden, at man kunne finde plads til en flyttebil mellem dem. Det er meget svært for den nye træner efter Slots succes og med mange nye spillere. Jeg er bekymret for Priske, lød det fra Aad de Mos i ESPN-programmet 'Goedemorgen Eredivisie'. 

Feyenoord smed en 2-0-føring i slutfasen mod FC Groningen, og efterfølgende har Brian Priske erkendt, at det selvfølgelig ikke er optimalt, at der allerede nu er ni point op til PSV Eindhoven, selvom mestrene har spillet en kamp mere. 

– Det er for tidligt at tale om mesterskabskampen, men vi er heller ikke blinde. Afstanden er stor. Men jeg er fokuseret på mit hold. Jeg tænker ikke på PSV, jeg tænker på Feyenoord.

– Selvfølgelig er jeg ikke tilfreds med det antal point, vi har hentet indtil nu, men jeg er heller ikke tilfreds med en række situationer i den her kamp. Det er op til os at gøre det bedre, lyder det ifølge Voetbal International fra Brian Priske, der i samme ombæring understreger, at Feyenoord skulle lukket kampen. 

Allerede torsdag venter der en ny udfordring for Brian Priske og Feyenoord, der i Champions League får besøg af de tyske mestre fra Bayer Leverkusen. 







LIVE

LIVE: Interesse for dansk fodboldboss

Han er færdig i Brøndby

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’

Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud

Opfordrer til stor Superliga-ændring 



Kæmpekøb retur til FC København?

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere

Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’

Ståle Solbakken overvejede at sige op

Spår stor transferaktivitet i FC København

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

Tillykke med fødselsdagen! Han skal købes nu



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Dufter af Superliga – Lyngby banker Esbjerg

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

Det dufter af guld – Superligaen er galimatias

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel

City snupper førstepladsen – Burnley rykker ned

Kalder tronskifte i Danmark

AGF- eller FCM-guld? Her er chancevurderingen

Morten Wieghorst stopper på landsholdet

‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’

Monsterchok i Randers – mundlammelsen total!

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta

Historisk katastrofe – dyreste nogensinde!