Brian Priske landede i sommer et kæmpemæssigt job, da danskeren blev ansat i Feyenoord som erstatning for den nuværende Liverpool-boss Arne Slot.
I Rotterdam-klubben har Brian Priske dog fået en lidt lunken start med én sejr og tre uafgjorte i de første fire spillerunder. Lørdag spillede Feyenoord 2-2 mod FC Groningen, og efter denne kamp kom den tidligere Ajax- og PSV Eindhoven-træner Aad de Mos med en kritik af Brian Priskes mandskab.
– Selvfølgelig har de taget et skridt tilbage med en række nøglespilleres afgang. Men taktisk ser det bare ikke rigtigt ud. På midtbanen står de så langt fra hinanden, at man kunne finde plads til en flyttebil mellem dem. Det er meget svært for den nye træner efter Slots succes og med mange nye spillere. Jeg er bekymret for Priske, lød det fra Aad de Mos i ESPN-programmet 'Goedemorgen Eredivisie'.
Feyenoord smed en 2-0-føring i slutfasen mod FC Groningen, og efterfølgende har Brian Priske erkendt, at det selvfølgelig ikke er optimalt, at der allerede nu er ni point op til PSV Eindhoven, selvom mestrene har spillet en kamp mere.
– Det er for tidligt at tale om mesterskabskampen, men vi er heller ikke blinde. Afstanden er stor. Men jeg er fokuseret på mit hold. Jeg tænker ikke på PSV, jeg tænker på Feyenoord.
– Selvfølgelig er jeg ikke tilfreds med det antal point, vi har hentet indtil nu, men jeg er heller ikke tilfreds med en række situationer i den her kamp. Det er op til os at gøre det bedre, lyder det ifølge Voetbal International fra Brian Priske, der i samme ombæring understreger, at Feyenoord skulle lukket kampen.
Allerede torsdag venter der en ny udfordring for Brian Priske og Feyenoord, der i Champions League får besøg af de tyske mestre fra Bayer Leverkusen.
LIVE
LIVE: Vil bruge 210 millioner på Superliga-stadion
DOMMEREKSPERT
Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!
NYHEDER
‘Det er min måde at gøre det på, Peter’
TIPSBLADETS DOM
Monsterchok i Randers – mundlammelsen total!
NYHEDER
Morten Wieghorst stopper på landsholdet
MEDIE
Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Billing pludselig tilbage: ‘Smertefuld behandling’
AVIS
Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
TIPSBLADET SPECIAL
100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
Kæmpekøb retur til FC København?
MEDIE
Kompany kommer Hjulmand til undsætning
TIPSBLADETS DOM
Det dufter af guld – Superligaen er galimatias
INTERVIEW
‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’
INTERVIEW
Alle talte om det: AGF-profil afslører mental kamp
TOPNYHED
Kalder tronskifte i Danmark
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
INTERVIEW
Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’
TOPNYHED
Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer
TIPSBLADETS DOM
Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Chelseas næste træner
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga-retur? Danske stjerner kan hentes gratis
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
EKSKLUSIVT
Dansk rekordholder med invitation til Gift Links
TIPSBLADETS DOM
Tillykke med fødselsdagen! Han skal købes nu
INTERVIEW
FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta
EKSKLUSIVT
Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark
TOPNYHED