Agent: Dalgaard bliver og kæmper

Thomas Dalgaard bliver i Heerenveen og tager kampen op, selv om det første halve år har været en stor skuffelse.



Mål er blevet til måltørke for sidste sæsons Superliga-topscorer Thomas Dalgaard, siden han i sommer byttede Viborg ud med den hollandske klub Heerenveen. Den blonde angriber har dog heller ikke fået mange chancer for at bevise sit værd, da klubbens anden angriber Mark Uth har været Hollands mest målfarlige angriber i denne sæson med 12 mål.

Umiddelbart kan det godt være svært at få øje på en fremtid i Heerenveen for Thomas Dalgaard, men den målfarlige angriber har ikke tænkt sig at kaste håndklædet i ringen efter bare seks måneder i tulipanlandet.

– Det er ikke gået, som vi havde håbet. Det er selvfølgelig åbenlyst, men det er vigtigt at huske på, at ting kan tage tid, når man kommer til et nyt land, og Thomas har kun været i Heerenveen i et halvt år. Det er helt normalt, og vi er på ingen måde desperate. Thomas’ konkurrent har også gjort det utrolig godt, og sådan er fodbold, siger Thomas Dalgaards agent Antoni Alexandrakis til tipsbladet.dk og tilføjer:

– Jeg snakker meget med Thomas om det her, og vi er helt enige om, at han skal give det chancen i resten af sæsonen og kæmpe for det. Man skal ikke bare give op. Det sker så ofte, at danske fodboldspillere vender hjem til Danmark efter kun meget kort tid i udlandet, og Thomas vil gerne gå i den anden grøft og give det chancen. Han er en stor dreng, så han hænger ikke med hovedet.

Tidligere i transfervinduet har Thomas Dalgaard været sat i forbindelse med norske Viking, men det har aldrig været aktuelt.

– Viking ringede, da Thomas var i Viborg. I dette transfervindue har jeg ikke hørt fra dem. Thomas bliver i Heerenveen, slutter agenten.

Thomas Dalgaard har i vinterpausen fået selskab af landsmanden Younes Namli i Heerenveen.





Rekordkøb – ‘et fedt signal til Superligaen!’




LIVE

VM-LIVE: Voldsomme forhold – VM-brag i fare

Rekordkøb – ‘et fedt signal til Superligaen!’

Dansker på blokken i ny storklub

Storklub forhørte sig på FCK-boss

Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’

Skyder stor FCM-historie ned

Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Hjulmand-transfer tæt på – det er den sidste knast

Afsløring: Randers henter Mohamed Sankoh

Her er 1/8-finalerne ved VM

Afsløring: Brøndby detaljer fra Max Ejdum-køb

Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Brasilien – Norge

Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner

FCK tjener millioner på ung stopper

Scoop? Derfor kan han blive en gave for Svensson

FCK-direktør får job i West Ham



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

‘Det er et angreb på FCK’

Canada – Marokko

Brøndby tæt på transfer – det kan blive et problem

Stort FCK-talent er blevet solgt

Dansk stortalent med til træningskamp for SL-klub

Brøndby tæt på Superliga-profil

Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis

‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne

Paraguay – Frankrig

Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Mexico – England

Her er prisen på Aral Simsir