Mål er blevet til måltørke for sidste sæsons Superliga-topscorer Thomas Dalgaard, siden han i sommer byttede Viborg ud med den hollandske klub Heerenveen. Den blonde angriber har dog heller ikke fået mange chancer for at bevise sit værd, da klubbens anden angriber Mark Uth har været Hollands mest målfarlige angriber i denne sæson med 12 mål.
Umiddelbart kan det godt være svært at få øje på en fremtid i Heerenveen for Thomas Dalgaard, men den målfarlige angriber har ikke tænkt sig at kaste håndklædet i ringen efter bare seks måneder i tulipanlandet.
– Det er ikke gået, som vi havde håbet. Det er selvfølgelig åbenlyst, men det er vigtigt at huske på, at ting kan tage tid, når man kommer til et nyt land, og Thomas har kun været i Heerenveen i et halvt år. Det er helt normalt, og vi er på ingen måde desperate. Thomas’ konkurrent har også gjort det utrolig godt, og sådan er fodbold, siger Thomas Dalgaards agent Antoni Alexandrakis til tipsbladet.dk og tilføjer:
– Jeg snakker meget med Thomas om det her, og vi er helt enige om, at han skal give det chancen i resten af sæsonen og kæmpe for det. Man skal ikke bare give op. Det sker så ofte, at danske fodboldspillere vender hjem til Danmark efter kun meget kort tid i udlandet, og Thomas vil gerne gå i den anden grøft og give det chancen. Han er en stor dreng, så han hænger ikke med hovedet.
Tidligere i transfervinduet har Thomas Dalgaard været sat i forbindelse med norske Viking, men det har aldrig været aktuelt.
– Viking ringede, da Thomas var i Viborg. I dette transfervindue har jeg ikke hørt fra dem. Thomas bliver i Heerenveen, slutter agenten.
Thomas Dalgaard har i vinterpausen fået selskab af landsmanden Younes Namli i Heerenveen.
LIVE
TransferLIVE: Endnu en Wolfsburg-profil skifter
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers enig med Swansea i stor handel
AVIS
Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni
TOPNYHED
Stor ændring i AGF?
TIPSBLADETS DOM
Han er ved at vokse sig for stor til Superligaen
EKSKLUSIVT
Afsløring: B.93 afviser bud på Adam Ahmad
MEDIE
Christian Nørgaard tæt på skifte
MEDIE
Eriksen spottet – nu er der nyt
LIVE
Superliga-LIVE: Vanvittig afslutning!
TRANSFER
Tidl. BIF-spiller Bertram Kvist tæt på chokskifte
EKSKLUSIVT
Transferkaos i FCK: Han må bide sig selv i tungen
NYHEDER
Drama efter FCK-skifte: Tager vild drejning
MEDIE
Kæmpe transfer under opsejling
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
MEDIE
FC Midtjylland sælger profil dyrt – her er prisen
EKSKLUSIVT
Allsvenskan-klubber i kø for stort dansk talent
OPTAKT
Brøndby IF – Viborg FF
EKSKLUSIVT
Afsløring: Målmaskine færdig i AaB
INTERVIEW
Varmt transfer-emne: Brøndby bekræfter interesse
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Lindstrøm-transfer på trapperne: Vild lønnedgang
EKSKLUSIVT
Kom i gang, ‘CV’ – AGF mangler tre spillere
HELT VILDT
FCK-chok i Parken: Ikke set i 247 kampe
TOPNYHED
Her er FC Nordsjællands vej i Europa
TIPSBLADETS DOM
Godt fightet, FCK – men noget er helt galt!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tidligere FCK-talent hjem til Danmark
NYHEDER
Ordet “bestikkelse” blev brugt
Klar besked om AGF
NYHEDER
Nyt forbund støtter boykot af FIFA-planer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske henter engelsk assistent
NYHEDER
Blev jagtet af Brøndby – tager til Bundesligaen
EKSKLUSIVT
‘Det ville være en katastrofe af rang’
FANKLUBBEN Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Afsløring: Minnesota byder millioner på McCowatt
STORT INTERVIEW
