Anderlecht-chok: Det er utilgiveligt

Brian Riemer var lørdag aften svært skuffet over Anderlechts chokerende nederlag til bundproppen Kortrijk.



Efter seks sejre på stribe løb Anderlecht lørdag aften ind i et chokerende nederlag til Kortrijk. 

Danskerklubben fik besøg af Freyr Alexanderssons mandskab, der inden kampen lå på sidstepladsen i den belgiske liga, og her tabte Anderlecht med 1-0 efter et sent mål af gæsternes Isaak Davies. 

Med det chokerende nederlag tabte Anderlecht et vigtigt skridt i mesterskabskampen, og på pressemødet efter kampen var cheftræner Brian Riemer selvsagt svært frustreret. 

– Det er ikke afgørende, at det var vores første nederlag på hjemmebane. Det afgørende var, at vi ikke præsterede på det krævede og forventede niveau. Det er meget skuffende. Jeg valgte denne startellever og denne taktik. Og spillerne på banen var ikke på det forventede niveau. Og når det er tilfældet, imod et hold der har brug for point, er det utilgiveligt, lød det ifølge Walfoot fra Brian Riemer. 

Både Kasper Schmeichel, Thomas Delaney, Kasper Dolberg og Anders Dreyer spillede fra start for Anderlecht, og efter den højst uventede nedtur er det Delaney, der har fået de laveste karakterer af medierne af de danske spillere, mens Kasper Schmeichel fremhæves som en af Anderlechts bedre spillere på dagen. 

– Det var endnu ikke den Delaney, vi husker fra slutningen af 2023. Han kunne ikke skjule, at han mangler kamprytme. Han var tydeligt frustreret efter sin udskiftning, skriver La Dernière Heure. 

Både Dreyer og Dolberg var for anonyme, lyder det endvidere, mens Schmeichel frikendes for Kortrijks scoring, hvor den danske målmand ikke havde en chance. 

Med en sejr over Royal Antwerp kan topholdet Union St. Gilloise i dag udvide forspringet tl Anderlecht til hele ni point inden playoff-spillet. 







LIVE

LIVE: Urimeligt at FCK har hjemmebane hver gang

De overvejer Christian Eriksen

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

Blev rørt på en rasteplads: Vanvittigt træt af det

Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

Højlund-statistik bekymrer i Napoli



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Manchester United vil i dialog: Er han ny træner?

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på

FC København og AGF jagter Igor Drapinski



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Thomas Frank scorer sommerjob

Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’

Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Stor hyldest af Mike Tullberg

Verdensstjerner optræder til historisk VM-show

Transferfri stjerne i København



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Claesson: ‘Det har været et langt mareridt’

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig