Bekræfter Magnus Mattsson-salg: Han er så glad

NEC Nijmegens sportsdirektør Carlos Aalbers har nu bekræftet, at Magnus Mattsson forlader klubben.



NEC Nijmegen fik i sidste ende et tilbud fra FC København, som den hollandske klub ikke kunne sige nej til. 

Sådan lyder det NEC Nijmegens sportsdirektør Carlos Aalbers, der overfor lokalmediet De Gelderlander bekræfter Magnus Mattssons exit. 

– Det var meget lange forhandlinger. Det er et stort tab, at vi har mistet Magnus, men når man modtager et tilbud, man ikke kan afvise, er man nødt til at tænke på det længere perspektiv for klubben, siger Carlos Aalbers.

– Magnus har banket på min dør i de seneste dage og han har sagt, at han virkelig gerne vil tage dette skridt. Han kan spille europæisk fodbold i København, hvor hans familie kommer fra. Han er så glad som et barn nu. Men vi ville kun lade ham gå, hvis vi fik et topbud, og det synes jeg, at vi lykkedes med. 

Ifølge De Gelderlander afviste NEC Nijmegen de to første bud fra FC København, som lød på henholdsvis 13,5 og 24,5 millioner kroner. 

Mediet skriver endvidere, at fem millioner euro – svarende til 37 millioner kroner – måske ikke lyder af så meget for en spiller, der har scoret 11 mål i ligaen. 

– Men man må ikke glemme, at Mattsson har en kontrakt med NEC, der udløber (klubben kunne automatisk forlænge den med et år), og derudover var der inden sæsonen ingen, der overhovedet kunne have forudset, at han ville blive så meget værd, skriver De Gelderlander og fortsætter:

– NEC ville taget en kæmpe risiko, hvis man havde ignoreret buddet på fem millioner euro. Der er ingen garanti for, at Mattsson, der i de forgangne sæsoner 'kun' scorede fire mål i Eresdivisie, ville kunne fortsætte i samme spor i anden halvdel af sæsonen, eller at han ville undgå skader. 

Mediet peger endvidere på, at det til sommer ville blive sværere at få et højt beløb for den 24-årige Magnus Mattsson. 

Magnus Mattsson skiftede til NEC Nijmegen fra Silkeborg IF i sommeren 2021, og den danske offensivspiller har scoret 21 mål i 78 kampe for den hollandske klub. 



Cristiano Ronaldo har sat jagten ind

Eriksen vil afslutte karrieren i denne klub

Bekræfter Brøndby-skifte efter FCK-exit

Opløftende melding for ‘AC’

Helt vildt Cristiano Ronaldo-rygte

Right to Dream vinder stor pris

Kenneth Perez i tvivl: Er han så god, som vi tror?

Graulund sviner dansker: Det er håbløst jo

“Sportschefer drømmer om at hente ham”

PSG lurer – FC Midtjylland kan tjene 33,5 mio.

Har opgivet Pierre-Emile Højbjerg

Meget tæt på at hente Pione Sisto

Topklub overvejede Svensson og Hoff Thorup

Spår triumf efter 22 år: ‘Det er helt uhørt’

Storroser dansker: ‘En af de fem bedste i verden’

Afsløring: Store klubber forbereder bud på Iqbal

Ingen Bo Henriksen – har truffet stor beslutning

Peter Schmeichel imponeret: Der har været ro

Tidl. FCK-flop spiller ikke: Jeg er ligeglad

Forløsende sejr for Thomas Frank og Tottenham

Her er 10 udlandsdanskere, der kan vende hjem

Ny Superliga-komet: Jeg har en stor fremtid

Rasmus Højlund skød Vardy og co. i sænk

Forsøgte at hente ham i FC Nordsjælland

Avis: Storklub smider kæmpe FCK-flop på porten

Transferplanen: Her skal de forstærke sig

Conte ser enormt potentiale hos Højlund

Rangerer Eriksen over superstjerner

Dansk kæmpetransfer kan kollapse

Fremhæver dansk klub: Det bedste eksempel

Tidl. BIF-spiller afslører langt sygdomsforløb

Fælder hård Schmeichel-dom

Rygter chokerer Laudrup: Det er helt vildt

Eriksen ude med hård kritik

Italienske medier hylder ham

Disse målmænd har tidligere vundet Det Gyldne Bur

– Froholdt skifter helt sikkert dertil

Jan Mølby kritisk: De har gamblet og ramt forbi

Hylder dansker: ‘Den største lige nu’

Kritisk FCK-interview: Det smarteste jeg har gjort

Blæst bagover af dansker: ‘Ødelægger modstanderne’

Målmandsreserve kastes for løverne i Rom

Mads Pedersen slår Vingegaard i kamp om cykelhæder

Mourinho bekymret for Bah: Det er ikke godt

Højlund joker: Det sker ikke så ofte!

Tidl. SL-profils situation er “temmelig håbløs”

Peter Møller svarer på kritik: Rolig nu

Erstatter han Andreas Christensen?

Forlænger med stort angriber-talent

Spansk fodboldtræner og hans tre børn dør i ulykke