Bekræfter Magnus Mattsson-salg: Han er så glad

NEC Nijmegens sportsdirektør Carlos Aalbers har nu bekræftet, at Magnus Mattsson forlader klubben.



NEC Nijmegen fik i sidste ende et tilbud fra FC København, som den hollandske klub ikke kunne sige nej til. 

Sådan lyder det NEC Nijmegens sportsdirektør Carlos Aalbers, der overfor lokalmediet De Gelderlander bekræfter Magnus Mattssons exit. 

– Det var meget lange forhandlinger. Det er et stort tab, at vi har mistet Magnus, men når man modtager et tilbud, man ikke kan afvise, er man nødt til at tænke på det længere perspektiv for klubben, siger Carlos Aalbers.

– Magnus har banket på min dør i de seneste dage og han har sagt, at han virkelig gerne vil tage dette skridt. Han kan spille europæisk fodbold i København, hvor hans familie kommer fra. Han er så glad som et barn nu. Men vi ville kun lade ham gå, hvis vi fik et topbud, og det synes jeg, at vi lykkedes med. 

Ifølge De Gelderlander afviste NEC Nijmegen de to første bud fra FC København, som lød på henholdsvis 13,5 og 24,5 millioner kroner. 

Mediet skriver endvidere, at fem millioner euro – svarende til 37 millioner kroner – måske ikke lyder af så meget for en spiller, der har scoret 11 mål i ligaen. 

– Men man må ikke glemme, at Mattsson har en kontrakt med NEC, der udløber (klubben kunne automatisk forlænge den med et år), og derudover var der inden sæsonen ingen, der overhovedet kunne have forudset, at han ville blive så meget værd, skriver De Gelderlander og fortsætter:

– NEC ville taget en kæmpe risiko, hvis man havde ignoreret buddet på fem millioner euro. Der er ingen garanti for, at Mattsson, der i de forgangne sæsoner 'kun' scorede fire mål i Eresdivisie, ville kunne fortsætte i samme spor i anden halvdel af sæsonen, eller at han ville undgå skader. 

Mediet peger endvidere på, at det til sommer ville blive sværere at få et højt beløb for den 24-årige Magnus Mattsson. 

Magnus Mattsson skiftede til NEC Nijmegen fra Silkeborg IF i sommeren 2021, og den danske offensivspiller har scoret 21 mål i 78 kampe for den hollandske klub. 







LIVE

TransferLIVE: Superliga-flop i flot skifte

Brasilien – Norge

Dansk stortalent med til træningskamp for SL-klub

Her er 1/8-finalerne ved VM

Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen

Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’

Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner



LIVE

VM-LIVE: Grimt vejr truer – bliver brag flyttet?

Scoop? Derfor kan han blive en gave for Svensson

Brøndby tæt på transfer – det kan blive et problem

Stort FCK-talent er blevet solgt

Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne

Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas

Officielt: Højlund får ny stjernetræner

‘Det er et angreb på FCK’

Superliga-klub jagter Jakob Bonde



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis

På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller

Kæmpebud på 16-årig

Medie: De lurer på FCM-profil

Her er prisen på Aral Simsir

FC København i forhandlinger med svensk klub

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Afsløring: FCM forlænger med stort talent

Brøndby tæt på Superliga-profil

Nu er der nyt om Robert Skov

Canada – Marokko

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?

Real Madrid afviser køb af stjernespiller