NEC Nijmegen fik i sidste ende et tilbud fra FC København, som den hollandske klub ikke kunne sige nej til.
Sådan lyder det NEC Nijmegens sportsdirektør Carlos Aalbers, der overfor lokalmediet De Gelderlander bekræfter Magnus Mattssons exit.
– Det var meget lange forhandlinger. Det er et stort tab, at vi har mistet Magnus, men når man modtager et tilbud, man ikke kan afvise, er man nødt til at tænke på det længere perspektiv for klubben, siger Carlos Aalbers.
– Magnus har banket på min dør i de seneste dage og han har sagt, at han virkelig gerne vil tage dette skridt. Han kan spille europæisk fodbold i København, hvor hans familie kommer fra. Han er så glad som et barn nu. Men vi ville kun lade ham gå, hvis vi fik et topbud, og det synes jeg, at vi lykkedes med.
Ifølge De Gelderlander afviste NEC Nijmegen de to første bud fra FC København, som lød på henholdsvis 13,5 og 24,5 millioner kroner.
Mediet skriver endvidere, at fem millioner euro – svarende til 37 millioner kroner – måske ikke lyder af så meget for en spiller, der har scoret 11 mål i ligaen.
– Men man må ikke glemme, at Mattsson har en kontrakt med NEC, der udløber (klubben kunne automatisk forlænge den med et år), og derudover var der inden sæsonen ingen, der overhovedet kunne have forudset, at han ville blive så meget værd, skriver De Gelderlander og fortsætter:
– NEC ville taget en kæmpe risiko, hvis man havde ignoreret buddet på fem millioner euro. Der er ingen garanti for, at Mattsson, der i de forgangne sæsoner 'kun' scorede fire mål i Eresdivisie, ville kunne fortsætte i samme spor i anden halvdel af sæsonen, eller at han ville undgå skader.
Mediet peger endvidere på, at det til sommer ville blive sværere at få et højt beløb for den 24-årige Magnus Mattsson.
Magnus Mattsson skiftede til NEC Nijmegen fra Silkeborg IF i sommeren 2021, og den danske offensivspiller har scoret 21 mål i 78 kampe for den hollandske klub.
LIVE
TransferLIVE: Tidligere BIF-talent i stort skifte
EKSKLUSIVT
Brøndby tæt på ny forstærkning
NYHEDER
Hjulmand vækker opsigt til første træning
NYHEDER
Thomas Frank: De vinder VM
INTERVIEW
Fra FCK til Brøndby – banker på til Superligaen
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De kommer i VM-finalen
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
Lerby rystet: ‘Fik det ene chok efter det andet’
EKSKLUSIVT
Spændende transfermelding om Maxsø
MEDIE
Transferbombe i Manchester United
TRANSFER
Så meget tjener Man Utd på Greenwood-transfer
NYHEDER
Er han løsningen i AGF?
MEDIE
Derfor trækker FC København-transfer ud
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
INTERVIEW
‘Det var verdens undergang’
EKSKLUSIVT
Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’
Argentina i VM-finalen efter nyt drama
TOPNYHED
Medie: FCM afviser bud på 187 mio.
NYHEDER
Allsvenskan-klub henter dansk topscorer
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
STORT INTERVIEW
Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret
NYHEDER
Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport
MEDIE
I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil
TOPNYHED
Begejstret for Jacob Neestrup
INTERVIEW
17-årig som starter? ‘Super spændende’
NYHEDER
Kim Milton: ‘Det har ødelagt fodbold’
INTERVIEW
Taler varmt om ny Brøndby-stjerne
INTERVIEW
Trist over Vallys-exit – vil have erstatning ind
MEDIE
Chokskifte? Har budt på Højbjerg
TRANSFER
Meldes tæt på storklub efter FCK-exit
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mathias Sauer skifter til Eliteserien
Kritikken hagler ned: Stjerner slagtes
TOPNYHED
Maxsø træner med i Brøndby
EKSKLUSIVT