Bekræfter Magnus Mattsson-salg: Han er så glad

NEC Nijmegens sportsdirektør Carlos Aalbers har nu bekræftet, at Magnus Mattsson forlader klubben.



NEC Nijmegen fik i sidste ende et tilbud fra FC København, som den hollandske klub ikke kunne sige nej til. 

Sådan lyder det NEC Nijmegens sportsdirektør Carlos Aalbers, der overfor lokalmediet De Gelderlander bekræfter Magnus Mattssons exit. 

– Det var meget lange forhandlinger. Det er et stort tab, at vi har mistet Magnus, men når man modtager et tilbud, man ikke kan afvise, er man nødt til at tænke på det længere perspektiv for klubben, siger Carlos Aalbers.

– Magnus har banket på min dør i de seneste dage og han har sagt, at han virkelig gerne vil tage dette skridt. Han kan spille europæisk fodbold i København, hvor hans familie kommer fra. Han er så glad som et barn nu. Men vi ville kun lade ham gå, hvis vi fik et topbud, og det synes jeg, at vi lykkedes med. 

Ifølge De Gelderlander afviste NEC Nijmegen de to første bud fra FC København, som lød på henholdsvis 13,5 og 24,5 millioner kroner. 

Mediet skriver endvidere, at fem millioner euro – svarende til 37 millioner kroner – måske ikke lyder af så meget for en spiller, der har scoret 11 mål i ligaen. 

– Men man må ikke glemme, at Mattsson har en kontrakt med NEC, der udløber (klubben kunne automatisk forlænge den med et år), og derudover var der inden sæsonen ingen, der overhovedet kunne have forudset, at han ville blive så meget værd, skriver De Gelderlander og fortsætter:

– NEC ville taget en kæmpe risiko, hvis man havde ignoreret buddet på fem millioner euro. Der er ingen garanti for, at Mattsson, der i de forgangne sæsoner 'kun' scorede fire mål i Eresdivisie, ville kunne fortsætte i samme spor i anden halvdel af sæsonen, eller at han ville undgå skader. 

Mediet peger endvidere på, at det til sommer ville blive sværere at få et højt beløb for den 24-årige Magnus Mattsson. 

Magnus Mattsson skiftede til NEC Nijmegen fra Silkeborg IF i sommeren 2021, og den danske offensivspiller har scoret 21 mål i 78 kampe for den hollandske klub. 






Fra Barcelona til Parken: Lidt intimiderende




LIVE

TransferLIVE: Værsgo, Arsenal – her er prisen

Derfor bliver Andrea Pirlo ikke landstræner

Bayern München på plads til Superliga-brag

Fremlægger FC Midtjyllands salgsplan

Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok

Afsløring: Holse solgt i historisk stor transfer

Midt i voldsom kritik: Det kigger FCK efter



LIVE

Superliga-LIVE: Tidl. OB-profil død i bilulykke

Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det

Burnley sender signal omkring Bruun Larsen

Afslører: FC København-stjerne har brækket næsen

Randers FC – Silkeborg IF

Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Derfor var Ousmane Sow ikke med for Brøndby

En vild energibombe er kommet til Superligaen

Gaveregn over FC Midtjylland

Vil ikke juble i Parken

Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Vil slå britisk transferrekord for Alvarez

Tilbage i AGF: Jeg er meget overrasket

‘Jesper Lindstrøm har ét KÆMPE problem’

Foreslår Brøndby at hente Superliga-spiller

Afsløring: AC Horsens køber Kelvin Ehibhatiomhan

Speakman slår tilbage: ‘Det er nemt at sige’

FCK-exit? ‘Lad os se, hvor længe det varer’

Mange i Premier League vil have Superliga-profil

Afsløring: Rekorddyr Høgh rejst – lægetjek mandag

Havde én dårlig ting at sige efter FCK-nederlag



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Dag og nat for FCK, der rammer vanvittig milepæl

Her er 5 Superliga-spillere under maksimalt pres

På vippen i FCN: Afklaring meget snart

Afsløring: Rekord – her skal Høgh til lægetjek