NEC Nijmegen fik i sidste ende et tilbud fra FC København, som den hollandske klub ikke kunne sige nej til.
Sådan lyder det NEC Nijmegens sportsdirektør Carlos Aalbers, der overfor lokalmediet De Gelderlander bekræfter Magnus Mattssons exit.
– Det var meget lange forhandlinger. Det er et stort tab, at vi har mistet Magnus, men når man modtager et tilbud, man ikke kan afvise, er man nødt til at tænke på det længere perspektiv for klubben, siger Carlos Aalbers.
– Magnus har banket på min dør i de seneste dage og han har sagt, at han virkelig gerne vil tage dette skridt. Han kan spille europæisk fodbold i København, hvor hans familie kommer fra. Han er så glad som et barn nu. Men vi ville kun lade ham gå, hvis vi fik et topbud, og det synes jeg, at vi lykkedes med.
Ifølge De Gelderlander afviste NEC Nijmegen de to første bud fra FC København, som lød på henholdsvis 13,5 og 24,5 millioner kroner.
Mediet skriver endvidere, at fem millioner euro – svarende til 37 millioner kroner – måske ikke lyder af så meget for en spiller, der har scoret 11 mål i ligaen.
– Men man må ikke glemme, at Mattsson har en kontrakt med NEC, der udløber (klubben kunne automatisk forlænge den med et år), og derudover var der inden sæsonen ingen, der overhovedet kunne have forudset, at han ville blive så meget værd, skriver De Gelderlander og fortsætter:
– NEC ville taget en kæmpe risiko, hvis man havde ignoreret buddet på fem millioner euro. Der er ingen garanti for, at Mattsson, der i de forgangne sæsoner 'kun' scorede fire mål i Eresdivisie, ville kunne fortsætte i samme spor i anden halvdel af sæsonen, eller at han ville undgå skader.
Mediet peger endvidere på, at det til sommer ville blive sværere at få et højt beløb for den 24-årige Magnus Mattsson.
Magnus Mattsson skiftede til NEC Nijmegen fra Silkeborg IF i sommeren 2021, og den danske offensivspiller har scoret 21 mål i 78 kampe for den hollandske klub.
LIVE
VM-LIVE: Er det Norges startopstilling?
Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’
Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland skriver med toptalent
TRANSFER
Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’
TOPNYHED
Klar transfermelding
Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Tidl. DBU-boss: Uefa-penge havner i gale hænder
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-klub tæt på FCK-lejesvend
Solbakken har blandede følelser
Deadline overskredet: FC København melder ud
TOPNYHED
– Det er overraskende, siger ekspert om FCK
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
MEDIE
Denne klub drømmer om Højbjerg
TOPNYHED
Afslører: Her gik det galt for Thomas Frank
HELT VILDT
Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers
OPTAKT
Ghana – Panama
AVIS
Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
VM-chok: Kæmpe brag kan vente i 1/16-finale
OPTAKT
Argentina – Algeriet
MEDIE
Rekordstort bud på Thomas Jørgensen
OPTAKT
Frankrig – Senegal
NYHEDER
Historisk påsætning undrer dommerekspert
AVIS
‘Helt sikkert’: Jesper Lindstrøm færdig
TOPNYHED
– Jeg er dybt chokeret og forundret
MEDIE
Donald Trump ventes at bryde VM-tradition
OPTAKT
Irak – Norge
NYHEDER
Kriseramte Leicester ansætter ny cheftræner
MEDIE
Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vålerenga sælger Elias Sørensen
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’
TOPNYHED