Det vakte opsigt i sommeren 2023, da Ernest Nuamah blev Superligaens største salg nogensinde.
Angriberen blev solgt i en rekordstor handel på omkring 187 millioner kroner fra FC Nordsjælland til belgiske RWDM Molenbeek (RWDM Bruxelles i dag), men blev straks efter udlejet til Lyon, hvor det hele tiden var planen, han skulle spille.
Amerikaneren John Textor ejer begge klubber og lavede en ifølge ham fuldstændig transparent lejeaftale mellem RWDM og Lyon i overensstemmelse med FIFA’s regler og under overvågning af det franske licensudvalg (DNCG).
Sådan lød det fra rigmanden i et åbent brev den 1. september 2024, hvor det i øvrigt fremgik, at RWDM havde rigeligt med midler til at gennemføre handlen af Ernest Nuamah på trods af klubbens beskedne størrelse og status som nyoprykker til Jupiler Pro League.
– RWDM’s (Molenbeeks) køb af spillerrettigheder fra en klub i Danmark blev støttet af et ’proof of funds’ (bevis på midler) verificeret af en stor bank i Brasilien, som nyder gavn af en kontant balance svarende til 60 millioner euro (cirka 450 millioner kroner), lød det fra John Textor.
Nu tyder noget på, at han ikke har talt fuldkomment sandt.

Bombe detoneret i Belgien
RWDM Bruxelles, der spiller i den næstbedste belgiske række, har således for få dage siden annonceret en bombe.
I en pressemeddelelse oplyser klubbens direktør, Maxime Vossens, at RWDM har fået fratrukket tre point på grund af manglende dokumentation og rod i økonomien.
RWDM har i øvrigt bekræftet overfor Bruzz, at klubben kan risikere flere pointstraffe, ligesom det belgiske fodboldforbund har besluttet, at RWDM i næste sæson starter med minuspoint.
Alt sammen skyldes manglende betalinger, som klubben ellers mener, de har styr på.
– RWDM Bruxelles ønsker at gentage, at den har samarbejdet fuldt ud med de relevante myndigheder og har indsendt al dokumentation vedrørende de pågældende forpligtelser. De påkrævede beløb er blevet sikret og meddelt i overensstemmelse med lovgivningsmæssige krav, siger klubbens direktør, Maxime Vossens, i en pressemeddelelse tirsdag.
Heri nævnes FC Nordsjælland også.
Mere konkret påtales handlen, der så Ernest Nuamah forlade Farum for 187 millioner kroner. Ifølge Tipsbladets oplysninger er RWDM forsinkede med betalingen af den sidste rate af den sidste bonus, der svarer til et mindre beløb af den rekordstore handel.
Ifølge Maxime Vossens har RWDM derfor søgt at indgå en aftale med FC Nordsjælland om en forsinket betaling af den sidste rate.
– Klubben har også indsendt detaljerne i de formelle udskydelsesaftaler, der er indgået med visse kreditorer, især FC Nordsjælland og Forge FC, til de relevante myndigheder. Disse dokumenter blev ikke taget i betragtning i udvalgets endelige vurdering, oplyser Maxime Vossens.
Ifølge Bruzz havde RWDM indtil mandag klokken 17.00 til at indsende de relevante dokumenter – herunder en ny betalingsaftale med FC Nordsjælland.
Tipsbladet har været i kontakt med FC Nordsjælland, som ikke ønsker at kommentere ovenstående.

Lang kreditorliste
Foruden FC Nordsjælland er RWDM’s kreditorliste lang, oplyser Bruzz.
Den indeholder også den canadiske klub Forge FC, hvor man købte angriberen Kwasi Poku for 3,7 millioner kroner. Mediet fortæller også, at RWDM skulle bevise en pengeoverførsel fra den brasilianske klub Botafogo til klubbens bankkonto i Litauen.
Derudover venter RFC Liège og Crossing Schaerbeek på udestående betalinger for henholdsvis Frédéric Soelle og Xavier Preijss.
RWDM er også to måneder bagud med betalinger til det belgiske fodboldforbund, ligesom klubben ikke har indsendt dokumenter til relevante myndigheder, der på den måde kan kortlægge RWDM’s gæld.
Betalinger til fagforening og forsikringer er heller ikke gennemført, fortæller Bruzz.
LIVE
LIVE: AC Horsens nedlægger protest
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
MEDIE
‘Nervøs’ Thomasberg klapper i
STORT INTERVIEW
Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
Kæmpekøb retur til FC København?
NYHEDER
Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK
NYHEDER
Morten Wieghorst stopper på landsholdet
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
INTERVIEW
Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer
MEDIE
Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli
City i FA Cup-finalen efter dramatisk afslutning
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
MEDIE
Stort flop i England – hent Elias Jelert
Wolfsburg henter et point til overlevelseskampen
OPTAKT
Sønderjyske – Brøndby IF
OPTAKT
Silkeborg IF – Randers FC
HELT VILDT
Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?
Oddset styrtdykker
Husker FCK-tid: Grabara hjalp mig utrolig meget
MEDIE
Flere problemer – FCK jagter ny keeper
Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’
EKSKLUSIVT
Spår stor transferaktivitet i FC København
Ståle Solbakken overvejede at sige op
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
OPTAKT
Viborg FF – FC Nordsjælland
OPTAKT