FIFA på banen i rekordsalg? Undrer sig over finte

I Spillerforeningen er man bekymret over, at Ernest Nuamahs skifte til Lyon er konstrueret på en måde, der skal omgå fodboldens licens- og Financial Fair Play-regler.



Hvorfor er det egentlig, at en af tidernes mest lovende Superliga-spillere Ernest Nuamah skulle forbi en lille oprykkerklub i Belgien, før han endte i Olympique Lyon i det største spillersalg nogensinde fra Danmarks bedste række?

Morten Olsen, Benny Nielsen og Kresten Bjerre var i halvfjerdserne forbi Racing White Molenbeek i Bruxelles-forstaden af samme navn, dengang Belgien havde en af de stærkeste ligaer i Europa.

Men at Molenbeek denne sommer betalte 195 millioner kroner for Ernest Nuamah, en måned efter man havde slået den hidtidige transferrekord i klubben ved at betale 22,5 millioner kroner for Makhtar Gueye fra Oostende, hænger selvfølgelig ikke sammen med, at klubben pludselig er blevet større end Anderlecht, Club Brugge og Genk til sammen.

”RWDM’s (Molenbeeks) køb af spillerrettigheder fra en klub i Danmark blev støttet af et ’proof of funds’ (bevis på midler) verificeret af en stor bank i Brasilien, som nyder gavn af en kontant balance svarende til 60 millioner euro (cirka 450 millioner kroner),” sagde Lyons ejer John Textor i et åbent brev 1. september.

”Transaktionen er en traditionel køb-og-leje-operation, som blev udført i fuld overensstemmelse med FIFA’s regler, og under overvågning af DNCG (Det franske licensudvalg),” lød det videre fra John Textor.

Ligner en omgåelse
Handlen passede godt i Lyon og John Textors kram, fordi klubben er underlagt kraftige begrænsninger på transfermarkedet som følge af tidligere sæsoners rod i økonomien.

Situationen var ifølge licensudvalget i DNCG så grel, at organisationens chef Jean-Marc Mickeler i juli advarede om, at Olympique Lyon potentielt kunne blive tvangsnedrykket til Ligue 2.

Lyon- og Molenbeek-ejer John Textor har beklaget sig over DNCG og sagt, det forhindrede Lyon i at købe flere profiler i løbet af sommeren.

Textor ejer altså både Lyon og Molenbeek, og ejer i øvrigt også brasilianske Botafogo og en stor del af Premier League-klubben Crystal Palace, hvor Textor dog har en væsentligt mindre stemmevægt sammenlignet med de andre ejere, der gjorde dette til en betingelse ved Textors opkøb i 2021.

I Spillerforeningen her i Danmark har direktør Michael Sahl Hansen og kollegerne fulgt handlen og markedet for transfers mellem relaterede klubber.

Og John Textors omgåelse af franske licensregler og fodboldens regler generelt huer ikke lederen i Spillerforeningen.

”Det er klart, at det er vigtigt, at spillerne bliver beskyttet bedst muligt, og man sikrer transparens omkring spillernes ansættelsesforhold og transfers generelt. Og her kan konstellationer som den, I beskriver, jo risikere at medføre, at det bliver uforholdsmæssigt kompliceret for spilleren at gennemskue. “

“Ligesom det i vores optik kunne ligne en omgåelse af de Financial Fair Play-regler, der jo netop skulle bidrage til sikre en bæredygtig fodboldbranche uden finansiel doping,” siger Michael Sahl Hansen.

Han og Spillerforeningen har bemærket, at især klubber i tætte samarbejder eller med samme ejer i de seneste år er begyndt at ‘bruge’ hinanden til at hente spillere, og den udvikling bekymrer direktøren.

208905

FIFA skal sikre reglerne
”Det har været almindelig praksis gennem flere år, at store klubber køber spillere med det formål at udleje og udvikle dem i mindre/lavere rangerende klubber.”

”Nu ser vi modeller, hvor relaterede klubber også udlejer spillere fra en klub i en lavere rangerende liga til en søsterklub i en højere rangerende liga.”

“Det er meget tydeligt qua John Textors, der er ejer af Eagle Football, udtalelser, at den pågældende konstellation netop er for at modgå, at Lyon, der er ejet af Eagle Football, ikke kommer på kant med Financial Fair Play. Og det er i vores optik problematisk og et ansvar, der ligger hos FIFA for at sikre, at reglerne ikke omgås,” siger Michael Sahl Hansen.

Flere kilder har i baggrundssamtaler med Tipsbladet varslet, at sager som Ernest Nuamahs transfer fra FC Nordsjælland til Lyon via Molenbeek vil blive taget op i relevante udvalg og organisationer i de kommende måneder.

Her er der lagt op til stramninger af reglerne, da de færreste klubber og aktører, der ikke medvirker direkte i denne type handler, bifalder de forskellige forsøg på at omgå regler og begrænsninger, eksempelvis som at omgå nationale ligaers licens- og Financial Fair Play-regler, som Olympique Lyon altså ser ud til at gøre med John Textors anden klub Molenbeek som medhjælper.

Michael Sahl Hansen byder yderligere arbejde med regler for transfers og klubejerskaber velkommen.

”Vi mener generelt, at der er et behov for en dialog mellem fodboldens kerneinteressenter om multi-club ownership. For modellen medfører en lang række udfordringer for fodbolden på globalt plan, ikke kun for spillerne, men også for lavere rangerende klubber og ligaer, der får endnu sværere ved at kæmpe med de største klubber både sportsligt og økonomisk,” siger Michael Sahl Hansen.

Og tager FIFA denne og andre sager op, møder det bestemt ikke modstand fra Spillerforeningen.

“Helt generelt hilser vi det selvfølgelig velkommen, at FIFA sikrer, at deres egne regler på området overholdes. Det er som sagt deres opgave at sikre, at reglerne omkring FFP ikke bliver omgået,” siger Michael Sahl Hansen.

Fotos: Getty Images





Cooper med kontant transfermelding




LIVE

TransferLIVE: Forhandler med Harry Kane

– Han er bare ren verdensklasse!

Transferdilemma i Brøndby: ‘Ikke ideelt’

Brøndby-legendes søn til lægetjek i Danmark

Youssoufa Moukoko trækker overskrifter i udlandet

‘Det er virkelig stærkt, hvis Brøndby henter ham!’

Kæmpetransfer – AGF betaler en formue

Bringer Bo Henriksen i spil til stort job, men…



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre

Mesterhold lurer på dyr FCM-spiller

Vilde Grabara opfordres: Pak dine ting og skift!

Så meget kræver Adamsen i Brøndby-løn

Neestrup “seriøs kandidat” til ledigt trænersæde



EKSKLUSIVT

Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey

AaB henter målfarlig profil i milliontransfer

Afsløring: Sarapata har skrevet under i topklub

I svime: ‘Rasmus Højlund – du er Guds gave!’

Henter Kamil Wilczek

Stor AGF-transfer – tysk ekspert rasede over ham



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Farzams Fanzone: Ingen bud på AGF-profiler

FC København-spiller til lægetjek i dag 

Transferudmelding fra Vallys

Flere meldinger: Christian Nørgaard i chok-exit?

AaB-angriber på vej til Serie A

Ny drejning i FC Midtjyllands mulige kæmpetransfer

Transferrygter svirrer – Nørgaard-‘chok’ i Arsenal

Brøndbys drømmetransfer får mundkurv på

Gravesen med vild Neestrup-melding

Fælder dom over Dorgu: ‘Frækhed!’

Afsløring: Brøndby har budt stort på Felix Myhre

Brøndby går transferamok: 3 salg og 4 køb på vej?



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Storklub har taget kontakt

Rasede mod Felix Horn Myhre efter “chokbud”

Toptræner er helt vild med Victor Froholdt

I svime over Dorgu: ‘En transformation!’

Millionhandel – her er prisen på Superliga-bomber

Afsløring: Junior Zé er FC Midtjylland-spiller

– Han leder efter et sted at eksplodere

Dansk toptræner stifter agentfirma

Afsløring: Sønderjyske laver tocifret millionsalg

Hylder Superliga-scoop: ‘Aldrig set en som ham!’

Choktransfer på vej? 

Brøndby taber til MLS-hold

Gidsel: ‘Han har presset mig til grænser’

Froholdt & Co rister hanekyllinger

Kenneth Perez raser: Det skal stoppe nu

Farzams Fanzone: Brøndby jagter flere profiler

Kristall Mani Ingason tæt på stort skifte

United dukker Arsenal efter Dorgu-drømmekasse

Ser stort potentiale i ung Brøndby-duo

Lamine Yamal stjæler overskrifterne i Barca-sejr

Forsvarer FCK: De har ikke brudt nogen regler

Nedtur for Mikkel Damsgaard