Hvorfor er det egentlig, at en af tidernes mest lovende Superliga-spillere Ernest Nuamah skulle forbi en lille oprykkerklub i Belgien, før han endte i Olympique Lyon i det største spillersalg nogensinde fra Danmarks bedste række?
Morten Olsen, Benny Nielsen og Kresten Bjerre var i halvfjerdserne forbi Racing White Molenbeek i Bruxelles-forstaden af samme navn, dengang Belgien havde en af de stærkeste ligaer i Europa.
Men at Molenbeek denne sommer betalte 195 millioner kroner for Ernest Nuamah, en måned efter man havde slået den hidtidige transferrekord i klubben ved at betale 22,5 millioner kroner for Makhtar Gueye fra Oostende, hænger selvfølgelig ikke sammen med, at klubben pludselig er blevet større end Anderlecht, Club Brugge og Genk til sammen.
”RWDM’s (Molenbeeks) køb af spillerrettigheder fra en klub i Danmark blev støttet af et ’proof of funds’ (bevis på midler) verificeret af en stor bank i Brasilien, som nyder gavn af en kontant balance svarende til 60 millioner euro (cirka 450 millioner kroner),” sagde Lyons ejer John Textor i et åbent brev 1. september.
”Transaktionen er en traditionel køb-og-leje-operation, som blev udført i fuld overensstemmelse med FIFA’s regler, og under overvågning af DNCG (Det franske licensudvalg),” lød det videre fra John Textor.
Ligner en omgåelse
Handlen passede godt i Lyon og John Textors kram, fordi klubben er underlagt kraftige begrænsninger på transfermarkedet som følge af tidligere sæsoners rod i økonomien.
Situationen var ifølge licensudvalget i DNCG så grel, at organisationens chef Jean-Marc Mickeler i juli advarede om, at Olympique Lyon potentielt kunne blive tvangsnedrykket til Ligue 2.
Lyon- og Molenbeek-ejer John Textor har beklaget sig over DNCG og sagt, det forhindrede Lyon i at købe flere profiler i løbet af sommeren.
Textor ejer altså både Lyon og Molenbeek, og ejer i øvrigt også brasilianske Botafogo og en stor del af Premier League-klubben Crystal Palace, hvor Textor dog har en væsentligt mindre stemmevægt sammenlignet med de andre ejere, der gjorde dette til en betingelse ved Textors opkøb i 2021.
I Spillerforeningen her i Danmark har direktør Michael Sahl Hansen og kollegerne fulgt handlen og markedet for transfers mellem relaterede klubber.
Og John Textors omgåelse af franske licensregler og fodboldens regler generelt huer ikke lederen i Spillerforeningen.
”Det er klart, at det er vigtigt, at spillerne bliver beskyttet bedst muligt, og man sikrer transparens omkring spillernes ansættelsesforhold og transfers generelt. Og her kan konstellationer som den, I beskriver, jo risikere at medføre, at det bliver uforholdsmæssigt kompliceret for spilleren at gennemskue. “
“Ligesom det i vores optik kunne ligne en omgåelse af de Financial Fair Play-regler, der jo netop skulle bidrage til sikre en bæredygtig fodboldbranche uden finansiel doping,” siger Michael Sahl Hansen.
Han og Spillerforeningen har bemærket, at især klubber i tætte samarbejder eller med samme ejer i de seneste år er begyndt at ‘bruge’ hinanden til at hente spillere, og den udvikling bekymrer direktøren.

FIFA skal sikre reglerne
”Det har været almindelig praksis gennem flere år, at store klubber køber spillere med det formål at udleje og udvikle dem i mindre/lavere rangerende klubber.”
”Nu ser vi modeller, hvor relaterede klubber også udlejer spillere fra en klub i en lavere rangerende liga til en søsterklub i en højere rangerende liga.”
“Det er meget tydeligt qua John Textors, der er ejer af Eagle Football, udtalelser, at den pågældende konstellation netop er for at modgå, at Lyon, der er ejet af Eagle Football, ikke kommer på kant med Financial Fair Play. Og det er i vores optik problematisk og et ansvar, der ligger hos FIFA for at sikre, at reglerne ikke omgås,” siger Michael Sahl Hansen.
Flere kilder har i baggrundssamtaler med Tipsbladet varslet, at sager som Ernest Nuamahs transfer fra FC Nordsjælland til Lyon via Molenbeek vil blive taget op i relevante udvalg og organisationer i de kommende måneder.
Her er der lagt op til stramninger af reglerne, da de færreste klubber og aktører, der ikke medvirker direkte i denne type handler, bifalder de forskellige forsøg på at omgå regler og begrænsninger, eksempelvis som at omgå nationale ligaers licens- og Financial Fair Play-regler, som Olympique Lyon altså ser ud til at gøre med John Textors anden klub Molenbeek som medhjælper.
Michael Sahl Hansen byder yderligere arbejde med regler for transfers og klubejerskaber velkommen.
”Vi mener generelt, at der er et behov for en dialog mellem fodboldens kerneinteressenter om multi-club ownership. For modellen medfører en lang række udfordringer for fodbolden på globalt plan, ikke kun for spillerne, men også for lavere rangerende klubber og ligaer, der får endnu sværere ved at kæmpe med de største klubber både sportsligt og økonomisk,” siger Michael Sahl Hansen.
Og tager FIFA denne og andre sager op, møder det bestemt ikke modstand fra Spillerforeningen.
“Helt generelt hilser vi det selvfølgelig velkommen, at FIFA sikrer, at deres egne regler på området overholdes. Det er som sagt deres opgave at sikre, at reglerne omkring FFP ikke bliver omgået,” siger Michael Sahl Hansen.
Fotos: Getty Images
NYHEDER
– Jeg tror, han har spillet sin sidste kamp
TOPNYHED
Jakob Poulsen kritiserer AGF-spiller
TIPSBLADET SPECIAL
Ny kulturbærer i FCK? ‘Det er ikke særlig godt’
MEDIE
Danskerklub vil IKKE byde på Robert
EKSKLUSIVT
Afsløring: Schweizisk tophold jagter Vejle-profil
Ekspert med klar transfer-opfordring til FCK
TRANSFER
Brøndbys ejer køber Dax Palmer
MEDIE
Bayern München har Superliga-stjerne på blokken
MEDIE
Diant Ramaj-bombe? Helt vildt rygte
MEDIE
Sergio Ramos i chokskifte?
NYHEDER
Perfekt uge – kæmpe dansk koefficient-succes!
Vildt! Dansk rekordår i Europa
TRANSFER
Avis: Det er sandsynligvis FCK-profils næste klub
NYHEDER
– Tror ikke på, de spillere får flere minutter!
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK? ‘Kongen af afslutninger!’
NYHEDER
Pludselig fik dansk stjerne stor nyhed i telefonen
MEDIE
Voldsom Froholdt-spådom: Tæt på transferrekord
MEDIE
AGF henter ‘sensation’ for næsen af Man Utd
TOPNYHED
Kæmpetransfer: ‘Jeg er virkelig imponeret’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hollandsk klub spørger på Amin Chiakha
TOPNYHED
Neestrup erkender FCM-misundelse
HELT VILDT
Storhylder Christian Nørgaard
MEDIE
Kæmpe kamp i Danmark – kan blive fyret efter
FCM-helt fremhæver Duncan
‘Ingen kunne forudse denne katastrofe’
NYHEDER
Mike Tullberg ramt af ‘kulturchok’
KARAKTERER
Et utroligt smukt mareridt!
MEDIE
Superliga-klub lurer på Silkeborg-spiller
TOPNYHED
Video: AGF sænket af panenka-straffe
EKSKLUSIVT
Vil hente FCK-spiller: ‘Bolden ligger hos dem’
MEDIE
Vil sælge dyrt indkøb efter kontroversiel video
TOPNYHED
Lothar Matthaüs storroser dansker
Indkalder Salah til afgørende samtale
INTERVIEW
Cooper åbner op om sit forhold til Daniel Wass
MEDIE
Dialog – Mikael Uhre voldsomt ombejlet
MEDIE
Bliver Slot fyret? Vildt navn bringes i spil
TOPNYHED
Roses til skyerne: ‘Højlund knuser det dernede’
NYHEDER
Køber sig ind i dansk klub
AVIS
Glem det, Frank! Kane tager stor beslutning
DAGENS SPILFORSLAG
Pointdeling i vestfransk derby
NYHEDER
Fans vil sætte en stopper for dyre VM-billetter
TOPNYHED
Ekstatisk Tullberg havde vigtig besked
NYHEDER
FCM igen på førstepladsen med ny europæisk sejr
NYHEDER
CL-favoritter? ‘Jeg blev spurgt og sagde nej!’
Sådan gik det, da FC Midtjylland slog Genk
MEDIE
Kræver rekordbeløb – Fredberg jagter dansker
NYHEDER
Forlænger med Ståle Solbakken
MEDIE
Tæt på SL-skifte: Nu vil alle i Europa have ham
NYHEDER
Tv-ekspert siger undskyld til Superliga-klub
NYHEDER
