Randers FC – AGF 1-2 (1-2)
0-1 Tobias Bech (14.)
0-2 Tobias Bech (20.)
1-2 Daniel Høegh (43.)
En målrig første halvleg, et stormvejr i starten af anden halvleg og en lidt flad afslutning. Sådan kan kampen mellem Randers FC og AGF beskrives.
En kæmpe foræring af Wessel Dammers satte gæsterne i gang, og få minutter senere var Tobias Bech igen på pletten for aarhusianerne.
Randers skabte dog spænding med en reducering, og i starten af anden halvleg indledte hjemmeholdet med et stort pres mod gæsternes mål.
Uskarphed og en storspillende Jesper Hansen forhindrede dog flere mål, og AGF kan med sejren holde juleferie på Superligaens førsteplads. Det var ikke altid kønt, men det er de nok ligeglade med. Det var effektivt.
Kampens bedste
Randers FC
Der er flere om buddet, for sikke et pres Randers FC lagde på gæsterne i anden halvleg. To gange Touré havde gode forsøg, men de lykkedes ikke med at passere Jesper Hansen. Også Elies Mahmoud blev skiftet ind og gjorde sig bemærket med frække finter. Desværre for Randers blev det ved ‘lige ved og næsten’.
Én der dog gjorde sig særligt bemærket var Daniel Høegh, der ikke blot scorede men også leverede en stærk indsats og solid fight.
AGF
Hold op for en kamp af Tobias Bech. Det første mål var lidt af en gave, men det ændrer ikke på, det var kvikt opsnappet af AGF-profilen. Hans andet mål var dog verdensklasse. Han stod helt rigtigt placeret ved det hjørnespark og bragede en flugter i kassen. Der var smæk på det venstreben. Et vanvittigt mål. Han forsøgte sig også med et langskud i anden halvleg, men det blev ikke til et hattrick i denne omgang.
Den kunne også gå til Jesper Hansen, der i anden halvleg diskede op med flere store – og uhyre vigtige – redninger og gjorde sit til, at AGF kunne rejse hjem til Aarhus med yderligere tre point på kontoen.
Kampens værste
Den aktion kommer Wessel Dammers til at have mareridt om i nat. Det var noget af en adventsgave, han gav AGF og Tobias Bech efter blot et kvarters spil. Randers-forsvareren var alt for lang tid om at vende nede ved eget felt, og så gik det helt galt. For Tobias Bech havde luret, at der var en mulighed. Han fik opsnappet bolden, som han nemt kunne sparke i mål, og så kunne Wessel Dammers ellers bare tage sig til hovedet og ærgre sig.
Kampens detalje
Det så helt skørt ud inden kampen. Kampens dommer Jakob Karlsen kastede nemlig et blik på det ene mål, og her vurderede han altså, at det var for højt. Det betød, at banemændene i Randers måtte på arbejde. Frem kom vinkelsliberen for at skære målet – og de fire centimeter for meget – til. En meget spøjs situation.
LIVE
LIVE: Viktor Dadason fåmæl om fremtiden
‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’
FCK afslører rekordbeløb i dansk fodbold
Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag
AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!
Afvist – Brøndby undrer sig
NYHEDER
‘Det er pinligt for dansk fodbold’
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
MEDIE
Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending
Smider Salah-bombe
MEDIE
Disse 13 United-spillere meldes på vej væk
NYHEDER
Mathias Jensen drøner forgæves i Man. Utd.-sejr
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!
NYHEDER
– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!
NYHEDER
Skidt nyt om Lukas Lerager
NYHEDER
Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet
Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
Patrick Dorgu er med
MEDIE
Engelsk klub går all-in på Thomas Frank
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
NYHEDER
KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’
EKSKLUSIVT
Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt
NYHEDER
Mareridt! Bekræfter forfærdelig Lerager-skade
Gratis adgang til Superliga-brag
Anbefaler dem at stjæle dansk landsholdsspiller
TOPNYHED
Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
Italiensk dommerchef efterforskes for svindel
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”
NYHEDER
Ekspert: ‘Drabelig kamp’ er farlig for Arsenal
NYHEDER