Et mindeværdigt møde mellem superligarivalerne Viborg FF og FC Midtjylland sluttede søndag eftermiddag uden vinder.
Viborg var både foran og bagud, før det til sidst lykkedes Mees Hoedemakers at få stadion til at eksplodere i jubel med målet til slutresultatet 3-3.
FCM kan derfor være fire point fra førerholdet AGF, hvis aarhusianerne senere søndag formår at slå Randers FC. Holdet fra Herning må desuden håbe, at brandvarme Franculino Dju snart bliver klar igen oven på den skade, han udgik med i første halvleg.
Viborg overvintrer på syvendepladsen, men kan stadig øjne top-6.
Der var derfor meget på spil i Viborg, og det afspejlede sig også på tribunerne, hvor tændingen var stor.
Røg fra pyroteknik betød, at kampen blev udsat med nogle minutter, men da den først gik i gang, satte udeholdet sig på spillet.
Det kastede dog ikke de store tilbud af sig, og i stedet tog Viborg føringen på et fremragende kontrastød.
Bilal Brahimi afsluttede angrebet på elegant vis ved at dreje bolden op i modsatte hjørne, hvor FCM-målmand Elias Olafsson var uden chance.
Islændingen så til gengæld ikke for heldig ud små ti minutter før pausen, hvor føringen blev fordoblet.
Han greb et ufarligt indlæg, men landede på holdkammeraten Mads Bech Sørensen og tabte bolden. Den faldt lige ned for fødderne af hjemmeholdets angriber Tim Freriks, som nemt gjorde det til 2-0.
Det fik for alvor FCM til at vågne. Godt nok havde holdet ikke Franculino på banen, efter at den brandvarme angriber var udgået med en skade.
Men Gue-sung Cho headede bolden på overliggeren, og umiddelbart efter var Dario Osorio tæt på at hamre reduceringen ind.
Viborg slap med skrækken, men kunne ikke holde gæsterne fra scoring efter pausen.
FCM fik dog også en hjælpende hånd fra Viborg. Efter en time forsøgte Lucas Lund at finde Asker Beck, men Valdemar Byskov kom imellem og lagde den fladt i nettet.
Spændingen var i den grad genantændt, og efter et mindre stormløb faldt udligningen da også.
Martin Erlic havde sidste fod på en smart dødboldskombination og bragte balance i regnskabet på Energi Viborg Arena.
Det så ud til at udmønte sig i et storslået comeback, da Mads Bech Sørensen snittede Aral Simsirs præcise indlæg i nettet med få minutter igen.
Men i en stor satsning, hvor Lucas Lund gik med frem på et hjørnespark, fik Hoedemakers sparket udligningen i kassen.
LIVE
Superliga-LIVE: FCN-træner spændt på stortalent
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’
AVIS
Afgørende for FCK-transfer – byder 34 millioner
STORT INTERVIEW
Vildt skifte til Danmark: Lamine Yamal kigger med
TIPSBLADET SPECIAL
Jagtet af FCK: Han laver flere fejl end Kotarski
NYHEDER
Brøndby-flop: De henter Carl Björk
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TOPNYHED
Frygter for Tullbergs fremtid: ‘Det er alvorligt’
INTERVIEW
FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’
TOPNYHED
Forrygende besked til Jesper Lindstrøm
INTERVIEW
Hængemuler i Lyngby: ‘Han var noget helt særligt’
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 10 talenter der kan brage igennem i SL
MEDIE
Skylder FCM millioner: Nu får de hård straf
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK: Her er han ligaens konge
INTERVIEW
Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’
EKSKLUSIVT
Historisk transfer: Er han Superligaens nye juvel?
OPTAKT
AGF – Brøndby IF
OPTAKT
FC København – Lyngby BK
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
Her kan du se de danske hold i Europa
MEDIE
På blokken til stort landstrænerjob
EKSKLUSIVT
Otte år i Danmark: ‘Går ikke efter pengene mere’
NYHEDER
Bundesliga-klub vil kapre Brøndby-handel
OPTAKT
Viborg FF – OB
AGF får drømmelodtrækning i Champions League
OPTAKT
Randers FC – Silkeborg IF
OPTAKT
AC Horsens – FC Nordsjælland
TOPNYHED
Spår FCK-fiasko
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København nærmer sig køb af Sørensen
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Jeg går linen ud og peger på FC København’
OPTAKT
Sønderjyske – FC Midtjylland
TOPNYHED
I dag er det sidste chance for FC København
MEDIE