FCM melder ud: Han skal sælges til sommer

FC Midtjyllands plan er at sælge Franculino Djú i sommerens transfervindue, fastslår Kristian Bach Bak.



IKAST (Tipsbladet): FC Midtjylland har indtil videre afvist alle Franculino-bejlere ved dørtrinnet.

Snart går den ikke meget længere.

Efterårets Profil i Superligaen tiltrak sig alverdens opmærksomhed i sommerens transfervindue, hvor FC Midtjylland kunne have solgt ham og scoret et trecifret millionbeløb. Det ønskede man ikke.

Og meldingen bliver den samme i januars transfervindue.

– Ja, det er helt klart planen, siger FC Midtjyllands sportschef, Kristian Bach Bak, til Tipsbladet.

Det er der ikke noget, der kan ændre på?

– I fodbold sker der jo skøre ting hele tiden, men vi traf i sommer det valg at holde sammen på det her hold en hel sæson, så vi forhåbentlig står med titlen til sommer og er kommet så langt i Europa League, som vi overhovedet kan. I den strategi vil det ikke være optimalt at sælge Franculino halvvejs.

Til sommer kan den dog ikke trækkes længere.

FC Midtjylland lægger ikke skjul på, at efter sæsonen bliver Franculino Djú solgt, hvis der ikke sker noget uforudset.

– Ja, det er planen. Men det kræver, at han fastholder fokus sammen med resten af holdet, og vi opnår de her fælles mål. For både klub og spiller skal have drømmene opfyldt, fastslår Bak.

‘Ærgrede sig i sommer’

Mod slutningen af sommerens transfervindue afgav selveste Bayern München et bud på Franculino Djú.

Et sandt drømmeskifte kunne være faldet på plads, men FC Midtjylland og Kristian Bach Bak var tro imod strategien.

– Det, der var vigtigt for os, var, at vi i sommer traf et valg om at holde sammen på den her dygtige trup. Vi syntes ikke, vi opnåede resultaterne i sidste sæson, så det skal vi i denne, og det er alle indforstået med.

Så Franculino var slet ikke ærgerlig?

– Jo, det var han helt sikkert, og det forstår vi jo også godt. Det vigtige er bare, at den drøm, Franculino har, og de klubber, som kigger på ham nu, de skal stensikkert nok være der igen til sommer, hvis han holder skruen i vandet. Så skal vi begge nok opnå vores drøm, fastslår Bach Bak.

Hvad koster han?

Tæt på hver eneste gang, FC Midtjylland spiller en fodboldkamp, sidder en scout fra Bayern München på tribunen og holder øje.

Det kan man jo tolke, som man vil – den mest oplagte tolkning er, at den tyske gigant stadig er interesseret i Franculino. Klubber som Liverpool og Borussia Dortmund har man også kunnet støde på på MCH Arena i dette efterår.

Kristian Bach Bak fedtspiller da heller, da snakken falder på, hvor høj en hylde Franculino-bejlerne befinder sig på.

– Det er de største klubber rundt omkring. Når vi præsterer, som vi gør i Europa League, kigger de største klubber med, og så er det jo om at finde den rigtige plan sammen med spilleren, siger sportschefen og fastslår, at det gælder flere spillere i FC Midtjylland:

– Det var ikke kun Franculino, der var bud efter, og det kan godt være, at der var en uge eller to, hvor vi skulle tale lidt ekstra med spillerne, men sådan er det nok i alle klubber på det her nivaeu, hvor der er succes.

Til sommer skal angriberen efter planen sælges, og det trækker op til, at transferrekorden i Superligaen står for skud, når Franculino Djú stempler ud for sidste gang i dansk fodbold.

Kristian Bach Bak, hvor meget koster Franculino?

– Prisen tager vi internt, men en spiller på den hylde og med de stats, han leverer, bliver ikke en billig spiller, lyder det fra FCM’s sportschef.

Han ved godt, at jackpot lurer lige rundt om hjørnet.



Viborg FF – FC Midtjylland

Her er Efterårets Hold i Superligaen

Fyring på vej? ‘Han har kniven for struben’

Kæmpe ros: – Han var fuldstændigt forrygende

Stjerner sender besked til Froholdt

Solbakken slagter VM-lodtrækning: Et freak show

Tysk medie fælder hård Eriksen-dom

Har hevet fat i Cooper: Ikke det jeg købte ind på

Randers FC – AGF

Mourinho raser: Dansk stjerne er ‘urørlig’

Frank med opsang: ‘Absolut INGEN skal gøre det!’

Klubben konkurs: Dansk spiller tvunget til skifte

Kæmpe triumf for Frank

Salah i brutalt angreb på Arne Slot og Liverpool

Afsløring: Her er prisen på Franculino Djú

Brutal besked til Thomas Frank inden skæbnekamp

Harder scorer første Bundesliga-mål i ydmygelse

FC Nordsjælland – Silkeborg IF

Farzam Abolhosseini med vild transfer-forudsigelse

De er klar til at købe Mohamed Salah

Danmark skal spille mulige VM-kampe midt om natten

Trækker overskrifter i Sydkorea

Flere danske klubber ville have Nathan Trott

Eriksen med elegant assist i vigtig Wolfsburg-sejr

Tjek selv: Det ligner en dybt uretfærdig fyring

Skidt melding: Brøndby-stjerne syg

Danskerscoringerne væltede ind

Thomas Delaney: ‘Han er Peter Crouch med teknik’

Brian Riemer jubler: Vi SKAL med

Vender tilbage til Randers – men skal væk igen

Jesper Sørensen og co. taber til Messi

FCM-duo sætter vanvittig rekord

Rekordsalg: ‘Brøndby kan få dette beløb for ham’

FC København-stjerne spiller kamp 23. december

FCK med tilbud – nu vil de have ham

Drømmekamp for Roony Bardghji i drama

FCM-sportschef: Ja, vi har taget særlige hensyn

– Det har man nok aldrig set før

Jimmy Nielsen ansat som cheftræner i USA

– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!

Sløvt Londonderby

Tordner mod Liverpool: ‘Kastet under bussen!’

Ny Liverpool-nedtur

Dansk bomber i tårevædet afsked

Manchester City sejrer og bider Arsenal i halen

Indskiftet argentiner sænker Arsenal i topbrag

‘Vi ville ikke være overgearede jubelidioter’

Færdig i Sturm Graz? Skæbnemøde inden jul

Steve Cooper: ‘Daniel Wass har det fint’

Er dybt forbløffet: ‘Det havde jeg aldrig troet’