Thomas Delaney storroser Superliga-modstander

FCK-stjernen Thomas Delaney har store roser til overs for Sønderjyske, som han pudsigt nok aldrig har tabt til i Superligaen.



FREDERIKSBERG (Tipsbladet): Et turbulent Superliga-efterår slutter for FC Københavns vedkommende søndag mod Sønderjyske.

En på papiret taknemmelig opgave for FCK, men i praksis noget vanskeligere.

Haderslev-klubben har været én af sæsonens helt store overraskelser, og vinder Thomas Nørgaards mandskab i Parken, går Sønderjyske faktisk forbi FC København i tabellen.

Et værn imod en Sønderjyske-sejr vil for FCK’s vedkommende være at sende Thomas Delaney på banen – i hvert fald rent statistisk. Midtbanespilleren har optrådt i 19 kampe mod sønderjyderne i Superliga-regi, og han har aldrig nogensinde tabt.

– Den største forskel fra de 19 gange og til nu er nok, at det er det bedste Sønderjyske-hold, jeg kommer til at møde, siger Thomas Delaney til Tipsbladet og den skrevne presse.

‘Ikke bare et simpelt kollektiv’

FCK-stjernen har kæmpe respekt for søndagens modstander, som han gætter på lugter blod i Parken.

– Hvis jeg var i Sønderjyskes sted, ville jeg tænke, at der er en god mulighed efter den stime, de kommer med. For os er det forventningsmæssigt business as usual – vi skal vinde. Opgaven ændrer sig ikke for os, selv om Sønderjyske er et rigtig godt hold for tiden.

– Når jeg kigger på dem, er det ikke, fordi det er et simpelt kollektiv, der presser det hjem. Det er dygtige fodboldspillere, det er unge, danske spillere, det er rutinerede spillere. Jeg er da overrasket, men jeg synes, det er fortjent, fordi de er dygtige, siger Delaney.

FC København kommer med stor sandsynlighed til at slutte efteråret uden for top tre i Superligaen, og det er naturligvis ikke godt nok for de forsvarende mestre.

Thomas Delaney håber og tror, at “løverne” kan vende skuden i foråret.

– Det ligger i klubbens natur, at det er der, vi peaker, og det håber jeg selvfølgelig. For det her over en hel sæson kan ingen af os være bekendt eller tilfredse med, siger Delaney.

Der er kickoff mellem FC København og Sønderjyske klokken 18.00.





Her er Brøndby IF’s nye administrerende direktør




LIVE

TransferLIVE: Superliga-klub teaser

VM-Vækkeuret: Giganternes fald

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF

Brøndby i dialog med Christopher Olivier

Brøndby med transferscoop?

Her er Jonas Winds nye klub

Afsløring: FCM køber Nordin Bakker



LIVE

VM-LIVE: Zlatan tordner: ‘Det er hans skyld!’

Afsløring: Kolding køber stor profil

Afsløring: Brøndby forlænger med stortalent

Officielt: FCM henter landsholdsspiller

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Forfærdelig tysk aften: ‘Det er en skandale’

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Kryptisk transfermelding

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’

Spår rekordtransfer i dette vindue

Afsløring: ‘NK’ på plads i FCM – Pimpong solgt

Elfenbenskysten – Norge

Schwartau er et emne i storklub – her er buddet

Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag

Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’

Han er ny assistenttræner i Brøndby

Dortmund meldes interesseret i Brøndby-profil



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Afsløring: Oliver Højer skifter til Lyngby

Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’