Efter en forrygende efterårssæson kan AGF holde vinterpause på Superligaens førsteplads med et forspring på fire point til FC Midtjylland på andenpladsen.
I kalenderårets sidste spillerunde vandt AGF på udebane med 2-1 over Randers og udnyttede FCM’s pointtab tidligere søndag.
Men det holdt hårdt for AGF, der tidligt førte 2-0. Randers dominerede totalt efter pausen og havde chancer til mindst uafgjort, da AGF virkede fuldstændig blottet for kræfter.
AGF’s store helt blev Tobias Bech. Han scorede begge mål for sit hold og er toer på ligaens topscorerliste med ti scoringer, kun overgået af Franculino med 16.
AGF ville mest i begyndelsen, men havde ikke skabt det store, da en gave fra Randers efter 13 minutter hjalp aarhusianerne i gang.
Randers-anfører Wessel Dammers stod og trådte så meget i bolden på kanten af feltet, at Tobias Bech kunne snuppe den fra ham og sende bolden i mål med et fladt spark ved nærmeste stolpe.
Igen var det Bechs farlige venstre, der lynede, og det skulle det komme til at gøre på endnu flottere vis en håndfuld minutter senere.
Felix Beijmo sendte et hjørnespark mod straffesparkspletten, og Bech, der fik plads til at trække lidt tilbage, smaskede bolden ind i hjørnet med noget af en træffer til 2-0.
Så havde Randers noget af et bjerg at bestige. Ikke mindst taget i betragtning at holdet ikke havde scoret i de tre seneste ligakampe og kun havde fundet vej til nettet 16 gange i 17 ligakampe.
Tre minutter før tid blev scoringstørken slukket. Musa Touré havde lige haft en stor mulighed, der endte i et hjørnespark. Det blev sparket til den bageste del af feltet, hvor Daniel Høegh fladt sendte reduceringen ind.
Målet gav Randers ny tro på tilværelsen, og hjemmeholdet jagtede comebacket efter pausen. Efter knap en time var Norman Campbell tæt på udligning, men Jesper Hansen reddede med en stor refleks.
Kort efter reddede Hansen på Mohamed Tourés muligheder, og Randers vadede i chancer i denne periode.
I det sidste kvarter fik AGF bedre kontrol i sit forsvar af føringen, og det lykkedes at fastholde den porøse føring.
Dermed er AGF på 40 point for 18 kampe, mens FCM, der søndag spillede 3-3 mod Viborg, har 36. Senere i runden har Brøndby og FC København mulighed for at komme på henholdsvis 34 og 31 i tilfælde af sejr.
LIVE
LIVE: Forlænger med Barcelona
NYHEDER
Vildt tv-brag: Mest sete kamp i 13 år
Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig
‘Vi skal helt sikkert tilbage i Superligaen’
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
INTERVIEW
Carsten V. Jensen med klar opfordring
INTERVIEW
Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
NYHEDER
Massiv kritik efter skandaløse scener
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
INTERVIEW
Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus
Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig
MEDIE
De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso
MEDIE
Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit
TRANSFER
Liverpool jagter to spillere fra AS Monaco
HELT VILDT
Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
TIPSBLADETS DOM
De bliver monstersalg til sommer
TIPSBLADET SPECIAL
‘Det er ringe ad helvede til’
INTERVIEW
‘Konen skal ikke regne med at se mig’
Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet
INTERVIEW
Benhård AGF-boss: De skal møde klokken 10!
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby
TIPSBLADETS DOM
En pragtpræstation – han spillede fantastisk
OPTAKT
Randers FC – OB
NYHEDER
Brøndby-flop færdig i danskerklub
MEDIE
Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup
EKSKLUSIVT
‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
Alvorlige konsekvenser efter baneinvasion