Brian Riemer var bedre end Kompany

Den danske træner blev denne uge fyret som cheftræner i Anderlecht, men hvordan har gjort det sammenlignet med andre trænere for den belgiske storklub? Det har Tipsbladet undersøgt.



Den belgiske dansker-klub Anderlecht blev torsdag en dansker fattigere, da Brian Riemer blev fyret fra sin stilling som cheftræner.

Brian Riemer nåede at stå i spidsen for den traditionsrige Bruxelles-klub 64 gange i Jupiler Pro League og var i sidste sæson ved at føre klubben til det første belgiske mesterskab siden 2017. Desværre glippede det mod slutningen af sæsonen, hvor man istedet måtte se rivalerne fra Club Brugge stikke af med deres 19. mesterskab.

I tiden i Anderlecht har Brian Riemer virkelig fået Dannebrog til at vejre over klubben. På spillersiden har man hentet Kasper Dolberg, Mathias 'Zanka' Jørgensen, Thomas Delaney, Kasper Schmeichel og Anders Dreyer, imens at sportsdirektøren også har været dansk i form af Jesper Fredberg.

Tipsbladet har i samarbejde med Opta undersøgt, hvor godt den danske manager har gjort det i Anderlecht, hvis man sammenligner ham med de forgående trænere.

Her kan det især bemærkes at Brian Riemer har gjort det bedre, end den nuværende Bayern Munchen træner, Vincent Kompany, hvis man måler på pointsnit og sejrsrate for klubben. Generelt har Brian Riemer været i den bedre halvdel, når det kommer til trænere i klubben de seneste ti år.







LIVE

TransferLIVE: FCK holder møde med stort talent

Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere

På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’

Juventus jagter tidl. Superliga-stjerne

Stempler Nørgaard som færdig: Ikke en cheerleader!

Lukas Hradeckys nye klub? Ville være fandens sjovt

Kent Nielsen til landsholdet? ‘Jeg kan sige, at..’

Dansk stjerne: Derfor smuttede jeg fra FCK



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

De jagter Henrik Meister

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’

Arsenal-dansker vender hjem

Melder ud om fremtiden efter nedrykning



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Solgte ham i sidste uge – nu er han købt tilbage

Afslører dansk toptræners millionløn

Hjulmand har bemærket Mourinhos udtalelser

Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden

Monsterbud på vej



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Medier sender ham hjem til AGF

Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland

Superliga-profil i selskab med Valverde og Arteta

Afslører: Dolberg sat til salg

Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne

Bekymrende transfermelding for Superliga-klub

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’

Manchester United afbryder forhandlingerne

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’

Højlund trækker overskrifter – del af stor plan



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

West Ham-ejer trækker sig: ‘Alvorlige anklager’

Farzam: Mit bedste bud som Nørgaard-afløser i SJE