Brian Riemer var bedre end Kompany

Den danske træner blev denne uge fyret som cheftræner i Anderlecht, men hvordan har gjort det sammenlignet med andre trænere for den belgiske storklub? Det har Tipsbladet undersøgt.



Den belgiske dansker-klub Anderlecht blev torsdag en dansker fattigere, da Brian Riemer blev fyret fra sin stilling som cheftræner.

Brian Riemer nåede at stå i spidsen for den traditionsrige Bruxelles-klub 64 gange i Jupiler Pro League og var i sidste sæson ved at føre klubben til det første belgiske mesterskab siden 2017. Desværre glippede det mod slutningen af sæsonen, hvor man istedet måtte se rivalerne fra Club Brugge stikke af med deres 19. mesterskab.

I tiden i Anderlecht har Brian Riemer virkelig fået Dannebrog til at vejre over klubben. På spillersiden har man hentet Kasper Dolberg, Mathias 'Zanka' Jørgensen, Thomas Delaney, Kasper Schmeichel og Anders Dreyer, imens at sportsdirektøren også har været dansk i form af Jesper Fredberg.

Tipsbladet har i samarbejde med Opta undersøgt, hvor godt den danske manager har gjort det i Anderlecht, hvis man sammenligner ham med de forgående trænere.

Her kan det især bemærkes at Brian Riemer har gjort det bedre, end den nuværende Bayern Munchen træner, Vincent Kompany, hvis man måler på pointsnit og sejrsrate for klubben. Generelt har Brian Riemer været i den bedre halvdel, når det kommer til trænere i klubben de seneste ti år.







LIVE

LIVE: Vil bruge 210 millioner på Superliga-stadion

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid

Opfordrer til stor Superliga-ændring 

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

Billing pludselig tilbage: ‘Smertefuld behandling’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

Stor Superliga-transfer? ‘Vi har en god plan’

Morten Wieghorst stopper på landsholdet

‘Det er min måde at gøre det på, Peter’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere

Bombe på vej i Real Madrid?

Monsterchok i Randers – mundlammelsen total!

Tillykke med fødselsdagen! Han skal købes nu

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

Det dufter af guld – Superligaen er galimatias



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Kæmpekøb retur til FC København?

Kalder tronskifte i Danmark

‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’

Sønderjyske – FC Midtjylland

Arsenal skal til Danmark

Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby

Superliga-retur? Danske stjerner kan hentes gratis

Her er 7 bud på Chelseas næste træner

Er han Superligaens mest undervurderede spiller?



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel

Supercomputer: De vinder Superligaen