Chokmelding: Nu bliver VM-helt kasseret

Marokkansk midtbanespiller er blevet nægtet adgang til klubbens førstehold og adgang til sociale medier.



Marokko leverede en af VM-slutrundens største overraskelser, da de nåede hele vejen til en kamp om en bronzemedalje.

Bronzemedaljerne glippede dog, da Kroatien var for stor en mundfuld. Alligevel blev Marokko det første afrikanske landshold nogensinde til at nå så langt ved en VM-slutrunde. Den bedrift stjal de allerede med pladsen i semifinalen.

Flere af heltene på Marokkos landshold er sidenhen vendt retur til deres klubhold med fornyet tro på egne evner og en bunke af tilbud fra større adresser med sig hjem i kufferten.

En af dem med nye muligheder på hånden er Selim Amallah, der til dagligt spiller i Standard Liège. Hans kontrakt udløber til sommer, og den vil han ikke forlænge, da han ser en stor mulighed for at prøve noget nyt til januar.

Det er ikke faldet i god jord hos Standard Lièges sportslige ledelse, der igen har valgt at sanktionere den 26-årige midtbanespiller. Ifølge flere forskellige medier så har de kasseret ham fra førsteholdet igen.

– Standard vil ikke gøre arbejdet for en anden klub. Det er ikke op til os at øge værdien på spillere, som vil forlade os gratis. Vi har besluttet, at Selim Amallah skal spille for reserverne ligesom tre andre spillere. Vi vil ikke gøre noget for at øge deres værdi, siger klubbens præsident, Pierre Locht, ifølge Hespress.

Allerede før VM var 26-årige Selim Amallah ikke en del af førsteholdet af samme årsag. Hespress skriver, at Standard Liège denne gang vil fravriste ham retten til at tilgå sociale medier, så han ikke har samme mulighed for at eksponere sig selv til andre klubber.

Den Marokkanske VM-helt er siden de nye sanktioner blevet overdynget med positive meldinger på sociale medier, hvor nogle endda går så langt som til at kalde det en racistisk handling af klubben, skriver Hespress.

For ganske nyligt led Nicolas Raskin samme skæbne som Selim Amallah, da han også med et halvt år tilbage af sin kontrakt ønsker et klubskifte frem for en forlængelse.

26-årige Selim Amallah spillede alle kampe ved VM for Marokko. Han har været på kontrakt i Standard Liège siden 2019, mens det i denne sæson er blevet til ni kampe og fire mål, indtil han blev kasseret.





TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Morten Bruun med dyster spådom

Moukoko trækker overskrifter i Tyskland

Jubler over ny Brøndby-chef

I svime over Morten Hjulmand

– Så har han ikke en fremtid som landstræner

Sat på plads af FCM – nu vil Bayern have ham

Nu dukker første historie op



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Absurd guldregn over Wolfsburg – 520 millioner

Schmeichel trækker overskrifter i hele verden

Skal denne angriber nu til Superligaen?

Barcelona vandt 7-2



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Jon Dahl roser uhyggelig bomber

Så du detaljen på tv? Går verden rundt

Forarget: – Der er ingen, der er gode!

Nej, nej, nej – dansk stjerne udgår med skade

LIVE: Brøndby ansætter ny chef



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Peter Schmeichel hårdt ramt: ‘Er seriøst skidt!’

Hvor er Jens Stage? – Nu svarer Riemer

Tahirovic-situation skaber debat i Bosnien

– Er der virkelig brug for ham i truppen?

Troels Bech slår fast: Glem det!

Tøfting slår fast: ‘Det ville være en skandale!’

Stortalenter ikke udtaget – nu svarer Knudsen

Riemer ‘har ikke kunnet få fat i’ debutant

Håber på FC København-exit

Stjerne ude: ‘Ved ikke om jeg vil have ham med’

Skifte på vej: Marcondes meldes færdig i England

Nu forklarer Noah Nartey



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Det må du aldrig gøre igen, Hatzidiakos!

De må have mareridt om ham i nat!

Sammenligner Damsgaard med Iniesta

FCM-kaptajn roser landsholdsdebutant

Presset træner vil rotere mod FCM

Barcelona – Newcastle United

FCK: De skal rådgive os om ny sportsdirektør

‘Vi står og parerer som en groggy bokser’

Stjerne misser VM-kvalifikationskampe

Får pludselig trofæ: Ville bare overholde reglerne

Vred Senegal-leder vil anke fratagelse af titel

Efter skandaløse scener: Mister mesterskabstrofæ

Schmeichel afslører: Min karriere kan være slut

‘Steve Cooper må være under et markant pres’

Sådan har du aldrig set dem før

Vildt comeback slukker Bodø/Glimts eventyr

Måbende Tottenham-spiller afviser historie

Manchester City – Real Madrid

Klar besked fra Hjulmand: ‘Ikke tilfreds!’

Enorme Superliga-talenter udtaget

– Ikke for debutanter!

Chelsea – Paris Saint-Germain