Andreas Skov Olsens stjernestatus har lidt et knæk de seneste uger.
For nyligt gjorde han ikke meget væsen af sig i det skammelige pokalnederlag til Sint-Truiden, og i den seneste ligakamp mod OH Leuven var han vraget.
De nedadgående tendenser har affødt en masse mystik, og klubbens nu forhenværende cheftræner, Carl Hoefkens, har også kommenteret danskerens situation.
Nu sætter Tomas Taecke, der dækker Club Brugge tæt for Het Laatste Nieuws, flere ord på, hvad der har gjort, at Andreas Skov Olsen er havnet ude i kulden på det seneste.
Ifølge ham startede den nedadgående spiral allerede før VM.
– Andreas var en af de spillere, som leverede med håndbremsen trukket. I den sidste kamp før VM spillede Club Brugge mod Antwerp, som er en stor kamp i Belgien. Efter 20 minutter, hvor Andreas havde været anonym og skilte sig af med bolden hurtigt for ikke at risikere noget, hev Simon Mignolet fat i ham og råbte af ham. Han er altid meget vokal, men det her var nærmest en fornærmelse, siger Tomas Taecke til Tipsbladet.
Opgøret endte 2-2 og efter VM, hvor Andreas Skov Olsen også leverede under vanligt niveau, har han blot spillet anden halvleg af pokalfiaskoen mod Sint-Truiden. Derefter blev han vraget i ligaen, og det hænger ikke kun sammen med de sløje præstationer på banen.
– I starten var han meget ydmyg i klubben, men også overfor pressen. På det seneste er han begyndt at opføre sig lidt anderledes. Han går kun sammen med Casper Nielsen. Han isolerer sig og er ikke rigtig nogen holdspiller, siger Tomas Taecke og fortsætter.
– Den opførsel kan Club Brugge ikke lide, og så vragede Carl Hoefkens, som nu er fyret, ham. Andreas er den fjerde spiller i denne sæson, som bliver vraget på grund af den opførsel. Efter kampen sagde træneren, at han blev nødt til at trække en streg i sandet. Men han tilføjede også, at det ikke ville blive et problem fremadrettet.
Andreas Skov Olsen i duel med Atletico Madrids Thomas Lemar i en af efterårets Champions League-kampe.
Belgiske medier begyndte at spekulere i, om en skade var årsag til fravalget af den danske offensivspiller. De spekulationer skød Andreas Skov Olsen selv ned i et opslag på Instagram, som han kort efter slettede.
– Det var helt sikkert ikke smart at gøre. Der var så meget pres på klubben før kampen, og så var det som om, at han satte sig selv over holdet. Særligt fordi allle har set hans sidste kampe, hvor han ikke har været god. Folk og fans har ikke været glade for, at han gjorde det på så presset et tidspunkt.
Carl Hoefkens, der vragede Andreas Skov Olsen, blev efter det uafgjorte resultat mod OH Leuven fyret, og nu skal klubbens ledelse på hårdt arbejde for at finde hans afløser, inden spillerne møder ind igen efter nytår.
Tomas Taecke er sikker på, at uanset fyringen af Carl Hoefkens så er Andreas Skov Olsen en del af truppen igen den 8. januar, hvor man møder KRC Genk på udebane. Det her er blot et bump på vejen.
– Jeg tror, at hvis Carl Hoefkens var blevet som træner, så ville Andreas være i truppen eller i startopstillingen efter nytår. Så jeg tror ikke, at det er verdens største problem. Fansene er dog ikke glade for det, han har gjort. Han bør ikke bekymre sig alt for meget. Han skal bare vise, at han gerne vil spille for holdet, og så bliver alt helt sikkert fint.
22-årige Andreas Skov Olsen kom til Club Brugge for knap et år siden, og han har fra første dag været et skræmmende våben på klubbens højrekant. Alene i denne sæson er det blevet til otte scoringer og fire assists fra danskeren. Før sommerferien var han en af hovedårsagerne til, at man fik snor i Royal Union SG og vandt det belgiske mesterskab.
Foto: Getty Images.
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
Utilfredse med særbehandling af Bodø/Glimt
NYHEDER
Hvor er de resterende 51,1 millioner, AaB?
Chokscener: ‘Han har dræbt hans karriere’
Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’
AVIS
Kæmpe udrensning på vej – vil beholde 9 spillere
MEDIE
Bekymring: Rasmus Højlund er syg
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
NYHEDER
Højlund: ‘Så kunne vi ikke længere være venner’
EKSKLUSIVT
Skadeshelvede – nu melder Kent Nielsen ud
Overraskelse: Han er favorit til Tottenham-job
TIPSBLADET SPECIAL
Pas på, FC Midtjylland: Han er pivfarlig!
Newcastle-træner fælder dom over William Osula
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
NYHEDER
‘Albert ved godt, at tiden er ved at løbe ud’
Tullberg tror på overraskelsen
STORT INTERVIEW
Kæmpe kærlighed – klar på Brøndby-comeback
EKSKLUSIVT
Internetfænomen vil prøvetræne i Superliga-klub
NYHEDER
Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
NYHEDER
FCK trækker pludselig overskrifter i Holland
HELT VILDT
Sammenligner 15-årig dansker med Laudrup
Høgh tæt på fodboldstop: ‘Jeg knækker fuldstændig’
Her kan du se Real Madrid mod Manchester City
NYHEDER
Ekspert: ‘Det er jo en forfærdelig historie’
Fremhæver stor Thomas Frank-fejl
Forklarer skifte fra FCK til FC Midtjylland
INTERVIEW
Neestrups svar: Hvem så?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby i dialog med Søren Pedersen
‘Jeg kan ikke forestille mig, at PC er afvisende’
TRANSFER
Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio
NYHEDER
– Peter Christiansens omdømme blev kraftigt skadet
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
NYHEDER
10 spillere nægtet indrejse til USA
Kasper Hjulmand og co. smider drømmeresultat
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på David Nielsens afløser
NYHEDER
Ser du med Riemer? Godt Mæhle-nyt
TOPNYHED
Ekspert enig med Tullberg: Fuldkommen uforklarligt
Smed FC Barcelona-bombe – nu er der nyt
HELT VILDT
Kæmpe protester – nu reagerer Isaksen
Sænker prisen mod Midtjylland
NYHEDER
Skidt dansker-nyt: ‘Skaber stor bekymring’
MEDIE
Liverpool jagter Superliga-stjerne – vil i dialog
To klubber kæmper om tidligere FCM-spiller
Store spillersalg sikrer AaB overskud
NYHEDER
Sportsminister udelukker Irans deltagelse ved VM
NYHEDER
Hylder Osula: ‘Rigtig mange penge værd!’
Liverpool-skuffelse: Ekspert er bekymret
NYHEDER
– Så kan jeg blive rigtig sur!
Tottenham-træner forsvarer udskiftning
DAGENS SPILFORSLAG
Norske favoritdræbere marcherer videre
NYHEDER
Iran sår endnu engang tvivl om VM
NYHEDER
Tyrkere tager første stik mod Liverpool
NYHEDER
Hjulmand i tvivl: Er det ‘lovligt’?
NYHEDER