Dansk succestræner tæt på forlængelse

Den danske træner har succes i Holland og regner med en forlængelse.



I den næstbedste hollandske fodboldrække nyder Ole Tobiasen i øjeblikket stor succes med Almere City, og det kan snart resultere i en kontraktforlængelse til den tidligere danske landsholdsspiller.

Næste sommer har 46-årige Ole Tobiasen kontraktudløb med klubben, men over for lokalmediet Omloep Flevoland forklarer han, at parterne har snakket om en forlængelse af samarbejdet.

– Vi har haft diskussioner, hvor det er blevet udtrykt, at intentionen er, at vi vil forlænge. Nu håber vi, at vi hurtigt kan få noget på papir og få det på plads. Min første prioritet er her at afslutte opgaven og sikre en oprykning. Jeg er det rette sted her, så jeg er også åben for at forlænge, siger den danske succestræner ifølge mediet.

Som spiller nåede Ole Tobiasen at spille for blandt andre FC København, Ajax og AZ Alkmaar, inden han lagde støvlerne på hylden og tog hul på trænerkarrieren i 2011.

Jobbet i Almere City er hans første som permanent cheftræner, og han har besiddet posten permanent siden sommer, hvorefter det er blevet til 15 sejre og blot tre nederlag på 23 ligakampe. Tidligere har han også været vikarierende cheftræner ad to omgange i klubben.

Almere City er aktuelt nummer tre i Eerste Division, men De Graafschap på andenpladsen har blot tre point mere og har spillet to kampe mere.

Ole Tobiasen blev af Per Frimann nævnt som en af tre kandidater, OB bør se på i forbindelse med cheftrænerjobbet i klubben – læs mere om det her.





Brøndby IF og Feyenoord er i dialog




LIVE

TransferLIVE: Superliga-klub teaser

VM-Vækkeuret: Giganternes fald

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF

Brøndby i dialog med Christopher Olivier

Brøndby med transferscoop?

Her er Jonas Winds nye klub

Afsløring: FCM køber Nordin Bakker



LIVE

VM-LIVE: Zlatan tordner: ‘Det er hans skyld!’

Her er Brøndby IF’s nye administrerende direktør

Afsløring: Kolding køber stor profil

Afsløring: Brøndby forlænger med stortalent

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Officielt: FCM henter landsholdsspiller

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Forfærdelig tysk aften: ‘Det er en skandale’

Kryptisk transfermelding



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

Afsløring: ‘NK’ på plads i FCM – Pimpong solgt

Spår rekordtransfer i dette vindue

Afsløring: Oliver Højer skifter til Lyngby

Han er ny assistenttræner i Brøndby

Elfenbenskysten – Norge

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’

Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’

Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent

Schwartau er et emne i storklub – her er buddet

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb