Ajax skal ud og finde sig en ny administrerende direktør, da den tidligere hollandske landsholdsmålmand Edwin van der Sar har valgt at trække sig tilbage fra stillingen. Det sker efter 11 år i jobbet.
Det oplyser han på klubbens hjemmeside, hvor han gør det klart, at han er udmattet. Dermed er det nu en klub uden direktør, som FCK's Mohamed Daramy skal vende tilbage til efter denne sæsons lejeophold hos de nykårede danske mestre.
– Efter næsten 11 år i ledelsen er jeg færdig. Vi har oplevet vidunderlige ting sammen, men det har også været en utrolig hård periode. Jeg er meget taknemmelig for de mennesker, jeg har mødt og arbejdet sammen med under mit andet ophold i Ajax, og det vi har opnået sammen og været igennem, siger han og fortsætter:
– Jeg føler behov for at tage lidt afstand og få noget hvile og lave andre ting. Det føles ike godt at skulle træffe beslutninger om fremtiden for denne fantastiske klub i den kommende periode, og derfor har jeg besluttet at træde tilbage, lyder det fra Van der Sar.
I forbindelse med denne sæson har Ajax måtte se rivalerne fra Feyenoord løfte mesterskabspokalen, mens man tabte pokalfinalen til PSV Eindhoven.
Tidligere på sæsonen fyrede man Alfred Schreuder som cheftræner, der var udset som erstatningen for Erik ten Hag, der strøg til Manchester United. I stedet er nu John Heitenga cheftræner indtil videre.
I Ajax-bestyrelsen ærgrer man sig over, at Edwin van der Sar har trukket sig, fortæller formand Pier Eringa, men han har respekt for beslutningen. Den næste direktør forventes at være fundet 1. august, og det ska helst være en med Ajax-baggrund, fortæller bestyrelsesformanden.
Selv har førnævnte Daramy peget på, at hans plan i første omgang er, at han skal tilbage til Amsterdam. Læs mere om det – og lidt om mesterskabet her.
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
Grimt sammenstød – SL-spiller ude på ubestemt tid
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
INTERVIEW
Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’
OPTAKT
Viborg FF – Brøndby IF
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
EKSKLUSIVT
Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’
MEDIE
Historisk katastrofe – dyreste nogensinde!
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
‘Det er det værste, vi kan gøre lige nu’
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
OPTAKT
FC København – OB
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
EKSKLUSIVT
Vil have dansk stjerne til Brøndby
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
NYHEDER
Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’
FC Midtjylland-spiller stukket ned
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
Måbende Chelsea-træner kritiserer sine spillere
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
Stage-salg til sommer? Her er Werders svar
NYHEDER
Afslører samtale med Roony Bardghji
MEDIE
Stjernetræner spøger i Real Madrid
INTERVIEW
‘Du er en anelse for hurtigt ude med de ben der’
Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens henter Ismaila Ceesay
MEDIE