Daramys udsigt: Skal hjem til klub uden direktør

Edwin van der Sar har valgt at trække sig fra rollen som Ajax-direktør.



Ajax skal ud og finde sig en ny administrerende direktør, da den tidligere hollandske landsholdsmålmand Edwin van der Sar har valgt at trække sig tilbage fra stillingen. Det sker efter 11 år i jobbet.

Det oplyser han på klubbens hjemmeside, hvor han gør det klart, at han er udmattet. Dermed er det nu en klub uden direktør, som FCK's Mohamed Daramy skal vende tilbage til efter denne sæsons lejeophold hos de nykårede danske mestre.

– Efter næsten 11 år i ledelsen er jeg færdig. Vi har oplevet vidunderlige ting sammen, men det har også været en utrolig hård periode. Jeg er meget taknemmelig for de mennesker, jeg har mødt og arbejdet sammen med under mit andet ophold i Ajax, og det vi har opnået sammen og været igennem, siger han og fortsætter:

– Jeg føler behov for at tage lidt afstand og få noget hvile og lave andre ting. Det føles ike godt at skulle træffe beslutninger om fremtiden for denne fantastiske klub i den kommende periode, og derfor har jeg besluttet at træde tilbage, lyder det fra Van der Sar.

I forbindelse med denne sæson har Ajax måtte se rivalerne fra Feyenoord løfte mesterskabspokalen, mens man tabte pokalfinalen til PSV Eindhoven. 

Tidligere på sæsonen fyrede man Alfred Schreuder som cheftræner, der var udset som erstatningen for Erik ten Hag, der strøg til Manchester United. I stedet er nu John Heitenga cheftræner indtil videre.

I Ajax-bestyrelsen ærgrer man sig over, at Edwin van der Sar har trukket sig, fortæller formand Pier Eringa, men han har respekt for beslutningen. Den næste direktør forventes at være fundet 1. august, og det ska helst være en med Ajax-baggrund, fortæller bestyrelsesformanden.

Selv har førnævnte Daramy peget på, at hans plan i første omgang er, at han skal tilbage til Amsterdam. Læs mere om det – og lidt om mesterskabet her.



Haaland slår 30 år gammel rekord i vanvidskamp

Hjulmands Leverkusen nedlægger Dortmund

Daniel Wass ude i kulden: Nu svarer Steve Cooper

Bekræfter: Vender tilbage til Superligaen

Christian Eriksen storhyldes: ‘Fantastisk’

‘Tror han har spillet sin sidste kamp i Brøndby’

Ekspert undrer sig over Zorniger-interview

Forstår intet: Hvorfor bruger I ham ikke, FCK?

– Brøndby er chanceløse

Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne

Nu er han gratis – på vej til OB?

Afslører vild detalje om Højlunds lønbonus

Skal AGF hente SL-profil? Eksperter helt uenige

Har I tabt sutten, Brøndby?

FCK’er er ‘det største flop i det første halve år’

Endelig godt nyt

Thomas Gravesen revser Superliga-træner

Dansk landsholdsspiller vende hjem

Liverpool dukkede op til Superliga-kamp

Sammenligner Brøndby-stjerne med klublegende

Blæst bagover af Superliga-stjerne

Her er favoritten til at afløse Thomas Frank

FC København-profil ude med sygdom

Thorups afløser stopper efter fem måneder

‘Ham ser vi ikke igen efter transfervinduet’

Skidt melding

Storklub meldes interesseret

Vil hente stjerne til januar: Koster 550 mio.

Bo Henriksen fraværende ved Mainz-træning

Ståle orker ikke: ‘Hellere spise snacks i sofaen’

Ikke sket i 77 dage: ‘Det er imponerende’

Nicolaj Thomsen indstiller karrieren

Rundens hold i Superligaen – Runde 17

Forventer kæmpe fest, når FCK kommer på besøg

FC Københavns medejerskab godkendes

Afvist

Vingegaard: ‘Ville være helt vanvittigt’

Stoppet på landsholdet – kan gøre comeback til EM

Brøndby Stadion over Parken: ‘Det er mere intenst’

– Han vil være i store problemer

Så du det? Dansk landstræner rasende på tv

Målene væltede ind: Landstræner nedtoner problemer

Dortmund slår Leverkusen igen-igen

Brøndby-stjerne har undskyldt: ‘Ikke i orden!’

Fredericia overrasker stort med sejr i Brøndby

Rystet over kæmpe nedsmeltning

Steve Cooper laver én ændring

Viborg-boss afviser norsk storklub

Tipsbladet i nyt samarbejde med Visitfootball

Ståle Solbakken tvunget: ‘Jeg hader det’