Ajax skal ud og finde sig en ny administrerende direktør, da den tidligere hollandske landsholdsmålmand Edwin van der Sar har valgt at trække sig tilbage fra stillingen. Det sker efter 11 år i jobbet.
Det oplyser han på klubbens hjemmeside, hvor han gør det klart, at han er udmattet. Dermed er det nu en klub uden direktør, som FCK's Mohamed Daramy skal vende tilbage til efter denne sæsons lejeophold hos de nykårede danske mestre.
– Efter næsten 11 år i ledelsen er jeg færdig. Vi har oplevet vidunderlige ting sammen, men det har også været en utrolig hård periode. Jeg er meget taknemmelig for de mennesker, jeg har mødt og arbejdet sammen med under mit andet ophold i Ajax, og det vi har opnået sammen og været igennem, siger han og fortsætter:
– Jeg føler behov for at tage lidt afstand og få noget hvile og lave andre ting. Det føles ike godt at skulle træffe beslutninger om fremtiden for denne fantastiske klub i den kommende periode, og derfor har jeg besluttet at træde tilbage, lyder det fra Van der Sar.
I forbindelse med denne sæson har Ajax måtte se rivalerne fra Feyenoord løfte mesterskabspokalen, mens man tabte pokalfinalen til PSV Eindhoven.
Tidligere på sæsonen fyrede man Alfred Schreuder som cheftræner, der var udset som erstatningen for Erik ten Hag, der strøg til Manchester United. I stedet er nu John Heitenga cheftræner indtil videre.
I Ajax-bestyrelsen ærgrer man sig over, at Edwin van der Sar har trukket sig, fortæller formand Pier Eringa, men han har respekt for beslutningen. Den næste direktør forventes at være fundet 1. august, og det ska helst være en med Ajax-baggrund, fortæller bestyrelsesformanden.
Selv har førnævnte Daramy peget på, at hans plan i første omgang er, at han skal tilbage til Amsterdam. Læs mere om det – og lidt om mesterskabet her.
LIVE
LIVE: Flere ændringer – stort navn ude igen
EKSKLUSIVT
Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn
Kæmpe succes for Albert Grønbæk
OPTAKT
AGF – Sønderjyske
Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort
AVIS
Færdig i Real Madrid
AVIS
Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
OPTAKT
FC Fredericia – FC København
10. gang i træk
EKSPERT
Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’
EKSPERT
Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
TOPNYHED
Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind
OPTAKT
OB – Silkeborg IF
Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’
OPTAKT
Randers FC – Vejle Boldklub
NYHEDER
Chok i Wolfsburg
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
Storklub i dialog med Mohamed Salah
TOPNYHED
Brøndby staffes hårdt til AGF-brag
NYHEDER
Dårligt nyt – Schmeichel melder ud
NYHEDER
FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League
NYHEDER
Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’
OPTAKT
Manchester United – Liverpool
MEDIE
Enorm interesse – millionregn over FCK?
NYHEDER
Superliga-komet overgår flere monstersalg
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
EKSKLUSIVT
Gravesen dømte dem svagest: ‘Interessant drejning’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass
EKSKLUSIVT
Et markant problem for Silkeborg
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
MEDIE
FCK lurer på landsholdsspiller
NYHEDER