FC København har sikret sig det danske mesterskab. Det står klart efter, at FC Nordsjælland tabte til Brøndby, og dermed ikke kan nå at indhente FCK mere, som er fire point foran med én runde tilbage.
Dermed kunne festlighederne i FCK-bussen på vej hjem fra deres sejr i Viborg begynde, og i et interview med Viaplay fastslår FCK-stjernen Mohamed Daramy, at de har det dejligt, ligesom han giver hele holdet kredit for mesterskabet.
– Vi har allesammen bidraget med noget. Vi har virkelig kæmpet hårdt, og vi har haft masser af snakke og i sidste ende har det givet pote, og vi er rigtig glade lige nu, fortæller Daramy.
Der er heller ingen tvivl om, at han giver meget af æren til cheftræner Jacob Neestrup, som overtog for Jess Thorup i begyndelsen af sæsonen.
– Det er tydeligt at se. Vi har fået en træner, der har styr på det, så det er stor cadeau til ham for at samle os op igen. Det er ikke nemt med alt det pres, vi har, så er det fedt, at vi kan løfte guldet nu, siger han og fortsætter om sit forhold til FCK.
– Det betyder alt jo. Det er også derfor, jeg kom hjem. Det er et hold, der betyder meget i hjertet. Det ved de også godt, fortæller Daramy, som nu skal tilbage til Ajax igen, hvor han er udlejet fra.
– Og så må man tage den derfra, fortæller han.
Det var efter en nedslagtning af FC Nordsjælland i Brøndby, som sikrede FCK mesterskabet. Læs mere om det her.
LIVE
LIVE: Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
OPTAKT
AGF – FC Midtjylland
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
MEDIE
Stort flop i England – hent Elias Jelert
OPTAKT
FC København – Vejle Boldklub
Kæmpekøb retur til FC København?
STORT INTERVIEW
Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
Den fodboldgale by skal bryde 40 års tørke
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
OPTAKT
Sønderjyske – Brøndby IF
NYHEDER
Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
OPTAKT
FC Fredericia – OB
MEDIE
Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
OPTAKT
Silkeborg IF – Randers FC
OPTAKT
Viborg FF – FC Nordsjælland
Oddset styrtdykker
HELT VILDT
Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?
HELT VILDT
En voldsom ulighed
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”
TOPNYHED
Sender stikpille til FC København-flop
INTERVIEW
Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer
Bayern München laver vildt comeback
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
MEDIE
FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid
EKSKLUSIVT
Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg