Superligaen er afgjort: FCK genvinder mesterskabet

For andet år i træk har FC København vundet det danske mesterskab.



De var otte point efter FC Nordsjælland ved vinterpausen, men en runde inden afslutningen på sæsonen er det nu sikkert: FC København har genvundet det danske mesterskab, da klubben har fire point ned til FC Nordsjælland på andenpladsen.

FC København indledte mandagen med at vinde 2-1 i Viborg, og dermed har man vundet tre Superliga-kampe i streg siden nederlaget i Farum til FCN med sejre over Brøndby IF, AGF og altså Viborg FF. 

FCK skulle dog bruge lidt hjælp for at hente mesterskabet en runde før afslutningen på sæsonen, men den hjælp fik klubben af Brøndby IF, der vandt en stor sejr på 5-1 over FC Nordsjælland.

Første mål blev sat ind af Ohi Omoijuanfo, mens Mathias Kvistgaarden satte de tre næste Brøndby-mål ind. Målet til 4-1 var dog en gave fra målmand Andreas Hansen. Indskiftede Oscar Schwartau gjorde det til slutresultatet 5-1.

Og i forhold til gaver var FCN’s reducering til 1-3 også en vild gave fra Radosevic, hvis voldsomme tilbagelægning ramte stolpen og røg ud til Ernest Nuamah, der nemt kunne score til 1-3.

FC København fik en skidt start på sæsonen og var et stykke efter i toppen af Superligaen, da klubbens ledelse valgte at afskedige Jess Thorup. I stedet fik assistenten Jacob Neestrup chancen som cheftræner, og den har han grebet med et mesterskab og en pokaltitel i sin første sæson.

Siden Neestrup overtog jobbet som cheftræner, har han vundet 14 af 21 Superliga-kampe, mens det er blevet til fire uafgjorte og tre nederlag. Pointsnittet er på 2,19.

Sikkert er det nu også, at FC Nordsjælland får sølvmedaljer, da klubben har et forspring på fire point til Viborg FF på tredjepladsen.

Og så er der stadig noget at spille om i forhold til tredjepladsen, da Viborg lige nu er tre point foran AGF, der dog mangler at spille i runde 31. Det gør aarhusianerne først, når klubben tirsdag aften gæster Randers. 

Også i bunden er der spænding, da AaB, Lyngby Boldklub og AC Horsens alle har 27 point og spiller om to nedrykningspladser. AaB får besøg af Silkeborg, mens Horsens og Lyngby mødes i en gyser i det østjyske. AaB’s målscore er klart bedst, så vinder nordjyderne hjemme over SIF, overlever man. Mens de to øvrige hold er afhængige af, at SIF tager point fra AaB.

Kampen om syvendepladsen og retten til at møde nummer fire i en playoffkamp om en billet til Europa er også helt åben igen, efter Silkeborg IF tog point fra FC Midtjylland mandag. OB skal dog vinde i Herning, hvis klubben skal gå forbi FCM og tage syvendepladsen.





LIVE

LIVE: Brøndby har to profiler tilbage

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Supercomputer: De vinder Superligaen 

FC København – OB

Vil have dansk stjerne til Brøndby

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

‘Du er en anelse for hurtigt ude med de ben der’

Måbende Chelsea-træner kritiserer sine spillere

Afslører samtale med Roony Bardghji



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’

FC Midtjylland-spiller stukket ned

Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Stjernetræner spøger i Real Madrid

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland

Stage-salg til sommer? Her er Werders svar

Chelseas Champions League-håb ligger i ruiner

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’

Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!

Offentliggøres i dag

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Mareridt en realitet: Leicester rykker ned

Vanvittig debut! Horsens smadrer Esbjerg



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner