De var otte point efter FC Nordsjælland ved vinterpausen, men en runde inden afslutningen på sæsonen er det nu sikkert: FC København har genvundet det danske mesterskab, da klubben har fire point ned til FC Nordsjælland på andenpladsen.
FC København indledte mandagen med at vinde 2-1 i Viborg, og dermed har man vundet tre Superliga-kampe i streg siden nederlaget i Farum til FCN med sejre over Brøndby IF, AGF og altså Viborg FF.
FCK skulle dog bruge lidt hjælp for at hente mesterskabet en runde før afslutningen på sæsonen, men den hjælp fik klubben af Brøndby IF, der vandt en stor sejr på 5-1 over FC Nordsjælland.
Første mål blev sat ind af Ohi Omoijuanfo, mens Mathias Kvistgaarden satte de tre næste Brøndby-mål ind. Målet til 4-1 var dog en gave fra målmand Andreas Hansen. Indskiftede Oscar Schwartau gjorde det til slutresultatet 5-1.
Og i forhold til gaver var FCN’s reducering til 1-3 også en vild gave fra Radosevic, hvis voldsomme tilbagelægning ramte stolpen og røg ud til Ernest Nuamah, der nemt kunne score til 1-3.
FC København fik en skidt start på sæsonen og var et stykke efter i toppen af Superligaen, da klubbens ledelse valgte at afskedige Jess Thorup. I stedet fik assistenten Jacob Neestrup chancen som cheftræner, og den har han grebet med et mesterskab og en pokaltitel i sin første sæson.
Siden Neestrup overtog jobbet som cheftræner, har han vundet 14 af 21 Superliga-kampe, mens det er blevet til fire uafgjorte og tre nederlag. Pointsnittet er på 2,19.
Sikkert er det nu også, at FC Nordsjælland får sølvmedaljer, da klubben har et forspring på fire point til Viborg FF på tredjepladsen.
Og så er der stadig noget at spille om i forhold til tredjepladsen, da Viborg lige nu er tre point foran AGF, der dog mangler at spille i runde 31. Det gør aarhusianerne først, når klubben tirsdag aften gæster Randers.
Også i bunden er der spænding, da AaB, Lyngby Boldklub og AC Horsens alle har 27 point og spiller om to nedrykningspladser. AaB får besøg af Silkeborg, mens Horsens og Lyngby mødes i en gyser i det østjyske. AaB’s målscore er klart bedst, så vinder nordjyderne hjemme over SIF, overlever man. Mens de to øvrige hold er afhængige af, at SIF tager point fra AaB.
Kampen om syvendepladsen og retten til at møde nummer fire i en playoffkamp om en billet til Europa er også helt åben igen, efter Silkeborg IF tog point fra FC Midtjylland mandag. OB skal dog vinde i Herning, hvis klubben skal gå forbi FCM og tage syvendepladsen.
Legende med chokmelding
TOPNYHED
Stjernetræner til Real Madrid? ‘Ingen hemmelighed’
HELT VILDT
– De lignede lort!
TOPNYHED
Afslører: Jeg har en aftale med Carsten V. Jensen
MEDIE
Xabi Alonso med iskold besked til Real Madrid
TOPNYHED
Michael Carrick foretager kæmpe ændring i Man Utd
TOPNYHED
– Klart en af de værste oplevelser, jeg har haft
MEDIE
Særlig klausul koster Alonso vildt millionbeløb
TOPNYHED
‘Han har ikke noget at tilføre FC København’
EKSKLUSIVT
Superliga-jubel: ‘Virkelig en stor signing’
MEDIE
Ny FCK-stjerne? Så dyr er Damir Redzic
‘Det er kæmpe – en kæmpe nyhed’
NYHEDER
Antonsen bliver væk – får stor bøde
HELT VILDT
Afblæst: German Onugkha ødelægger fodboldkamp
TRANSFER
Klubboss bekræfter: ‘Handlen med FCK er på plads’
EKSKLUSIVT
Bevæger sig videre fra Andreas Maxsø
EKSKLUSIVT
Agent: FC Midtjylland-bud for lavt
EKSKLUSIVT
Afsløring: Andreas Skov Olsen skifter til Rangers
Nicklas Bendtner deler ‘upopulær fodboldholdning’
NYHEDER
‘Med al respekt – FCK er mest interessant’
EKSKLUSIVT
På vej til FCK? ‘I Sverige var han et kæmpe scoop’
NYHEDER
FCK og FCM interesseret – ny klub på banen
MEDIE
Skamroser dansker: ‘Han skal sælges’
TRANSFER
FC København-emne har ‘en virkelig god kontrakt’
INTERVIEW
Ny Brøndby-spiller har allerede imponeret Cooper
TRANSFER
Transfer på vej? AaB spørger på profil
TOPNYHED
Vil have FCK-stjerne: ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
MEDIE
FC København viser interesse for Udinese-spiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København køber Kenay Myrie
TOPNYHED
Bekræfter FC København-historie
MEDIE
Transferdrama: Afslører nye detaljer om millionbud
TOPNYHED
Real Madrid-chok: ‘Derfra vender det simpelthen’
TOPNYHED
Han er ny cheftræner for Real Madrid
TRANSFER
På vej til Superligaen? Har vild målnæse
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Helsingør får dansk cheftræner
NYHEDER
Rune afslører ‘brutal snak’ med sit team
Nyindkøb stråler i Manchester City-sejr
Flere danskerscoringer i Bundesliga-duel
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i begge ender i Marokko
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: ‘Det er førsteprioriteten’
NYHEDER
Bundesliga-kamp aflyst med meget kort varsel
NYHEDER
Dansk målsluger færdig
MEDIE
Malmö FF tester dansk midtbanespiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Udenlandske klubber lurer på Daramy
NYHEDER
Delaney sætter ord på kontraktsituation
NYHEDER
Juventus kørte Cremonese over
DAGENS SPILFORSLAG
Sociedad snupper pokalsejr i baskerderby
NYHEDER
Liverpool vinder trods gigantisk brøler
NYHEDER
Frendrup scorer for første gang i et år
TRANSFER
