Superligaen er afgjort: FCK genvinder mesterskabet

For andet år i træk har FC København vundet det danske mesterskab.



De var otte point efter FC Nordsjælland ved vinterpausen, men en runde inden afslutningen på sæsonen er det nu sikkert: FC København har genvundet det danske mesterskab, da klubben har fire point ned til FC Nordsjælland på andenpladsen.

FC København indledte mandagen med at vinde 2-1 i Viborg, og dermed har man vundet tre Superliga-kampe i streg siden nederlaget i Farum til FCN med sejre over Brøndby IF, AGF og altså Viborg FF. 

FCK skulle dog bruge lidt hjælp for at hente mesterskabet en runde før afslutningen på sæsonen, men den hjælp fik klubben af Brøndby IF, der vandt en stor sejr på 5-1 over FC Nordsjælland.

Første mål blev sat ind af Ohi Omoijuanfo, mens Mathias Kvistgaarden satte de tre næste Brøndby-mål ind. Målet til 4-1 var dog en gave fra målmand Andreas Hansen. Indskiftede Oscar Schwartau gjorde det til slutresultatet 5-1.

Og i forhold til gaver var FCN’s reducering til 1-3 også en vild gave fra Radosevic, hvis voldsomme tilbagelægning ramte stolpen og røg ud til Ernest Nuamah, der nemt kunne score til 1-3.

FC København fik en skidt start på sæsonen og var et stykke efter i toppen af Superligaen, da klubbens ledelse valgte at afskedige Jess Thorup. I stedet fik assistenten Jacob Neestrup chancen som cheftræner, og den har han grebet med et mesterskab og en pokaltitel i sin første sæson.

Siden Neestrup overtog jobbet som cheftræner, har han vundet 14 af 21 Superliga-kampe, mens det er blevet til fire uafgjorte og tre nederlag. Pointsnittet er på 2,19.

Sikkert er det nu også, at FC Nordsjælland får sølvmedaljer, da klubben har et forspring på fire point til Viborg FF på tredjepladsen.

Og så er der stadig noget at spille om i forhold til tredjepladsen, da Viborg lige nu er tre point foran AGF, der dog mangler at spille i runde 31. Det gør aarhusianerne først, når klubben tirsdag aften gæster Randers. 

Også i bunden er der spænding, da AaB, Lyngby Boldklub og AC Horsens alle har 27 point og spiller om to nedrykningspladser. AaB får besøg af Silkeborg, mens Horsens og Lyngby mødes i en gyser i det østjyske. AaB’s målscore er klart bedst, så vinder nordjyderne hjemme over SIF, overlever man. Mens de to øvrige hold er afhængige af, at SIF tager point fra AaB.

Kampen om syvendepladsen og retten til at møde nummer fire i en playoffkamp om en billet til Europa er også helt åben igen, efter Silkeborg IF tog point fra FC Midtjylland mandag. OB skal dog vinde i Herning, hvis klubben skal gå forbi FCM og tage syvendepladsen.





Det kommer til at trække ud

– De tilbød tre-fire gange mere end FCK

Verdensstjerne ellevild med Lerager-transfer

Højlund stjæler alle overskrifter i Italien

Liverpool ‘meget interesseret’ i Superliga-stjerne

Afsløring: FCM kaprer kæmpetalentet Tahir Kolici

Fem bud på Nicolai Larsens næste klub

Lindstrøm fik comeback i vild Wolfsburg-nedtur

Jages af FCK – nu blander storklub sig

‘PC’ ansætter ny Wolfsburg-træner

Milliongæld til Midtjylland – jagtes af tophold

To danskere færdige i norsk klub

Barcelona vil kapre Jess Thorups vidunderdreng

FCM-sydkoreaner stikker til Danmark

Helt vildt: 60 millioner kroner mere

Helt vildt! ‘En af de værste handler nogensinde’

Er dette Oliver Christensens næste klub?

Brøndby takker nej til to spillere

Tidligere FC Midtjylland-ansat i chokretur

Utrolige FC Midtjylland-tal: “Fucking voldsomme”

‘Han skal ingen steder’

Bringer Ousmane Diao i spil til stort skifte

Aldrig nogensinde FCK

Klar med 5,5 millioner kroner i løn

Anfører sur og skuffet over Silkeborg

Ekspert: Det er ‘nu eller aldrig’ for Brøndby

Martin Retov dybt imponeret af Superliga-klub

Her er Superligaens 5 bedste målmænd 

I chok over Nicolai Poulsen

SMS midt om natten: ‘Så var det slut’

Jubler over AGF: ‘Han er i en liga for sig’

Mohamed Salah har sagt undskyld

AGF-topscorer har god fornemmelse: Alle vil blive

– Han er fuldstændig vanvittig

Dansk juvel stråler – her overgår han alle

På røven over dansker: ‘Et exceptionelt talent’

United vil gå all in på Premier League-stjerne

Storklub trak sig – så mange millioner krævede FCK

FCK bød 15 millioner – nu afvises nyt tilbud

Dansker trukket ind i skandalesag

City lægger pres på Arsenal med sikker sejr

Chelsea og Newcastle delte efter comeback

Flick raser mod FIFA: “Det er en joke”

Varsler straf til Dortmund-stjerne

Salah har undskyldt

FC Barcelona går på rov i danskerklub

Cremonese kan overraske i Rom

Storklubber følger FCN-juvel

Dansk stjerne pønser på klubskifte

Tidligere FIFA-boss’ appel afvist i korruptionssag