Superligaen er afgjort: FCK genvinder mesterskabet

For andet år i træk har FC København vundet det danske mesterskab.



De var otte point efter FC Nordsjælland ved vinterpausen, men en runde inden afslutningen på sæsonen er det nu sikkert: FC København har genvundet det danske mesterskab, da klubben har fire point ned til FC Nordsjælland på andenpladsen.

FC København indledte mandagen med at vinde 2-1 i Viborg, og dermed har man vundet tre Superliga-kampe i streg siden nederlaget i Farum til FCN med sejre over Brøndby IF, AGF og altså Viborg FF. 

FCK skulle dog bruge lidt hjælp for at hente mesterskabet en runde før afslutningen på sæsonen, men den hjælp fik klubben af Brøndby IF, der vandt en stor sejr på 5-1 over FC Nordsjælland.

Første mål blev sat ind af Ohi Omoijuanfo, mens Mathias Kvistgaarden satte de tre næste Brøndby-mål ind. Målet til 4-1 var dog en gave fra målmand Andreas Hansen. Indskiftede Oscar Schwartau gjorde det til slutresultatet 5-1.

Og i forhold til gaver var FCN's reducering til 1-3 også en vild gave fra Radosevic, hvis voldsomme tilbagelægning ramte stolpen og røg ud til Ernest Nuamah, der nemt kunne score til 1-3.

FC København fik en skidt start på sæsonen og var et stykke efter i toppen af Superligaen, da klubbens ledelse valgte at afskedige Jess Thorup. I stedet fik assistenten Jacob Neestrup chancen som cheftræner, og den har han grebet med et mesterskab og en pokaltitel i sin første sæson.

Siden Neestrup overtog jobbet som cheftræner, har han vundet 14 af 21 Superliga-kampe, mens det er blevet til fire uafgjorte og tre nederlag. Pointsnittet er på 2,19.

Sikkert er det nu også, at FC Nordsjælland får sølvmedaljer, da klubben har et forspring på fire point til Viborg FF på tredjepladsen.

Og så er der stadig noget at spille om i forhold til tredjepladsen, da Viborg lige nu er tre point foran AGF, der dog mangler at spille i runde 31. Det gør aarhusianerne først, når klubben tirsdag aften gæster Randers. 

Også i bunden er der spænding, da AaB, Lyngby Boldklub og AC Horsens alle har 27 point og spiller om to nedrykningspladser. AaB får besøg af Silkeborg, mens Horsens og Lyngby mødes i en gyser i det østjyske. AaB's målscore er klart bedst, så vinder nordjyderne hjemme over SIF, overlever man. Mens de to øvrige hold er afhængige af, at SIF tager point fra AaB.

Kampen om syvendepladsen og retten til at møde nummer fire i en playoffkamp om en billet til Europa er også helt åben igen, efter Silkeborg IF tog point fra FC Midtjylland mandag. OB skal dog vinde i Herning, hvis klubben skal gå forbi FCM og tage syvendepladsen.





På besøg i Brøndby



Frederik-Birk Thomas-Thomasberg Jacob-Neestrup Uwe-Roesler AGF FCK FCM BIF TIPSBLADET SPECIAL

Sådan stemte SL-trænerne til Forårets Profil


Ærlig FCM-spiller: Forsøgte at komme væk

AGF-formand: Det fordrer selvkritik



Målsluger sparker OB i Superligaen på førsteplads

Ny drejning i transfersaga: Forhandlinger i gang

Vejle – Sønderjyske

Jess Thorup fyret

Hollændere køber dansk forsvarsspiller



EKSKLUSIVT

Afsløring: Afviste AaB – Prelec ny cheftræner i VB


Vrede og massefyringer i Manchester United

Silkeborg – Viborg

Superliga-rival: Virkelig godt træk, Brøndby!

Lyngby – AaB



TOPNYHED

Møde i aften – raser over nyt dansk stadion


Kæmpetransfer – scorer kongeløn

Talte med Thomas Frank om det

Brøndby-boss jubler

Brøndby henter Köhlert – så lang er kontrakten

Frederik Birk vild med ny Brøndby-profil


HELT VILDT

‘En skændsel for engelsk fodbold’


Real Madrid bekræfter Ancelotti-stop

Forbereder kæmpe transfer

Prelec til VB er totalt oplagt

Dansker til Barca? Nu får han besøg af landstræner



Dansker stopper i Bundesliga-klub – klar på mere

Her er forårets hold i Superligaen

Hylder AGF’er: Burde være årets spiller

– Så kan vi ikke pibe over FCM

Afsløring: Ikonet Witt forlænger med Hillerød

Superliga-chok: ‘Jeg er enormt overrasket’

Barcelona lurer på dansk komet

Transferguru: Kun én af de tre henter Frendrup


EKSKLUSIVT

Dansk Spurs-boss jubler: – For resten af livet


Bekræfter: ‘Jeg skal til Brøndby nu’

Målfattigt lokalderby i Lombardiet

AaB-fans i sort: Klubben bliver misligholdt

– Kan jeg jo kun give Midtjylland kredit for

FCM-bossens FCN-appel: – Vi kan hjælpe dem

– Jeg var blevet bortvist i Superligaen

Nu sætter de alle til salg

Reagerer på AGF-tumult: – Der er en grænse

Ny aftale? Skal mødes med Helenius’ agent

Superliga-bombe: ‘Det mest vanvittige!’

Allan Nielsen jubler: ‘Det er kæmpestort’

Afsløring: Vejle tæt på at hente dansker i Tyrkiet

Nu bekræfter politiet

Flokkes om dansk Bayern-stjerneskud

Dansker stopper karrieren efter skadeshelvede

Har skrevet under med FCK

Chokexit? ‘Så kan vi virkelig tale om et galehus’

FCM-profil: Det er CL-kval her eller et andet sted

FC København-profil har et stort transferønske

Steffen Kielstrup er skuffet over Vejle-beslutning

Kielstrup og Mølby er færdige i Vejle

Rasmus Højlund spøger i kæmpeklub