– De fleste har glemt Mohamed Daramy

Mohamed Daramy er i forrygende form i Frankrig efter sit mislykkedes ophold i Ajax, hvor ikke særligt mange mindes hans bedrifter.



Mohamed Daramy er kommet flyvende fra land i sin franske klub Stade Reims, hvor han igen i weekenden var afgørende med to kasser i sejren over Le Havre.

Vejen til succes i det franske krævede dog et mislykkedes ophold i AFC Ajax, som han skiftede til fra FC København for knap 100 millioner kroner. Efter et år som bænkevarmer blev kantspilleren udlejet til FCK, inden han altså skiftede til Stade Reims i sommer.

Sølle 196 minutter noterede Mohamed Daramy sig for i Eredivisie og scorede et enkelt mål. Det var med andre ord ikke noget stort aftryk landsholdsspilleren satte i Holland.

– For at være ærlig har de fleste medier og fans allerede glemt ham. Han spillede i Ajax i en meget kort periode og var på bænken for det meste. Han var dyr, men når (Dusan) Tadic og (Steven) Bergwijn er dine konkurrenter, så vil det bare blive svært. Jeg tror stadig, at fansene er nysgerrige på at se, hvordan han klarer det i fremtiden, siger chefredaktør på Ajax Showtime, Bart Veenstra, til Tipsbladet.

Efter afskeden med Ajax har Mohamed Daramy været ret vokal omkring tiden i Holland. I et interview med Tipsbladet har han blandt andet kaldt kommunikationen fra Ajax "falsk."

– Det er i hans ret at råbe op, når han bliver spurgt ind til det. Jeg kan godt lide, når fodboldspillere giver ærlige svar. Det siger egentlig meget om situationen i Ajax sidste sommer. Jeg ved, at han ikke var den eneste spiller, som ikke hørte noget og forlod klubben, fordi han ikke ville få nogle chancer eller spilletid. Der var mangel på kommunikation den sommer.

Teknisk chef Sven Mislintat blev fyret efter få måneder på posten og Edwin van der Sar stoppede som administrerende direktør. Alt imens var klubben ledet af sine fjerde træner, siden Mohamed Daramy kom til.

Ja, det har været nogle turbulente år for Ajax, der også på banen lider. Derfor håber Bart Veenstra, at tingenes tilstand i Ajax er på vej mod bedre tider og forbedrer sig omkring situationer, som den Mohamed Daramy var i.

– Jeg håber, at de lærer fra det, fordi jeg mener, at det er vigtigt, at du er åben og ærlig overfor dine spillere. Hvis du ikke har planer om at bruge dem eller ikke mener, at de er gode nok så fortæl dem det. Det er mere respektfuldt end ikke at sige noget.

Selvom Mohamed Daramy ikke blev nogen gevinst på grønsværen i Holland, så endte han alligevel med at indbringe en transfersum, da man solgte ham videre til Stade Reims. Skiftet kom nemlig på bagkant af et vellykket lejeophold i FC København.





LIVE

LIVE: Amini vinker farvel

Solide Arsenal kan straffe heldige Atlético

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag

Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’

Ekspert peger på choktransfer for Dolberg

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’

Bo Svensson skriver Superliga-historie



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken

Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen

Braithwaite del af stor transferplan

FC København nærmer sig ny sportsdirektør

Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’

Jamie Carragher: Ingen tvivl – de hyrer ham!

Ud af det blå – OB henter udlandsdansker

KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’

Vil de købe Sonne? Nu svarer Priske



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Spekulerer i stort skifte for Niels Frederiksen

Atletico Madrid – Arsenal

Delaney: ‘Nu ringer min agent nok og brokker sig’

Vildt skifte? Han vil have Jose Mourinho

– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!

De er sommerens dyreste SL-salg – ingen Franculino

Melder klart ud: Han har IKKE udløb

Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag

Skidt nyt om Lukas Lerager

Bertelsen: ‘Ville være århundredets bedrag’

Kom med i Parken: Krise og økonomisk misforståelse

Disse 13 United-spillere meldes på vej væk



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Det kan man ikke være, hvis man vil være mester!

Hemmelighedsfuld: ‘Ellers ser jeg rigtig dum ud’