Mohamed Daramy er kommet flyvende fra land i sin franske klub Stade Reims, hvor han igen i weekenden var afgørende med to kasser i sejren over Le Havre.
Vejen til succes i det franske krævede dog et mislykkedes ophold i AFC Ajax, som han skiftede til fra FC København for knap 100 millioner kroner. Efter et år som bænkevarmer blev kantspilleren udlejet til FCK, inden han altså skiftede til Stade Reims i sommer.
Sølle 196 minutter noterede Mohamed Daramy sig for i Eredivisie og scorede et enkelt mål. Det var med andre ord ikke noget stort aftryk landsholdsspilleren satte i Holland.
– For at være ærlig har de fleste medier og fans allerede glemt ham. Han spillede i Ajax i en meget kort periode og var på bænken for det meste. Han var dyr, men når (Dusan) Tadic og (Steven) Bergwijn er dine konkurrenter, så vil det bare blive svært. Jeg tror stadig, at fansene er nysgerrige på at se, hvordan han klarer det i fremtiden, siger chefredaktør på Ajax Showtime, Bart Veenstra, til Tipsbladet.
Efter afskeden med Ajax har Mohamed Daramy været ret vokal omkring tiden i Holland. I et interview med Tipsbladet har han blandt andet kaldt kommunikationen fra Ajax "falsk."
– Det er i hans ret at råbe op, når han bliver spurgt ind til det. Jeg kan godt lide, når fodboldspillere giver ærlige svar. Det siger egentlig meget om situationen i Ajax sidste sommer. Jeg ved, at han ikke var den eneste spiller, som ikke hørte noget og forlod klubben, fordi han ikke ville få nogle chancer eller spilletid. Der var mangel på kommunikation den sommer.
Teknisk chef Sven Mislintat blev fyret efter få måneder på posten og Edwin van der Sar stoppede som administrerende direktør. Alt imens var klubben ledet af sine fjerde træner, siden Mohamed Daramy kom til.
Ja, det har været nogle turbulente år for Ajax, der også på banen lider. Derfor håber Bart Veenstra, at tingenes tilstand i Ajax er på vej mod bedre tider og forbedrer sig omkring situationer, som den Mohamed Daramy var i.
– Jeg håber, at de lærer fra det, fordi jeg mener, at det er vigtigt, at du er åben og ærlig overfor dine spillere. Hvis du ikke har planer om at bruge dem eller ikke mener, at de er gode nok så fortæl dem det. Det er mere respektfuldt end ikke at sige noget.
Selvom Mohamed Daramy ikke blev nogen gevinst på grønsværen i Holland, så endte han alligevel med at indbringe en transfersum, da man solgte ham videre til Stade Reims. Skiftet kom nemlig på bagkant af et vellykket lejeophold i FC København.
TOPNYHED
Raser over Patrick Dorgu-beslutning
MEDIE
Lurer på dyr dansk stjerne
MEDIE
Radiotavshed – stjerne er færdig i Real Madrid
TOPNYHED
Frederik Birk bryder tavsheden
TRANSFER
Solgt for 285 millioner
MEDIE
Pione Sistos millionløn skaber problemer
MEDIE
Stjernetræner er ‘besat af Højbjerg’
MEDIE
Storklub lurer på Mohamed Salah
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chok – Kim Engstrøm siger op
TOPNYHED
Ville gerne skifte tilbage: ‘Hørte ikke fra dem’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København binder stortalent
MEDIE
Spøger i kæmpeklub
Mathias Jensen rygtet væk: Han har imponeret mig
TIPSBLADET SPECIAL
Topscorer sprudler – slår I til, Brøndby?
TOPNYHED
Uwe Rösler i gang med opsigtsvækkende comeback
FANKLUBBEN
Vi skal over 100 millioner, hvis han skal sælges!
TIPSBLADET SPECIAL
Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
TOPNYHED
Legende med hård kritik af Schmeichel efter fiasko
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Tipsbladets drømmehold i Superligaen
Lukas Lerager: Det fortryder jeg mest i FCK
TOPNYHED
Adam Buksa: ‘Thomasberg var dybt chokeret’
Thomas Frank fik point i gensyn med Brentford
MEDIE
Stjerne skifter ‘100 procent’ – dialog med Barca
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens 5 bedste sportsdirektører
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk klub vil have Jimmy Brinksby
MEDIE
Vil hente engelsk stjerne for næsen af Liverpool
TOPNYHED
Medier fælder dom over Patrick Dorgu
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 10 udlandsdanskere, der kan vende hjem
TOPNYHED
Chok i Chelsea – han er favorit til at overtage
TOPNYHED
Michael Laudrup i kæmpe hyldest: Sikke et hold!
TOPNYHED
Dansk ekspert i chok: ‘Det er hovedløst’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg sælger Vester i rekordhandel
TIPSBLADET SPECIAL
Ciao, Enzo: Her er fem bud på en ny Chelsea-træner
BIZART
Stjerner ekskluderet efter ‘skammelig præstation’
Lerager i kærlighedserklæring til 4. divisionsklub
HELT VILDT
Ny dansk stjerne? Stjæler overskrifter i udlandet
EKSKLUSIVT
Kæmpe forløsning for FC København
HELT VILDT
Ståle Solbakken raser: Det er et galehus
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kenneth Høier ny cheftræner i Ishøj IF
MEDIE
Har opgivet Pierre-Emile Højbjerg
AVIS
Bombe på vej – sker det i dag?
DAGENS SPILFORSLAG
Sløv kampstart på Sardinien
NYHEDER
Liverpool skuffer stort mod oprykker
Superliga-comeback? Tidl. stjerner har udløb i ‘26
Dansker skuffet over manglende Fifa-svar
Nu er det officielt: Han er færdig i Chelsea
Thomas Franks afløser har trodset dystre spådomme
TOPNYHED
Mange stjerner kan frit forhandle med nye klubber
Årets mest læste – I elsker transfers!