– De fleste har glemt Mohamed Daramy

Mohamed Daramy er i forrygende form i Frankrig efter sit mislykkedes ophold i Ajax, hvor ikke særligt mange mindes hans bedrifter.



Mohamed Daramy er kommet flyvende fra land i sin franske klub Stade Reims, hvor han igen i weekenden var afgørende med to kasser i sejren over Le Havre.

Vejen til succes i det franske krævede dog et mislykkedes ophold i AFC Ajax, som han skiftede til fra FC København for knap 100 millioner kroner. Efter et år som bænkevarmer blev kantspilleren udlejet til FCK, inden han altså skiftede til Stade Reims i sommer.

Sølle 196 minutter noterede Mohamed Daramy sig for i Eredivisie og scorede et enkelt mål. Det var med andre ord ikke noget stort aftryk landsholdsspilleren satte i Holland.

– For at være ærlig har de fleste medier og fans allerede glemt ham. Han spillede i Ajax i en meget kort periode og var på bænken for det meste. Han var dyr, men når (Dusan) Tadic og (Steven) Bergwijn er dine konkurrenter, så vil det bare blive svært. Jeg tror stadig, at fansene er nysgerrige på at se, hvordan han klarer det i fremtiden, siger chefredaktør på Ajax Showtime, Bart Veenstra, til Tipsbladet.

Efter afskeden med Ajax har Mohamed Daramy været ret vokal omkring tiden i Holland. I et interview med Tipsbladet har han blandt andet kaldt kommunikationen fra Ajax "falsk."

– Det er i hans ret at råbe op, når han bliver spurgt ind til det. Jeg kan godt lide, når fodboldspillere giver ærlige svar. Det siger egentlig meget om situationen i Ajax sidste sommer. Jeg ved, at han ikke var den eneste spiller, som ikke hørte noget og forlod klubben, fordi han ikke ville få nogle chancer eller spilletid. Der var mangel på kommunikation den sommer.

Teknisk chef Sven Mislintat blev fyret efter få måneder på posten og Edwin van der Sar stoppede som administrerende direktør. Alt imens var klubben ledet af sine fjerde træner, siden Mohamed Daramy kom til.

Ja, det har været nogle turbulente år for Ajax, der også på banen lider. Derfor håber Bart Veenstra, at tingenes tilstand i Ajax er på vej mod bedre tider og forbedrer sig omkring situationer, som den Mohamed Daramy var i.

– Jeg håber, at de lærer fra det, fordi jeg mener, at det er vigtigt, at du er åben og ærlig overfor dine spillere. Hvis du ikke har planer om at bruge dem eller ikke mener, at de er gode nok så fortæl dem det. Det er mere respektfuldt end ikke at sige noget.

Selvom Mohamed Daramy ikke blev nogen gevinst på grønsværen i Holland, så endte han alligevel med at indbringe en transfersum, da man solgte ham videre til Stade Reims. Skiftet kom nemlig på bagkant af et vellykket lejeophold i FC København.





LEANDERS DOM

Dommerekspert: Jeg havde udvist OB’er

Afsløring: Jon Dahl forhandler med Anderlecht

Fyret Thomas Frank står til kæmpe gyldent håndtryk

United-legende afslører: ‘Jeg sidder i kørestol’

Farvel og tak: Fem bud på Thomas Franks nye job

Godt nyt – nu er han landet i København

Tordner over Højlund-situation: ‘Dit p*khoved!’

Ekspert: Det mest positive for FCK



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

Det er mesterskabsklasse, AGF!

Raser: ‘Tag hjem til Legoland og fortæl historier’

‘Kontraktchok’ i Manchester United

Nein, nein, nein – elendigt nyt for Grønbæk

‘Mit livs bedste beslutning at skifte til FCK’



TOPNYHED

Man Utd-stjerne peger på Eriksen som den bedste

Hård dom over Franks fremtid

James Milner tangerer vild Premier League-rekord

DBU erkender fejl i Superliga-kamp

– Hold nu kæft med Arsenal!

‘Mand op, det er simpelthen ikke i orden!’



TIPSBLADET SPECIAL

Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen

Afslører “useriøst bud” fra FC København

Mathias Zanka deler nyt om fremtiden

Tottenham: Derfor fyrer vi Thomas Frank

Zorniger i chok: Er det en joke?

Enestående mulighed – tæt dialog med Kim Vilfort

Kæmpe Superliga-transfer skriver historie

Bekræfter dialog med Brøndby om transfer

Frank-interview vækker opsigt: ‘Usædvanligt’

Afsløring: Millioner på vej til Superliga-klub

Mohamed Salah forhandler med ny klub

Derfor er Brøndby-salg stadig i Danmark

‘Det er sidste gang, jeg vil høre på det vrøvl!’



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

Farvel, Thomas Frank: 8 bud på ny Tottenham-træner

Forventer kæmpe jobtilbud

Stor FCK-opsang: ‘Simpelthen ikke i orden!’

– Det var en skuffelse

Stjerne er født – på landsholdet med ham

Dansk målsluger skifter til topklub

Hvad laver et Manchester City-talent i Næstved?

Husker du Zdenek Pospech? Her er FCK-stjernen nu

Riemer reagerer på Frank-fyring

Nordens bedste? ‘De er 1’er, men FCM er tæt på’

Nægtet Brøndby-skifte

Her kan du se FC København mod Viborg FF

FCK tager vigtig sejr efter kæmpe Viborg-fejl

Ny stjerne? FCK på plads til kæmpekamp

Thomas Frank fyret

Højbjerg skal have ny træner i Marseille

Dårligste statistik i Tottenhams historie

Black Cats kan tage point mod Reds

Nyt nederlag – Thomas Franks sidste kamp?

Næsten 500 dage – i dag kan det “umulige” ske

‘Det kan du ikke sige, Thomas!’

‘Det er ærgerligt og lidt overraskende’