Det spidser til for Anderlecht og Brian Riemer i den bedste belgiske række. I hvert fald hvis man spørger supporterne af klubben.
Brian Riemers Anderlecht er kommet fra land med 12 point i sæsonens første seks kampe. Man har ikke tabt, og den belgiske traditionsklub har også kvalificeret sig til Europa League-gruppespillet.
Ja, havde det været enhver anden klub, havde der formentlig ikke været den store diskussion.
Men Anderlecht er en krævende klub, og efter at Riemers tropper skuffende blot spillede 2-2 hjemme mod Westerlo, lod de mange supportere Riemer høre, at der er utilfredshed fra lægterne lige nu.
Presset er dog ikke voldsomt på den danske træner, der ifølge HLN kan glæde sig over fortsat at have direktør Jesper Fredbergs samt bestyrelsens opbakning.
Mediet skriver dog, at tingene kan ændre sig, hvis man ikke får sat gode resultater sammen de næste tre kampe.
Anderlecht møder allerede tirsdag Genk, inden der i weekenden venter et opgør mod Sporting Charleroi. Derefter tager man hul på Europa League-gruppespillet med et opgør mod Ferencvaros, og de kampe skal altså gerne kaste noget positivt af sig.
HLN peger på, at danskerens position ikke er til diskussion, men at resultaterne skal forbedres, hvis den tidligere FC København- og Brentford-assistent skal sidde mere sikkert som træner på den lange bane.
En af forklaringerne på utilfredsheden er formentlig, at Anderlecht har været lidt kedelig i denne sæson og blot har lavet ni mål i seks kampe. Klubben har dog også kæmpet lidt med skader. Blandt andet var man lørdag mod Westerlo uden Kasper Dolberg.
I sidste sæson endte Anderlecht på tredjepladsen i den bedste belgiske række. Håbet er, at man snart kan vinde i ligaen igen – man har ikke vundet turneringen siden 2017.
LIVE
VM-LIVE: Surt show
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
TRANSFER
De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen
MEDIE
Dortmund meldes interesseret i Brøndby-profil
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
TRANSFER
Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
TRANSFER
Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller
TOPNYHED
Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’
MEDIE
Schwartau er et emne i storklub – her er buddet
TRANSFER
Superliga-klub tæt på FCK’er
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TransferLIVE: Lewandowski skifter klub
NYHEDER
Han er ny assistenttræner i Brøndby
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
MEDIE
FC København-farvel rykker nærmere
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
MEDIE
Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul
MEDIE
Afviste Premier League-klubber
TOPNYHED
Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
TRANSFER
Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag
TOPNYHED
Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TRANSFER
Spændende melding
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
TOPNYHED
Træner i Danmark: Storklub har store danske planer
OPTAKT