Det spidser til for Anderlecht og Brian Riemer i den bedste belgiske række. I hvert fald hvis man spørger supporterne af klubben.
Brian Riemers Anderlecht er kommet fra land med 12 point i sæsonens første seks kampe. Man har ikke tabt, og den belgiske traditionsklub har også kvalificeret sig til Europa League-gruppespillet.
Ja, havde det været enhver anden klub, havde der formentlig ikke været den store diskussion.
Men Anderlecht er en krævende klub, og efter at Riemers tropper skuffende blot spillede 2-2 hjemme mod Westerlo, lod de mange supportere Riemer høre, at der er utilfredshed fra lægterne lige nu.
Presset er dog ikke voldsomt på den danske træner, der ifølge HLN kan glæde sig over fortsat at have direktør Jesper Fredbergs samt bestyrelsens opbakning.
Mediet skriver dog, at tingene kan ændre sig, hvis man ikke får sat gode resultater sammen de næste tre kampe.
Anderlecht møder allerede tirsdag Genk, inden der i weekenden venter et opgør mod Sporting Charleroi. Derefter tager man hul på Europa League-gruppespillet med et opgør mod Ferencvaros, og de kampe skal altså gerne kaste noget positivt af sig.
HLN peger på, at danskerens position ikke er til diskussion, men at resultaterne skal forbedres, hvis den tidligere FC København- og Brentford-assistent skal sidde mere sikkert som træner på den lange bane.
En af forklaringerne på utilfredsheden er formentlig, at Anderlecht har været lidt kedelig i denne sæson og blot har lavet ni mål i seks kampe. Klubben har dog også kæmpet lidt med skader. Blandt andet var man lørdag mod Westerlo uden Kasper Dolberg.
I sidste sæson endte Anderlecht på tredjepladsen i den bedste belgiske række. Håbet er, at man snart kan vinde i ligaen igen – man har ikke vundet turneringen siden 2017.
LIVE
LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
NYHEDER
Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
TOPNYHED
Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton
NYHEDER
Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
MEDIE
Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej
INTERVIEW
Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’
TOPNYHED
Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen
NYHEDER
Stort medie hylder AGF-profil
NYHEDER
Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe
NYHEDER
VM-chok: Legendarisk træner vender tilbage
INTERVIEW
Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus
TIPSBLADETS DOM
Har du fuldstændig tabt småkagerne?
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
NYHEDER
Peger på dansker: Penge ud ad vinduet