Det spidser til for Anderlecht og Brian Riemer i den bedste belgiske række. I hvert fald hvis man spørger supporterne af klubben.
Brian Riemers Anderlecht er kommet fra land med 12 point i sæsonens første seks kampe. Man har ikke tabt, og den belgiske traditionsklub har også kvalificeret sig til Europa League-gruppespillet.
Ja, havde det været enhver anden klub, havde der formentlig ikke været den store diskussion.
Men Anderlecht er en krævende klub, og efter at Riemers tropper skuffende blot spillede 2-2 hjemme mod Westerlo, lod de mange supportere Riemer høre, at der er utilfredshed fra lægterne lige nu.
Presset er dog ikke voldsomt på den danske træner, der ifølge HLN kan glæde sig over fortsat at have direktør Jesper Fredbergs samt bestyrelsens opbakning.
Mediet skriver dog, at tingene kan ændre sig, hvis man ikke får sat gode resultater sammen de næste tre kampe.
Anderlecht møder allerede tirsdag Genk, inden der i weekenden venter et opgør mod Sporting Charleroi. Derefter tager man hul på Europa League-gruppespillet med et opgør mod Ferencvaros, og de kampe skal altså gerne kaste noget positivt af sig.
HLN peger på, at danskerens position ikke er til diskussion, men at resultaterne skal forbedres, hvis den tidligere FC København- og Brentford-assistent skal sidde mere sikkert som træner på den lange bane.
En af forklaringerne på utilfredsheden er formentlig, at Anderlecht har været lidt kedelig i denne sæson og blot har lavet ni mål i seks kampe. Klubben har dog også kæmpet lidt med skader. Blandt andet var man lørdag mod Westerlo uden Kasper Dolberg.
I sidste sæson endte Anderlecht på tredjepladsen i den bedste belgiske række. Håbet er, at man snart kan vinde i ligaen igen – man har ikke vundet turneringen siden 2017.
LIVE
LIVE: FCK tager to mesterskaber
DAGENS SPILFORSLAG
Pointdeling i fraværsramt lokalderby
MEDIE
Jacob Neestrup er enig med ny klub
INTERVIEW
Superliga-oprykker varsler flere transfers
FANKLUBBEN
‘Vi skal helst ikke ende som AaB’
INTERVIEW
‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’
NYHEDER
Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
NYHEDER
Vilde Kane sikrede Bayern München endnu en pokal
MEDIE
39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner
Uventet diagnose: En ulidelig tanke for Ståle
FANKLUBBEN
Skuffende! Og ham der har været en katastrofe
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Brøndbys nye træner
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
BIZART
Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie
TOPNYHED
I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3
NYHEDER
De er tilbage i Premier League
TOPNYHED
FC København kan få Jens Stage-millioner
MEDIE
Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis
INTERVIEW
‘Jeg skal hjem og banke hovedet ind i væggen’
NYHEDER
Han er ny fodbolddirektør i Brøndby
EKSKLUSIVT
Vildt forår i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’
INTERVIEW
Cooper skal ingen steder: Fuld opbakning
INTERVIEW
Brian Riemer: ‘Jeg blev forelsket i ham’
OPTAKT
Liverpool – Brentford
Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
TIPSBLADET SPECIAL
Drop stjernerne, Riemer: Det her er dit landshold!
INTERVIEW
Riemer: ‘Målt på form burde jeg ikke udtage ham’
MEDIE
Forhandler med storklub
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
LIGE NU
Brøndby i opråb: Derby-kendelser skal forklares
NYHEDER