Det spidser til for Anderlecht og Brian Riemer i den bedste belgiske række. I hvert fald hvis man spørger supporterne af klubben.
Brian Riemers Anderlecht er kommet fra land med 12 point i sæsonens første seks kampe. Man har ikke tabt, og den belgiske traditionsklub har også kvalificeret sig til Europa League-gruppespillet.
Ja, havde det været enhver anden klub, havde der formentlig ikke været den store diskussion.
Men Anderlecht er en krævende klub, og efter at Riemers tropper skuffende blot spillede 2-2 hjemme mod Westerlo, lod de mange supportere Riemer høre, at der er utilfredshed fra lægterne lige nu.
Presset er dog ikke voldsomt på den danske træner, der ifølge HLN kan glæde sig over fortsat at have direktør Jesper Fredbergs samt bestyrelsens opbakning.
Mediet skriver dog, at tingene kan ændre sig, hvis man ikke får sat gode resultater sammen de næste tre kampe.
Anderlecht møder allerede tirsdag Genk, inden der i weekenden venter et opgør mod Sporting Charleroi. Derefter tager man hul på Europa League-gruppespillet med et opgør mod Ferencvaros, og de kampe skal altså gerne kaste noget positivt af sig.
HLN peger på, at danskerens position ikke er til diskussion, men at resultaterne skal forbedres, hvis den tidligere FC København- og Brentford-assistent skal sidde mere sikkert som træner på den lange bane.
En af forklaringerne på utilfredsheden er formentlig, at Anderlecht har været lidt kedelig i denne sæson og blot har lavet ni mål i seks kampe. Klubben har dog også kæmpet lidt med skader. Blandt andet var man lørdag mod Westerlo uden Kasper Dolberg.
I sidste sæson endte Anderlecht på tredjepladsen i den bedste belgiske række. Håbet er, at man snart kan vinde i ligaen igen – man har ikke vundet turneringen siden 2017.
LIVE
TransferLIVE: Host op, Man City – koster 950 mio.!
MEDIE
Han bliver cheftræner i Brøndby
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
NYHEDER
Storklub har kontaktet Brøndby
TRANSFER
Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn
MEDIE
Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen
TOPNYHED
Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!
AVIS
OB jagter tidligere Superliga-profil
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub
VM-LIVE: Her er Jürgen Klopps favoritter
TRANSFER
Afslører: Storklub missede Højlund
TOPNYHED
Klubpræsident udtaler sig om Simsir
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TRANSFER
Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø
MEDIE
Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos
Han afløser Mourinho
NYHEDER
Bayern meldes på Rashford-jagt, men der et problem
Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år
MEDIE
Jonas Wind til danskerklub?
Supercomputer: De vinder VM
NYHEDER
FCK henter svensk talent
MEDIE
Jagter rekorddyr Premier League-stjerne
TOPNYHED
Bud på 1,12 milliard afvist
EKSKLUSIVT
Erstatter han Kent Nielsen? Alt kan lade sig gøre
TOPNYHED
Klar melding fra Thomas Gravesen
DR og TV 2: De er værter og eksperter til VM
NYHEDER
Jens Rohde kræver DBU-handling efter VM-afvisning
TOPNYHED
Vildt: Håner Real Madrid efter gigantbud
EKSKLUSIVT
Afsløring: Silas Andersen på plads i Sporting CP
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
AVIS
Lyngby-stjerne i chokskifte til Barcelona?
MEDIE