Det spidser til for Anderlecht og Brian Riemer i den bedste belgiske række. I hvert fald hvis man spørger supporterne af klubben.
Brian Riemers Anderlecht er kommet fra land med 12 point i sæsonens første seks kampe. Man har ikke tabt, og den belgiske traditionsklub har også kvalificeret sig til Europa League-gruppespillet.
Ja, havde det været enhver anden klub, havde der formentlig ikke været den store diskussion.
Men Anderlecht er en krævende klub, og efter at Riemers tropper skuffende blot spillede 2-2 hjemme mod Westerlo, lod de mange supportere Riemer høre, at der er utilfredshed fra lægterne lige nu.
Presset er dog ikke voldsomt på den danske træner, der ifølge HLN kan glæde sig over fortsat at have direktør Jesper Fredbergs samt bestyrelsens opbakning.
Mediet skriver dog, at tingene kan ændre sig, hvis man ikke får sat gode resultater sammen de næste tre kampe.
Anderlecht møder allerede tirsdag Genk, inden der i weekenden venter et opgør mod Sporting Charleroi. Derefter tager man hul på Europa League-gruppespillet med et opgør mod Ferencvaros, og de kampe skal altså gerne kaste noget positivt af sig.
HLN peger på, at danskerens position ikke er til diskussion, men at resultaterne skal forbedres, hvis den tidligere FC København- og Brentford-assistent skal sidde mere sikkert som træner på den lange bane.
En af forklaringerne på utilfredsheden er formentlig, at Anderlecht har været lidt kedelig i denne sæson og blot har lavet ni mål i seks kampe. Klubben har dog også kæmpet lidt med skader. Blandt andet var man lørdag mod Westerlo uden Kasper Dolberg.
I sidste sæson endte Anderlecht på tredjepladsen i den bedste belgiske række. Håbet er, at man snart kan vinde i ligaen igen – man har ikke vundet turneringen siden 2017.
LIVE
LIVE: Viborg-hærværk på FCM-anlæg
TOPNYHED
Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli
NYHEDER
HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’
EKSKLUSIVT
Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn
NYHEDER
Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid
AVIS
Færdig i Real Madrid
NYHEDER
Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
Kæmpe succes for Albert Grønbæk
NYHEDER
Nu åbner Dorgu op: ‘Det ramte mig, da…’
OPTAKT
FC Fredericia – FC København
EKSKLUSIVT
Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
OPTAKT
AGF – Sønderjyske
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
MEDIE
Storklub i dialog med Mohamed Salah
EKSPERT
Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’
AVIS
Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’
AVIS
Gerard Pique helt amok – voldsom straf lurer
Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Det er simpelthen forfærdeligt
EKSPERT
Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’
Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’
10. gang i træk
TOPNYHED
Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind
MEDIE
Enorm interesse – millionregn over FCK?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass
OPTAKT
OB – Silkeborg IF
NYHEDER
Rygtet til danske topklubber – træffer stort valg
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
MEDIE
Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil
NYHEDER
FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
MEDIE