Delaney jagter storhed: Det fik mig til Anderlecht

Der var et par danskere, som havde en finger med i spillet, da Thomas Delaney skulle finde ny klub.



Thomas Delaney er tirsdag skiftet til den belgiske storklub Anderlecht, hvor han kommer til at spille under den danske cheftræner Brian Riemer, ligesom man har dansk fodbolddirektør i form af Jesper Fredberg i klubben. De to havde stor betydning for skiftet.

Det fortæller Delaney kort om på klubbens twitter-profil.

– Muligheden kom, og døren åbnede, og jeg tror, at Jesper (Fredberg red.) og Brian (Riemer red.) overbeviste mig om, at de var i gang med at prøve at få Anderlecht tilbage til sin tidligere storhed, lyder det fra Thomas Delaney.

Delaney peger i den forbindelse på, at det er en storhed, som blandt andet består af deres 34 belgiske mesterskaber, ligesom de også har europæiske trofæer i pokalskabet i Bruxelles-klubben.

Det vil han være med til at få på sporet igen for klubben, som i de seneste år har været lidt udenfor det den absolutte top, ligesom man skal helt tilbage til 2017 for at finde deres seneste mesterskab.

– Forhåbentlig at blive en del af en god historie her i Anderlecht, det var meget interessant for mig, fortæller Delaney.

Anderlecht har foruden træner og fodbolddirektør også danskere i truppen i form af Anders Dreyer og Kasper Dolberg. Tidligere har klubben også haft spillere som Per Frimann, Morten Olsen, Frank Arnesen og mange flere tilbage i 80'erne, hvor man var en europæisk faktor.

Skiftet til Anderlecht er i første omgang en lejeaftale, men Anderlecht har en købsoption i aftalen med Sevilla, hvor Delaney kommer fra.

Tidligere var Thomas Delaney også sat i forbindelse med FC København, men det blev altså ikke til noget. Læs om, hvad der fik københavnerklubben til at trække i håndbremsen her.





LIVE

LIVE: Kæmpe guldfeber i Aarhus!

Medie: Køber Højlund for 330 millioner

Peter Schmeichel lander stort job

‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’

Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job

‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer

Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!

United nærmer sig vanvittig sponsoraftale

AGF køber dansk profil

PSG er i Champions League-finalen efter drama

Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil

Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup

Afsløring: Færdig i Silkeborg

Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer

Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’

Stor klub har FCM-profil på blokken, men…..

‘Vi må se, hvad FC København vil’

Tidligere Brøndby-assistent til Premier League?

Færdig i Brøndby – nu er de i dialog

Aston Villa – Nottingham Forest

Dansk træner vinder stor pris

Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’

KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’

FIFA straffer Benfica-spiller hårdt



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Blev svinet til af Mourinho: ‘You f…… bastard’

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’