Delaney jagter storhed: Det fik mig til Anderlecht

Der var et par danskere, som havde en finger med i spillet, da Thomas Delaney skulle finde ny klub.



Thomas Delaney er tirsdag skiftet til den belgiske storklub Anderlecht, hvor han kommer til at spille under den danske cheftræner Brian Riemer, ligesom man har dansk fodbolddirektør i form af Jesper Fredberg i klubben. De to havde stor betydning for skiftet.

Det fortæller Delaney kort om på klubbens twitter-profil.

– Muligheden kom, og døren åbnede, og jeg tror, at Jesper (Fredberg red.) og Brian (Riemer red.) overbeviste mig om, at de var i gang med at prøve at få Anderlecht tilbage til sin tidligere storhed, lyder det fra Thomas Delaney.

Delaney peger i den forbindelse på, at det er en storhed, som blandt andet består af deres 34 belgiske mesterskaber, ligesom de også har europæiske trofæer i pokalskabet i Bruxelles-klubben.

Det vil han være med til at få på sporet igen for klubben, som i de seneste år har været lidt udenfor det den absolutte top, ligesom man skal helt tilbage til 2017 for at finde deres seneste mesterskab.

– Forhåbentlig at blive en del af en god historie her i Anderlecht, det var meget interessant for mig, fortæller Delaney.

Anderlecht har foruden træner og fodbolddirektør også danskere i truppen i form af Anders Dreyer og Kasper Dolberg. Tidligere har klubben også haft spillere som Per Frimann, Morten Olsen, Frank Arnesen og mange flere tilbage i 80'erne, hvor man var en europæisk faktor.

Skiftet til Anderlecht er i første omgang en lejeaftale, men Anderlecht har en købsoption i aftalen med Sevilla, hvor Delaney kommer fra.

Tidligere var Thomas Delaney også sat i forbindelse med FC København, men det blev altså ikke til noget. Læs om, hvad der fik københavnerklubben til at trække i håndbremsen her.







LIVE

TransferLIVE: FCM præsenterer ny spiller

AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg

‘I har et hold til VM – I kalder det Norddanmark’

Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!

Forstår intet af Bisseck-beslutning

Steve Cooper med stor beslutning

Nu er Brøndby IF konkret på banen

Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub



LIVE

VM-LIVE: Rashford er tilbage for England

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 

Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Chelsea henter back til 375 mio.

Kæmpe FCK-flop: De jagter Amir Richardson

Brøndby tæt på denne keeper

Vilde Norge! Her er deres vej til VM-finalen

De køber ham for 740 mio.



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

De tager ikke med FC København på træningslejr

Bo Henriksen: ‘Den regel er en katastrofe!’

Spanien – Østrig

England – DR Congo

Silkeborg-profil åbner for sommerskifte

‘Det er en interessant spiller’

Giver FCK-emne transferråd: ‘De betaler også mere’

Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF

Brøndby med transferscoop?

USA – Bosnien-Hercegovina

Belgien – Senegal

Brøndby IF og Feyenoord er i dialog



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Dansk landsholdsspiller er topprioritet

Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub