Delaney jagter storhed: Det fik mig til Anderlecht

Der var et par danskere, som havde en finger med i spillet, da Thomas Delaney skulle finde ny klub.



Thomas Delaney er tirsdag skiftet til den belgiske storklub Anderlecht, hvor han kommer til at spille under den danske cheftræner Brian Riemer, ligesom man har dansk fodbolddirektør i form af Jesper Fredberg i klubben. De to havde stor betydning for skiftet.

Det fortæller Delaney kort om på klubbens twitter-profil.

– Muligheden kom, og døren åbnede, og jeg tror, at Jesper (Fredberg red.) og Brian (Riemer red.) overbeviste mig om, at de var i gang med at prøve at få Anderlecht tilbage til sin tidligere storhed, lyder det fra Thomas Delaney.

Delaney peger i den forbindelse på, at det er en storhed, som blandt andet består af deres 34 belgiske mesterskaber, ligesom de også har europæiske trofæer i pokalskabet i Bruxelles-klubben.

Det vil han være med til at få på sporet igen for klubben, som i de seneste år har været lidt udenfor det den absolutte top, ligesom man skal helt tilbage til 2017 for at finde deres seneste mesterskab.

– Forhåbentlig at blive en del af en god historie her i Anderlecht, det var meget interessant for mig, fortæller Delaney.

Anderlecht har foruden træner og fodbolddirektør også danskere i truppen i form af Anders Dreyer og Kasper Dolberg. Tidligere har klubben også haft spillere som Per Frimann, Morten Olsen, Frank Arnesen og mange flere tilbage i 80'erne, hvor man var en europæisk faktor.

Skiftet til Anderlecht er i første omgang en lejeaftale, men Anderlecht har en købsoption i aftalen med Sevilla, hvor Delaney kommer fra.

Tidligere var Thomas Delaney også sat i forbindelse med FC København, men det blev altså ikke til noget. Læs om, hvad der fik københavnerklubben til at trække i håndbremsen her.







LIVE

TransferLIVE: FCK bekræfter – nu er han solgt

Morten Hjulmand pillet ud af træning

Afsløring: Lyngby hapser ung assistkonge fra FCK

Stjernetræner observerer Jesper Lindstrøm

FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid

Klar for FC København



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Aston Villa slår transferrekord for VM-stjerne

FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe

FCM-profiler skadet inden Superliga-start

Rygtet til FCK – nu vil Manchester United have ham

Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’

Endnu en FCK-transfer? De vil have Gabriel Pereira



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Frankrig – England

‘Horsens var et helvede’

Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’

FCK-boss åben for lejeaftaler



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’

Dansk dommer gik kort-amok – udviste tre spillere

Nicolai Vallys i rørende Brøndby-afsked

Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Afsløring: André Rømer skifter til ny klub

Smadrer transferrekord

Ny FC København-profil? Her er hans store mangler

Superliga-klub henter David Helgi Aronsson

Transferchok på Amager: Er det 1. april?



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

Forventer rekord i Superliga-klub

Afsløring: Hillerød Fodbold henter Magnus Munck

Spændende transfermelding om Maxsø