FCK tøver med Delaney: Trækker i håndbremsen

Det ligger ikke lige for, at Thomas Delaney vender tilbage til FC København, forlyder det nu.



Det er tidligere på onsdagen kommet frem, at FC København ifølge B.T. flirter videre med deres tidligere spiller Thomas Delaney om en retur til klubben. Dog virker det ikke til, at det er lige på trapperne.

Det skriver Ekstra Bladet, som peger på, at der er flere spørgsmålstegn, som får FCK til at trække i håndbremsen.

Noget af det handler om Delaneys forfatning, og derfor ønsker FCK kun at hente ham tilbage på en lejeaftale uden videre forpligtelser, hvis det skulle ende med, at det ender uden succes. Blandt andet bliver Andreas Cornelius' historik med skader nævnt som noget, som FCK frygter ved Delaney.

Derfor kan en lejeaftale med en købsobligation – ikke en option – overhovedet ikke være en mulighed.

Endvidere bliver det forklaret, at selvom københavnerklubben er på udkig efter en ny defensiv midtbanespiller, så er det ikke et must for dem på deres prioriteringsliste, da de harspillere som William Clem og Rasmus Falk, selvom det er interessant med en type som Delaney.

Derimod skulle de være meget mere opsatte på at hente en ny venstreback til klubben, da det kun er Christian Sørensen, der er naturlig på den position.

Thomas Delaney skiftede på en lejeaftale til tyske Hoffenheim fra Sevilla, og nu er han altså tilbage i den andalusiske klub igen.

Senest har FCK-sportsdirektør Peter Christiansen været ude og slå fast, at de ikke er færdige på transfermarkedet endnu. Læs mere om det her.







LIVE

TransferLIVE: Slår transferrekord

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF

Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper! 

Manchester United afbryder forhandlingerne

Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser

Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen



TOPNYHED

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

Medie: FC København jagter Michael Parker

Dansker tæt på kæmpetransfer? ‘Kan ikke love…’

Vildt transferrygte skydes ned

Færdig i Brøndby – træner med i denne klub



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

– Højlund kan ikke holde det ud mere!

Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne

Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.

Trænede i Manchester City – FCK meldt interesseret

Danskerklub meldes på banen i kampen om Simsir



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner

Medie: Han er Premier League-klubs drømmetransfer

Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark

Guf for Superligaen? Gartenmann færdig

Afsløring: HSV køber Albert Grønbæk

Henrik Dalsgaard stopper karrieren

De 10 største stjerner, der misser VM

Afsløring: Randers henter stortalent på Østerbro

LIVE: Sådan gik det, da DR Congo og Danmark delte

Uventet skifte?

De vil have Rashford

Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner

Gab! Danmark spiller 0-0 mod DR Congo