Det er tidligere på onsdagen kommet frem, at FC København ifølge B.T. flirter videre med deres tidligere spiller Thomas Delaney om en retur til klubben. Dog virker det ikke til, at det er lige på trapperne.
Det skriver Ekstra Bladet, som peger på, at der er flere spørgsmålstegn, som får FCK til at trække i håndbremsen.
Noget af det handler om Delaneys forfatning, og derfor ønsker FCK kun at hente ham tilbage på en lejeaftale uden videre forpligtelser, hvis det skulle ende med, at det ender uden succes. Blandt andet bliver Andreas Cornelius' historik med skader nævnt som noget, som FCK frygter ved Delaney.
Derfor kan en lejeaftale med en købsobligation – ikke en option – overhovedet ikke være en mulighed.
Endvidere bliver det forklaret, at selvom københavnerklubben er på udkig efter en ny defensiv midtbanespiller, så er det ikke et must for dem på deres prioriteringsliste, da de harspillere som William Clem og Rasmus Falk, selvom det er interessant med en type som Delaney.
Derimod skulle de være meget mere opsatte på at hente en ny venstreback til klubben, da det kun er Christian Sørensen, der er naturlig på den position.
Thomas Delaney skiftede på en lejeaftale til tyske Hoffenheim fra Sevilla, og nu er han altså tilbage i den andalusiske klub igen.
Senest har FCK-sportsdirektør Peter Christiansen været ude og slå fast, at de ikke er færdige på transfermarkedet endnu. Læs mere om det her.
LIVE
LIVE: AGF-stjerne millimeter fra Serie A-skifte
EKSKLUSIVT
Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn
AVIS
Færdig i Real Madrid
Kæmpe succes for Albert Grønbæk
EKSKLUSIVT
Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
OPTAKT
AGF – Sønderjyske
Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
OPTAKT
FC Fredericia – FC København
EKSPERT
Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’
NYHEDER
Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid
AVIS
Gerard Pique helt amok – voldsom straf lurer
MEDIE
Storklub i dialog med Mohamed Salah
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
10. gang i træk
AVIS
Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’
EKSPERT
Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’
OPTAKT
Randers FC – Vejle Boldklub
OPTAKT
OB – Silkeborg IF
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TOPNYHED
Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
MEDIE
Enorm interesse – millionregn over FCK?
OPTAKT
Manchester United – Liverpool
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’
MEDIE
FCK lurer på landsholdsspiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass
NYHEDER
Superliga-komet overgår flere monstersalg
NYHEDER
Dårligt nyt – Schmeichel melder ud
NYHEDER
FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League
TIPSBLADET SPECIAL
Overraskende? Moukoko næstbedst i Superligaen
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Chok i Wolfsburg
NYHEDER