Det er tidligere på onsdagen kommet frem, at FC København ifølge B.T. flirter videre med deres tidligere spiller Thomas Delaney om en retur til klubben. Dog virker det ikke til, at det er lige på trapperne.
Det skriver Ekstra Bladet, som peger på, at der er flere spørgsmålstegn, som får FCK til at trække i håndbremsen.
Noget af det handler om Delaneys forfatning, og derfor ønsker FCK kun at hente ham tilbage på en lejeaftale uden videre forpligtelser, hvis det skulle ende med, at det ender uden succes. Blandt andet bliver Andreas Cornelius' historik med skader nævnt som noget, som FCK frygter ved Delaney.
Derfor kan en lejeaftale med en købsobligation – ikke en option – overhovedet ikke være en mulighed.
Endvidere bliver det forklaret, at selvom københavnerklubben er på udkig efter en ny defensiv midtbanespiller, så er det ikke et must for dem på deres prioriteringsliste, da de harspillere som William Clem og Rasmus Falk, selvom det er interessant med en type som Delaney.
Derimod skulle de være meget mere opsatte på at hente en ny venstreback til klubben, da det kun er Christian Sørensen, der er naturlig på den position.
Thomas Delaney skiftede på en lejeaftale til tyske Hoffenheim fra Sevilla, og nu er han altså tilbage i den andalusiske klub igen.
Senest har FCK-sportsdirektør Peter Christiansen været ude og slå fast, at de ikke er færdige på transfermarkedet endnu. Læs mere om det her.
LIVE
LIVE: Brøndby-fans protesterer mod GFH
TRANSFER
160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
Færdig: Nu er han rejst til København
INTERVIEW
Svensson afslører: Vil finde en rolle til ‘Zanka’
TOPNYHED
Ny stjerne: En guldspiller for AGF
TRANSFER
Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!
TIPSBLADETS DOM
Vanvittigt guldshow – han bliver en stjerne, AGF!
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
MEDIE
Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’
TIPSBLADETS DOM
Hold nu kæft, hvor er han god!
TOPNYHED
“Brøndby er skræddersyet til ham”
NYHEDER
Efter to måneders tørke: Højlund lyner
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
TRANSFER
Dansk stortalents værdi eksploderer
Lewandowski forlader FC Barcelona
AVIS
Tæt på aftale med Andreas Christensen
Osula sender West Ham tæt på nedrykning
MEDIE
I dialog – stor klub vil have denne dansker
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
MEDIE
Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub
LIGE NU
Teaser for ny AGF-aftale
Fortid i Brøndby? ‘Klubben ved, hvad jeg vil’
TOPNYHED
Her er FC Nordsjællands vej i Europa
Bruno Fernandes tangerede rekord i United-sejr
Mike Tullberg reagerer på Frankfurt-historie
Så er det officielt
EKSKLUSIVT
Smutter AGF-stjerne? ‘Vi har haft god dialog’
INTERVIEW
‘Skal jeg være ærlig, så var jeg overrasket’
AVIS
AGF forhører sig om legendes nevø – men…
EKSKLUSIVT
Kæmpetransfer? ‘Det ligger i kortene, at…’
Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
AVIS
Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job
OPTAKT