Desperate for at forlænge med dansk stjerne

Den hollandske klub NEC vil meget, meget gerne forlænge med dansk offensivprofil, der har gang i en strålende sæson.



Syv mål og fem assister står danske Magnus Mattsson noteret for i denne sæson for sin hollandske klub NEC Nijmegen, og det er ikke helt til at tro, at det er samme spiller, som i sin debut for et par år siden for NEC Nijmegen blev udskiftet allerede efter 25 minutter.

Nu stråler den tidligere Silkeborg IF-spiller, der har spillet i Nijmegen siden sommeren 2021 og til dagligt er holdkammerat med rutinerede Lasse Schöne. Den succes har han også tidligere talt med Tipsbladet om.

Mattsson har kontraktudløb til sommer, men NEC Nijmegen har en option, der betyder, at man kan forlænge den aftale med et år. Og ikke overraskende har man i sinde at gøre brug af denne option.

Men ifølge Voetbal International er Nijmegen interesseret i et længere samarbejde med Magnus Mattson – ifølge det store hollandske medie har klubben allerede lagt et tilbud om en forlængelse på bordet foran Magnus Mattsson og danskerens repræsentanter. Men tilbuddet er indtil videre blevet afvist, skriver mediet.

Mediet skriver også, at klubben har i sinde at sælge Magnus Mattsson til sommer, hvis han ikke vælger at skrive under på en længerevarende aftale – på den måde undgår man, at han smutter kontraktfrit.

Mattsson kostede NEC Nijmegen omkring 7,5 millioner kroner at købe i Silkeborg IF – det er i øjeblikket ikke konkret interesse for den 24-årige dansker, skriver Voetbal International.

Magnus Mattssons lillebror, Pelle Mattsson, spiller i øvrigt fast for Silkeborg IF – det er en spiller, som storebror Mattsson har store forhåbninger til. Læs mere om det her.







LIVE

LIVE: Kong Frederik overrasker – på plads i Århus

Afsløring: Hjalte Fabrin får chancen i Sampdoria 

Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!

“Brøndby er skræddersyet til ham”

Efter to måneders tørke: Højlund lyner

Dansk stortalents værdi eksploderer

Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub

Teaser for ny AGF-aftale



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

LIVE: Vild afgørelse – de bliver udspillet

Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’

Mike Tullberg reagerer på Frankfurt-historie

Bruno Fernandes tangerede rekord i United-sejr



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Fortid i Brøndby? ‘Klubben ved, hvad jeg vil’

Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job

Tæt på aftale med Andreas Christensen

I dialog – stor klub vil have denne dansker

Kæmpetransfer? ‘Det ligger i kortene, at…’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Så er det officielt

AGF – Viborg FF

AGF forhører sig om legendes nevø – men…

Transferbombe i Real Madrid?

Smutter AGF-stjerne? ‘Vi har haft god dialog’

Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd

Knuser Silkeborg i afskedskamp

OB slutter sæsonen med et nederlag

Hele Europa holder vejret: Vil Real Madrid sælge?

Lewandowski forlader FC Barcelona

Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige

– Niels Frederiksen er en legende!



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Salah sender særlig besked

Kryptisk Moukoko vækker opsigt