Desperate for at forlænge med dansk stjerne

Den hollandske klub NEC vil meget, meget gerne forlænge med dansk offensivprofil, der har gang i en strålende sæson.



Syv mål og fem assister står danske Magnus Mattsson noteret for i denne sæson for sin hollandske klub NEC Nijmegen, og det er ikke helt til at tro, at det er samme spiller, som i sin debut for et par år siden for NEC Nijmegen blev udskiftet allerede efter 25 minutter.

Nu stråler den tidligere Silkeborg IF-spiller, der har spillet i Nijmegen siden sommeren 2021 og til dagligt er holdkammerat med rutinerede Lasse Schöne. Den succes har han også tidligere talt med Tipsbladet om.

Mattsson har kontraktudløb til sommer, men NEC Nijmegen har en option, der betyder, at man kan forlænge den aftale med et år. Og ikke overraskende har man i sinde at gøre brug af denne option.

Men ifølge Voetbal International er Nijmegen interesseret i et længere samarbejde med Magnus Mattson – ifølge det store hollandske medie har klubben allerede lagt et tilbud om en forlængelse på bordet foran Magnus Mattsson og danskerens repræsentanter. Men tilbuddet er indtil videre blevet afvist, skriver mediet.

Mediet skriver også, at klubben har i sinde at sælge Magnus Mattsson til sommer, hvis han ikke vælger at skrive under på en længerevarende aftale – på den måde undgår man, at han smutter kontraktfrit.

Mattsson kostede NEC Nijmegen omkring 7,5 millioner kroner at købe i Silkeborg IF – det er i øjeblikket ikke konkret interesse for den 24-årige dansker, skriver Voetbal International.

Magnus Mattssons lillebror, Pelle Mattsson, spiller i øvrigt fast for Silkeborg IF – det er en spiller, som storebror Mattsson har store forhåbninger til. Læs mere om det her.







LIVE

TransferLIVE: Iniesta sikrer sig første trænerjob

Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte

Fatter intet af Brøndby-bombe

Transferopfordring: Hent Jonas Wind

Drømmeopkald fra Brian Riemer – ferie aflyst

Trist: Marios Oikonomou er død

Overraskende skifte lurer

Hylder Mortensen: Jeg har haft det svært med det!



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Revser AGF-fans efter transfer: ‘Under al kritik’

Brøndby-boss jubler over Patrick Mortensen

Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?

Superliga-stjerne siger nej: SIF-hjertet for stort



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Næste sæson skal vi i Europa

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten

Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’

Transfer på vej? Nu svarer Grønbæk

Historisk finale! Han er verdens bedste



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?

Afslører fremtidsplanerne: ‘Det håber jeg’

Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden

Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’

Sønderjyske bør sælge ham nu og sælge ham dyrt!

– Neestrup kan blive næste landstræner

Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind

Ryggen mod muren – træffer stor Grønbæk-beslutning

Han vender hjem til FC København

Laudrup i chok: ‘Mener du det?’

Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’

Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord? 



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Bog: AGF-profiler stod bag Rösler-fyring

Afsløring: Brøndby tæt på Patrick Mortensen