Syv mål og fem assister står danske Magnus Mattsson noteret for i denne sæson for sin hollandske klub NEC Nijmegen, og det er ikke helt til at tro, at det er samme spiller, som i sin debut for et par år siden for NEC Nijmegen blev udskiftet allerede efter 25 minutter.
Nu stråler den tidligere Silkeborg IF-spiller, der har spillet i Nijmegen siden sommeren 2021 og til dagligt er holdkammerat med rutinerede Lasse Schöne. Den succes har han også tidligere talt med Tipsbladet om.
Mattsson har kontraktudløb til sommer, men NEC Nijmegen har en option, der betyder, at man kan forlænge den aftale med et år. Og ikke overraskende har man i sinde at gøre brug af denne option.
Men ifølge Voetbal International er Nijmegen interesseret i et længere samarbejde med Magnus Mattson – ifølge det store hollandske medie har klubben allerede lagt et tilbud om en forlængelse på bordet foran Magnus Mattsson og danskerens repræsentanter. Men tilbuddet er indtil videre blevet afvist, skriver mediet.
Mediet skriver også, at klubben har i sinde at sælge Magnus Mattsson til sommer, hvis han ikke vælger at skrive under på en længerevarende aftale – på den måde undgår man, at han smutter kontraktfrit.
Mattsson kostede NEC Nijmegen omkring 7,5 millioner kroner at købe i Silkeborg IF – det er i øjeblikket ikke konkret interesse for den 24-årige dansker, skriver Voetbal International.
Magnus Mattssons lillebror, Pelle Mattsson, spiller i øvrigt fast for Silkeborg IF – det er en spiller, som storebror Mattsson har store forhåbninger til. Læs mere om det her.
LIVE
TransferLIVE: Vil have FCK-floppet Amir Richardson
TOPNYHED
Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’
Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne
EKSKLUSIVT
Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen
NYHEDER
Thomas Frank overrasker: De vinder VM
MEDIE
Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen
TOPNYHED
Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TOPNYHED
‘Christian Eriksen havde advaret os’
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
MEDIE
Jordan Larsson meldes enig med denne klub
EKSKLUSIVT
Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
OPTAKT
Optakt: Canada – Bosnien-Hercegovina
MEDIE
Brøndby henter Arnar Bjarki Gunnleifsson
TOPNYHED
Kent Nielsen sætter ord på jobskifte
INTERVIEW
Helt vildt: Har taget Morten Bruun 15 timer
INTERVIEW
Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
DR og TV 2: De er værter og eksperter til VM
OPTAKT
Optakt: Sydkorea – Tjekkiet
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De overrasker til VM
EKSKLUSIVT
Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff
NYHEDER
Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United
EKSKLUSIVT
Afslører: ‘Kent Nielsen blev først irriteret’
TRANSFER
Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen
EKSKLUSIVT
Økonomiske problemer – bud på dansk profil
EKSKLUSIVT
Tæt på vild Superliga-handel – får option
TOPNYHED
Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN forlænger med Superliga-spiller
AVIS
Bayern München i ‘megatransfer’ – betaler 485 mio.
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Kasper Schmeichel scorer stort tv-job
NYHEDER