Dansker mål-amok i Holland: Altid haft niveauet

Magnus Mattsson er i øjeblikket topscorer for NEC Nijmegen i den hollandske liga, hvor han nyder stor succes. Tipsbladet har talt med den mållystne dansker.



Den 14.august 2021 fik den dengang kun 22-årige Magnus Mattsson debut for NEC Nijmegen efter skiftet fra Silkeborg IF, da hans nye hollandske klub indledte sæsonen på Johan Cruyff Arena mod mestrene fra Ajax.

Den tidligere Silkeborg-spiller blev flået ud 25 minutter inde i sin debut ved stillingen 4-0 til Ajax.

Siden er meget vand dog løbet gennem åen. 

For efter en hård start har Magnus Mattsson taget hollandsk fodbold med storm, hvor den nu 24-årige dansker står noteret for syv mål og tre assister på 11 kampe i alle turneringer i indeværende sæson. Hovedpersonen selv er dog ikke spor overrasket over, at det er blevet til så mange mål fra hans støvler. 

– Jeg har altid følt, at jeg har haft niveauet til at brænde igennem i Æresdivisionen, og jeg er glad for at bevise, at jeg godt kan bidrage med mål og assist, fortæller Magnus Mattsson til Tipsbladet og tilføjer:

– Jeg fik også en super opstart i venskabskampene, hvor jeg lavede syv-otte mål i vores seks kampe. Så allerede der havde jeg en god følelse af, at det godt kunne blive til lidt mere i denne her sæson.

Selvom Magnus Mattsson lige nu er manden, alle snakker om i Nijmegen og omegn, så peger han selv på sine holdkammerater som en del af forklaringen på, hvorfor han nyder så stor succes i øjbelikket.

– I denne sæson har jeg lavet lige så mange mål, som jeg lavede i de to sidste sæsoner. Det er en blanding af mange forskellige ting. Jeg er blevet en bedre fodboldspiller. Jeg har altid vidst, at jeg har haft næse for mål. Men det handler også om den trupsammensætning, vi har haft.

Det er da også holdet som enhed, der bliver fremhævet fra Magnus Mattsson, når han skal forklare, hvorfor det er gået så godt for ham i år. 

–  Vi spiller meget mere som et hold, hvorimod det skulle komme mere fra individualister i de to tidligere sæsoner. 

Fra Amager til Ajax
Det er langt fra uvant for Magnus Mattsson at score mange mål. I sin sidste sæson i dansk fodbold bankede han imponerende 22 mål ind på 30 kampe for Silkeborg i den danske 1.division. 

Men der er en verden til forskel på at spille i den næstbedste række i Danmark og den bedste række i Holland. 

– Jeg kom fra Silkeborg, der spillede i 1.division. Når man går fra at møde Fremad Amager til at møde Ajax, så er det et stort skridt at tage.

Med Kent Nielsens offensive approach til fodbold som tophold i 1.division var Mattsson nemlig vant til at have mange chancer til at score sine mål. Men den går ikke længere i Holland, og det har han lige skulle vænne sig til. 

– Jeg var vant til at ligge nummer ét med Silkeborg, hvor vi vadede i chancer. Nu spiller jeg på et midterhold i Holland. Man får ikke fem store chancer i løbet af en kamp. Man får måske en enkelt eller en halv chance. Jeg har arbejdet på at være kynisk, og det har taget den tid, det har taget.

Magnus Mattsson nåede at spille 74 kampe for Silkeborgs førstehold inden turen gik til Holland. 





LIVE

Superliga-LIVE: Bekymrende OB-nyt

Dansk stjerne meldes færdig – i dialog med flere

10 fraværende: Ny Brøndby-spiller ude med skade

Jubler over Brøndby-transfers: ‘Lidt chokeret’

FC København-emne på bænken i 90 minutter

Her er Mourinhos ‘strenge’ regler i Real Madrid

Christian Nørgaard allerede historisk i Everton



LIVE

TransferLIVE: Helt ude af truppen

Nu vil de købe FC København-stjerne  

Magnus Jensen: Derfor skifter jeg til FCM

FCK vil købe ham: ‘Han vinder simpelthen ALT’

Brøndby køber ham – får klausul på 56 millioner

Afsløring: Randers forlænger med profilen Hansen



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

‘Alle kunne se det’: Nu skal han erobre Brøndby

AC Horsens – Brøndby IF

Møde med agenten – Roony Bardghji meldes færdig

Randers FC – Lyngby BK

Udlejet Brøndby-angriber scorer i debut 



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

– Vi har noget at revanchere

Kæmpe udrensning – 20 spillere kan smutte

Afsløring: Viborg afviser rekordbud på Jørgensen

Overrasket over Emre Mor: Han kan blive fantastisk

Fifa fordømmer forsøg på at undergrave Infantino

FCM: Derfor køber vi Magnus Jensen

Afsløring: Marcondes skifter til Melbourne City FC

Kædet sammen med FCK: ‘Alle backs hader ham’

‘Får de 2 millioner euro for ham, så ryger han’

Én spiller får hele Sverige til at måbe

‘Det er gift for en fodboldklub’

Forhandlinger i gang – her er prisen på Højbjerg

Infantino afholdte hemmeligt møde inden VM-finalen

Griner af FC Barcelonas bud