Duelund får stor rolle: Jeg skal bare være Mikkel

Mikkel Duelunds liga-debut for NEC Nijmegen bliver mod Ajax, som han har en klar plan mod.



Mikkel Duelund er i denne sæson udlejet fra Dynamo Kiev til hollandske NEC Nijmegen efter en periode med både brækket ankel og en alvorlig omgang coronavirus. Efter en opstart i klubben er der nu udsigt til den første kamp i Æresdivisionen, hvor debuten bliver mod intet ringere end Ajax på udebane.

Det ser han selvsagt meget frem til at prøve, fortæller han til til tipsbladet.dk.

– Vi bliver unægteligt kastet direkte ud i den største test, der findes i Holland – udekamp mod Ajax. Og det er fedt. Vi vil med vilje gerne spille med en grad af naivitet – og det er ikke negativt ment. Men vi skal gå ud og tro på tingene og på vores offensive måde at gøre det på og ikke være kuet mod Ajax og blive for bange og tilbageholdende, siger han og fortsætter:

– Det bliver vigtigt at tro på vores egen spillestil, selv om vi ved, at vi kommer under pres. Lasse (Schøne, red.) bliver vigtig i den kamp, og ikke bare med hans store rutine og høje klasse. Han ligger meget centralt med det store overblik og ved alt om, hvordan Ajax spiller, fastslår midtbanespilleren, og drømmer om at lave et overraskelsen.

– Det vil være så fedt at starte med point mod Ajax, lyder det fra Duelund.

Den danske offensivspiller kommer dog også til at spille en vigtig rolle. Ikke bare i dén kamp, men i hele sæsonen, hvor han kommer til at få en rolle, som passer ham meget fint – og så kommer han til at opleve noget, som han ikke har prøvet før. 

– Jeg er udset til lige præcis det, jeg har brug for: Stamspiller med en del ansvar både offensivt og også defensivt, især i presset. Min rolle er nok mest som en boks-til-boks spiller. Jeg bliver bedre og bedre integreret på holdet, så det ser godt ud. Og ja, så skal jeg egentlig bare være den gamle Mikkel – være meget på bolden, komme med i de afgørende situationer, levere mål og assist som i FCM. Det er en spændende rolle med mere ansvar, end jeg før har haft, siger den nye NEC-spiller.

Desuden mener han, at det er svært at sammenligne Dynamo Kiev, men han kan se, at ukrainerne har et højere fysisk niveau, mens den hollandske klub har mange fine teknikere, som dog ikke har så meget erfaring. Dertil er Nijmegen også et oprykkerhold, og selvom opstarten har været med gode resultater, så er danskeren stadig lidt spændt på, hvordan det skal gå.

– Vi skal vende os til Æresdivisionen, og jeg tror, at vi er godt på vej med et trænerteam, der har været dygtige til at skabe et program, der gør os klar hurtigst muligt. Det essentielle for et hold er at vinde kampe – det er den største energikilde for et hold. Så vi skal spille vores friske fodbold, men vi skal også gerne have resultater ret hurtigt, forklarer Duelund.

Tidligere har Mikkel Duelund fortalt om, hvorfor det netop blev NEC Nijmegen, selvom der var bud fra både danske, belgiske og andre hollandske klubber. Læs mere om det her.





Luis Binks: ‘Det har bare klikket for os’




LIVE

LIVE: Skrækmelding for Yussuf Poulsen

Mølby: Han skal starte i målet for Danmark

Slet ikke i tvivl: Rigtig god idé, FC København! 

Her kan du se Nottingham Forest mod FC Midtjylland

Husker du Paul Onuachu? Oplever kæmpe succes

Supercomputer spår FCM-nedtur

Nyt stadion til dansk klub: Nu vil vi se gravkoen

Afslører: Han har fået at vide, han er førstevalg

Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’

Kæmpe udrensning på vej – vil beholde 9 spillere

Tæt på at sende millioner til FC København

Chokscener: ‘Han har dræbt hans karriere’



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

FCM-transfer kollapsede – nu får han stort skifte

Utilfredse med særbehandling af Bodø/Glimt

Hvor er de resterende 51,1 millioner, AaB?

Højlund: ‘Så kunne vi ikke længere være venner’

Her er FCM’s trup til Europa League-brag



FANKLUBBEN

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

‘Jeg kan ikke se, at det er en dårlig historie’

Hollywood-stjerne skal kommentere for Viaplay

Bekymring: Rasmus Højlund er syg

FCK hyrer Kristoffer Wichmann

Newcastle-træner fælder dom over William Osula

Overraskelse: Han er favorit til Tottenham-job

Sammenligner 15-årig dansker med Laudrup

Næsten dødt løb – Nartey kan opnå flot hæder

Internetfænomen vil prøvetræne i Superliga-klub

Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit

‘Albert ved godt, at tiden er ved at løbe ud’

FCK trækker pludselig overskrifter i Holland



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

FC Midtjylland og Nottingham Forest brager sammen

Blev tilbudt ny FCK-kontrakt: Fokus på andre ting

Skadeshelvede – nu melder Kent Nielsen ud

Dansker hylder Bodø/Glimt: ‘Det er helt vildt!’

Kæmpe kærlighed – klar på Brøndby-comeback

– Peter Christiansens omdømme blev kraftigt skadet

Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio

Imponerer foran Brian Riemer: ‘Min største drøm’

Fremhæver stor Thomas Frank-fejl

Pas på, FC Midtjylland: Han er pivfarlig!

Birger Meling og Neestrup roser: ‘En fornøjelse’

Fem bud på David Nielsens afløser

Afsløring: Sergio Almenara stopper i FC København

Hjemmestærke Celta kan slå danskerklub

Tullberg tror på overraskelsen

Kasper Hjulmand og co. smider drømmeresultat

Store spillersalg sikrer AaB overskud

Skidt dansker-nyt: ‘Skaber stor bekymring’

Neestrups svar: Hvem så?

Her kan du se Real Madrid mod Manchester City

Sportsminister udelukker Irans deltagelse ved VM

Hylder Osula: ‘Rigtig mange penge værd!’