Duelund får stor rolle: Jeg skal bare være Mikkel

Mikkel Duelunds liga-debut for NEC Nijmegen bliver mod Ajax, som han har en klar plan mod.



Mikkel Duelund er i denne sæson udlejet fra Dynamo Kiev til hollandske NEC Nijmegen efter en periode med både brækket ankel og en alvorlig omgang coronavirus. Efter en opstart i klubben er der nu udsigt til den første kamp i Æresdivisionen, hvor debuten bliver mod intet ringere end Ajax på udebane.

Det ser han selvsagt meget frem til at prøve, fortæller han til til tipsbladet.dk.

– Vi bliver unægteligt kastet direkte ud i den største test, der findes i Holland – udekamp mod Ajax. Og det er fedt. Vi vil med vilje gerne spille med en grad af naivitet – og det er ikke negativt ment. Men vi skal gå ud og tro på tingene og på vores offensive måde at gøre det på og ikke være kuet mod Ajax og blive for bange og tilbageholdende, siger han og fortsætter:

– Det bliver vigtigt at tro på vores egen spillestil, selv om vi ved, at vi kommer under pres. Lasse (Schøne, red.) bliver vigtig i den kamp, og ikke bare med hans store rutine og høje klasse. Han ligger meget centralt med det store overblik og ved alt om, hvordan Ajax spiller, fastslår midtbanespilleren, og drømmer om at lave et overraskelsen.

– Det vil være så fedt at starte med point mod Ajax, lyder det fra Duelund.

Den danske offensivspiller kommer dog også til at spille en vigtig rolle. Ikke bare i dén kamp, men i hele sæsonen, hvor han kommer til at få en rolle, som passer ham meget fint – og så kommer han til at opleve noget, som han ikke har prøvet før. 

– Jeg er udset til lige præcis det, jeg har brug for: Stamspiller med en del ansvar både offensivt og også defensivt, især i presset. Min rolle er nok mest som en boks-til-boks spiller. Jeg bliver bedre og bedre integreret på holdet, så det ser godt ud. Og ja, så skal jeg egentlig bare være den gamle Mikkel – være meget på bolden, komme med i de afgørende situationer, levere mål og assist som i FCM. Det er en spændende rolle med mere ansvar, end jeg før har haft, siger den nye NEC-spiller.

Desuden mener han, at det er svært at sammenligne Dynamo Kiev, men han kan se, at ukrainerne har et højere fysisk niveau, mens den hollandske klub har mange fine teknikere, som dog ikke har så meget erfaring. Dertil er Nijmegen også et oprykkerhold, og selvom opstarten har været med gode resultater, så er danskeren stadig lidt spændt på, hvordan det skal gå.

– Vi skal vende os til Æresdivisionen, og jeg tror, at vi er godt på vej med et trænerteam, der har været dygtige til at skabe et program, der gør os klar hurtigst muligt. Det essentielle for et hold er at vinde kampe – det er den største energikilde for et hold. Så vi skal spille vores friske fodbold, men vi skal også gerne have resultater ret hurtigt, forklarer Duelund.

Tidligere har Mikkel Duelund fortalt om, hvorfor det netop blev NEC Nijmegen, selvom der var bud fra både danske, belgiske og andre hollandske klubber. Læs mere om det her.







LIVE

TransferLIVE: Aral Simsir er landet

Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job

Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’

Supercomputer: De vinder VM

USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?

Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub



LIVE

VM-LIVE: Argentina i vanvittigt comeback!

Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet

Knuser transferrekord

Her er danskers millionløn i Lazio

FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’

De meldes interesseret i Orri Oskarsson

Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

VM-spiller alvorligt skadet

Superliga-profil: Derfor skifter jeg til Brøndby

Afsløring: FCM sælger Aral Simsir i kæmpe transfer

Dybt forundret over Superliga-flop

Afsløring: Brøndby taber millioner på Yeboah



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Kæmpe flop: Brøndby sælger Yeboah

Stor profil til FCK? ‘En virkelig god afslutter’

Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’

Bundesliga-klub henter FCM-emne

‘Nogle vil spille 12 kampe og blive solgt’

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde

– De kom uanmeldt og jagtede mig rundt i Aarhus

Afsløring: Horsens laver rekordtransfer

Klausul udløst: ‘Vi er blevet fint kompenseret’



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Medier jubler over USA’s nedtur

Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp

Cornelius: ‘Jeg skal kunne spille hver tredje dag’

Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr