Duelund får stor rolle: Jeg skal bare være Mikkel

Mikkel Duelunds liga-debut for NEC Nijmegen bliver mod Ajax, som han har en klar plan mod.



Mikkel Duelund er i denne sæson udlejet fra Dynamo Kiev til hollandske NEC Nijmegen efter en periode med både brækket ankel og en alvorlig omgang coronavirus. Efter en opstart i klubben er der nu udsigt til den første kamp i Æresdivisionen, hvor debuten bliver mod intet ringere end Ajax på udebane.

Det ser han selvsagt meget frem til at prøve, fortæller han til til tipsbladet.dk.

– Vi bliver unægteligt kastet direkte ud i den største test, der findes i Holland – udekamp mod Ajax. Og det er fedt. Vi vil med vilje gerne spille med en grad af naivitet – og det er ikke negativt ment. Men vi skal gå ud og tro på tingene og på vores offensive måde at gøre det på og ikke være kuet mod Ajax og blive for bange og tilbageholdende, siger han og fortsætter:

– Det bliver vigtigt at tro på vores egen spillestil, selv om vi ved, at vi kommer under pres. Lasse (Schøne, red.) bliver vigtig i den kamp, og ikke bare med hans store rutine og høje klasse. Han ligger meget centralt med det store overblik og ved alt om, hvordan Ajax spiller, fastslår midtbanespilleren, og drømmer om at lave et overraskelsen.

– Det vil være så fedt at starte med point mod Ajax, lyder det fra Duelund.

Den danske offensivspiller kommer dog også til at spille en vigtig rolle. Ikke bare i dén kamp, men i hele sæsonen, hvor han kommer til at få en rolle, som passer ham meget fint – og så kommer han til at opleve noget, som han ikke har prøvet før. 

– Jeg er udset til lige præcis det, jeg har brug for: Stamspiller med en del ansvar både offensivt og også defensivt, især i presset. Min rolle er nok mest som en boks-til-boks spiller. Jeg bliver bedre og bedre integreret på holdet, så det ser godt ud. Og ja, så skal jeg egentlig bare være den gamle Mikkel – være meget på bolden, komme med i de afgørende situationer, levere mål og assist som i FCM. Det er en spændende rolle med mere ansvar, end jeg før har haft, siger den nye NEC-spiller.

Desuden mener han, at det er svært at sammenligne Dynamo Kiev, men han kan se, at ukrainerne har et højere fysisk niveau, mens den hollandske klub har mange fine teknikere, som dog ikke har så meget erfaring. Dertil er Nijmegen også et oprykkerhold, og selvom opstarten har været med gode resultater, så er danskeren stadig lidt spændt på, hvordan det skal gå.

– Vi skal vende os til Æresdivisionen, og jeg tror, at vi er godt på vej med et trænerteam, der har været dygtige til at skabe et program, der gør os klar hurtigst muligt. Det essentielle for et hold er at vinde kampe – det er den største energikilde for et hold. Så vi skal spille vores friske fodbold, men vi skal også gerne have resultater ret hurtigt, forklarer Duelund.

Tidligere har Mikkel Duelund fortalt om, hvorfor det netop blev NEC Nijmegen, selvom der var bud fra både danske, belgiske og andre hollandske klubber. Læs mere om det her.



Vil undgå Danmark i VM-playoff: Italien er nemmere

Gigants sportsdirektør vild med Franculino

Strålende Barcelona-nyhed inden FCK-brag

Afsløring: Brøndby udlejer stortalentet Jalloh

Slagter dansk stjerne: ‘Hvor er du henne?’

Vil møde Danmark: ‘Vi har størst chance mod dem’

Inden lodtrækning: Kunne være fedt at trække dem

Udpeger dansk fejl: ‘Ser endnu mere dumt ud’

Alle storroser Dario Osorio

Millionregn over Ståle Solbakken

Medier og stjerner i svime over Brøndby-spiller

Schjelderup idømt 14 dages betinget fængsel

Dansk bomber færdig i Japan: ‘Rigtig ked af det’

Svimlende beløb: Bournemouth jagter SL-stjerne

Opsang til Superliga-klub: ‘Få ham tilbage!’

Riemer svarer på Tøftings kritik

Inden brag i Parken: ‘Det er helt uforklarligt’

Tordner over særlig episode: ‘Amatøragtigt’

Her trækkes der lod til Danmarks skæbnekamp

Nævner pludselig Højlund: ‘Der er ingen chance’

– Det er så ringe, begge dele!

Er ved at miste tålmodigheden med Yussuf Poulsen

Premier League-spiller kommenterer FCK-rygte

Danmarks næste stjerne? Sætter alle til vægs

Mulig VM-playoff: Dét kan ske for Danmark

Kulsort aften: Her gik det helt galt for Danmark

Pione Sisto kollapsede på hotelværelse

Her trækkes der lod til VM

Michael Gregoritch i kæmpe helterolle

Kalder dansk-amerikaner for “en bragende succes”

Rygtet til FCK – koster nu 170 mio.

Peter Møller: Riemers forlængelse er god timing

Isaksen-udtalelse trækker overskrifter i Skotland

Steve Coopers højre hånd afviser

‘Han har et utroligt potentiale – intet loft’

Ekspert advarer: ‘Så skal han ikke starte inde’

Hillerød-boss skifter til norsk traditionsklub

Danmark trækker overskrifter: Nævner tv-ekspert

Katastrofe! Danmark misser direkte VM-billet

Skotsk profil jubler: Vi var ret dårlige

Kan blive historisk: Den mindste nogensinde

Pione Sisto på vej væk?

Dansk landstræner VM-klar: Nedtur for SL-profil

Vingegaard afviser frygt: Jeg håber bare, at…

Belarus-kamp hjemsøger landsholdet før VM-omvej

I ekstase: ‘Noget af det bedste fodbold!’

Sikrer historisk VM-plads

Udvist dansker tager skylden for VM-kiks

Røde Djævle kan overrumple Ulvinder

Skuffer igen