Duelund får stor rolle: Jeg skal bare være Mikkel

Mikkel Duelunds liga-debut for NEC Nijmegen bliver mod Ajax, som han har en klar plan mod.



Mikkel Duelund er i denne sæson udlejet fra Dynamo Kiev til hollandske NEC Nijmegen efter en periode med både brækket ankel og en alvorlig omgang coronavirus. Efter en opstart i klubben er der nu udsigt til den første kamp i Æresdivisionen, hvor debuten bliver mod intet ringere end Ajax på udebane.

Det ser han selvsagt meget frem til at prøve, fortæller han til til tipsbladet.dk.

– Vi bliver unægteligt kastet direkte ud i den største test, der findes i Holland – udekamp mod Ajax. Og det er fedt. Vi vil med vilje gerne spille med en grad af naivitet – og det er ikke negativt ment. Men vi skal gå ud og tro på tingene og på vores offensive måde at gøre det på og ikke være kuet mod Ajax og blive for bange og tilbageholdende, siger han og fortsætter:

– Det bliver vigtigt at tro på vores egen spillestil, selv om vi ved, at vi kommer under pres. Lasse (Schøne, red.) bliver vigtig i den kamp, og ikke bare med hans store rutine og høje klasse. Han ligger meget centralt med det store overblik og ved alt om, hvordan Ajax spiller, fastslår midtbanespilleren, og drømmer om at lave et overraskelsen.

– Det vil være så fedt at starte med point mod Ajax, lyder det fra Duelund.

Den danske offensivspiller kommer dog også til at spille en vigtig rolle. Ikke bare i dén kamp, men i hele sæsonen, hvor han kommer til at få en rolle, som passer ham meget fint – og så kommer han til at opleve noget, som han ikke har prøvet før. 

– Jeg er udset til lige præcis det, jeg har brug for: Stamspiller med en del ansvar både offensivt og også defensivt, især i presset. Min rolle er nok mest som en boks-til-boks spiller. Jeg bliver bedre og bedre integreret på holdet, så det ser godt ud. Og ja, så skal jeg egentlig bare være den gamle Mikkel – være meget på bolden, komme med i de afgørende situationer, levere mål og assist som i FCM. Det er en spændende rolle med mere ansvar, end jeg før har haft, siger den nye NEC-spiller.

Desuden mener han, at det er svært at sammenligne Dynamo Kiev, men han kan se, at ukrainerne har et højere fysisk niveau, mens den hollandske klub har mange fine teknikere, som dog ikke har så meget erfaring. Dertil er Nijmegen også et oprykkerhold, og selvom opstarten har været med gode resultater, så er danskeren stadig lidt spændt på, hvordan det skal gå.

– Vi skal vende os til Æresdivisionen, og jeg tror, at vi er godt på vej med et trænerteam, der har været dygtige til at skabe et program, der gør os klar hurtigst muligt. Det essentielle for et hold er at vinde kampe – det er den største energikilde for et hold. Så vi skal spille vores friske fodbold, men vi skal også gerne have resultater ret hurtigt, forklarer Duelund.

Tidligere har Mikkel Duelund fortalt om, hvorfor det netop blev NEC Nijmegen, selvom der var bud fra både danske, belgiske og andre hollandske klubber. Læs mere om det her.





I spil til kæmpe job? “Ellers er der noget galt”




INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

LIVE: Sidste runde i Superligaens grundspil

Flemming Povlsen stjæler overskrifter i udlandet

Kasper Hjulmand raser: Det er ufatteligt

Farzam: Hans bundniveau var skræmmende

FC Midtjylland – Brøndby IF

Voldsomt skænderi i FC København



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Blæst bagover: ‘Han udstrålede klasse’

Han bliver Man Utd-træner på én betingelse

VM-deltagelsen er i alvorlig fare

‘Zanka’ med – men profil er ikke klar for FCK

Chokfyring af Jürgen Klopp? Nu reagerer Red Bull



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Jagtet af Brøndby – nu kan han hentes gratis

FC Midtjylland en af de største ‘tabere’ 

Vejle Boldklub – AGF

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Henter kæmpe Superliga-flop



TOPNYHED

Denne Superliga-kamp droppet på TV

I chok: ‘Tragikomisk’

Viborg FF – FC Nordsjælland

FC København – Randers FC

Chokpris på Victor Froholdt

Sønderjyske – OB

Ophæver i Brøndby – dansk klub henter ham

FC Fredericia – Silkeborg IF

Gyser: Så store er FCK’s chancer for top seks 

Björn Wesström overrasker – scorer nyt job

Nye regler udvider VAR og skal mindske tidsspild

Lyngby buldrer afsted – AaB dummer sig

Lamine Yamal med karrierens første



NYHEDER

Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne

Kontant Lerager: Det er tid til at vågne op

AGF-juvel stempler ind – scorer mod FCK

Farzam: Så havde Maxsø været Brøndby-spiller nu

Barcelona køber Rashford – her er prisen

Arsenal – Chelsea

Jubler over transfer: God dialog med FC København

Stats til Superligaen: Kæmpe overpræstation

Sådan fik de mistanke om norsk matchfixing

Helt sikker: ‘Uundgåeligt – det sker til sommer’

Superliga-guf: Hold øje med disse 1. div-stjerner

Tilbage efter regelbrud

Traditionsklub henter Stephen Odey

Hjulmands Leverkusen dummer sig igen

AGF’er med transferanbefaling: ‘Kig på ham i FCK’

Her ser du sidste runde i Superliga-grundspillet

Bayern München besejrer Dortmund i drama

Vilde Mikkel Damsgaard i hopla

Dansker i kæmpe skifte? ‘Hent ham nu!’ 

Leeds kan lege med mod Man City

Jesse Lingard tæt på eksotisk eventyr

– Det er en frustration for os alle

Skandale: Eliteserien-spillere anholdt