Mikkel Duelund er i denne sæson udlejet fra Dynamo Kiev til hollandske NEC Nijmegen efter en periode med både brækket ankel og en alvorlig omgang coronavirus. Efter en opstart i klubben er der nu udsigt til den første kamp i Æresdivisionen, hvor debuten bliver mod intet ringere end Ajax på udebane.
Det ser han selvsagt meget frem til at prøve, fortæller han til til tipsbladet.dk.
– Vi bliver unægteligt kastet direkte ud i den største test, der findes i Holland – udekamp mod Ajax. Og det er fedt. Vi vil med vilje gerne spille med en grad af naivitet – og det er ikke negativt ment. Men vi skal gå ud og tro på tingene og på vores offensive måde at gøre det på og ikke være kuet mod Ajax og blive for bange og tilbageholdende, siger han og fortsætter:
– Det bliver vigtigt at tro på vores egen spillestil, selv om vi ved, at vi kommer under pres. Lasse (Schøne, red.) bliver vigtig i den kamp, og ikke bare med hans store rutine og høje klasse. Han ligger meget centralt med det store overblik og ved alt om, hvordan Ajax spiller, fastslår midtbanespilleren, og drømmer om at lave et overraskelsen.
– Det vil være så fedt at starte med point mod Ajax, lyder det fra Duelund.
Den danske offensivspiller kommer dog også til at spille en vigtig rolle. Ikke bare i dén kamp, men i hele sæsonen, hvor han kommer til at få en rolle, som passer ham meget fint – og så kommer han til at opleve noget, som han ikke har prøvet før.
– Jeg er udset til lige præcis det, jeg har brug for: Stamspiller med en del ansvar både offensivt og også defensivt, især i presset. Min rolle er nok mest som en boks-til-boks spiller. Jeg bliver bedre og bedre integreret på holdet, så det ser godt ud. Og ja, så skal jeg egentlig bare være den gamle Mikkel – være meget på bolden, komme med i de afgørende situationer, levere mål og assist som i FCM. Det er en spændende rolle med mere ansvar, end jeg før har haft, siger den nye NEC-spiller.
Desuden mener han, at det er svært at sammenligne Dynamo Kiev, men han kan se, at ukrainerne har et højere fysisk niveau, mens den hollandske klub har mange fine teknikere, som dog ikke har så meget erfaring. Dertil er Nijmegen også et oprykkerhold, og selvom opstarten har været med gode resultater, så er danskeren stadig lidt spændt på, hvordan det skal gå.
– Vi skal vende os til Æresdivisionen, og jeg tror, at vi er godt på vej med et trænerteam, der har været dygtige til at skabe et program, der gør os klar hurtigst muligt. Det essentielle for et hold er at vinde kampe – det er den største energikilde for et hold. Så vi skal spille vores friske fodbold, men vi skal også gerne have resultater ret hurtigt, forklarer Duelund.
Tidligere har Mikkel Duelund fortalt om, hvorfor det netop blev NEC Nijmegen, selvom der var bud fra både danske, belgiske og andre hollandske klubber. Læs mere om det her.

Efter Trump-trusler – nu melder FIFA ind

Mathias Hebo revser træner: Den suverænt dårligste

‘Mærkeligt’: Nørgaard er den største overraskelse

Rooney med kæmpe Thomas Gravesen-hyldest

Bekræfter: Jess Thorup på rov i FC København

I svime over Højlund: ‘Helt utroligt’

Skuffet over tilbud: ‘Ønskede mere end FCK’

Manchester United bekræfter overfor Tipsbladet

Hylder Christian Eriksen

Revser danskerklub: – Fansene udvandrer

Legende revser Højlund-beslutning

Rolf Sørensen forstår ikke Vingegaard-beslutning

Choksejr over Pogacar: ‘Lidt dårlig samvittighed’

– Det ærgrer jeg mig helt sindssygt over

Pogacars mor bekymret: ‘Forstår, hvis han stopper’

Peger på særligt problem fra dag ét

FCK-stjernes video går viralt

Hylder dansk komet: ‘Han har været utrolig’

Helt vildt – Højlund fuldstændig forvandlet

‘Hvad fanden er det!?’

Afsløret i ny dokumentar: ‘Det er lort’

Medie: Kæmpeklub i Parken

Klasseforskel – Danmark tromler over Tjekkiet

Hylder Bundesliga-dansker: – Den bedste de har

Kæmpe triumf – ‘har sendt chokbølger’

Tidligere Superliga-stjerne klubløs som 28-årig

West Ham-boss med god Hermansen-melding

Stort pres på Danmark – Skotland vinder igen

‘Skræmmende – jeg græd, da de kørte’

Tager opsigtsvækkende Pentz-beslutning

Engelsk avis med kæmpe hæder til Jacob Ambæk

Kæmpe forskel fra Danmark: ‘Man smiler lidt mere’

‘Han er strøget direkte ind i Brøndbys hjerter’

Ophæver kontrakten – Jess Thorup på rov

Værdien styrtdykker

Stjernes VM i fare? Ramt af bizart problem

– Chido Obi er klar til at overtage hans plads

– Jeg fik mange tilbud fra Bundesliga-klubber

Her kan du se Brøndby IF mod AGF

– Raketterne fløj om ørerne på os

Aalborg banker bundprop i Champions League

Langgaber i Lissabon

Hylder tidligere Superliga-stjerne

To danske hold klar til Europas næstøverste niveau

Viktor Axelsen vinder på hjemmebane

Medie rangerer Norge over Danmark

Fyret efter fiasko

Solbakken slagter komet: ‘Virkelig dårlig’

Offensiv udmelding
