Mikkel Duelund er i denne sæson udlejet fra Dynamo Kiev til hollandske NEC Nijmegen efter en periode med både brækket ankel og en alvorlig omgang coronavirus. Efter en opstart i klubben er der nu udsigt til den første kamp i Æresdivisionen, hvor debuten bliver mod intet ringere end Ajax på udebane.
Det ser han selvsagt meget frem til at prøve, fortæller han til til tipsbladet.dk.
– Vi bliver unægteligt kastet direkte ud i den største test, der findes i Holland – udekamp mod Ajax. Og det er fedt. Vi vil med vilje gerne spille med en grad af naivitet – og det er ikke negativt ment. Men vi skal gå ud og tro på tingene og på vores offensive måde at gøre det på og ikke være kuet mod Ajax og blive for bange og tilbageholdende, siger han og fortsætter:
– Det bliver vigtigt at tro på vores egen spillestil, selv om vi ved, at vi kommer under pres. Lasse (Schøne, red.) bliver vigtig i den kamp, og ikke bare med hans store rutine og høje klasse. Han ligger meget centralt med det store overblik og ved alt om, hvordan Ajax spiller, fastslår midtbanespilleren, og drømmer om at lave et overraskelsen.
– Det vil være så fedt at starte med point mod Ajax, lyder det fra Duelund.
Den danske offensivspiller kommer dog også til at spille en vigtig rolle. Ikke bare i dén kamp, men i hele sæsonen, hvor han kommer til at få en rolle, som passer ham meget fint – og så kommer han til at opleve noget, som han ikke har prøvet før.
– Jeg er udset til lige præcis det, jeg har brug for: Stamspiller med en del ansvar både offensivt og også defensivt, især i presset. Min rolle er nok mest som en boks-til-boks spiller. Jeg bliver bedre og bedre integreret på holdet, så det ser godt ud. Og ja, så skal jeg egentlig bare være den gamle Mikkel – være meget på bolden, komme med i de afgørende situationer, levere mål og assist som i FCM. Det er en spændende rolle med mere ansvar, end jeg før har haft, siger den nye NEC-spiller.
Desuden mener han, at det er svært at sammenligne Dynamo Kiev, men han kan se, at ukrainerne har et højere fysisk niveau, mens den hollandske klub har mange fine teknikere, som dog ikke har så meget erfaring. Dertil er Nijmegen også et oprykkerhold, og selvom opstarten har været med gode resultater, så er danskeren stadig lidt spændt på, hvordan det skal gå.
– Vi skal vende os til Æresdivisionen, og jeg tror, at vi er godt på vej med et trænerteam, der har været dygtige til at skabe et program, der gør os klar hurtigst muligt. Det essentielle for et hold er at vinde kampe – det er den største energikilde for et hold. Så vi skal spille vores friske fodbold, men vi skal også gerne have resultater ret hurtigt, forklarer Duelund.
Tidligere har Mikkel Duelund fortalt om, hvorfor det netop blev NEC Nijmegen, selvom der var bud fra både danske, belgiske og andre hollandske klubber. Læs mere om det her.
LIVE
LIVE: Froholdt og Schjelderup forbigået
AGF snubler i guldkampen
BIZART
Vilde beskyldninger mod Cristiano Ronaldo
MEDIE
Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite
AVIS
Kæmpeklub tager kontakt til Hjulmand
INTERVIEW
Cooper gav hård og ærlig besked
NYHEDER
– Hvordan fanden kan Brøndby give ham lov til det?
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
MEDIE
FCK meldes på banen – vilde bud på over 100 mio.
TOPNYHED
Får statsborgerskab: Det giver Solbakken hovedpine
TOPNYHED
Legende i stor kritik af Brøndby IF
STORT INTERVIEW
Stijn Spierings langer ud efter Frederik Birk
NYHEDER
Hård kritik af FCM-profil
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
EKSKLUSIVT
Bekræfter klausul: Kan være fortid i Brøndby
TOPNYHED
Dansk klub jubler: ‘Det er sindssygt mange penge’
TOPNYHED
Afslører dialog med Niels Frederiksen
Det er gået helt galt for tidl. FC København-flop
HELT VILDT
Vild opfordring: Hyr denne danske træner, Brøndby!
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
DBU har solgt 5.500 billetter til kamp i Parken
EKSKLUSIVT
Nævner Kim Aabech: ‘Altid plads til en som ham’
– Skidt timing – de havde lige solgt Jakob Poulsen
Hoff Thorup forstår det: Tog altid FCK-trøje på
INTERVIEW
Sportschef teaser: Vil hente spiller i Danmark
OPTAKT
AGF – FC Nordsjælland
TOPNYHED
Berthel Askou kritiserer Superliga-strukturen
TOPNYHED
Nye tider i FCK: ‘Så træner du for dig selv’
NYHEDER
Ændring i Superliga-klub: Scorer nyt job
TRANSFER
Chido Obi i skifte? ‘Her ville han passe godt ind’
NYHEDER
Færdig i Wolfsburg? Deler skidt Jonas Wind-nyt
Medie afslører stort skænderi i Real Madrid
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
TOPNYHED
Jubler over dansk transferscoop: ‘Fantastisk!’
Benhård dom: Kun én ting kan redde ham fra fyring
TIPSBLADET SPECIAL
– Går det galt, går det rigtig galt!
NYHEDER
– Han har fået nøglerne til Brøndby IF!
NYHEDER
Vild Dorgu-melding: Sker det om fem dage?
NYHEDER
– Det er en katastrofe for Brøndby
Barcelona klager til UEFA
OPTAKT
Liverpool – Fulham
EKSKLUSIVT
Klaiber smidt af holdet: Har ikke fået forklaring
MEDIE
Nu er han tilbage for Brøndby
NYHEDER
Gravesen revser: ‘Hvad er det, der foregår DBU!?’
MEDIE
Kompliceret situation: Constantin Galca på vej ud
NYHEDER
Brøndby-stjerne taget til nåde: Klaiber stadig ude
OPTAKT
Chelsea – Manchester City
BIZART
Dansk anfører bænket: Det er lidt mærkeligt
Afviser korruptionsanklager efter skandale
DAGENS SPILFORSLAG
Die Kraichgauer vinder i Augsburg
Slagter stjerne: Han laver ALTID fejl!
EKSKLUSIVT
Afsløring: BIF forlænger med kometen Viggo Poulsen
Hansi Flick føler sig snydt i nedtur
DAGENS SPILFORSLAG
Tung torsdagskamp i Porto
NYHEDER
