• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
Benelux Oliver Okstrøm

Duelund havde dansk interesse: Derfor blev det NEC

Foto: NEC Nijmegen

Mikkel Duelund skal i den kommende sæson prøve kræfter med Æresdivisionen. Der var dog også mulighed for andre ligaer, fortæller han.

Af Oliver Okstrøm

På tirsdag fylder Mikkel Duelund 24 år, som han kommer til at fejre i sin nye klub, NEC Nijmegen, som han er blevet lejet ud i den kommende sæson fra den ukrainske storklub Dynamo Kiev.

Det kommer efter en tid, hvor uheldene bare er haglet ned over den danske offensivspiller, som nu slår fast overfor tipsbladet.dk, at han er glad for at Dynamo Kiev har lyttet til ønsket om at blive lejet ud i en hel sæson. Det er desuden en aftale med en købsoption for hollænderne.

Det kommer efter en alvorlig ankelskade, som holdt ham ude i et år, hvorefter han to gange fik coronavirus. Den ene af gangene var det tilmed ret alvorligt - og med klubbens succes var det ikke nemt at komme ind på holdet.

- Vi vandt ligaen suverænt og har en trup fuldt af landsholdsspillere, og et eller andet sted forstår jeg jo godt, at en træner ikke skifter ud på et hold, der bare vinder og vinder. Samtidig er Dynamo en af de europæiske topklubber, der mest konsekvent bruger klubbens egne - her ukrainske - talenter, og den strategi må jeg bare acceptere, lyder det fra Duelund.

Som det fremgår af fodboldstatistikerne fra CIES, så er Dynamo Kiev også en af de klubber, som benytter sig mest af egen avl.

Interessen for Mikkel Duelund var desuden til at tage at føle på, og han erkender da også, at der var 

- Vi har især lyttet til et par klubber i Belgien og Holland, for det er gode ligaer, hvor jeg kan få en masse spilletid, gøre en forskel og samtidig udvikle mig. Alle kender jo den hollandske fodboldstil med vægt på offensiv fodbold, og det glæder jeg mig til. NEC var bare fra starten enormt spændende med store ambitioner, siger han og fortsætter:

- De lagde ikke skjul på, at de rigtigt gerne ville have mig, og de havde fra start en klar plan med mig. Jeg er oprigtigt begejstret for skiftet, og skal den bare have fuld gas. Jeg studerede klubbens sidste kampe i sæsonen og var dels utroligt godt underholdt af spillestilen og dels imponeret over vindermentaliteten, siger danskeren.

Forud for skiftet blev officielt var der også rygter på forskellige plan om, at der skulle være danske klubber interesseret i Duelund, og den var sørme også god nok. Det var dog ikke helt så gengældt.

- Jeg hørte da lidt om interesse fra et par danske klubber, men den hollandske liga lød bare rigtigt spændende, og NEC tiltalte mig bare rigtigt meget. Og så er jeg slet ikke træt at at spille i udlandet - tværtimod har jeg en kæmpe-appetit på mere, siger han og understreger, at han hurtigt kunne mærke lysten til at spille for NEC, da muligheden kom.

Endvidere glæder Duelund sig over, at han kommer til at spille i en klub, hvor han ikke er den eneste dansker, da Lasse Schöne kommer til at spille i den kommende sæson. Netop Schöne har været god til at tage imod Dynamo-danskeren.

Det kan da også se ud til, at der bliver en dansker-trio i NEC Nijmegen. Endnu en dansker er nemlig på vej. Læs mere om det her.

-----
Få 100 stærke spilforslag fra oddsavisen.dk for 29,- kr/md - brug koden Tip2020