Det så meget spændende ud, da Mikkel Duelund efter to danske mesterskaber med FC Midtjylland skiftede til den ukrainske storklub Dynamo Kiev for omkring 30 millioner kroner tilbage i 2018.
Det har dog ikke været det eventyr, som den danske offensivspiller nok havde håbet på. Først med en meget alvorlig skade, og dernæst blev han hårdt ramt af coronavirus. Nu er den gal igen for Duelund, som er blevet ramt af den kinesiske virus for anden gang.
Han fortæller i den forbindelse til tipsbladet.dk, at det denne gang dog ikke er med de samme eftervirkninger. Derimod er det uden symptomer, men det er alligevel surrealistisk for ham at være isoleret derhjemme nok engang.
– Jeg har været isoleret i de sidste 14 dage igen uden at kunne træne. Mit mål er, at jeg meget gerne skal gerne være klar til kamp efter landsholdspausen og gøre hvad jeg kan for at hjælpe klubben til et mesterskab, hvor vi ligger rigtigt godt i tabellen nu foran vores ærkerival Shakhtar, siger han og fortsætter om sin corona-situation:
– Det er vildt irriterende, men jeg ser lyst på det. Jeg er ikke syg som sidst, og på den måde bliver jeg ikke sat tilbage fysisk af sygdommen, men selvfølgelig mister jeg et par ugers fodbold – og det har jeg jo ikke lige brug for, lyder det fra Mikkel Duelund, som selvsagt ikke må hverken træne eller spille kamp.
Den føromtalte ankelskade holdt i sin tid danskeren ude i 13-14 måneder efter en Europa League-kamp. Det tog ekstra tid for ham at blive helt klar, da der var problemer med metallet i foden. Derefter kom den første corona-omgang, som det tog den uheldige fodboldspiller et par måneder at komme helt over.
Han kan dog glæde sig over, hvordan det går Dynano Kiev i den ukrainske liga, som i den sidste håndfuld år har været domineret af Shakhtar Donetsk. I øjeblikket er Kiev foran med syv point, og holdet består blandt andet af en række topspillere.
Heriblandt seks spillere, som var i startopstillingen for Ukraine i deres 1-1-kamp mod Frankrig – og her var den helt store stjerne Viktor Tsygantkov ikke med, så der er hård kamp om pladserne i hovedstadsklubben.
Seneste kamp, som Duelund har været med i var 7. marts, men derudover har han haft det svært under cheftræner Mircea Lucescu, som ankom i sommeren 2020.
Da Duelund blev ramt af coronavirus første gang var det i november, hvor han havde store problemer. Læs mere om det her.
INTERVIEW Topscorer kritiserer Silkeborg
TOPNYHED
‘Han skulle nok have holdt sin kæft’
NYHEDER
Hylder ny stjerne: ‘Han er a pain in the ass’
MEDIE
De vil have Martin Braithwaite
EKSKLUSIVT
Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub
Godt nyt for Brøndby – stjerne overrasker
Reagerer på dansk stjernes skifte: Held og lykke!
TRANSFER Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’
NYHEDER
Superliga-stjerne: ‘Var i dialog med Brøndby’
MEDIE
Drama i Real Madrid: Rasende over nægtet transfer
NYHEDER
Må undvære profil til AGF-brag: Kan påvirke holdet
EKSKLUSIVT
7 år i udlandet – vender hjem til Danmark
Albert Grønbæk: ‘Vanvid!’
EKSKLUSIVT Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’
TOPNYHED
FCMs store hæmsko: ‘Måske havde Carrizo valgt FCK’
MEDIE
José Mourinho på charmeoffensiv i dansk klub
Foto fra lufthavn – angriber på vej til Danmark
Tøffe om Brøndbys vilde vinter: ‘Ragnarok’
Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser
OPTAKT
Brøndby IF – Randers FC
TOPNYHED
Spændende OB-nyhed
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
FANKLUBBEN
‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’
OPTAKT
FC Midtjylland – FC København
TOPNYHED
Bekræfter: Godt nyt for FC København
NYHEDER
Medier fælder hård dom
OPTAKT
AGF – OB
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kasper Junker skifter til mesterklub
OPTAKT
FC Nordsjælland – Sønderjyske
TOPNYHED
Ikke imponeret over FCK’s nye spiller
Man Utd-stjerne jubler over Maher Carrizos skifte
OPTAKT
Silkeborg IF – Viborg FF
AVIS
På vej væk? Her er prisen på rasende Ronaldo
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De vinder Superligaen
AVIS
Scoop: Her er prisen på Jacob Rasmussen
NYHEDER
Her er Hjulmands hold blandt verdens bedste
Brøndby og Genoa prøvede – glippede på målstregen
HELT VILDT
‘De går amok!’
STORT INTERVIEW
Kæmpe scoop: Hylder Nordjyllands Thomas Delaney
EKSKLUSIVT
Afsløring: Ishøj IF henter Brøndby-spiller
NYHEDER
Hjulmand i sommerskifte? Her er prisen
Ramt af pointstraf
NYHEDER
Helt vildt: ‘Havde tinnitus i to timer efter’
INTERVIEW
Derfor vender Rezan Corlu hjem til Danmark
EKSKLUSIVT
Afsløring: Peter Langhoff på plads i Djurgården
TRANSFER
‘Et puslespil’: Derfor gik FCK med lejeaftaler
DAGENS SPILFORSLAG
Gudinde og Gammel Dame i stillingskrig
TOPNYHED
Hylder Nartey efter magisk debut
EKSKLUSIVT
Wolfsburg afviser rygter om PC-exit
NYHEDER
– Det giver absolut ingen mening!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Strømsgodset køber Sebastian Pingel
NYHEDER
‘De er tilbage’
TIPSBLADET SPECIAL
De 10 dyreste transfers i Superligaen i januar
NYHEDER
