Det så meget spændende ud, da Mikkel Duelund efter to danske mesterskaber med FC Midtjylland skiftede til den ukrainske storklub Dynamo Kiev for omkring 30 millioner kroner tilbage i 2018.
Det har dog ikke været det eventyr, som den danske offensivspiller nok havde håbet på. Først med en meget alvorlig skade, og dernæst blev han hårdt ramt af coronavirus. Nu er den gal igen for Duelund, som er blevet ramt af den kinesiske virus for anden gang.
Han fortæller i den forbindelse til tipsbladet.dk, at det denne gang dog ikke er med de samme eftervirkninger. Derimod er det uden symptomer, men det er alligevel surrealistisk for ham at være isoleret derhjemme nok engang.
– Jeg har været isoleret i de sidste 14 dage igen uden at kunne træne. Mit mål er, at jeg meget gerne skal gerne være klar til kamp efter landsholdspausen og gøre hvad jeg kan for at hjælpe klubben til et mesterskab, hvor vi ligger rigtigt godt i tabellen nu foran vores ærkerival Shakhtar, siger han og fortsætter om sin corona-situation:
– Det er vildt irriterende, men jeg ser lyst på det. Jeg er ikke syg som sidst, og på den måde bliver jeg ikke sat tilbage fysisk af sygdommen, men selvfølgelig mister jeg et par ugers fodbold – og det har jeg jo ikke lige brug for, lyder det fra Mikkel Duelund, som selvsagt ikke må hverken træne eller spille kamp.
Den føromtalte ankelskade holdt i sin tid danskeren ude i 13-14 måneder efter en Europa League-kamp. Det tog ekstra tid for ham at blive helt klar, da der var problemer med metallet i foden. Derefter kom den første corona-omgang, som det tog den uheldige fodboldspiller et par måneder at komme helt over.
Han kan dog glæde sig over, hvordan det går Dynano Kiev i den ukrainske liga, som i den sidste håndfuld år har været domineret af Shakhtar Donetsk. I øjeblikket er Kiev foran med syv point, og holdet består blandt andet af en række topspillere.
Heriblandt seks spillere, som var i startopstillingen for Ukraine i deres 1-1-kamp mod Frankrig – og her var den helt store stjerne Viktor Tsygantkov ikke med, så der er hård kamp om pladserne i hovedstadsklubben.
Seneste kamp, som Duelund har været med i var 7. marts, men derudover har han haft det svært under cheftræner Mircea Lucescu, som ankom i sommeren 2020.
Da Duelund blev ramt af coronavirus første gang var det i november, hvor han havde store problemer. Læs mere om det her.
TOPNYHED
Ronaldo-katastrofe: Nu klager de til FIFA
NYHEDER
Åge Hareide er alvorligt syg
MEDIE
Kæmpe overraskelse i Parken – fyres han nu?
BIZART
Danmarks skæbnekamp rykkes til anden kanal
MEDIE
Pione Sisto på vej væk?
Skamroser Patrick Dorgu: ‘Ingen er i tvivl’
MEDIE
Medier fælder dom over Michael Gregoritsch
Kritiserer stjerne for Thomas Frank-episode
EKSKLUSIVT
Dansk klub i transferkup: Kæmpestort navn for os!
EKSKLUSIVT
‘FCK gik over budget i transfervinduet’
MEDIE
Ny kæmpeklub er interesseret
EKSKLUSIVT
Uret tikker – kritiske timer for Jon Dahl Tomasson
Hany Mukhtar: ‘Mit livs bedste beslutning’
NYHEDER
Sinner dukker Alcaraz og fuldender stor sæson
TOPNYHED
Målamok: Superliga-interesse for dansk bomber
TOPNYHED
Her er chancevurderingen til Danmarks gyser
Skotland vil gribe uventet gave mod Danmark
EKSKLUSIVT
I chok over racisme i Horsens: ‘Det er voldsomt’
Medie med Kamil Grabara-afsløring
GOG buldrer forbi bundhold
EKSKLUSIVT
Superliga-komet: Det handler ikke om jeg, jeg, jeg
NYHEDER
Vanvid! Vinder 9-1
TRANSFER
Fabrizio Romano: Man Utd vil af med ham
MEDIE
Varme rygter: Succestræners sidste kamp i Danmark?
HELT VILDT
Vanvittigt VM-drama
TOPNYHED
– Den her mulighed må vi ikke forspilde
MEDIE
Peter Christiansen har fundet afløseren
INTERVIEW
Vild med Superliga-transfer: ‘SÅ meget klasse’
Danske tenniskvinder rykker ned
NYHEDER
O’Riley roses af Riemer – interesse fra flere hold
EKSKLUSIVT
Intet tilbud fra FCK – andre lurer på Delaney
Var til jobsamtale i Man Utd og Chelsea samme dag
NYHEDER
Ukraine stjæler VM-playoffplads fra Island
Superliga-profil får trænerlicens
TRANSFER
‘Real Madrid sendte et tilbud til FC Midtjylland’
HELT VILDT
Udenlandske medier i chok over Danmark
INTERVIEW
Sjælden behandling: ‘Det føles flovt’
MEDIE
Giver skidt Yussuf Poulsen-melding
Brian Riemer giver status på tvivlsomme stjerner
EKSKLUSIVT
Misser landskampe – FCK’er ventes klar til derby
Haaland lover at holde sig fra håndbremsen
INTERVIEW
Danmarks bøddel forklarer særlig jubelscene
INTERVIEW
Dansk mareridt: ‘Det må aldrig ske’
INTERVIEW
Chokeret Gustav Isaksen: – Dér mister vi os selv
INTERVIEW
Riemer med ildevarslende melding inden skæbnekamp
DAGENS SPILFORSLAG
Målfattigt i Moldova
INTERVIEW
Chokeret Damsgaard: ‘Det var pinligt’
NYHEDER
Højbjerg: ‘Det er en skandale’
NYHEDER
Skotland dummer sig i Grækenland
KARAKTERER
