Dansk stjerne har fået coronavirus for anden gang

Det lader til at uheldet ikke vil slippe op for Dynamo Kiev-danskeren Mikkel Duelund, som for anden gang er blevet ramt af coronavirus.



Det så meget spændende ud, da Mikkel Duelund efter to danske mesterskaber med FC Midtjylland skiftede til den ukrainske storklub Dynamo Kiev for omkring 30 millioner kroner tilbage i 2018.

Det har dog ikke været det eventyr, som den danske offensivspiller nok havde håbet på. Først med en meget alvorlig skade, og dernæst blev han hårdt ramt af coronavirus. Nu er den gal igen for Duelund, som er blevet ramt af den kinesiske virus for anden gang. 

Han fortæller i den forbindelse til tipsbladet.dk, at det denne gang dog ikke er med de samme eftervirkninger. Derimod er det uden symptomer, men det er alligevel surrealistisk for ham at være isoleret derhjemme nok engang.

– Jeg har været isoleret i de sidste 14 dage igen uden at kunne træne. Mit mål er, at jeg meget gerne skal gerne være klar til kamp efter landsholdspausen og gøre hvad jeg kan for at hjælpe klubben til et mesterskab, hvor vi ligger rigtigt godt i tabellen nu foran vores ærkerival Shakhtar, siger han og fortsætter om sin corona-situation:

– Det er vildt irriterende, men jeg ser lyst på det. Jeg er ikke syg som sidst, og på den måde bliver jeg ikke sat tilbage fysisk af sygdommen, men selvfølgelig mister jeg et par ugers fodbold – og det har jeg jo ikke lige brug for, lyder det fra Mikkel Duelund, som selvsagt ikke må hverken træne eller spille kamp.

Den føromtalte ankelskade holdt i sin tid danskeren ude i 13-14 måneder efter en Europa League-kamp. Det tog ekstra tid for ham at blive helt klar, da der var problemer med metallet i foden. Derefter kom den første corona-omgang, som det tog den uheldige fodboldspiller et par måneder at komme helt over. 

Han kan dog glæde sig over, hvordan det går Dynano Kiev i den ukrainske liga, som i den sidste håndfuld år har været domineret af Shakhtar Donetsk. I øjeblikket er Kiev foran med syv point, og holdet består blandt andet af en række topspillere.

Heriblandt seks spillere, som var i startopstillingen for Ukraine i deres 1-1-kamp mod Frankrig – og her var den helt store stjerne Viktor Tsygantkov ikke med, så der er hård kamp om pladserne i hovedstadsklubben.

Seneste kamp, som Duelund har været med i var 7. marts, men derudover har han haft det svært under cheftræner Mircea Lucescu, som ankom i sommeren 2020.

Da Duelund blev ramt af coronavirus første gang var det i november, hvor han havde store problemer. Læs mere om det her.





Vender han retur? Lasse Schöne åben




LIVE

LIVE: FCK-fans med markant budskab

FC København-krisen fortsætter

Delaney kalder “skandale” – ikke sket i 14 år

Afsløring: Sportsdirektør flytter til København

Forlod FCK i vinter – nu kan han få Brøndby-debut

Høje bølger til Brøndby-træning: ‘Du dramatiserer’

Dropper Morten Hjulmand – frygter konflikt

Transfers: ‘Ham sælger Brøndby for over 100 mio.’



TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Sådan starter Brøndby og AGF i stort brag

Drømmer om at blive landstræner for Danmark

Kasper Høgh trækker overskrifter i Holland

Rasmus Højlund revser konkurrent



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Ekspert: ‘Det er megagiftigt for AaB!’

Josip Radošević på samtlige forsider

Janssen forbavser: Hvorfor har vi ikke hørt noget?

– Han er den værste træner, jeg har haft!

Forvirret over Superliga-forhandlinger



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

– Har FCK eller Brøndby smidt dig et kald?

Superligaens dyreste: Han kan sælges for 200 mio.

AGF – Brøndby IF

FC København – FC Fredericia

FC Nordsjælland vinder i egen hule

Monsterkontrakt: United-talent tilbudt vild løn

Protesterer efter dansk drømmekamp

Silkeborg klasker Randers

– Et billede af at alt var lort og forfærdeligt

Viborg FF – FC Midtjylland

Topchef får nyt job i FCK

Afslører vild transfer-historie



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Benhård Brian Riemer-melding

‘Ingen i Danmark kan hente ham’

I svime over Pelle Mattsson

Brøndby-stjerne dybt imponeret af 17-årig komet

Vild start: Han er deres Rasmus Højlund

Zorniger efter egen spiller: ‘Pas dit eget job’

Barcelona tager smal sejr

Flot comeback af Dortmund mod HSV

– Det gør da ondt at se Silkeborg gøre det dårligt

Superliga-klub i brøler – udbetaler pengene mandag

Superliga-stjerne ‘skal koste op mod 10 mio. euro’

Modtager stor ros fra Højbjerg

AC Horsens opgiver Superliga-drøm denne sæson

Randers vinder Gudenå-derby

Superliga-boss: ‘Dén gjorde virkelig nas’

Dårlig optakt for Frederik Rønnow

Superliga-boss: ‘Var i dialog med norsk storklub’

Afsløring: Marokko udtager talentet Bilali

Drama i 1. division: Gigantisk nedtur for AaB

Ekene Chukwuani igen på måltavlen

Optakt: FC Nordsjælland – Sønderjyske

Dansker sammenlignes med Paul Pogba