Det så meget spændende ud, da Mikkel Duelund efter to danske mesterskaber med FC Midtjylland skiftede til den ukrainske storklub Dynamo Kiev for omkring 30 millioner kroner tilbage i 2018.
Det har dog ikke været det eventyr, som den danske offensivspiller nok havde håbet på. Først med en meget alvorlig skade, og dernæst blev han hårdt ramt af coronavirus. Nu er den gal igen for Duelund, som er blevet ramt af den kinesiske virus for anden gang.
Han fortæller i den forbindelse til tipsbladet.dk, at det denne gang dog ikke er med de samme eftervirkninger. Derimod er det uden symptomer, men det er alligevel surrealistisk for ham at være isoleret derhjemme nok engang.
– Jeg har været isoleret i de sidste 14 dage igen uden at kunne træne. Mit mål er, at jeg meget gerne skal gerne være klar til kamp efter landsholdspausen og gøre hvad jeg kan for at hjælpe klubben til et mesterskab, hvor vi ligger rigtigt godt i tabellen nu foran vores ærkerival Shakhtar, siger han og fortsætter om sin corona-situation:
– Det er vildt irriterende, men jeg ser lyst på det. Jeg er ikke syg som sidst, og på den måde bliver jeg ikke sat tilbage fysisk af sygdommen, men selvfølgelig mister jeg et par ugers fodbold – og det har jeg jo ikke lige brug for, lyder det fra Mikkel Duelund, som selvsagt ikke må hverken træne eller spille kamp.
Den føromtalte ankelskade holdt i sin tid danskeren ude i 13-14 måneder efter en Europa League-kamp. Det tog ekstra tid for ham at blive helt klar, da der var problemer med metallet i foden. Derefter kom den første corona-omgang, som det tog den uheldige fodboldspiller et par måneder at komme helt over.
Han kan dog glæde sig over, hvordan det går Dynano Kiev i den ukrainske liga, som i den sidste håndfuld år har været domineret af Shakhtar Donetsk. I øjeblikket er Kiev foran med syv point, og holdet består blandt andet af en række topspillere.
Heriblandt seks spillere, som var i startopstillingen for Ukraine i deres 1-1-kamp mod Frankrig – og her var den helt store stjerne Viktor Tsygantkov ikke med, så der er hård kamp om pladserne i hovedstadsklubben.
Seneste kamp, som Duelund har været med i var 7. marts, men derudover har han haft det svært under cheftræner Mircea Lucescu, som ankom i sommeren 2020.
Da Duelund blev ramt af coronavirus første gang var det i november, hvor han havde store problemer. Læs mere om det her.
LIVE
Superliga-LIVE: FCK forlænger
EKSKLUSIVT
Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København afviser millionbud
HELT VILDT
Voldsom dommerkritik: ‘SL-sæsonens dårligste’
LIVE: Drømmelodtrækning for FC København!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Belgisk klub jagter ubrugt Noah Sahsah
LIVE: Skrækkelig lodtrækning for AGF i EL!
LIVE
TransferLIVE: De er tæt på Valdemar Lund
LIVE: AGF får benhård CL-lodtrækning!
EKSKLUSIVT
Chido Obi kan være på vej væk fra Man Utd
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM sælger Han-beom Lee i kæmpehandel
TOPNYHED
Ekstraregning på 441.942,58 kroner
TRANSFER
Ny FCK-stjerne er “klog, smuk og god til engelsk”
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
INTERVIEW
“Jeg kunne godt mærke, Thomas blev lidt irriteret”
TOPNYHED
– FCK-stjerne er ‘helt ved siden af sig selv’
TRANSFER
Rygtet til FCK – nu bekræfter klubben handlen
AVIS
Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni
BIZART
Gravesen slagter FCK-spiller: Han skal have hjælp
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København får Markgraf til spotpris
TOPNYHED
Stor ændring i AGF?
AVIS
Kæmpe drama: Bombe i Lindstrøm-transfer
TOPNYHED
Ekspert fatter intet af Amin Chiakhas klausul
EKSKLUSIVT
Chokskifte til FCK? Han passer ikke ind alligevel
OPTAKT
OB – Sønderjyske
TOPNYHED
Dansk skrækskade: Det er et kæmpe chok
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers enig med Swansea i stor handel
TIPSBLADETS DOM
Bliver han ved, behøves FCK ingen nyindkøb!
INTERVIEW
Ude af Brøndby-truppen: ‘Afsøger markedet’
INTERVIEW
BIF-træner afbryder interview: Skal ingen steder!
INTERVIEW
Træner med i Brøndby: Ikke et velgørenhedsprojekt
TOPNYHED
Her er AGF, FCK, FCN og FCM’s mulige modstandere
TOPNYHED
