Dansk stjerne har fået coronavirus for anden gang

Det lader til at uheldet ikke vil slippe op for Dynamo Kiev-danskeren Mikkel Duelund, som for anden gang er blevet ramt af coronavirus.



Det så meget spændende ud, da Mikkel Duelund efter to danske mesterskaber med FC Midtjylland skiftede til den ukrainske storklub Dynamo Kiev for omkring 30 millioner kroner tilbage i 2018.

Det har dog ikke været det eventyr, som den danske offensivspiller nok havde håbet på. Først med en meget alvorlig skade, og dernæst blev han hårdt ramt af coronavirus. Nu er den gal igen for Duelund, som er blevet ramt af den kinesiske virus for anden gang. 

Han fortæller i den forbindelse til tipsbladet.dk, at det denne gang dog ikke er med de samme eftervirkninger. Derimod er det uden symptomer, men det er alligevel surrealistisk for ham at være isoleret derhjemme nok engang.

– Jeg har været isoleret i de sidste 14 dage igen uden at kunne træne. Mit mål er, at jeg meget gerne skal gerne være klar til kamp efter landsholdspausen og gøre hvad jeg kan for at hjælpe klubben til et mesterskab, hvor vi ligger rigtigt godt i tabellen nu foran vores ærkerival Shakhtar, siger han og fortsætter om sin corona-situation:

– Det er vildt irriterende, men jeg ser lyst på det. Jeg er ikke syg som sidst, og på den måde bliver jeg ikke sat tilbage fysisk af sygdommen, men selvfølgelig mister jeg et par ugers fodbold – og det har jeg jo ikke lige brug for, lyder det fra Mikkel Duelund, som selvsagt ikke må hverken træne eller spille kamp.

Den føromtalte ankelskade holdt i sin tid danskeren ude i 13-14 måneder efter en Europa League-kamp. Det tog ekstra tid for ham at blive helt klar, da der var problemer med metallet i foden. Derefter kom den første corona-omgang, som det tog den uheldige fodboldspiller et par måneder at komme helt over. 

Han kan dog glæde sig over, hvordan det går Dynano Kiev i den ukrainske liga, som i den sidste håndfuld år har været domineret af Shakhtar Donetsk. I øjeblikket er Kiev foran med syv point, og holdet består blandt andet af en række topspillere.

Heriblandt seks spillere, som var i startopstillingen for Ukraine i deres 1-1-kamp mod Frankrig – og her var den helt store stjerne Viktor Tsygantkov ikke med, så der er hård kamp om pladserne i hovedstadsklubben.

Seneste kamp, som Duelund har været med i var 7. marts, men derudover har han haft det svært under cheftræner Mircea Lucescu, som ankom i sommeren 2020.

Da Duelund blev ramt af coronavirus første gang var det i november, hvor han havde store problemer. Læs mere om det her.







EKSKLUSIVT

Supercomputer: Gyser – her ender FC København

Hylder Dorgu: ‘Folk glemmer det!’

‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid

Stig Tøfting slet ikke i tvivl: Han skal straffes

– Man tænker: ‘Hvor længe kan det fortsætte?’

Thomas Franks nye job? ‘Der er ét problem’

Fire fede stats til Superligaens 21. runde

Ny FCK-juvel: ‘Et stort talent og et godt hoved’



Laudrup slår fast: Han skal på landsholdet!

‘Ikke sket nogensinde’ for Rasmus Højlund

AGF-profil overvejer karrierestop

– Pinligt for rigtig mange at se

FC Nordsjælland – Vejle Boldklub



NYHEDER

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe

Raser efter Bodø/Glimt-sensation

Iskold Xabi Alonso afviser topklub

Forlod FCK: ‘Det har sejlet lige siden’

Særligt FC Midtjylland-tiltag går viralt

Farzam: ‘Jeg forstår slet ikke den transfer’



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Savner fodboldmand: ‘Dybt, dybt kritisabelt, FCK!’

Fyring og tavse magtmænd: Nu svarer Neestrup

Zorniger om FCK: Her er de bedre end FCM

Man Utd-stjerne hylder Amorim

O’Riley lærte lektie: ‘Det var ubarmhjertigt’

Landstræner med klar besked til FCK-stjerne

‘Ingen manager i verden kan redde Tottenham’

Fri til sommer – Casper Højer holder døren åben

Kæmpe ros af klubløse Kristoffer Wichmann 

Afsløring: FCK henter toptalentet Abrahamsen

Bekræfter – kan købe Superliga-spiller

Schmeichel buhet af egne fans – nu reagerer træner



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

Deler særligt minde: ‘Så sprang han i luften!’

Peger på pressen: Har sagt det hele sæsonen

AGF-profil ramt af synsforstyrrelser

Høgh hyldes af UEFA

Deler nyt om Braithwaite – kan ske om tre uger

Færdig i FC Midtjylland?

Kæmpe kritik af dansk klub efter fyring

Afsløring: Her er prisen for Thomas Santos

Forlænger med stjerne – scorer sindssyg løn

Bliver i Danmark – afviser lukrativt skifte

Køber Brøndby dem? Nu svarer Schmedes

Hård dom over Superliga-klub: Kan intet uden ham

Vejle får fredagstæv i Farum

I særlig klub med Eriksen og co.: ‘Surrealistisk’

Her kan du se Celtic FC mod VfB Stuttgart

OB straffer angriber

Yoram Zague sigtet i Danmark

Laudrup: Fodbolddanmark glemmer aldrig Sepp

Morten Olsen mindes Sepp Piontek

Manden der fik Danmark til at vinde er død

Kærlige beskeder vælter ind

Sepp Piontek er død