Dansk stjerne har fået coronavirus for anden gang

Det lader til at uheldet ikke vil slippe op for Dynamo Kiev-danskeren Mikkel Duelund, som for anden gang er blevet ramt af coronavirus.



Det så meget spændende ud, da Mikkel Duelund efter to danske mesterskaber med FC Midtjylland skiftede til den ukrainske storklub Dynamo Kiev for omkring 30 millioner kroner tilbage i 2018.

Det har dog ikke været det eventyr, som den danske offensivspiller nok havde håbet på. Først med en meget alvorlig skade, og dernæst blev han hårdt ramt af coronavirus. Nu er den gal igen for Duelund, som er blevet ramt af den kinesiske virus for anden gang. 

Han fortæller i den forbindelse til tipsbladet.dk, at det denne gang dog ikke er med de samme eftervirkninger. Derimod er det uden symptomer, men det er alligevel surrealistisk for ham at være isoleret derhjemme nok engang.

– Jeg har været isoleret i de sidste 14 dage igen uden at kunne træne. Mit mål er, at jeg meget gerne skal gerne være klar til kamp efter landsholdspausen og gøre hvad jeg kan for at hjælpe klubben til et mesterskab, hvor vi ligger rigtigt godt i tabellen nu foran vores ærkerival Shakhtar, siger han og fortsætter om sin corona-situation:

– Det er vildt irriterende, men jeg ser lyst på det. Jeg er ikke syg som sidst, og på den måde bliver jeg ikke sat tilbage fysisk af sygdommen, men selvfølgelig mister jeg et par ugers fodbold – og det har jeg jo ikke lige brug for, lyder det fra Mikkel Duelund, som selvsagt ikke må hverken træne eller spille kamp.

Den føromtalte ankelskade holdt i sin tid danskeren ude i 13-14 måneder efter en Europa League-kamp. Det tog ekstra tid for ham at blive helt klar, da der var problemer med metallet i foden. Derefter kom den første corona-omgang, som det tog den uheldige fodboldspiller et par måneder at komme helt over. 

Han kan dog glæde sig over, hvordan det går Dynano Kiev i den ukrainske liga, som i den sidste håndfuld år har været domineret af Shakhtar Donetsk. I øjeblikket er Kiev foran med syv point, og holdet består blandt andet af en række topspillere.

Heriblandt seks spillere, som var i startopstillingen for Ukraine i deres 1-1-kamp mod Frankrig – og her var den helt store stjerne Viktor Tsygantkov ikke med, så der er hård kamp om pladserne i hovedstadsklubben.

Seneste kamp, som Duelund har været med i var 7. marts, men derudover har han haft det svært under cheftræner Mircea Lucescu, som ankom i sommeren 2020.

Da Duelund blev ramt af coronavirus første gang var det i november, hvor han havde store problemer. Læs mere om det her.





Gravesen raser over FCK: ‘Han er en katastrofe!’


Brøndby gør topkampen helt åben

– Billedet kan blive forringet

Froholdt i stor hovedrolle

‘Han er til grin – sjældent set noget så dårligt’

Det er useriøst, FCK!

Krisen kradser for Bo Henriksen

‘Vi skal død og pine vinde den fodboldkamp’

Kæmpetransfer – nu skifter dansker nationalitet

Tullberg afviser blankt: Stjerne bliver

‘Det var det rette at sige farvel til Højlund’

FCK har vanvittig Hákon Haraldsson-klausul

Steve Cooper: ‘Det var kun et spørgsmål om tid’

Sådan kollapsede det mellem FCK og Pione Sisto

Fyret i FCK efter 24 år: ‘Det var ikke sjovt’

Frank mødt af massive buh-råb

– Det er jeg mest bekymret for

Tv-eksperter enige: Ansæt denne toptræner, Vejle!

Officielt: Wolfsburg fyrer cheftræneren

FCK-boss med fuld opbakning til Jacob Neestrup

Knockoutede FCK: ‘Klubben er i mit hjerte’

AGF lider sjældent nederlag

Højlund-afløser i problemer: ‘Ingen kan lide det’

Vil ha’ OBer straffet: Ufattelig ringe selvkontrol

‘Der er spillere fra Danmark, jeg vil have’

– Det gør bare så ondt

– Intet mindre end en kæmpe genistreg

Tysk storklub på plads til FCK-kamp i Vejle

Nikolas Nartey: ‘Der er ingen grænser for Noah’

Wolfsburg-træning aflyst: Fansene er rasende

Jonas Vingegaard-triumf: Vinder løb i Japan

FCK og Brøndby afbrudt – tre scenarier i spil

Har stor klausul på FC Midtjylland-profil

Wozniacki ønsker ny regel: Det skal forbydes!

Han er min favorit til jobbet i Vejle Boldklub

De ville købe Rasmus Højlund i Sturm Graz

Stor triumf i Nørreskoven: ‘Det er lidt uvirkeligt

Manchester City rundbarberer Liverpool

Real Madrid spiller uafgjort

Forrygende Franculino på pletten igen

Sen udligning sikrer AaB point i Hvidovre

Viborg FF isolerer FC Fredericia under stregen

Vejle forværrer FCK’s krise

Sydsiden tom i aften: ‘Vi tænker meget på det’

Superliga-klub: Forhandlingerne er strandet

Nu vil han snart score et mål for Brøndby

Her kan du se Brøndby IF mod FC Nordsjælland

Skifter fire mand fra London-massakren

Vejle Boldklub – FC København

Fantastisk for Danmark: Han er klar igen

Professorer: Stadionleje i Fredericia ulovligt