Duelund på to ugens hold: Min appetit er bemærket

Mikkel Duelund er allerede blevet hædret af to store medier i Holland på deres udgave af ugens hold i Æresdivisionen.



Mikkel Duelund blev forud for denne sæson udlejet fra Dynamo Kiev til hollandske Nijmegen med en købsoption. Her blev det i første kamp i Æresdivisionen til et klart nederlag på 0-5 til mestrene fra Ajax. Men i opgøret efter fik holdet rejst sig, og Duelund leverede en stor kamp mod Zwolle.

Det blev både opdaget af både Algemeen Dagblad og Voetbalprimeur, som begge har den danske midtbanespiller på ugens hold. For Mikkel Duelund selv er forklaringen på sin flotte start i Holland simpel, fastslår han overfor tipsbladet.dk.

– Det enkle svar er, at jeg får spilletid og tillid fra træneren. Jeg har en enorm appetit på at spille, og det er der da så virkelig nogen her i Holland, der hurtigt har bemærket. Det er dejligt, siger han og fortsætter

– Det er fantastisk fedt at spille fast og få ansvar – og jeg nyder at være på et hold med en masse gode drenge – og med mange unge med masser af ærgerrighed og gå-på-mod. Og samtidig en rutineret ræv som Schøne til at styre. Det er fedt at være en del af, og det er skønt at være igang med sæsonen, lyder det fra Mikkel Duelund midt i sit flytterod efter skiftet.

Når han ser tilbage på sine to første kampe for Nijmegen fortæller Duelund endvidere, at det har været som dag og nat, hvor det var en skidt oplevelse mod Ajax, hvor de fik ørerne i maskinen. Men mod Zwolle mener Nijmegen-lejesvenden, at man fik vist, at man kan være med i ligaen.

– Det var sindssygt vigtigt, alfa og omega, at få den sejr. For mig personligt gav jeg alt, hvad jeg havde mod Ajax, og løb som en sindssyg, men vi var aldrig rigtigt inde i kampen og kunne spille vores spil. Mod Zwolle kunne vi sagtens være med, og jeg er glad for, at to af mine afleveringer gav mål. Det er der, jeg forventer af mig selv, at jeg skal være – i de situationer, hvor kampene bliver afgjort, fastslår Mikkel Duelund.

I Nijmegen er Duelund foruden førnævnte Lasse Schöne på hold med blandt andet Magnus Mattsson, som blev forsvaret af Rafael van der Vaart efter en hård start. Læs mere om det her.





Økonomisk bombe i ny aftale


Jesper Sørensen skriver historie – ekspert i svime

Købt for 320 mio. – nu vil han væk fra Man Utd

Revser Aneke Rune: ‘Tåkrummende pinligt’

Afviser Diant Ramaj-bombe

‘Min røvballe er fuldstændig smadret’

‘Det var en fejl i transfervinduet’

På guldkurs: AGF vinder over FC Nordsjælland

Overvejede at sige op

Slagter Dolberg-transfer: Viser stort problem

FC København-transfer går hele verden rundt

Vil ikke kunne sige nej til de 3 danske topklubber

Marek Hamsik afslører: FCK valgt foran denne klub

Dansk klub får stort beløb efter vild klausul

Taylor Swift til Brøndby?

Medier peger på stort problem for Thomas Frank

Jesper Grønkjær stjæler overskrifter i udlandet

Brøndby kan blive ramt af forbud

Krævet fyret efter nedslagtning

Jobskifte: Peter Lassen træder ud af rampelyset

Kræver 200.000 for Jon Dahl Tomasson-video

‘Det var exceptionelt’

FC København henter Marek Hamsiks søn

Jakob Kehlet slagtes i udlandet

Hård kritik af rekordindkøb: ‘Et stort problem’

Hillerød-direktør kan være på vej til udlandet

Jacob Rasmussen skuffer: ‘Det sker igen og igen’

Ja tak – sensationel dansk succes i udlandet!

Chokeret: – Hvorfor skulle han fyres?

Her er de tre bedste akademier i Danmark

FC Midtjylland-klasse – de to er for vilde!

‘Nok den sidste sæson hos FCK’

Ekspert undrer sig: Glemmer de Vingegaard?

– Går for langt hvis jeg snakker om det nu

Brøndby-boss har aldrig set lignende

Ingen spørgsmål? ‘Ses!’

Danskers fremtid på plads

Brøndby får bøde på 140.000 kroner

Rasende på Mohamed Salah

Afsløring: Tidligere dansk kæmpetalent vender hjem

‘Kan ikke se mig selv tage tilbage til FCK’

Fremragende Kvistgaarden-melding

‘Alle har set de chokerende billeder’

Dansk kæmpesejr – straffede dem kynisk

Antonsen slår Axelsen i drama

Lykkelige Bidstrup: ‘Jeg sender et klart signal’

Vender Yussuf Poulsen tilbage til Superligaen?

Medier: Henrik Pedersens klub truet af straf

Afløser skadede landsholdsstjerner

Dreyer kæmper med Messi om stor pris

Voldsom udvikling: Superliga-stjerne ‘eksploderet’