Efter Hjulmand-rygter: Så gør man det helt forkert

Kasper Hjulmand og andre udenlandske trænere er på det seneste blevet rygtet til Ajax, men ifølge en af Amsterdam-klubbens tidligere trænere vil det være en stor fejl at ansætte en udlænding.



Ajax begår en stor fejl, hvis klubben ansætter Kasper Hjulmand eller en anden udenlandsk cheftræner. 

Sådan lyder den klare vurdering fra den tidligere Ajax-træner Aad de Mos, efter at Amsterdam-klubben på det seneste er blevet kædet sammen med Kjetil Knutsen og Kasper Hjulmand

I et interview med SoccerNews kommer Aad de Mos med en tydelig opfordring til den nye Ajax-sportsdirektør Sven Mislintat. 

– Jeg vil råde ham til ikke at begå den fejl, som mange af hans forgængere har begået. Så gør man det helt forkert. Ajax drager fordel af at have en hollandsk træner, der forstår, hvad Ajax-DNA betyder. Det mangler en udlænding forståelse af, mener jeg, lyder det, ifølge Ajax Showtime, fra Aad de Mos. 

– Det her kan blive Mislintats første dumhed, hvis der kommer en udlænding ind, medmindre han kommer med Nagelsmann. Han vil være undtagelsen, men jeg tror bare ikke, at det er realistisk økonomisk. 

Aad de Mos, der vandt to mesterskaber med Ajax i firserne, råder i stedet Sven Mislintat til at ansætte trænerlegenden Louis van Gaal, der i december stoppede som hollandsk landstræner. 

Tipsbladet har også talt med Morten Olsen om rygterne, der sætter Kasper Hjulmand i forbindelse med Ajax. Det interview kan du læse HER







LIVE

LIVE: Brøndby-fans protesterer mod GFH

Brøndby slår FCM efter dramatisk comeback

AGF sluttede af med et brag

Her er FC Nordsjællands vej i Europa

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

FC Nordsjælland tager sig af bronzen

Færdig: Nu er han rejst til København

Hold nu kæft, hvor er han god!



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!

“Brøndby er skræddersyet til ham”

‘Skal jeg være ærlig, så var jeg overrasket’

Efter to måneders tørke: Højlund lyner



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub

Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’

Dansk stortalents værdi eksploderer

Tæt på aftale med Andreas Christensen

I dialog – stor klub vil have denne dansker



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Fortid i Brøndby? ‘Klubben ved, hvad jeg vil’

Hård kamp – flere klubber lurer på Kasper Høgh

Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job

Teaser for ny AGF-aftale

LIVE: Superligaen sluttede med stort drama

Så er det officielt

Bruno Fernandes tangerede rekord i United-sejr

Afsløring: Hjalte Fabrin får chancen i Sampdoria 

Kæmpetransfer? ‘Det ligger i kortene, at…’

Mike Tullberg reagerer på Frankfurt-historie

Markus Solbakken har fået konstateret sklerose

Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Lewandowski forlader FC Barcelona

Knuser Silkeborg i afskedskamp