Mads Kikkenborg har i knap et år væbnet sig med tålmodighed.
Den 27. januar 2024 købte Anderlecht ham i Lyngby BK, men først nu 26. januar 2025 får han debut i Jupiler Pro League.
Det sker i opgøret mod KV Mechelen som fløjtes i gang klokken 18.30. Anderlechts normale førstekeeper Colin Coosemans har pådraget sig en mindre skade, og derfor bliver der for første gang i ligasammenhæng brug for Mads Kikkenborg.
Målmandens eneste optræden for Anderlecht kom i pokalturneringen mod Tubize-Braine. Siden er han blevet henvist til bænken, ligesom han blev det i sit første halve år i klubben, hvor Kasper Schmeichel var det klare førstevalg.
Mads Kikkenborg arbejder dog en hvis legemsdel ud af bukserne for at komme i betragtning til flere minutter.
– Det er træneren, der afgør, hvordan min spilletid ser ud fremover. Jeg kan ikke gøre andet end at arbejde stenhamrende hårdt, som jeg har gjort til træning samt træningskampe og pokalen, sagde han til Tipsbladet i november.
På grund af de mange bænkminutter har 25-årige Mads Kikkenborg også været centrum for spekulationer. I sommer forsøgte Brøndby således at hente ham – en mulighed han afviste.
– Uden at komme ind på det med Brøndby tog jeg netop til Anderlecht for at prøve mig selv af i udlandet. Det er stadig mit fokus for at udvikle mig som menneske og fodboldspiller. Udlandet har været mit fokus, ikke at vende hjem til Danmark, afslutter Kikkenborg til Tipsbladet, da vi talte med ham i november.
Læs mere: Sagde nej til Brøndby: Intet fokus på dansk retur
Denne januar er Elfsborg blevet meldt interesseret i ham, men umiddelbart tyder det på, at Mads Kikkenborg har tænkt sig at blive i Anderlecht og kæmpe for sin chance.
Mod Mechelen har han i hvert fald alle tiders mulighed for at spille sig tættere på pladsen som førstekeeper. Lucas Hey, som Anderlecht netop har købt i Lyngby BK, har også mulighed for debut, da han starter på bænken.
LIVE
TransferLIVE: Hjulmand præsenteret i Atlético
MEDIE
Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?
AVIS
På vej til FC Midtjylland – her er prisen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub
EKSKLUSIVT
Jubler over transfer: Tak, Brøndby!
AVIS
Forhandler med Jannik Vestergaard
LIVE
VM-LIVE: ‘Uimodståelige’ Mbappé
EKSKLUSIVT
Verdensstjerne afslører opkald fra Jakob Poulsen
MEDIE
Drama: Kæmpe Manchester United-transfer kollapset
Dialog – Morten Frendrup i stor byttehandel?
INTERVIEW
Toptræner hylder FCK: ‘Måske kan jeg tage dertil’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Morten Hjulmand på plads i drømmeskifte
MEDIE
Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’
OPTAKT
Norge – England
MEDIE
Diant Ramaj forhandler om et skifte
MEDIE
Juventus jagter dansker – koster 135 mio.
NYHEDER
Colombiansk forbund fordømmer dødstrusler
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
EKSKLUSIVT
‘Jeg kan spille for de fleste i Superligaen’
TOPNYHED
Norsk ekspert håner Danmark
NYHEDER
FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner
– Det vil være VM’s største overraskelse!
NYHEDER
Delaney om FCK-fremtid: Slutter det her?
EKSKLUSIVT
Afsløring: OB køber Topi Keskinen
NYHEDER
Spår om dansk transfer: ‘Bliver hans plads’
MEDIE
Nedslag i prisen: Det koster ombejlet dansker
TIPSBLADET SPECIAL
Profil på vej til Danmark: Her skiller han sig ud
EKSKLUSIVT
Det bliver afgørende for Dolberg-transfer
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TRANSFER
Man. Utd. henter Chelsea-profil i stor handel
EKSKLUSIVT
VM-Vækkeuret: En hård skæbne
AVIS
PSG med vanvittigt prisskilt: 1,125 milliarder kr.
MEDIE