Ni måneder uden en officiel kamp.
Det lyder voldsomt, men det har danske Mads Kikkenborg netop været igennem i Anderlecht.
Torsdag var så dagen, som den danske keeper havde ventet på.
Den tidligere Lyngby-målmand var nemlig i startopstillingen for Anderlecht til pokalopgøret mod Tubize-Braine, der endte i en 4-0-sejr.
– Det var en forløsning, at jeg endelig kunne spille en officiel kamp for Anderlecht. En ting er træning, noget andet er kamp. At kunne vise sig i en rigtig kamp over for fansene var rigtig dejligt.
– Jeg har længe savnet at spille betydende kampe. Det kan være godt være, at det var en mindre modstander, men jeg havde glædet mig til kampen. At jeg kunne krydre det med et clean sheet og en sejr, det kunne ikke være bedre, fortæller Mads Kikkenborg i et interview med Tipsbladet.
Man har haft tider, hvor det har set skidt ud, og man har været langt fra spilletid. Mit overordnede mål har været at slå igennem i Anderlecht.
Mads KikkenborgAnderlecht-keeper
Har det været frustrerende at vente så længe på din debut?
– Selvfølgelig. Det er noget andet, end jeg var vant til i Lyngby. Der havde jeg en længere periode, hvor jeg spillede fast hver gang. Jeg skulle vænne mig til, at der ikke var kampe hver weekend. Det har krævet noget tilvænning, og det er stadig svært.
– Jeg spiller fodbold for at spille kampe, og jeg vil gerne spille alle kampe. Colin (Colin Coosemans, red.) har gjort det pissegodt, og han har været en af de bedste i sæsonen. At jeg har spillet en officiel kamp og vist, at jeg stadig er her, var virkelig dejligt.
Den tidligere Superliga-målmand håber, at det kan være starten på noget stort i Anderlecht.
– Det er træneren, der afgør, hvordan min spilletid ser ud fremover. Jeg kan ikke gøre andet end at arbejde stenhamrende hårdt, som jeg har gjort til træning samt træningskampe og pokalen.
– Det sjove er, at vi møder dem (Kortjik, red.) på søndag, men nej, jeg har ikke tænkt så meget over det. Jeg tænker, at det måske er taget ud af kontekst. Jeg havde tænkt, at hvis jeg blev ved med at arbejde stenhårdt, skulle jeg nok få en kamp for Anderlecht. Ikke kun én kamp, men mange kampe forhåbentlig.
– Det er sjovt, at vi møder dem på søndag, så det kan være, at jeg skal tage en lille snak med ham og minde ham om det. Jeg har et godt forhold til Freyr, og jeg sætter utrolig meget pris på, hvad han har gjort. Jeg har intet ondt at sige. Når jeg møder ham på søndag, er jeg sikker på, at det bliver med en krammer og en god snak efter kampen.
Artiklen fortsætter under billedet.

Ville ikke væk
Med mange kampe på bænken kan det være nærliggende at tænke i et klubskifte.
– Siden jeg skiftede til Anderlecht var det med tanke på, at jeg skulle slå igennem her. Man har haft tider, hvor det har set skidt ud, og man har været langt fra spilletid. Mit overordnede mål har været at slå igennem i Anderlecht. Det købte jeg ind på for godt ni måneder siden.
– Så længe klubben ville have mig og troede på mig, så har det været mit fokus. Mit mål er at slå igennem i Anderlecht, og så må vi se, hvad fremtiden bringer. Jeg kan gøre mit, men det handler om spilletiden. Jeg har forhåbentlig vist over for klubben, at de kan regne med mig, så jeg forhåbentlig kan spille endnu flere kampe.
Nu har det jo været fremme, at du afviste Brøndby. Var det aldrig på tale med en dansk retur?
– Uden at komme ind på det med Brøndby tog jeg netop til Anderlecht for at prøve mig selv af i udlandet. Det er stadig mit fokus for at udvikle mig som menneske og fodboldspiller. Udlandet har været mit fokus, ikke at vende hjem til Danmark, afslutter Kikkenborg til Tipsbladet.
Det blev 43 Superliga-kampe for Lyngby, inden Kikkenborg rejste til Belgien i januar 2024.
LIVE
LIVE: SIF må undvære profil
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
FC Midtjylland-spiller stukket ned
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
EKSKLUSIVT
Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
EKSKLUSIVT
Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
MEDIE
Offentliggøres i dag
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 27. Runde
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
NYHEDER
Ekspert jubler over Brøndby-indkøb
Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM
INTERVIEW
Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’
TIPSBLADETS DOM
Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens henter Ismaila Ceesay
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
AVIS
Andreas Christensen afviser tilbud
MEDIE
Stjernetræner spøger i Real Madrid
Stak FCM-spiller ned – stadig på fri fod
EKSKLUSIVT
Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’
TIPSBLADETS DOM
Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?
TOPNYHED
Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det
Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite
OPTAKT
Leverkusen – Bayern
AGF- eller FCM-guld? Her er chancevurderingen
NYHEDER
‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’
EKSKLUSIVT
Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
TIPSBLADETS DOM
Den største genistreg i Superligaen?