Ni måneder uden en officiel kamp.
Det lyder voldsomt, men det har danske Mads Kikkenborg netop været igennem i Anderlecht.
Torsdag var så dagen, som den danske keeper havde ventet på.
Den tidligere Lyngby-målmand var nemlig i startopstillingen for Anderlecht til pokalopgøret mod Tubize-Braine, der endte i en 4-0-sejr.
– Det var en forløsning, at jeg endelig kunne spille en officiel kamp for Anderlecht. En ting er træning, noget andet er kamp. At kunne vise sig i en rigtig kamp over for fansene var rigtig dejligt.
– Jeg har længe savnet at spille betydende kampe. Det kan være godt være, at det var en mindre modstander, men jeg havde glædet mig til kampen. At jeg kunne krydre det med et clean sheet og en sejr, det kunne ikke være bedre, fortæller Mads Kikkenborg i et interview med Tipsbladet.
Man har haft tider, hvor det har set skidt ud, og man har været langt fra spilletid. Mit overordnede mål har været at slå igennem i Anderlecht.
Mads KikkenborgAnderlecht-keeper
Har det været frustrerende at vente så længe på din debut?
– Selvfølgelig. Det er noget andet, end jeg var vant til i Lyngby. Der havde jeg en længere periode, hvor jeg spillede fast hver gang. Jeg skulle vænne mig til, at der ikke var kampe hver weekend. Det har krævet noget tilvænning, og det er stadig svært.
– Jeg spiller fodbold for at spille kampe, og jeg vil gerne spille alle kampe. Colin (Colin Coosemans, red.) har gjort det pissegodt, og han har været en af de bedste i sæsonen. At jeg har spillet en officiel kamp og vist, at jeg stadig er her, var virkelig dejligt.
Den tidligere Superliga-målmand håber, at det kan være starten på noget stort i Anderlecht.
– Det er træneren, der afgør, hvordan min spilletid ser ud fremover. Jeg kan ikke gøre andet end at arbejde stenhamrende hårdt, som jeg har gjort til træning samt træningskampe og pokalen.
– Det sjove er, at vi møder dem (Kortjik, red.) på søndag, men nej, jeg har ikke tænkt så meget over det. Jeg tænker, at det måske er taget ud af kontekst. Jeg havde tænkt, at hvis jeg blev ved med at arbejde stenhårdt, skulle jeg nok få en kamp for Anderlecht. Ikke kun én kamp, men mange kampe forhåbentlig.
– Det er sjovt, at vi møder dem på søndag, så det kan være, at jeg skal tage en lille snak med ham og minde ham om det. Jeg har et godt forhold til Freyr, og jeg sætter utrolig meget pris på, hvad han har gjort. Jeg har intet ondt at sige. Når jeg møder ham på søndag, er jeg sikker på, at det bliver med en krammer og en god snak efter kampen.
Artiklen fortsætter under billedet.

Ville ikke væk
Med mange kampe på bænken kan det være nærliggende at tænke i et klubskifte.
– Siden jeg skiftede til Anderlecht var det med tanke på, at jeg skulle slå igennem her. Man har haft tider, hvor det har set skidt ud, og man har været langt fra spilletid. Mit overordnede mål har været at slå igennem i Anderlecht. Det købte jeg ind på for godt ni måneder siden.
– Så længe klubben ville have mig og troede på mig, så har det været mit fokus. Mit mål er at slå igennem i Anderlecht, og så må vi se, hvad fremtiden bringer. Jeg kan gøre mit, men det handler om spilletiden. Jeg har forhåbentlig vist over for klubben, at de kan regne med mig, så jeg forhåbentlig kan spille endnu flere kampe.
Nu har det jo været fremme, at du afviste Brøndby. Var det aldrig på tale med en dansk retur?
– Uden at komme ind på det med Brøndby tog jeg netop til Anderlecht for at prøve mig selv af i udlandet. Det er stadig mit fokus for at udvikle mig som menneske og fodboldspiller. Udlandet har været mit fokus, ikke at vende hjem til Danmark, afslutter Kikkenborg til Tipsbladet.
Det blev 43 Superliga-kampe for Lyngby, inden Kikkenborg rejste til Belgien i januar 2024.
LIVE
TransferLIVE: Liverpool med megatransfer?
NYHEDER
Nyt TV 2-program: Bliver ‘genforenet’ med Frimann
NYHEDER
Barcelona-stjerne får stor hæder
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kent N. i spil som assistent for Riemer
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
MEDIE
De jagter Henrik Meister
EKSKLUSIVT
Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne
TOPNYHED
Medier sender ham hjem til AGF
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
EKSKLUSIVT
Farzam: Mit bedste bud som Nørgaard-afløser i SJE
MEDIE
Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden
MEDIE
Kæmper om det samme trænerjob
Afslører dansk toptræners millionløn
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hobro henter historisk AaB-talent
MEDIE
Bekymrende transfermelding for Superliga-klub
NYHEDER
Højlund trækker overskrifter – del af stor plan
NYHEDER
Tottenham henter Liverpool-profil
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Klar besked fra Møller: ‘Det er mit valg!’
TRANSFER
Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’
TOPNYHED
Benhård kritik af Danmark
TOPNYHED
Rekorddyr lejeaftale
TOPNYHED
‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’
NYHEDER
Sådan kommer Danmark til VM
TRANSFER
Lurer på dyr Real Madrid-stjerne
TRANSFER
Betaler frikøbsklausul: Real Madrid henter stjerne
EKSKLUSIVT
Thelander holder døren åben efter stærk sæson
TOPNYHED
Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’
TRANSFER
Bekræfter rekordbud: Vil byde mindst 1,1 mia.
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
AVIS
Han var i spil som Brøndby-træner
MEDIE