Ni måneder uden en officiel kamp.
Det lyder voldsomt, men det har danske Mads Kikkenborg netop været igennem i Anderlecht.
Torsdag var så dagen, som den danske keeper havde ventet på.
Den tidligere Lyngby-målmand var nemlig i startopstillingen for Anderlecht til pokalopgøret mod Tubize-Braine, der endte i en 4-0-sejr.
– Det var en forløsning, at jeg endelig kunne spille en officiel kamp for Anderlecht. En ting er træning, noget andet er kamp. At kunne vise sig i en rigtig kamp over for fansene var rigtig dejligt.
– Jeg har længe savnet at spille betydende kampe. Det kan være godt være, at det var en mindre modstander, men jeg havde glædet mig til kampen. At jeg kunne krydre det med et clean sheet og en sejr, det kunne ikke være bedre, fortæller Mads Kikkenborg i et interview med Tipsbladet.
Man har haft tider, hvor det har set skidt ud, og man har været langt fra spilletid. Mit overordnede mål har været at slå igennem i Anderlecht.
Mads KikkenborgAnderlecht-keeper
Har det været frustrerende at vente så længe på din debut?
– Selvfølgelig. Det er noget andet, end jeg var vant til i Lyngby. Der havde jeg en længere periode, hvor jeg spillede fast hver gang. Jeg skulle vænne mig til, at der ikke var kampe hver weekend. Det har krævet noget tilvænning, og det er stadig svært.
– Jeg spiller fodbold for at spille kampe, og jeg vil gerne spille alle kampe. Colin (Colin Coosemans, red.) har gjort det pissegodt, og han har været en af de bedste i sæsonen. At jeg har spillet en officiel kamp og vist, at jeg stadig er her, var virkelig dejligt.
Den tidligere Superliga-målmand håber, at det kan være starten på noget stort i Anderlecht.
– Det er træneren, der afgør, hvordan min spilletid ser ud fremover. Jeg kan ikke gøre andet end at arbejde stenhamrende hårdt, som jeg har gjort til træning samt træningskampe og pokalen.
– Det sjove er, at vi møder dem (Kortjik, red.) på søndag, men nej, jeg har ikke tænkt så meget over det. Jeg tænker, at det måske er taget ud af kontekst. Jeg havde tænkt, at hvis jeg blev ved med at arbejde stenhårdt, skulle jeg nok få en kamp for Anderlecht. Ikke kun én kamp, men mange kampe forhåbentlig.
– Det er sjovt, at vi møder dem på søndag, så det kan være, at jeg skal tage en lille snak med ham og minde ham om det. Jeg har et godt forhold til Freyr, og jeg sætter utrolig meget pris på, hvad han har gjort. Jeg har intet ondt at sige. Når jeg møder ham på søndag, er jeg sikker på, at det bliver med en krammer og en god snak efter kampen.
Artiklen fortsætter under billedet.

Ville ikke væk
Med mange kampe på bænken kan det være nærliggende at tænke i et klubskifte.
– Siden jeg skiftede til Anderlecht var det med tanke på, at jeg skulle slå igennem her. Man har haft tider, hvor det har set skidt ud, og man har været langt fra spilletid. Mit overordnede mål har været at slå igennem i Anderlecht. Det købte jeg ind på for godt ni måneder siden.
– Så længe klubben ville have mig og troede på mig, så har det været mit fokus. Mit mål er at slå igennem i Anderlecht, og så må vi se, hvad fremtiden bringer. Jeg kan gøre mit, men det handler om spilletiden. Jeg har forhåbentlig vist over for klubben, at de kan regne med mig, så jeg forhåbentlig kan spille endnu flere kampe.
Nu har det jo været fremme, at du afviste Brøndby. Var det aldrig på tale med en dansk retur?
– Uden at komme ind på det med Brøndby tog jeg netop til Anderlecht for at prøve mig selv af i udlandet. Det er stadig mit fokus for at udvikle mig som menneske og fodboldspiller. Udlandet har været mit fokus, ikke at vende hjem til Danmark, afslutter Kikkenborg til Tipsbladet.
Det blev 43 Superliga-kampe for Lyngby, inden Kikkenborg rejste til Belgien i januar 2024.
TOPNYHED
Ville gerne skifte tilbage: ‘Hørte ikke fra dem’
TOPNYHED
Medier fælder dom over Patrick Dorgu
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg sælger Vester i rekordhandel
EKSKLUSIVT
Kæmpe forløsning for FC København
TOPNYHED
Michael Laudrup i kæmpe hyldest: Sikke et hold!
LIGE NU
Michael Gregoritsch tæt på Brøndby-exit
AVIS
Mikkel Damsgaard et emne i storklub
Lukas Lerager: Det fortryder jeg mest i FCK
TOPNYHED
Adam Buksa: ‘Thomasberg var dybt chokeret’
Mathias Jensen rygtet væk: Han har imponeret mig
HELT VILDT
‘Vi betaler prisen for Riemer og Fredbergs fejl’
TOPNYHED
Legende med hård kritik af Schmeichel efter fiasko
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Tre spillere til FC København
TOPNYHED
Ny AGF-stjerne?: “På niveau – hvis ikke bedre”
MEDIE
Vil hente engelsk stjerne for næsen af Liverpool
TOPNYHED
Nu sætter Rasmus Højlund ord på United-afsked
TOPNYHED
“Årets Talent 2025”: Brøndby har særlig klausul
HELT VILDT
Ståle Solbakken raser: Det er et galehus
EKSKLUSIVT
‘Han har kæmpe, kæmpe stor status i Superligaen’
TOPNYHED
Skrækmelding: Nyt mareridt for dansker
TOPNYHED
Marcus Younis ikke med Brøndby på træningslejr
AVIS
Hvad så nu, OB? Han kommer IKKE
HELT VILDT
58-årig er klar til sin 41. sæson som professionel
HELT VILDT
Ny dansk stjerne? Stjæler overskrifter i udlandet
MEDIE
På blokken i Brøndby – er han ny stjerne?
Årets mest læste – I elsker transfers!
HELT VILDT
Per Frimann i svime: Det er fuldstændig absurd
EKSKLUSIVT
Sådan stemte målmændene til Det Gyldne Bur
TOPNYHED
Ny AGF-spiller sammenligner sig med stjerner
LIGE NU
Ex-BIF-spids i nedtur: Årets sørgeligste historie
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens 5 bedste trænere
EKSKLUSIVT
Afsløring: Derby County køber Oscar Fraulo
TOPNYHED
Reagerer på opsigtsvækkende udmelding
EKSKLUSIVT
På vej mod Superliga-rekord – udpeger arvtager
Lerager i kærlighedserklæring til 4. divisionsklub
En kæmpe sejr
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Overvej disse stjerner, Brøndby!
MEDIE
Eriksen vil afslutte karrieren i denne klub
Roberto Carlos akutopereret i hjertet
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lazio og Paris FC jagter Anton Gaaei
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplan: Hent denne Brøndby-spiller, Randers!
TRANSFER
Stort januarskifte? Fabrizio Romano med opdatering
DAGENS SPILFORSLAG
Hingste sparker Falke i Casablanca
LIGE NU
Johannes Hoff Thourp ny cheftræner i Rapid Wien
TOPNYHED
FCK-stjernen Elias Achouri skadet ved AFCON
Scorede drømmemål mod FCK: Skal Puskas-nomineres
Hylder Patrick Dorgu: Kan blive en af de største
NYHEDER
Set i København – de leder efter ny sportschef
TRANSFER
Afslører på tv – dialog om køb af dansk profil