Sagde nej til Brøndby: Intet fokus på dansk retur

Tipsbladet har tidligere afsløret, at Mads Kikkenborg sagde nej til et lejeophold i Brøndby. Nu fortæller keeperen, at han ikke ville hjem til Danmark. Fokus er på at slå igennem i Anderlecht.



Ni måneder uden en officiel kamp.

Det lyder voldsomt, men det har danske Mads Kikkenborg netop været igennem i Anderlecht.

Torsdag var så dagen, som den danske keeper havde ventet på.

Den tidligere Lyngby-målmand var nemlig i startopstillingen for Anderlecht til pokalopgøret mod Tubize-Braine, der endte i en 4-0-sejr.

– Det var en forløsning, at jeg endelig kunne spille en officiel kamp for Anderlecht. En ting er træning, noget andet er kamp. At kunne vise sig i en rigtig kamp over for fansene var rigtig dejligt.

– Jeg har længe savnet at spille betydende kampe. Det kan være godt være, at det var en mindre modstander, men jeg havde glædet mig til kampen. At jeg kunne krydre det med et clean sheet og en sejr, det kunne ikke være bedre, fortæller Mads Kikkenborg i et interview med Tipsbladet.

Man har haft tider, hvor det har set skidt ud, og man har været langt fra spilletid. Mit overordnede mål har været at slå igennem i Anderlecht.

Mads Kikkenborg
Anderlecht-keeper

Har det været frustrerende at vente så længe på din debut?

– Selvfølgelig. Det er noget andet, end jeg var vant til i Lyngby. Der havde jeg en længere periode, hvor jeg spillede fast hver gang. Jeg skulle vænne mig til, at der ikke var kampe hver weekend. Det har krævet noget tilvænning, og det er stadig svært.

– Jeg spiller fodbold for at spille kampe, og jeg vil gerne spille alle kampe. Colin (Colin Coosemans, red.) har gjort det pissegodt, og han har været en af de bedste i sæsonen. At jeg har spillet en officiel kamp og vist, at jeg stadig er her, var virkelig dejligt.

Den tidligere Superliga-målmand håber, at det kan være starten på noget stort i Anderlecht.

– Det er træneren, der afgør, hvordan min spilletid ser ud fremover. Jeg kan ikke gøre andet end at arbejde stenhamrende hårdt, som jeg har gjort til træning samt træningskampe og pokalen.

I marts blev Mads Kikkenborgs tidligere træner Freyr Alexandersson citeret for at sige, at 'han aldrig troede, at Kikkenborg ville komme til at stå en kamp for Anderlecht'. I weekenden får danskeren mulighed for at minde den islandske træner om udtalelsen.

– Det sjove er, at vi møder dem (Kortjik, red.) på søndag, men nej, jeg har ikke tænkt så meget over det. Jeg tænker, at det måske er taget ud af kontekst. Jeg havde tænkt, at hvis jeg blev ved med at arbejde stenhårdt, skulle jeg nok få en kamp for Anderlecht. Ikke kun én kamp, men mange kampe forhåbentlig.

– Det er sjovt, at vi møder dem på søndag, så det kan være, at jeg skal tage en lille snak med ham og minde ham om det. Jeg har et godt forhold til Freyr, og jeg sætter utrolig meget pris på, hvad han har gjort. Jeg har intet ondt at sige. Når jeg møder ham på søndag, er jeg sikker på, at det bliver med en krammer og en god snak efter kampen.

Artiklen fortsætter under billedet. 

2X4FX1P

Foto: Alamy

Ville ikke væk
Med mange kampe på bænken kan det være nærliggende at tænke i et klubskifte.

Tipsbladet kunne på Deadline Day afsløre, at den danske keeper havde sagt nej til en lejeaftale med Brøndby IF.

– Siden jeg skiftede til Anderlecht var det med tanke på, at jeg skulle slå igennem her. Man har haft tider, hvor det har set skidt ud, og man har været langt fra spilletid. Mit overordnede mål har været at slå igennem i Anderlecht. Det købte jeg ind på for godt ni måneder siden.

– Så længe klubben ville have mig og troede på mig, så har det været mit fokus. Mit mål er at slå igennem i Anderlecht, og så må vi se, hvad fremtiden bringer. Jeg kan gøre mit, men det handler om spilletiden. Jeg har forhåbentlig vist over for klubben, at de kan regne med mig, så jeg forhåbentlig kan spille endnu flere kampe.

Nu har det jo været fremme, at du afviste Brøndby. Var det aldrig på tale med en dansk retur?

– Uden at komme ind på det med Brøndby tog jeg netop til Anderlecht for at prøve mig selv af i udlandet. Det er stadig mit fokus for at udvikle mig som menneske og fodboldspiller. Udlandet har været mit fokus, ikke at vende hjem til Danmark, afslutter Kikkenborg til Tipsbladet.

Det blev 43 Superliga-kampe for Lyngby, inden Kikkenborg rejste til Belgien i januar 2024.





Brøndby-stjerne dybt uenig med Ståle


OB slår Fredericia og rykker ind i top-6

Her er alle VM-grupperne

Fortjent, Franculino – skift til denne klub!

Bringer meganavn i spil som Bo Henriksen-afløser

Skidt melding: Brøndby-stjerne syg

Rekordsalg: ‘Brøndby kan få dette beløb for ham’

– Det har man nok aldrig set før

Her kan du se VM-lodtrækningen

Ny assistenttræner på vej til AGF?

Her er fire bud på Bo Henriksens næste job

Dansk cheftræner sættes i forbindelse med Augsburg

De er klar til at købe Mohamed Salah

Voldsomt imponeret af Superliga-træner

– Jammerligt og forfærdeligt at se på!

Ikke sket siden Kamil Wilczek

Anders Holch Povlsen bliver IKKE ny klubejer

FC Fredericia – OB

Saver United-stjerne over

FCK med tilbud – nu vil de have ham

Neestrup bruger Thomas Jørgensen som eksempel

Tabte kun til FCM: Nu går han på pension igen

Helt vildt: Vingegaard får det til at eksplodere

Vil gøre alt for at hente FC København-profil

DBU giver fans fem års karantæne

– Det er Benjamin Schmedes’ allerstørste juleønske

Jonas Wind er i København

Rigmand vild med FC København-aftale

Kenneth Perez giver interview til Playboy

Griner af AaB-rygte

Fem europæiske storklubber til pokalbrag i Herning

Vil være en af verdens største klubber om fem år

Slagtes: ‘Det er bullshit – han ødelægger ham!’

Sker fredag aften: Sjældent syn for Danmark

Afsløring: Topklubber i dialog om hurtig dansker

Dybt skuffet og trist

Nu bliver det endnu dyrere at komme til landskampe

Klar besked: ‘Giver absolut ingen mening’

Jacob Neestrup: ‘Dominik Sarapata er i fremgang’

Chok tæt på EM: Dansk verdensstjerne skadet

Lørdag sker det for Frank: ‘Specielt’

Jimmy Nielsen ansat som cheftræner i USA

Thomas Delaney: ‘Jeg tror, det er folk der better’

Donald Trump vinder pris til VM-lodtrækning

Fifa forventes at give Donald Trump fredspris

Sådan fungerer lodtrækningen til VM

Frank ser frem til specielt opgør mod Brentford

Amorim kritiserer Uniteds mangel på kynisme

Manchester United dummede sig mod West Ham

Her er Victor Nelsson blandt Europas bedste

Brest moser mandefaldsramte Monaco